Skocz do zawartości

Ergonomia grania


Sposób grania  

35 użytkowników zagłosowało

  1. 1. W jaki sposób grasz?

    • Kanapa / sofa / fotel i duży telewizor
      30
    • Krzesło gamingowe / biurowe i monitor komputerowy
      5


Rekomendowane odpowiedzi

Czy grając zwracacie uwagę na ergonomię? Przeplatacie sesje gamingowe ruchem i aktywnością fizyczną lub chociaż wstawaniem od czasu do czasu?

 

W jakiej pozycji gracie i dlaczego? Krzesło gamingowe lub biurowe i monitor, do tego konsola i pc lub wygodna sofa i duży telewizor? Jakie jest wasze samopoczucie po takim graniu? 

 

Lub może przenośnie? Jeżeli tak, w jaki sposób?

 

Czy granie ma wpływ na Wasz sen? Czy śpicie lepiej / gorzej? I ostatecznie jak grać, aby spać lepiej? :)

 

spacer.png

 

 

Odnośnik do komentarza

Sofa, fotel. Jezeli masz trudna walke to nie ma nic gorszego od niekomfortowej pozycji. Zalezy w co gram i na jakim kontrolerze. Jak pad to w pol lezaco. Jak Tekkenik to bardziej na siedzaco ze stickiem na kolanach. Teraz tak to u mnie wyglada. Kanapa, miejsce na desperadosika i schowek na kontroler. Jest czysto i wygodnie:claptrap:

 

IMG-20230614-180058.jpg

Odnośnik do komentarza

Obecnie krzesło biurowe przed monitorem. Na TV przestałem grać, odkąd pogorszył mi się wzrok i gra z jakiejkolwiek dalszej odległości stała się zwyczajnie męcząca, szczególnie przy czytaniu mniejszej czcionki, czy próbie wypatrzenia mniejszych elementów. Ale jak tak cofam się pamięcią, to nawet jak byłem młodszy wolałem grać bliżej ekranu, np. przysuwając sobie krzesło bliżej, zamiast siedzieć na kanapie.

 

Teraz wszystkie sprzęty mam podłączone do optymalnego dla mnie wielkościowo monitora gamingowego, rozwalam się wygodnie na krześle i gram, czy to M+K, czy na padzie. TV mam zaraz obok, ale nie pamiętam, kiedy ostatnio go odpalałem.

 

A jak nie chce mi się siedzieć, to gra na leżąco w łóżku na wszelakich handheldach.

 

Nie gram tyle, ani tak późno, żeby granie miało wpływ na sen. Jedyne, co mi się kojarzy, to przypadki, że zbyt długo grałem w jakiegoś Tetrisa, czy inne Match 3, po czym różne klocki i temu podobne śniły mi się po nocach. ;)

Odnośnik do komentarza

Od dłuższego czasu właściwie tylko switch jako handeld w łóżku, xboxa na tv odpalam tylko jak czasami wpadnie kumpel pograć w fifę przy browarze.

Co do snu, czasami wyłączam konsolę tuż przed położeniem się spać i nie zaobserwowałem jakichś niekorzystnych objawów.  I nie śni mi się też, że wchodzę do rur i ratuję księżniczki (które i tak są w innym zamku)

Odnośnik do komentarza
W dniu 18.06.2023 o 09:24, Czoperrr napisał:

Gram tak i tak, zależnie od gry. Ostatnio więcej na PC bo zauroczył mnie monitor w proporcjach 21:9.

 

Jak raz zakosztuje się dobroci 21:9, to potem przerzut na TV jest ciężki. Ja już nie gram w ogóle na konsoli: PC + Monitor + pad + fotel + słuchawki i czego więcej trzeba.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Na TV w fotelu, bądź w łóżku, na joyconach, mam małe łapy jak Azjata, więc na niewygodę nie narzekam, na joyconach, bo możliwość trzymania rąk w różnych miejscach to dla mnie synonim wygody, a jeśli chodzi o handheld mode to wszędzie tam, gdzie zabieram konsolę, z tym że granie w środkach transportu odpada, bo nie lubię być w ruchu, gdy gram, wolę wtedy muzy posłuchać.

 

Tak jak wspomniałem - możliwość rozdzielenia rąk to dla mnie game changer, jedna na jednym oparciu fotelu, a druga na drugim, super sprawa. Z padem w ręku też spoko, ale garbić się przed monitorem i klikać na klawiaturze? To nie dla mnie.

Edytowane przez zdrowywariat
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Zgadza się, joycony są bardzo wygodne m.in. dlatego, że da się je rozdzielić i układać ręce w różnych pozycjach - jedna stanie się męcząca, to zmieniasz na inną itp. (chociaż przydałby się ich trochę lepszy profil - mam duże łapy ale chude)

 

Zapraszam również do dzielenia się tipami, które czynią granie przyjemniejszym lub zdrowszym.

 

Np. opcja czyniąca granie późnym wieczorem zdrowszym dostępna na Xboxie i PC, o której zresztą większość osób wie, to filtr niebieskiego światła. 

 

Hehe, jeżeli chodzi o moją pozycję grania, to ja już tylko fotel biurowy lub gamingowy. W innym miejscu np. sofa nie da rady już grać (szyja wychylona do przodu i miękkie oparcie i siedzisko wcale nie sprzyjają zdrowiu, oprócz tego brak podparcia łokci, oraz brak podparcia głowy np. na fotelach wypoczynkowych).

 

A fotel komputerowy z podpórką lędźwiową, mechanizmem tilt oraz podłokietnikami spełnia zadanie jak należy. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Muszę pomyśleć o jakimś fotelu do grania w takim razie, bo nigdy nie przywiązywałem uwagi do tego na czym siedzę, do ochrony wzroku, no i na żadnym padzie i handheldzie łapy mnie nie bolały, nie mam z tym problemu, żeby dokupywać gripy itp., tak więc może czas pomyśleć o fotelu, ale typowym pod granie na konsoli, a nie o biurowym pod komputer.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...