Skocz do zawartości

Jaka lektura szkolna była dla ciebie największą katorgą???


Rekomendowane odpowiedzi

Krzyżacy byli do tego stopnia katorgą że musiałem się ostro zmuszać żeby przeczytać 25 stron dziennie (jako że jestem umysłem ścisłym od 20 strony (zasypiałem) wyliczyłem ile muszę czytać dziennie żeby się wyrobić. Było to 12 stron dziennie ale chciałem mieć wolne weekendy. Czasami nawet te 20 były problemem.

 

 

Ale teraz idę do Liceum i coś czuje że Pan Tadeusz będzie pierwszą lekturą której nie przeczytam. Fragmenty to jakaś czarna magia.

 

Ogólnie lubię czytać i lektury czytam na raz góra dwa posiedzenia. Tylko Krzyżacy sprawili mi taki problem.

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 6 lat później...
W dniu 28.09.2012 o 23:34, Siara_iwj napisał:

Za moich czasów człowiek, który był w wieku odpowiednim, żeby mieć "Potop" w spisie lektur potrafił sklecić te kilka zdań tak, żeby dało się je czytać.

 

 

 

 

 

 

 

 

..."średniawe klimaty", curva...

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie trawiłem Małego Księcia.

Ale małego księcia to ty szanuj 

Odnośnik do komentarza

W podstawówce i gimnazjum przeczytałem wszystko, w sumie pamiętam że wynudziłem się trochę tylko przy Panu Tadeuszu i Krzyżakach.

Za to w liceum już nic nie tknąłem z lektur :kaz:  Nawet streszczeń Nad Niemnem, Granicy i Przedwiośnia nie byłem w stanie przeczytać, filmów również nie zdzierżyłem więcej niż kwadrans.

 

Ale cały czas planuję nadrobić Zbrodnię i Karę oraz Dżumę.

Edytowane przez maciucha
Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, maciucha napisał:

Ale cały czas planuję nadrobić Zbrodnię i Karę oraz Dżumę.

 

Dżuma to mistrzostwo świata i lekcja totalna humanizmu, którą powinien przejść każdy młody umysł. Nadrobiłem ją dopiero parę lat temu, bo w czasach szkolnych byłem na bakier z czytaniem niestety (królowały gierki i sport). Dostojewskiego, z wstydem się przyznaję, będę dopiero nadrabiał. Z perspektywy czasu inaczej patrzę na lektury, zdecydowanie.

Odnośnik do komentarza
9 godzin temu, Rozi napisał:

Najgorsze oczywiście Nad Niemnem i Granica, oraz Cierpienia Młodego Wertera.

Czy ja wiem? Miałem taką fajną młodziutką polonistkę (młodszą niż ja teraz), strasznie akcentowała, jak coś czytała, miło się słuchało te jej wczuwanie. Ale też i jej styl ubioru był niebanalny. Nosiła na piersi kwiatek, jak sama powiedziała "Lotta też taki nosiła". :)
Ciągle mi się wydawało, że ona świetnie by się odnalazła w epoce romantyzmu, ale nie w XXI :/
---
Aha i nie dokończyłem. Dlatego przez tą babeczkę, Wertera czytało mi się z zaciekawieniem :)

Inna sprawa, że tam było chyba tyle samo stron, co w PSX Extreme.

Edytowane przez grzybiarz
Odnośnik do komentarza
  • 2 lata później...

pol_pl_Karolcia-20923_1.jpg
Na widok tej okładki w podstawówce chciało mi się autentycznie wymiotować. Nie byłem w stanie dotknąć książki. Pamiętam sceny jak rodzice starali się mnie przekonać, żebym czytał, a mnie paraliżowało na samą myśl, sam nie wiem dlaczego, ale coś jest nie tak z tą okładką, no przyznajcie sami.

 

Lektur ogólnie nie czytałem, choć w gimbazie i liceum przeczytałem kilka książek z własnego wyboru. Dopiero po liceum nabrałem większego rozpędu. Sama koncepcja narzucania konkretnych książek jest zniechęcająca. 
 

W dniu 24.04.2019 o 08:52, Wiolku napisał:

Dżuma to mistrzostwo świata i lekcja totalna humanizmu, którą powinien przejść każdy młody umysł. Nadrobiłem ją dopiero parę lat temu, bo w czasach szkolnych byłem na bakier z czytaniem niestety (królowały gierki i sport).

Zgadzam się. Pamiętam jak nasza polonistka pod koniec liceum powiedziała, że jeśli ktoś chce się uważać za kogoś oczytanego to musi koniecznie przeczytać Dżumę. Dobry wjazd na ambicję, i jaki pożyteczny. 8 lat zajęło mi zabranie się za tę powieść i byłem tej nauczycielce bardzo wdzięczny za to polecenie. Wielka książka. Później sobie myślałem, jak to fajnie byłoby porozprawiać o niej na lekcji. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
  • 8 miesięcy temu...

Ferdydurke. Po jaka curve ta choojowizna  dalej wisi w kanonie lektur do dnia dzisiejszego nie wiem. Pseudomoralistyczne neologizmy które przykrywają nędzę intelektualne tego co najwyżej średniego pisarza[już możecie rzucać pomidorami vel minusikami]

 

EDIT:o, jednak wyjebali ta dziadowizne niedługo po zakończeniu przeze mnie liceum ;]

Odnośnik do komentarza

Kanon lat 80. został ukształtowany na bazie kompromisu między projektem solidarnościowym a państwowym. Koncepcja wychowania przez literaturę zaczęła ustępować wobec wychowania dla literatury, czyli kształtowania kompetentnych humanistów. Rezygnowano z wskazywania celów wychowawczych lektury i narzuconych interpretacji. Wśród lektur pojawiły się utwory Miłosza, Herberta, Mrożka czy ks. Twardowskiego. W lekturach uzupełniających dla liceum znalazł się coraz lepszy wybór światowej klasyki: Bułhakow, Camus, Haśek, Kafka, Marquez i niewidziani w niej wcześniej Gombrowicz i Schulz. Kontrowersje wzbudziło włączenie do programu laickiej szkoły fragmentów Biblii, wygrało jednak twierdzenie, że służy ono zrozumieniu korzeni narodowej kultury.

 

 

Za dużo tych humanistów w Polsce A.D. 2022

Odnośnik do komentarza

Jest i było wiele problemów polskiej edukacji, m.in.: kult posyłania dzieci do liceów, bo w zawodówkach i technikach (rzadziej) to sama patola i półgłówki, co stanowiło samospełniającą się przepowiednię; przekonanie że matura jest niezbędna absolutnie każdemu, podczas gdy nie jest.

 

Ale żeby robić gównoburzę o to, że w kanonie lektur znajdują się absolutne klasyki literatury światowej? Serio?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...