Skocz do zawartości

PSX not dead!


Kimari

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Obecnie najlepszym emulatorem PSX jest PSP :) Na tym sprzęcie aż chce się dusić triki w THPS2 i bić level w Finalach. Nie będzie odkryciem wody w proszku stwierdzenie, że na tym ekranie gry z PSX przeżywają drugą młodość, bo wyglądają chyba nawet lepiej niż na starych telewizorach CRT, a przynajmniej takie wrażenie odnoszę.

Edytowane przez Bzdurski
Odnośnik do komentarza

Polecam emulator PSXa japońskiego programisty o nazwie XEBRA. Dokładność tego emulatora jest bardzo dobra. Trzeba jednak pamiętać, że wymagania sprzętowe są dosyć wysokie. Warto też znaleźć w necie instrukcję obsługi, bo program może sprawiać na początku problemy. Ale po 5 minutach "zabawy" można się cieszyć według mnie najlepszym - w znaczeniu najdokładniejszym - emulatorem PSXa. Nie polecam dla osób, które szukają ulepszeń graficznych jak w ePSXe. Celem tego emulatora jest jak najdokłanidejsza emulacja bez żadnych dodatków. Emulator PSP nie jest do tego zdolny z prostego względu czyli zbyt wolny procesor. Do idealnej emualcji PSXa czyli cykl po cyklu - według programisty Xebry - potrzebny będzie procesor i7 14Ghz. Na pewno nie są to dokładne dane, tylko dające obraz jak duża moc obliczeniowa jest potrzebna, zeby krok po kroku emulować działanie sprzętu. Emulator PSP jest dobry, jednak potrafi wielu gier nie wczytać lub też zawiesić się podczas gry (wtedy trzeba próbować odpalać na różnych - starszych lub nowszych - POPSach). Według mnie, programiści emulatora PSX na PSP, którzy mieli całą dokumentację techniczą, mogli spisać się lepiej. Xebra też nie jest idealna (głównie chodzi o "I cache rate"), ale według mnie to zupełenie inna klasa emulacji. To coś jak Higan do emulowania SNESa, Nestopia do NESa, czy Kega Fusion albo Regen dla Segi Maga Drive/Master System etc. Interfejs i sposób użycia może wielu osbom się nie spodobać, jednak ja nie widzę aż tak duego problemu.

 

Program do ściągnięcia tutaj (trzeba kliknąć na ostatni obrazek na samym dole strony): http://drhell.web.fc2.com/ps1/

 

Bezpośredni link jakby ktoś miał problem: http://drhell.web.fc2.com/ps1/xebra130815.zip

 

I jeszcze raz polecam znaleźć dobrą instrukcję obsługi na anglojęzycznych stronach.

Odnośnik do komentarza

Może to tylko moje zdanie, ale chyba już prościej jest wyłożyć tę stówę i kupić PSX'a z okablowaniem i co najmniej jednym padem i cieszyć się graniem na konsoli...Gry wcale nie są zbyt drogie, i jeżeli ktoś nie jest kolekcjonerem to wydania platinum chodzą od 10 do 50zł...zależy jaka gra.

Na pewno uruchomienie gry na oryginalnym sprzęcie ma swój urok i klimat. Czy prościej to bym polemizował - nie ma nic skomplikwoanego w uruchomieniu emulatora.

 

Wydaje mi się, że to kwestia preferencji. Dla mnie uruchomienie na emulatorze (ale tylko i wyłącznie dokładnie odwzorowująym oryginał jak XEBRA, nie jak na ePSXe) niesie za sobą dużo zalet:

-nie trzeba przechowywać płyt, ani też ich szukać która gra gdzie jest

-brak miejsca na szafce z telewizorem - ile można tam zmiescić konsol?

-mam dwa PSXy jednak w jednym i drugim są często problemy z laserem. Mój pierwszy model SCPH5502 ma laser skatowany do granic możliwości :D

-save state - jest to bardzo wygodne bo mogę zapisać stan gry w dowolnym momencie i zakończyć grę. W przypadku oryginalnego PSXa musiałbym zostawić konsolę np. na noc albo ją wyłaczyć i stracić progress.

 

Oczywiście za oryginalnym PSXem przemawia perfekcyjne odwzorowanie gry. W przypadku słabych emulatorów wiele elementów (muzka, grafika) może zostać zniekształconych. Jednak wspomniany wcześniej emulator XEBRA powinien być na tyle dobry, że różnica powinna być praktycznie niemożliwa do zauważenia w większości gier.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Niektóre gry tkwią w naszej pamięci jako zaje.biste perełki. Nie ma co ich odpalać po latach, bo czar pryśnie, po ujrzeniu grafy, męczeniu się ze sterowaniem, brakiem podpowiedzi "gdzie iść? i granie z opisem". Odkryłem jednak jak można sobie przypomnieć stare tytuły, poprzez słuchanie muzyki! :)
https://www.youtube.com/watch?v=zqqq8uqSDnk
Pobieram cały OST w jakości bezstratnej, jest co wspominać, [nostalgia mode on].

  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza

Niektóre pozycje źle znoszą próbe czasu. W moim przypadku granie w większość gier na PSone po latach jest super przygodą. Stare loga deweloperów, klimat lat 90-tych, dobra muzyka a czasami żałosny voice acting który rozbawia do łez. Poza tym granie na pierwszym play-u jest dziś czymś elitarnym, rzadko spotykanym. Tym lepiej się gra. Nikt nie atakuje trailerami i making of-ami zewsząd. Mi podoba się już sama sekwencja uruchomienia konsolki, charakterystyczne czarne płytki i głośne odgłosy z okolic czytnika przy wczytywaniu.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Ostatnio grywam na PS2 (ale w tytuły z PSXa) i co mi się zaje.biście podoba to OFFLINE w tej konsoli. Tego mi brakuje w tych czasach: gram sobie, nie przejmując się, że ekolega będzie miał więcej aczików, albo że miał niby ważny wyjazd, a siedzi online:). Nie ma tam żadnych kont użytkowników, patchy, dlc, to wiadomo. No i multiplayer, nie z jakimś randomem, a na splitscreenie z młodszą siorą.

Tyle, że plejka coś głośno chodzi i nie chce mi czytać nagranego fajnala po polsku:/, ale co to za problem - sprzedam i kupię inny model, a sejwy zapiszę sobie na memorce. Nic tam nie jest zabezpieczone przed kopiowaniem. Po co jakieś utrudnienia dla graczy? :)

Edytowane przez grzybiarz
  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...