Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie ogólne pytanie: jakie trzymacie akcje? I dlaczego akurat te?

 

Próbuje się jakoś rozeznać w temacie inwestycji. Póki co mam tylko pieniądze włożone w Bloobera z perspektywą zysku w dalekim termimie (póki co ponoszę stratę), no i chciałbym trochę zdywersyfikować ten mój portfel, bo oszczędności leżą i tracą na wartości.

Odnośnik do komentarza

Od 1 kwietnia lekki upgrade oprocentowania moich ulubionych obligacji czteroletnich inflacyjnych, takze jak ktos zamierzał cos dokupić to poczekajcie pare dni.

 

Cytat

(COI0426). Cena sprzedaży - 100,00 zł. Oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 2,30% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,00%. Odsetki są wypłacane co roku.

 

Pińcetplusowe też w górę.

Odnośnik do komentarza
W dniu 24.03.2022 o 17:38, Wojtq napisał:

Mam takie ogólne pytanie: jakie trzymacie akcje? I dlaczego akurat te?

 

Próbuje się jakoś rozeznać w temacie inwestycji. Póki co mam tylko pieniądze włożone w Bloobera z perspektywą zysku w dalekim termimie (póki co ponoszę stratę), no i chciałbym trochę zdywersyfikować ten mój portfel, bo oszczędności leżą i tracą na wartości.

 

Portfel mam szeroki (Stara zasada mówi: nigdy nie wkładaj wszyskich jaj do jednego wiadra.), ale mam w nich kilka "klasyków".


CDR: (bo fajnie dołował na początku wojny) - mid term. 

KĘTY: kupione pod dywidendę.

ŻYWIEC: to samo.  

 

Spekulacyjnie inwestuje w to co wierzę. I w to co znam lub mam czas zgłębić ze względu na okoliczności, które wskazują, że dany sektor/produkt wzrośnie cenowo (np. rynek lateksu podczas covida.). A tak? Od dłuższego czasu buduje dochód pasywny, więc inwestując dywidendowo.

 

Szczęśliwym człowiekiem musi być ten kto od 1999 roku trzyma akcje Żywca. Wzrosty/spadki go nie bolały. 

 

A sektorowo? Usługi IT, Bio Żywność, alkohol. 

Edytowane przez Wilk_Zly
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/fatalne-prognozy-dla-kredytobiorcow-w-przyszlym-tygodniu-podwyzki-jakich-jeszcze-nie/lsk36ev

Cytat

Zdaniem analityków PKO BP możemy spodziewać się nawet podniesienia stopy referencyjnej o 1,25 pkt proc. To byłby najwyższy skok w tym stuleciu.

 

Jakoś lżej mi teraz na serduszku jak czytam tego typu newsy po przejściu na stałą :)

Odnośnik do komentarza

Od dawna mowi sie, ze referencyjna maja podniesc do 5. Zreszta od dawna pokazuje to juz wibor. Takze to 1,25 to zakladam, ze jest dopelnieniem obecnego 3,5. Nie sadze tez ze je.bna od razu calosc, raczej beda drobic jak gejsza po 0.5, 0.75 przez kolejne miesiace. Ale moze analitycy pko wiedza cos wiecej albo po prostu artykul ma wzbudzac szok i klikalnosc.

Odnośnik do komentarza

No niewesoło to wygląda, bo zmierzamy w "zachodnim" kierunku, gdzie posiadanie mieszkania czy domu to przywilej najbogatszych albo jakichś firm/funduszy, a większość wynajmuje. Ciekawie będzie zwłaszcza w dużych miastach, gdzie o wynajem walczą studenci, młode rodziny bez odpowiedniej zdolności kredytowej i teraz jeszcze ludzie z UA. 

 

Więc za chwilę taka średnia rata typowego kredytu być może osiągnie pułap rzędu 2500 - 3000 zł, ale odstępne za wynajem tak samo. :D I cyk - wynajmujący wracają do rodziców, dzietność spada, społeczeństwo starzeje się jeszcze bardziej.

Odnośnik do komentarza

Nawet bym nie myślał o tych stopach, gdyby ten wibor nie byl folwarkiem tych jebanych banksterskich kurew. Robią co chcą i to mnie meczy. Marza plus stopa i człowiek by żył, a tak z dnia na dzień wibor rośnie w nieokreślonym kierunku

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
1 hour ago, Czoperrr said:

Szczerze?

Jak czytam, że polscy prezesi banków zarabiają około 4 milionów rocznie (źródło), to ten milion nie wydaje się przesadzony. Czy Glapiński ma kompetencje do piastowania tego stanowiska jest innym pytaniem, podobnie jak to, czy ktokolwiek w ogóle powinien zarabiać takie pieniądze. Niemniej jeśli realia są jakie są, stanowisko prezesa NBP musi oferować jakieś pieniądze porównywalne z sektorem banków komercyjnych.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
50 minut temu, Mustang napisał:

Szczerze?

Jak czytam, że polscy prezesi banków zarabiają około 4 milionów rocznie (źródło), to ten milion nie wydaje się przesadzony. Czy Glapiński ma kompetencje do piastowania tego stanowiska jest innym pytaniem, podobnie jak to, czy ktokolwiek w ogóle powinien zarabiać takie pieniądze. Niemniej jeśli realia są jakie są, stanowisko prezesa NBP musi oferować jakieś pieniądze porównywalne z sektorem banków komercyjnych.


Ludzie bez totalnej wyobraźni by chcieli, żeby ktoś taki zarabiał średnią krajową najlepiej :)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...