Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 26.10.2022 o 09:22, LeifErikson napisał:

Tymczasem od kilku dni złotówka jakby się umacniała nieco. Ktoś coś czytał/słyszał czego to może być efekt? Jakaś interwencja na rynku? Bo zastanawiam się czy to czasem nie jest dobry moment na dokupienie trochę dolków, bo jakoś nie wierzę w $ poniżej 5 zł w dłuższej perspektywie.  

 

image.png.5249ad872fa2f1c24baf1b71221e51a7.png

 

Rynek spodziewal sie, ze strefa eur podniesie stopy o 2% i podniosla.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
45 minut temu, _Red_ napisał:

https://www.money.pl/podatki/oto-ile-ma-wyniesc-kwota-wolna-od-podatku-belki-6827798373378560a.html

Ciekawe jak to miałoby działać. Jeśli belkę potrącają za nas płatnicy (banki, fundusze, obligacje, firmy para-pożyczkowe, w które można prywatnie inwestować kasę), a częściowo sami opłacamy (giełda, krypto), to niby kto i w jaki sposób będzie wiedział, czy mamy 10k odsetek już nabite w tym roku, czy jeszcze nie? Musiałoby być roczne obowiązkowe rozliczenie PIT-KAPITAŁ dla każdego i tam by wyszło, czy przypadkiem nie należy się zwrot Belki.

Nie uwierzę, że powstanie centralna ewidencja zysków kapitałowych per PESEL, do którego wjedzie każda firma odprowadzająca za nas belkę. No chyba, że tak faktycznie będzie, ale ciężko mi to wyobrazić.

 

Potrzymaj mi Sasina :kaz:

 

W normalnym kraju takie rozwiązanie opierałoby się na zaufaniu do obywatela i jego deklaracji. W Kaczystanie to otwarta droga do inwigilacji każdej złotówki jaką obracasz.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

W jednej firmie finansowej mam taki produkt, że wypłacają mi półroczne odsetki brutto, a belka dopiero będzie zdjęta przy ostatniej racie tj. pomniejszą mi kapitał oddawany o podatek należny z 3 lat. Ciekawe jak na takie warunki zareaguje nowy mechanizm.

 

Nie ma chuja nad tym zapanować, będzie obchodzenie jak w przypadku lokat overnight, co swego czasu co noc naliczały na tyle małe odsetki, że belka zaokrąglała się do zera.

Odnośnik do komentarza

I przy okazji niech ktoś bardziej ogarnięty w temacie powie co myśli o stopach procentowych. Czy przy takiej wysokiej inflacji jest szansa że się utrzymają albo spadną :kekw:. Czy może trzeba liczyć się ze wzrostem ?

Mocno zastanawiam się nad stałą stopą procentową na 5 lat i sam już nie wiem co robić :dunno:

Niby zawsze można później przenieść do innego banku jak by było bardzo niekorzystnie 

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, _Red_ napisał:

https://www.money.pl/gospodarka/rating-polski-jest-decyzja-agencji-moodys-6827978513087008a.html

 

Przyznam,  że nie znam się na tych ratingach, ale może jakiś finansista powie, czy to dla nas dobrze wróży?

Mamy A2? xD Kiedys te ratingi sledzilem przy okazji jak ogladalem tvn biznes i to sa berdziej infa dla zagranicznych inwestorow, ze o pa ten kraj wysoko i stabilnie. Ale czemu mamy A2 to nie mam pojecia, pewnie Shago wyjasni.

 

A co, chcesz dokupic obligacji i sie cykasz?

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, _Red_ napisał:

Krążą słuchy, żeby stopy w ogóle podnieść w kosmos, by zrównały się z inflacją (konto oszczędnościowe na 17?% :kekw:), ale cholera wie, oglądajmy Glapę za tydzień.

 

 

taka informacja poszła żeby dowalić tym nowym członkom RPP wybranym przez Senat. Nie wiem czy to zła wola czy niezrozumienie, ale jedna z nowych członkiń RPP -  Joanna Tyrowicz - sprostowała ze chodzi o znaczne podniesienie, ale nie do poziomu inflacji. Gdzieś w poście na Linkedin to napisala.

 

EDIT:
dobra, mam

 

image.png

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
16 minut temu, Mejm napisał:

A co, chcesz dokupic obligacji i sie cykasz?


Yhy, w tym miesiącu stopy procentowe nie drgnęły, więc w listopadzie oferta będzie bez zmian, ale w przyszłym jakby COI 4-letnie były np. 7.5% w pierwszym roku, a potem klasycznie inflacja + 1 p.p. to bym rozważał dokupić. Około połowę kapitału mam w tej formie (włącznie z IKE) i boję się denazyfikacji majątku jakimś dekretem, stąd pewna doza ostrożności i próby dywersyfikacji w konta oszczędnościowe.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...