Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

Wystarczy, że zrobisz tam przelew tych 2 klocków i odlejesz z powrotem. 5 min roboty w miesiącu :)

Millennium mam od dawna, jeszcze z czasów Eurobanku. Zacząłem od kredytu hipotecznego, a tak to standardowo - konto, karty debetowe, kredytowe. Nie ziębi, nie grzeje, bank jak bank, działa raczej dobrze, appka nie zamula. 

Nie wiem jak z promocjami na konta oszczędnościowe - mam otwarte jakieś stare gówniane na 1.5%, gdzie trzymam zero złotych xD


 

Odnośnik do komentarza
On 11/18/2022 at 10:53 AM, gtfan said:

. sam sprzedawałem teraz mieszkanie - sprzedałem w końcu, po 5 miesiącach, przy praktycznie zerowym zainteresowaniu, ostatnie miesiące miałem jednego oglądającego który jako jedyny złożył ofertę, zszedłem z ceny sporo niestety ale sprzedałem. przez ten czas trochę gadałem z pośrednikami, mówią że jest dramat, jedna babka nawet mi się rozpłakała, jebło w nich ostro a po 2 latach eldorado tak sobie zwiększyli poziom życia że nie są w stanie tego utrzymać. to samo notariusz - mam akurat w rodzinie kuzynkę co pracuje u notariusza, jakby nie to że podpisują teraz umowy na bloki sprzedane rok temu to by nie mieli za bardzo co robić. notariusz u którego podpisywałem umowę na swoje mieszkanie też to mówi i dodaje że sporo umów przedwstępnych nie dochodzi do skutku bo ludzie nie dostają kredytów, mimo że teoretycznie mają zdolność i stabilną sytuację, mówi że jest spory random jak to banki rozpatrują.

 

mo

Mam to samo, sprzedaję swoją norę na pradze południe, rok 2021 , 61 m2, miałem 2 gości co się pytało o jakieś pierdoły w sms i masę pośredników którzy najwyrazniej nie potrafia czytac treści ogłoszenia. Mam kumpla notariusza i to samo mówi, totalny dramat, została drobnica

 

Jak to w Wawie nie idzie, to znaczy że nigdzie nie idzie

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

https://www.money.pl/gospodarka/stalo-sie-ten-bank-zawiesza-oferty-hipotek-ze-zmiennym-oprocentowaniem-6842363563366944a.html

 

Czy o tym WIRON-ie coś więcej wiadomo?

Z tego co jest napisane w artykule to i tak banki nie będą miały obowiązku go stosować. Czyli tak naprawdę mimo, że go wprowadzą nic się nie zmieni przez najbliższe parę lat.

 

Cytat

Indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) ma się stać docelowo kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu rozporządzenia BMR. Będzie on stosowany w umowach finansowych (np. umowach kredytu), instrumentach finansowych (np. papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne (np. w ustalaniu opłat za zarządzanie).

Cytat

Od grudnia 2022 będzie można stosować indeks WIRON, a na 2023 rok zaplanowano stopniowe wdrażanie wskaźnika do umów i instrumentów finansowych. Banki będą mogły już wprowadzać do oferty kredyty stosujące ten indeks równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR.

Cytat

W 2024, jak podano, zakłada się powolne wycofywanie produktów i instrumentów finansowych opartych na wskaźniku WIBOR na rzecz tych, które są oparte na wskaźniku WIRON, a od 2025 jego powszechne stosowanie.

 

Odnośnik do komentarza
17 minut temu, BRY@N napisał:

Oczywiscie, teraz zawieszają zmienne, bo wibor już nie urośnie a nawet w ostatnim czasie są sygnały, ze zacznie spadać. Teraz w okresie największych stóp związać się na stałym to niezły samobój. Kuzwa takiej nienawiści jak do instytucji finansowych w naszym kraju to nie czułem do nikogo. Tym bardziej patrząc na kumpla który mieszka w Holandii i dostał stałe na 20 lat w wysokości 1,5% i dodatkowo może sobie odsetki odpisać od podatku. 

Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, Smiti napisał:

Oczywiscie, teraz zawieszają zmienne, bo wibor już nie urośnie a nawet w ostatnim czasie są sygnały, ze zacznie spadać. Teraz w okresie największych stóp związać się na stałym to niezły samobój. Kuzwa takiej nienawiści jak do instytucji finansowych w naszym kraju to nie czułem do nikogo. Tym bardziej patrząc na kumpla który mieszka w Holandii i dostał stałe na 20 lat w wysokości 1,5% i dodatkowo może sobie odsetki odpisać od podatku. 

No właśnie jak się zastanawiam nad stałym oprocentowaniem, tylko nie wiem czy to ma sens. Niby NBP stóp nie podnosi ale nie wiadomo co będzie po nowym roku.

Zawsze jest opcja refinansowania, gdybym był bardzo w plecy. :dunno:

Odnośnik do komentarza
21 minutes ago, _Red_ said:

Te 1.5% stałego zagranico to brzmi śmiesznie nisko. Ale zakładam, ze też depozyty są mizerne, bo inaczej wkładałbym sobie kasę na lokatę, a z odsetek spłacał kredyt.

W niektórych bankach trzeba jeszcze dopłacać za trzymanie hajsu :)  No ale wolałbym kredyty 1.5% kosztem depozytów. 

Odnośnik do komentarza

Posiada ktoś z Was akcje Orlenu? Podobno dla każdego kto posiada co najmniej 50 akcji (jakieś 3k zł na ten moment) wysylaja kartę uprawniająca do zniżki -10gr/l lub -15gr/l w zależności od paliwa i -10% ceny w sklepach. Policzyłem, że przy tankowaniu 2 samochodów tylko na orlenie w skali roku miałbym ok 450 zł oszczędności. Dochodzi jeszcze dywidenda (ok 150-250zl) i jak zazwyczaj unikam inwestycji w pojedyncze spółki (etf ftw) to teraz mnie zaczyna kusić. No i jeszcze Shago na forumku pisał, że będą robić teraz masę inwestycji, więc może coś urosnie :nosacz:

Odnośnik do komentarza

No i chciałem sobie założyć konto oszczędnościowe w Millennium, o którym na ostatniej stronie wspominane było, bo kuszące to 8% bez większych gwiazdek i komplikacji, ale przy zakładaniu konta pojawiły się jakieś dziwne oświadczenia o comiesięcznych wpłatach, comiesięcznych wypłatach itp itd - nigdy jeszcze nie widziałem czegoś takiego. Konsultant mówi, że to kwestia jakiejś ustawy dotyczącej zapobieganiu prania brudnych pieniędzy czy coś takiego i że te oświadczenia można sobie potem modyfikować... ale już w placówce, a nie przez internet. :D

 

Więc jak chciałbym wpłacić tam na 3 miesiące obowiązywania promocyjnego oprocentowania więcej niż 100k, to muszę w momencie zakładania konta oświadczyć "comiesięczne wpływy na rachunek" powyżej 100k, a później iść do placówki, żeby to oświadczenie zmienić, bo jest tam mowa dosłownie o "comiesięcznych wpływach", a więc jak rozumiem regularnych. Obwarowane tak samo jest wypłacanie gotówki na przykład - trzeba z góry oświadczyć ile "COMIESIĘCZNIE" będziesz wypłacał gotówki (bodaj 30k jest próg i masz oświadczyć czy więcej, czy mniej). Tak więc wygląda na to, że usilnie chcą odstraszyć od siebie ludzi z większym kapitałem. :reggie: No chyba że to jakoś niedawno weszło i w każdym banku trzeba coś takiego przy zakładaniu konta deklarować, ale otwierałem konto oszczędnościowe w mBanku jakieś 2 miesiące temu i niczego takiego nie było. 

Odnośnik do komentarza

Wut. Millennium mam od 5+ lat, w tym oszczędnościowe i nic nie deklarowałem. No jedynie wymagane jest ileś wpływu co miesiąc na ROR, aby nie było opłat.

 

Pekao oszczędnościowe podobnie, umowa konta, standardowa deklaracja,  że nie jestem rezydentem USA i gotowe.  W obu miejscach kasa pracuje na 8% (bo w Millennium na szczęście miałem niskie saldo na dzień badania :obama:)

 

Może koledzy forumowi bankierzy coś tu pomogą odnośnie nowych przepisów albo coś.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...