Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Shago napisał:

liczę, że dostanę oprocentowanie 4.5 - 5% na 5 lat

Nierealne. To sa liczby mniej wiecej ze stycznia zeszlego roku. Wiec stopa % musialby zjechac w ciagu roku z 6,75% ponizej 2,50% (a wibory sa zazwyczaj wyzsze). Takze powodzenia, no ale glapinski mowil o jednocyfrowej inflacji w 2024 a to twoj oboz wiec pewnie tak bedzie.

  • Plusik 1
  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, easye napisał:

Jak na stalym dostałbyś 4,5 to na zmiennym będzie jeszcze mniej...

 

Ja mówię o terminie czerwiec przyszłego roku, bo wówczas będę miał już kredyt 3 lata i nie będzie mnie obowiązywać kara za wcześniejszą spłatę. Co będzie to się okaże, liczyć to ja sobie mogę, a życie i tak swoje. Inflacja zaczyna spadać i jak ten rok się ustabilizuje, to 2024 może być różnie i ładny zjazd stóp. Nie mogą w nieskończoność ciągnąć takiej zapaści na rynku nieruchomości.

Edytowane przez Shago
Odnośnik do komentarza

Tak, procedura jest taka sama, jak byś brał nowy kredyt. Tyle tylko, że hajs bank przelewa drugiemu bankowi. Być może trzeba tylko dostarczyć oświadczenie z banku A o aktualnym zadłużeniu jak ma to się przy sprzedaży mieszkania na kredyt, żeby kupujący wiedział ile kasy przelać do banku, a ile do osoby od której kupuje.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Pytałem o to gościa jak podpisywałem aneks podczas przechodzenia na stałą stopę rok temu, bo nie ukrywałem tego, że taki plan. Powiedział, że mBank nic sobie z tego nie robi i nie specjalnie chce zmieniać warunki późńiej.

No ale to było rok temu, kiedy cała masa ludzi przechodziła na stałą stopę. Czuję, że jak tylko stopa procentowa spadnie, to będzie plaga przenoszenia kredytów, może wówczas będą bardziej elastyczni.

Edytowane przez Shago
Odnośnik do komentarza
23 minuty temu, gtfan napisał:

a próbował ktoś negocjować zmianę warunków z obecnym bankiem? da radę pogrozić im że jak np. nie zejdą ze swojej marży do wartości rynkowych to przenoszę kredyt? uginają się pod taką "presją"?

 

w mBank jedyne co można uzyskać to zmiana konta na Intensive (zbija to marże o jakieś 0,2%?) i tyle. Tez słyszałem ze banki średnio chcą renegocjowac klientów których mają

Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, Czoperrr napisał:

Na giełdzie to się tylko traci, wiem z doświadczenia :reggie:

 

Szczególnie nie polecam teraz amerykańskiej giełdy bo to jest równia pochyła ku upadkowi. Na Nasdaq wymazane 2 lata wzrostów.

 

image.png.a4cac435e415ef66247529a75d95cd92.png

Przy tym co się dzieje na giełdach światowych to właśnie dobry czasy na zakupy ;)  zamiast skupiać się tylko na USA warto rozważyć większą dywersyfikację np. na cały świat (ETF MSCI ACWI lub FTSE ALLWorld )

Odnośnik do komentarza

Wszystko rozbija się o to, że konsumenci krech hipotecznych są niedoinformowani i ogólnie się im nie chce biegać po bankach.

 

Jest trochę roboty, załatwiania papierów ale zawsze wychodzi się na tym finansowo tylko lepiej :cool: ale jak ktoś woli siedzieć na dupie i nic nie robić to :nosacz2::lapka:

 

Pan GlapJńskJ poleca - raz na rok max dwa warto się ze swoją umową kredytową przejść do innych banków celem wysłuchania ich propozycji. :icon_idea:

Odnośnik do komentarza
25 minut temu, Shago napisał:

Tesla może być łakomym kąskiem, aczkolwiek ten zjazd jaki zaliczyła jest aż nad to zastanawiający.

Dlatego inwestowanie w pojedyncze spółki nie ma sensu chyba że znamy się na rzeczy i potrafimy z raportów obliczyć cenę do zysku dla wybranej firmy. W innym przypadku niczym się to nie różni od kasyna :)

Edytowane przez Rezoo7
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, gtfan napisał:

a próbował ktoś negocjować zmianę warunków z obecnym bankiem? da radę pogrozić im że jak np. nie zejdą ze swojej marży do wartości rynkowych to przenoszę kredyt? uginają się pod taką "presją"?

 

Tak. Zależy jaki bank, zależy jak się do tego zabrać i jakimi kanałami się to załatwia. Na pewno złożenie pisma w oddziale gówno daje. Ale wysłanie bezpośrednio do centrali propozycji negocjacji dołączając do tego promesy kredytowe z innych banków może dobrze podbić pozycję negocjacyjną. Choć i tak skuteczność będzie niewielka to próbować warto. 

Odnośnik do komentarza
45 minutes ago, Shago said:

Tesla może być łakomym kąskiem, aczkolwiek ten zjazd jaki zaliczyła jest aż nad to zastanawiający.

IMO Tesla nie jest warta więcej niż $50 pamiętajmy że to firma motoryzacyjna a nie big tech, dodatkowo ma zjebanego właściciela. Horrendalna wycena to był czas pandemii, ogólnego szaleństwa i short squeeze. Kupiłem teraz nasdaq niby w dołku bo po stracie 35% w skali roku a i tak już jestem 10k w plecy i strata nadal rośnie dodatkowo place dziennie swapy.

Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, Kalel napisał:

w mBank jedyne co można uzyskać to zmiana konta na Intensive (zbija to marże o jakieś 0,2%?) i tyle. Tez słyszałem ze banki średnio chcą renegocjowac klientów których mają

 

Dlatego w Państwa forumki interesie jest raz na kilka lat przejść się do innych banków i zobaczyć co mają ciekawego do zaoferowania. :)

 

A tymczasem proponuje artykuł gdzie główna role gra mój idol.

 

https://dorzeczy.pl/ekonomia/389362/prezes-nbp-mam-nadzieje-na-obnizki-stop-w-tym-roku.html

Odnośnik do komentarza
4 hours ago, gtfan said:

nie do końca, nikt nie ma aż tak zaawansowanej technologii jazdy autonomiczne jak Tesla, a ta działka to już bardziej pod big tech podpada i sama w sobie może odpowiadać za sporą część wyceny firmy. 

To jeszcze gorzej bo tech to najgorszy sektor od miesięcy, dzień w dzień leci na ryj

Odnośnik do komentarza

W sumie to z czym jest związany odpływ kapitału z giełdy? 

1 minutę temu, gtfan napisał:

ale mocno poszła właśnie w autonomię w czym może w przyszłości liderem. pytanie tylko czy Muskowi coś nie odwali i zamiast odsprzedawać tą technologię większym graczom nagle w ramach jakiejś wydumanej idei udostępni ją open source pogrążając tym samym firmę.

 

Tesla od dawna nie jest liderem tego rynku właśnie przez Muska który chce ten system oprzeć na kamerach a nie na LIDAR (bo brzydko wygląda xD). 

Odnośnik do komentarza
27 minutes ago, Ukukuki said:

W sumie to z czym jest związany odpływ kapitału z giełdy? 

 

Tesla od dawna nie jest liderem tego rynku właśnie przez Muska który chce ten system oprzeć na kamerach a nie na LIDAR (bo brzydko wygląda xD). 

Pesymizm w USA, inflacja, stopy procentowe i o dziwo dobre dane z rynku pracy. W USA gorsze dane - wzrosty na giełdzie. Wbrew logice.

 

Europa radzi sobie o wiele lepiej obecnie.

Odnośnik do komentarza
28 minut temu, gtfan napisał:

ale kamery czy skanery to jedno, potrzebne jest jeszcze oprogramowanie, i to Tesla ma na ten moment technologię która już działa w autach na dość dużą skalę i na ten moment są jednak jest liderem, ich auta potrafią same jeździć w stopniu jeszcze nieosiągalnym dla innych producentów.

 

Fakty są takie ,że Tesla nie dostała zezwolenia na autonomiczne pojazdy a inne firmy tak. 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...