Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

23 godziny temu, _Red_ napisał:

Pisałem o Credit Agricole stronę wcześniej :)

 

@Mejm

No coś źle liczysz, 5k od 50k jest w skali roku, wiec przez dwa podziel. Mało by Ci było nawet 5k od 50k wkładu, bez ryzyka i żadnego wysilku? oO

 

A co lepszego zrobisz z wolnymi 50k by wpadło pewne 2025 zł na czysto po podatku od tak małej kwoty? Lokaty niedawno były na 3%, a teraz śmiech wywołują 10%, w żopach się poprzewracalo -_-

Nie no 2k to sa psie pieniadze jak dla mnie za czekanie pol roku z zamrozonymi 50k.

Odnośnik do komentarza

Jeśli +2k PLN bez ryzyka i wysiłku za samo leżenie kasy na koncie to psi pieniądz to po prostu dyskusja nie dla nas i tyle, bo nikt nikogo raczej nie przekona. No chyba że w alternatywny sposób obracasz milionami, to jeszcze rozumiem (wtedy mi też by się nie chciało tracić 10 minut), ale jeśli trzymasz na ROR / skarpecie, no to nie wiem no, nie moja mentalność :notlikethis:

Odnośnik do komentarza

No ale 10% to wyżej niż WIBOR, wyżej niż niejeden kredyt hipoteczny to jak bank ma dawać więcej za depozyt. Miałbyś perpetuum mobile finansowe jakby lokaty były zawsze wyższe od zadłużenia.

 

Mam znacznie mniejszych drobnic włożonych kilkadziesiąt (licząc każda lokatę, ike, ikze, osobne obligacje z każdego miesiąca). Jakbym nie zaczął od czegoś bo nie warto brać się za małe kwoty (chociażby comiesięczne obligacje pincetplusowe) to bym dziś nie dobił do aktualnie ~5k pasywnego co miesiąc, a myślę że to miły boost do rosnących cen za te kilka kliknięć myszką. Można śmiać się z pana excela etc. ale właśnie systematyczność finansowa daje efekty, a nie marudzenie, że tyle to niee.

 

Myślę jednak że na tym można EOT, nie zamierzam ewangelizować ludzi co mają robić ze swoją kasa :red:

Odnośnik do komentarza

Dodam tylko, że pisząc o drobnicy mowie o np. 1000zl wkładanym co miesiąc w obligacje, a nie nazywam 50k drobnica (to duża kwota). Nawet dla takich 1-3k kwot otwieram kolejne papiery, bo o ile jeden taki mało daje, to skumulowane przez lata już są sensowne.

 

Dlatego myślałem właśnie, że 50k to dla ciebie guzik warte miedziaki, skoro 10% zwrotu od nich jest psim pieniądzem (poza tym jeśli 2k od 50k jest psim pieniądzem w pół roku to np. 20k od 500k też? To samo ROI, a to prawie taka stopa zwrotu jak za wynajem 50m2 mieszkania bez jebania się z lokatorami). Tym bardziej na tyle bym szanował tego typu oszczędności, by dały gwarantowany boost, a nie utopiły się w giełdzie. Anyway, każdy ma swój rozum, potrzeby i strategie inwestowania i tyle. Rób jak ci pasuje.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Tak, po belce to już. Odsetki zaczęły szybko przybierać wraz z wskakiwaniem części papierów na kolejne coroczne 'tiery' z początkowych 2-5% na te antyinflacyjne 17-18%. Jak w tym roku większość z nich (mam tylko ROS, EDO, COI) wbije mi na aktualny dwucyfrowy % to szacuję, że w uśrednieniu wszystkie aktywa (w tym lokaty, konta oszczędnościowe) i z ~7k/mc mogą wygenerować (oczywiście nie wszystko wypłaca odsetki co miesiąc, ale mówię w przybliżeniu). Liczę się jednak z tym, że to tylko chwilowe (perspektywa 1-2 lata) na czas szczytów inflacji, potem nominalny zwrot będzie maleć, o ile nie będę dokładał więcej monet do tego woreczka (z tym może być gorzej, bo robię sobie lekkie świadome spowolnienie zawodowe).

Za to giełdy/fundusze/IKZE jak były w dupie, tak od dwóch lat nadal siedzę pod kreską z ~20% (nominalnie na szczęście może z 2000 zł, bo tam aż tyle nie wkładałem), nie licząc utraconych korzyści, które ten sam wkład mógłby generować w lepszych źródłach.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za info. Pierwszy raz się spotkałem z takim czymś a już kilka tych kont się zakładało. :D Trochę dziwny początek współpracy, ale raczej nie planuje tam spędzić dłużej niż to promocyjne pół roku.

 

W ogóle najfajniej póki co widziałem to rozwiązane w mBanku, bo tam przy koncie oszczędnościowym jest aktualizowany dzień po dniu licznik nagromadzonych odsetek, więc na bieżąco można monitorować. 

Edytowane przez LeifErikson
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

No kuriozalne to trochę, zwłaszcza, że oprocentowanie tego zwykłego rachunku się wyświetla normalnie (0,00%). Więc wprowadza to jeszcze większy mindfuck skoro na tym oszczędnościowym wyświetla się -.

No ale cóż, byle się zaksiegowalo co się ma zaksięgować na koniec miesiąca, a jak mi braknie cierpliwosci to może faktycznie się wybiorę do placówki po taki wydruk, zeby posluchac tego dzwieku iglowki. :D

Odnośnik do komentarza
W dniu 22.12.2022 o 13:57, _Red_ napisał:

Cebulowi bracia, kolejna w sumie niezła opcja dla ciułaczy (nie na ogromne kwoty, ale zawsze coś). Otworzyłem sobie konto w Credit Agricole, bo na fejsie znalazłem ciekawą ofertę:

- konto darmowe z keszbekiem 3% za dowolne zakupy kartą (niewielkie zwroty, ale zawsze coś - przez 20 miesięcy)

- w appce mobilnej wyskakują różne kupony rabatowe dla klientów tego banku, do wykorzystania w Empikach, RTVkach i innych znanych sklepach

- danie główne: lokata półroczna 10% do 50.000 zł

Formalności było na 10 minut, bank akurat u mnie po drodze do domu, więc wygodnie jak coś trzeba będzie załatwić. No i z tego co widzę, to nawet zwykłe lokaty mają nienajgorsze, także jest szansa, że za pół roku zostanę z nimi jako kontem alternatywnym do głównego.

 

Jedyny w sumie minus to opłata 9 zł za konto, z którego zwalnia wpływ 1000 zł i 1 transakcja kartą/blikiem.

Odnośnik do komentarza
On 12/31/2022 at 7:57 PM, Mejm said:

Albo nic albo wezme z tego 10k i wloze w gielde. Oczywiscie to nie bedzie pewne, ale troche banki poje.balo, ze za obracanie taka kasa przez pol roku mam z tego mniej niz minimalna krajowa.

Na giełdzie to się tylko traci, wiem z doświadczenia :reggie:

 

Szczególnie nie polecam teraz amerykańskiej giełdy bo to jest równia pochyła ku upadkowi. Na Nasdaq wymazane 2 lata wzrostów.

 

image.png.a4cac435e415ef66247529a75d95cd92.png

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
12 godzin temu, gtfan napisał:

mi się wydaje że nie zrobiłeś dobrego ruchu, ale zobaczymy...

 

Tobie się wydaje a ja wiem, że ruch był ok tylko spóźniony bo naiwnie wierzyłem, że stopy nie urosną do obecnej wysokości. 

 

Pozbyłem się krechy za auto dzięki nowemu kredytowi, wpadło mi pare tysi w kieszeń i zamiast dwóch krech gdzie płaciłem 6 tysięcy co miesiąc teraz płacę 4300 zł i spokój ducha wrócił bo tyle to generuje obstawiając głupie meczyki w miesiąc. xd

 

Uprzedzając pytanie - tak, jak stopy zaczną mocno spadać przeniosę kredyt do innego banku. Jesteśmy z żoną wiarygodnymi klientami witanymi kawką. W swoim kredytowym życiu spłaciliśmy już ze 4 tłuste pożyczki i 3 kredyty hipoteczne. :cool::lapka:

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...