Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

Boscha miałem o 1k droższego od LG, to śmiałeś się że za mniejsza cenę możesz drzwiczki przekładać, także ten tego xD Nie zawsze cena idzie z jakością jak widać.

 

A pewnie kupowałbyn to co się bardziej opłaca cenowo nawet mając po 100k miesiecznie, wiec to nie kwestia braku środków ale nastawienia.

Odnośnik do komentarza
35 minut temu, _Red_ napisał:

Boscha miałem o 1k droższego od LG, to śmiałeś się że za mniejsza cenę możesz drzwiczki przekładać, także ten tego xD Nie zawsze cena idzie z jakością jak widać.

 

A pewnie kupowałbyn to co się bardziej opłaca cenowo nawet mając po 100k miesiecznie, wiec to nie kwestia braku środków ale nastawienia.

OJ JAK BOLI OJ JAK BOLI

Odnośnik do komentarza
18 minut temu, Alpha Trion napisał:

BTW, jest tu trochę developerów, brał z was chłopaki na b2b kredyt hipoteczny?, podobno teraz poluzowali trochę bo bieda z kredytami to i lord przedsiębiorca już bankowi nie śmierdzi

 

generalnie to chciałbym się dowiedzieć czy bankom mocno robi pod górę jak jesteś na czasowych umowach

 

 

Ważny jest całkowity staż pracy i czy nie było między umowami zbyt długich przerw (w niektórych bankach 7 dni, w innych miesiąc, w jeszcze innych 3). Umowę zazwyczaj wystarczy mieć na jakiś czas do przodu (najczęściej 12 m-cy w przód od wnioskowania, ale są też takie co dłużej). 

 

 

Odnośnik do komentarza

No ryczałt to już wogóle kiepsko bo bank nie ma za bardzo wtedy wglądu w nic

 

Planujemy sprzedać chatę i kupić coś w spokojniejszej okolicy i większe, niby mamy dwóch kupców ale na takiej zasadzie że oni też mają miekszkania do sprzedania, taki sobie klient,  gotówkowiec coś się nie pojawia, rynek kiepski 

 

chciałem dobrać tak do 400k krechy i coś kupić, stąd pytania 

 

jeszcze raz dzięki

Edytowane przez Alpha Trion
Odnośnik do komentarza
15 godzin temu, Alpha Trion napisał:

BTW, jest tu trochę developerów, brał z was chłopaki na b2b kredyt hipoteczny?, podobno teraz poluzowali trochę bo bieda z kredytami to i lord przedsiębiorca już bankowi nie śmierdzi

 

generalnie to chciałbym się dowiedzieć czy bankom mocno robi pod górę jak jesteś na czasowych umowach

 


Akurat załatwiam teraz to mogę podpowiedzieć, z perspektywy oskarka programisty, więc może być tak, że w niektórych aspektach mam z górki. Jestem na ryczałcie 12%, działalność założona w połowie 2021 (wtedy jeszcze liniówka):

1. Na dzień dobry musisz mieć działalność minimum 12 miesięcy, inaczej zdolność 0. Masz wtedy dostęp do kredytów w Pekao SA, Alior, PKO BP i Millennium. Spośród tych czterech najwyższą zdolność daje Pekao SA, Alior i PKO BP mniejsze, Millennium najmniejsze. MBank wymaga 1 pełnego roku rozliczeniowego, tzn. jeśli założysz działalność powiedzmy od lutego 2023 to najwcześniej zdolność będziesz miał w 2025. Pozostałe banki wymagają 24 miesięcy prowadzenia działalności. TEORETYCZNIE jest jakaś furtka, dzięki której niektóre banki akceptują działalności prowadzone krócej jeśli działalność jest kontynuacją współpracy z pracodawcą, z tym samym zakresem obowiązków. W praktyce u mnie tak było (w sensie ta kontynuacja), ale dochód z 2021 sprzed założenia działalności nic u mnie nie zmienił, więc nie polegałbym na tym za mocno.
2. Banki liczą zdolność na podstawie PIT-u za rok poprzedni + papiery za rok obecny. Na ryczałcie musiałem przedstawić wykaz przychodów, zestawienie zapłaconego podatku PPE, zapłaconych składek ZUS + papiery o niezaleganiu nigdzie. Oznacza to, że mocno zdolność mogą popsuć kombinacje takie jak zakładanie działalności pod koniec roku za zasadach ogólnych/liniówce i walenie kosztów póki można. Dodatkowo jeśli w przeciągu analizowanego okresu stopniowo wzrastają Twoje dochody to mimo wszystko wcześniejsze okresy będą mocno obniżać średnią.
3. Nawet będąc na ryczałcie jeśli masz zobowiązania takie jak najem/leasing samochodu, które banki widzą w swoich systemach to na potrzeby liczenia zdolności liczą je jako koszty i zobowiązania i obniżają zdolność.
4. Twoja umowa z klientem nie ma znaczenia - bank nie ma do niej wglądu, nie wie czy zmieniałeś klientów - dostaje tylko wykaz przychodów z księgowości, bez danych klientów. Natomiast przestoje w zarobkach, czy zarobki nieregularne mogą być pretekstem do obniżenia zdolności.
5. Konkrety o zdolności - obecnie liczy mi się tylko rok 2022 (w 2023 jeszcze brak danych), co mocno poprawiło moją sytuację względem np. listopada, kiedy jeszcze wchodziło te pół roku z 2021, kiedy porobiłem sporo zakupów na firmę, które odkładałem do tego momentu. Całkowity przychód netto za 2022 wyszedł mi ok. 220k netto, do tego mam zobowiązanie na 2100 netto. Obecne przychody (czy tam z ostatniego kwartały 2022) były proporcjonalnie większe, ale liczy się cały rok, więc średnią zaniża mi początek roku, kiedy zarabiałem mniej. Zdolności wyglądały następująco:
- Pekao SA - ok. 480k
- PKO BP, Alior, mBank - 370-390k
- Millennium - 220k
W pozostałych bankach brak zdolności przez zbyt krótki okres prowadzenia działalności, natomiast z tego co wiem jakbyś miał już te 24 miesiące działalność to największe zdolności wychodzą w ING. Co do zasady natomiast wyższa zdolność wychodzi przy zasadach ogólnych/podatku liniowym niż ryczałcie, nawet tym programistycznym.
6. W przypadku ryczałtu ogólna zasada jest taka - im niższa stawka ryczałtu tym niższy procent przychodu banki przyjmują jako dochód i co za tym idzie dają mniejszą zdolność. Tu zastrzeżenie - od doradcy słyszałem, że ryczałt 12% dla programistów jest traktowany przez banki nieco ulgowo, tzn. obecnie zdają one sobie sprawę z tego, że programista prowadzący JDG bez pracowników jest na ryczałcie nie dlatego, że chce ukryć koszty, tylko tych kosztów z grubsza nie ma i to mu się po prostu opłaca, więc nie jestem w 100% pewien czy np. ryczałt 15% będzie miał wyższą zdolność, ale ta anomalia powinna dotyczyć tylko tego programistycznego ryczałtu. Na pewno dużo więcej pewności dadzą tutaj zasady ogólnie/liniówka (mimo, że też można ukrywać koszty, ale mniejsza o to).
7. ZUS liczy się jako koszt prowadzenia działalności, więc jeśli chciałbyś go płacić więcej niż minimalna składka to obniży to zdolność.
8. Jeśli masz kogoś, z kim mógłbyś wziąć kredyt (żona, rodzice, rodzeństwo) i którzy są na UoP czy UZ to może to otworzyć furtki do banków, które samej Twojej działalności by nie zaakceptowały, ale po konkrety musisz pójść do doradcy.

To tak z grubsza moje doświadczenia. Generalnie informacji o tym jest mało, wszelkie kalkulatory źle liczą zdolności dla działalności, bo nie uwzględniają wielu parametrów, a nie ma tutaj jednego wzoru jaki stosowałyby wszystkie banki, ale to też nie jest tak, że działalność = zerowa zdolność. Szczerze mówiąc przy moich dochodach na kredyt na więcej niż 500k bym się nie nigdy nie zdecydował, więc to mi starcza.

Edytowane przez Chmielinski
  • Plusik 1
  • Lubię! 1
  • Dzięki 4
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...