Skocz do zawartości

Metro Exodus


Faka

Rekomendowane odpowiedzi

Jakby ktoś chciał pograć na karcie graficznej typu R9 280 3 Gb(wiem zabytek ) jak moja to informuję, że to kiepski pomysł. Frame dropy masakryczne nawet na średnich detalach ale też nie ma się co dziwić bo nawet na tych ustawieniach gra graficznie miażdży beret. Gra ma nacisk na GPU więc procesor aż tak bardzo nie ma tutaj znaczenia.

Jak na tę chwilę najlepiej wygladajaca gra w tym roku. Z całą pewnością można powiedzieć, że pod tym względem przebiła Crysisa.

Wspominano tutaj o audio. Dołączam się do pochwał w tym kierunku. Świetny poglos broni w zależności od tego czy jesteśmy w środku lub na zewnątrz. No co tu dużo mówić. Gra dopracowana w wielu elementach.

 

Wytapane z HTC U11

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Ja wczoraj skończyłem i mimo poczatkowych narzekań w ogolnym rozrachunku podobała mi się gra. Po pierwsze musiałem czułość celowania wziąć na maxa i wyłączyć całkowicie autoaim, a i tak musiałem się przyzwyczaić do sterownia (cały styczeń w bfv i cały luty w apex jednak przyzwyczaiły mnie do nieco bardziej dynamicznego i responsywnego sterowania). Na plus zdecydowanie historia, która jak mnie już złapała to ciągnęła do grania, ciekawe zakończenie, ktorego się w sumie nie spodziewałem. Gra dla ludzi co podobały się poprzedniczki (rozwinięcie formuły przez dodanie trzech obszarów sandoboksowych przeplatanych liniowymi etapami), specyficzna i pod pewnymi wzgledami archaiczna, ale napewno warta ogrania tym bardziej, że dobrych singlowych fps coraz mniej. 

Odnośnik do komentarza

W piątek zacząłem i właśnie ukończyłem grę. Jedna z moich ulubionych serii i muszę przyznac, że metro utrzymało poziom który uwielbiam. Mimo ogolnej ociężałość sterowania to klimat i historia wynagradzają to po stokroć. 

 

Swoją drogą, książki nie czytałem i czy ktoś tu może mi powiedzieć, czy jest sens po ograniu gry czy raczej jest to kopia 1:1 i nie warto już czytać? ;)

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, szurubur napisał:

W piątek zacząłem i właśnie ukończyłem grę. Jedna z moich ulubionych serii i muszę przyznac, że metro utrzymało poziom który uwielbiam. Mimo ogolnej ociężałość sterowania to klimat i historia wynagradzają to po stokroć. 

 

Swoją drogą, książki nie czytałem i czy ktoś tu może mi powiedzieć, czy jest sens po ograniu gry czy raczej jest to kopia 1:1 i nie warto już czytać? ;)


Metro Exodus to bardziej kontynuacja Metro 2035 ( trochę zmodyfikowali wydarzenia z książki ).

Odnośnik do komentarza

Ok, jeszcze jeden trofik i wpadnie platyna. Tylko to dość wredny trofik bo za zużycie chemikaliów na czyszczenie... i to dużo. Po dwóch przejściach nie wpadło, przy czyszczeniu innych trofików też nie, a nie wiem ile mi zeszło przy poziomie stalker (bierze dość dużo za czyszczenie, chyba 40 za pusty pasek). 

I (pipi)a... myślałem, że jeden dziennik w Yamantau był zbugowany albo coś bo tylko cień był w miejscu dziennika, a teraz zauważyłem w rogu konsolę i gdy ją uruchomiłem spadł truposz i dziennik xD Ładnie bym sobie czekał na patcha albo coś.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Metro 2033, które ukończyłem wiele lat temu bardzo mi się podobało. Metro Last Light skończyłem zraz po pierwszej części i uważam, że jest jeszcze lepszą pozycją. Exodus zaliczyłem 14 dni temu i uważam, że trzyma poziom poprzedniczek. Jeżeli komuś poprzednie odsłony serii się podobały, to i przy tej będzie bawił się znakomicie. :good2:


9R7cLdb.jpg
 

Jedną z największych zalet gry jest niesamowity klimat. Takie postapo działa na wyobraźnię bardziej, niż to przedstawione w New Dawn.
Gdy na materiałach promocyjnych przedstawiono pustynię dało się spotkać z opiniami w deseń "eeee, to nie Metro tylko jakiś Mad Maks".
Spokojnie, bowiem nawet tam godzinami będziemy przemierzać niegościnne bunkry. Zresztą czas spędzony w towarzystwie pustynnego piasku też dobrze oceniam, ponieważ sukcesywnie walczył on z monotonią klaustrofobicznych, ciemnych korytarzy, bo trzeba też pamiętać, że Exodus jest dłuższy niż obie poprzedniczki razem wzięte - dual szok rozładował się podczas przechodzenia gry 4 razy, więc stawiam, że zabawa trwała jakieś trzydzieści godzin.
 

Zresztą na klimat wpływa udanie zaprojektowana walka. Należy pamiętać, że to nie CoD i już na podstawowym poziomie trudności marnie jest z zasobami i opcja na Rambo nie przejdzie. Czyli podobnie jak w REmake, ale tutaj Metro sprawiedliwiej podchodzi do potyczek, ponieważ jedna kulka w łeb przeciwnika kończy się jego zgonem. Broni nie ma za dużo, ale dzięki modyfikacjom nie nudzimy się w tym aspekcie do samego końca gry, gdyż nawet zwykły rewolwer można przerobić na coś na kształt prowizorycznego karabinu snajperskiego. Poza tym nawet po 14 godzinach zabawy dostajemy w swoje dłonie nowe zabawki.
 

Nie sposób nie pochwalić szaty graficznej. Wizualnie Metro Exodus prezentuje się fantastycznie. Ogrywałem wersje na PS4 Pro. Ta gra wręcz tonie w detalach i nie ma mowy o powtarzalności. Pamiętacie wybitne The Last of Us.... Tam często odwiedzaliśmy pokoje, do których nie musieliśmy wchodzić. Pokoje, w których nierzadko nie znajdowało się nic istotnego (surowce). Ot najzwyczajniej w świecie te pomieszczenia sobie istniały. I tu jest podobnie, ale na większą skalę. No i sama stylistyka robi wrażenie. Każdy z etapów bardzo mi się podobał i raz jeszcze powtórzę, że różnorodność scenerii wyszła grze tylko na dobre. No i ta niesamowita gra świateł.... Czasami tekstury dłużej się doczytują, grze zdarza się zgubić nieco klatek, niemniej całość i tak robi wrażenie. Dodam, że postacie są bardzo dobrze wykonane. Mimika trochę drewniana, ale przynajmniej kobiety wyglądają ładnie - Olga :blush: Jak wieść niesie na One X otrzymujemy natywne 4k, które robi wrażenie. Tej wersji jeszcze nie sprawdzałem, ale pograłem na PCMR. Na 1080ti nie da się zyskać stałych 60 k/s przy 4k i ultra, ale to nie jest tak jak w sieci piszą. Ot czasami gra hula w 40 klatkach, czasami w 60. Zdarza jej się podskoczyć nawet do osiemdziesięciu. Inna sprawa, że sprawdzałem pierwszy etap, a zapewne taka Tajga da podzespołom bardziej w kość niż początkowy etap. Oczywiście po zabawie z suwakami można cieszyć się płynną rozgrywką w natywnym 4k. Piękna gra, ale zarzyna PC bezlitośnie.
 

Świetnie wypada też sfera audio. Już muzyka z intro szalenie mi się spodobała. Podczas samej rozgrywki jest równie dobrze, a to co przynosi ostatni etap - klimat + dźwięk :shok:
Coś niebywałego.
 

Podsumowując Metro Exodus bardzo mi się podobało. Tytuł ten kapitalnie wygląda, znakomicie przy tym brzmi. Zapewnia długą, soczystą rozgrywkę. Taki trochę FPS w starym stylu. Dobrze, że nie kombinowano z multi, bądź jakimś odłamem battle royale. Natknąłem się na kilka błędów, ale grę kupiłem dwa dni przed premierą, więc drobne problemy na barki tego można zrzucić. Ogólnie zgadzam się z chłopakami z Easy Allies, że gra zasługuje na 8.5/10. Komu poprzedniczki się podobały, niech atakuje śmiało. Jeżeli ktoś nie grał, powinien ten stan rzeczy nadrobić.
 

9/10 - grafika;
9/10 - audio;
8/10 - grywalność;

8+/10 - ocena końcowa;

P.S. @Farmer specjalnie dla ciebie :drinks:

 

oWjJDVh.jpg


bVZgAx8.jpg
 

 


Galeria:

 

 

 


u4KhalE.jpg
BszzyA0.jpg
WB8n0xd.jpg
SEcWZDj.jpg
9h5bg21.jpg
5kookU5.jpg
QvTtk6j.jpg
KhXMuj0.jpg
2sldWmk.jpg
vcGeW1L.jpg
klc3Xuj.jpg
ur5rLs0.jpg
293KX8L.jpg

Edytowane przez Sylvan Wielki
  • Plusik 6
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, pistaczek napisał:

Daj znać jak tam sterowanie, bo mnie totalnie odrzuciło. Jestem ciekaw jak po łatce.

No jest duzo lepiej. Opoznienia minimalne, nie przeszkadzaja jak przy premierze. Dla mnie jeszcze jednak za mala czulosc mimo ustawien maksymalnych. Ale dobrze sie smiga po paru minutach przyzwyczajenia :) postarali sie

  • Plusik 1
  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza
9 minut temu, Grabek napisał:

No jest duzo lepiej. Opoznienia minimalne, nie przeszkadzaja jak przy premierze. Dla mnie jeszcze jednak za mala czulosc mimo ustawien maksymalnych. Ale dobrze sie smiga po paru minutach przyzwyczajenia :) postarali sie

Dzięki. Będzie podejście nr 2. Z tego co pisali będą jeszcze nad tym pracowali.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...