Skocz do zawartości

Noob kupuje telewizor bądź monitor pod PS5/XSX


Antares

Rekomendowane odpowiedzi

Ręczne czyszczenie czasem warto robić, mnie osobiście pomogło jak miałem duży banding.

Znajomemu słońce wypaliło piksele, sam osobiście nigdy o tym nie słyszałem, ale faktycznie słońce mu świecilo na telewizor i w tym miejscu bardzo widoczny banding/zafarb powstał, czyszczenie pomogło


No ale z tym ręcznym czyszczeniem to co posiadacz to inna opinia.

Odnośnik do komentarza
W dniu 8.12.2022 o 02:42, MarekCol napisał:

Kupiłem sobie tego nowego Oleda 42 cale do PC. Przechodzę z nie byle czego bo z LG 34GK950F 34" 3440x1440 NANO IPS FreeSync 2 HDR 144Hz 1ms Curved.

Powiem tak. Mam już w sypialni którejś B6 z 2016 i czerń jest identyczna. I o to chodzi, za tym właśnie tęskniłem. IPS wśród całego jego splendoru nigdy nie dorówna potężnemu OLEDowi.

Sama wielkość ekranu robi robotę. Nie chce mi się spuszczać więcej, jądra wysychają. Jeszcze się nie bawiłem settingsami, ale ogólnie czuję podjarę większą niżbym nowe GPU kupił...

1450bdcc1fcf1dd9gen.jpg

A jak samo korzystanie z aplikacji, przeglądarki.bo ludzie narzekali na automatyczne przyciemnianie, którego nie można wyłączyć.

Odnośnik do komentarza

Ojejcu, GOW:R w trybie Quality + 120Hz w 4K dla osiągnięcia framerate 40fps. Fajnie developerzy wymyślili takie usprawnienie (chyba w Ratchet & Clank to wpierw się pojawiło?). Nareszcie można wyciągnąć możliwości HDMI 2.1, bo w Samsungu co z tego, że matryca była 120Hz i 4K, skoro użycie tego razem z jakiegokolwiek urządzenia (np. konsoli) ograniczał port HDMI 2.0 (4k/60Hz lub 1080p/120Hz). Pięknie to wygląda, ostre w ruchu jak żyleta i płynne. Dobry zakup, niech tylko się nie zjebie xd

Odnośnik do komentarza

I to jest zajebiste, że w końcu pojawiła się zdrowa konkurencja w tym segmencie OLEDów. Oby kolejne modele były jeszcze zajebistsze zarówno u LG jak i Samsunga. QD-OLED i ta mega jasność robi wrażenie z tego co widziałem w testach, chociaż jak grałem wczoraj wieczorem w GOWa i scenka: ciemna jaskinia, kontrastowe ognisko palące w oczy (każda iskra lecąca z ogniska to jak jakiś jebany żywy świetlik na ekranie OLED), potem wyjście na śnieg to od bieli aż musiałem zmrużyć gały. Skoro te w porywach ~700 nitów w C2 w HDR na małym obszarze potrafi ładnie pokazać kontrast, to s95b pewnie jest jak spawarka.

Tymczasem doceniam wygodę WebOSa, wskaźnika "wii-lota" i komend głosowych po polsku. Klikanie na szybko po ekranie kursorem nigdy nie było szybsze, podobnie nie muszę gadać z telewizorem po angielsku jak to było w Bixby xd

 

Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, _Red_ napisał:

I to jest zajebiste, że w końcu pojawiła się zdrowa konkurencja w tym segmencie OLEDów. Oby kolejne modele były jeszcze zajebistsze zarówno u LG jak i Samsunga. QD-OLED i ta mega jasność robi wrażenie z tego co widziałem w testach, chociaż jak grałem wczoraj wieczorem w GOWa i scenka: ciemna jaskinia, kontrastowe ognisko palące w oczy (każda iskra lecąca z ogniska to jak jakiś jebany żywy świetlik na ekranie OLED), potem wyjście na śnieg to od bieli aż musiałem zmrużyć gały. Skoro te w porywach ~700 nitów w C2 w HDR na małym obszarze potrafi ładnie pokazać kontrast, to s95b pewnie jest jak spawarka.

Tymczasem doceniam wygodę WebOSa, wskaźnika "wii-lota" i komend głosowych po polsku. Klikanie na szybko po ekranie kursorem nigdy nie było szybsze, podobnie nie muszę gadać z telewizorem po angielsku jak to było w Bixby xd

 

Ja się założe, że i tak moja luba będzie mi kazała obraz przyciemnić bo ją bije po gałach. Więc te 1000 nitów to tylko jak będe samemu. A i tak pewnie będzie za mocno. 

 

Tv już czeka w samochodzie :fsg:

Kończ się roboto!

 

 

Edyta:

 

Odpaliłem. O chuju złoty. Niewiedza jest blogosławieństwem. Jak oba nie stoją obok siebie to obraz na ks był ładny. Ale teraz tego odzobaczyć się nie da.

Edytowane przez Jakim
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Kolejne obserwacje - już po dobie użytkowania banding nieco się wyrównał przy 5% pokryciu ekranu, a przy 20% w ogóle jest gładka szarość. Także porady, by trochę wysmażyć matrycę obrazem HDR (od wczoraj do dziś leciały gry, filmy, demka na YT, teledyski jako umilacz przy pracy xd) zanim zacznie się oceniać wady, były trafne. Może też dodatkowo w standby mode włączyło się to szybkie czyszczenie matrycy, tego nie wiem bo chyba nie widać żadnej notyfikacji na ten temat.

No i właśnie odkryłem gamechanger w user experience - fakt, że webOS ma ten kursor wskazywany pilotem powoduje, że mogę wskoczyć momentalnie w dowolny fragment filmu czy serialu w Disneyach i innych streamingach. Jak mnie chuj strzelał wcześniej z tym mikropilotem, gdy musiałem przewijać odcinki w prawo/lewo w tempie ~3 minuty filmu na sekundę. No albo byłem n00bem i była na to jakaś łatwa opcja, nawet głosowa w Bixby, lecz takiej nie odkryłem. A tu kursor w dowolne miejsce paska progresu, cyk, oglądamy od razu od drugiej godziny gdy jest taka potrzeba.

Na razie turbo zadowolon żem z wymiany TV. Nie mam się do czego przypierdzielić - wszystkie moje dotychczasowe braki i bolączki (smugi czerni, blooming wokół napisów, brak detali na ciemnym tle jak np. wyblakłe gwiazdy na nocnym niebie, przewijanie filmów, brak HDMI 2.1 itp.) zostały rozwiązane.

  • Plusik 6
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Jak masz twarda psyche to odpal YT i wpisz white background. I popatrz na biel dłużej niż 3 sekundy, bo oczy muszą się przyzwyczaić. I wtedy sprawdź jednorodność. Zazwyczaj widać róż ns środku albo brzegach. Nie widziałem jeszcze idealnej matrycy pod tym względem, a trochę ich miałem.

Odnośnik do komentarza

Na moje oko wygląda spoko. Nie jest to może biel jak ściana, bo włącza się ten limiter jasności przed wypaleniem, ale róż na szczęście nie przebija. LCD miał za to bardzo brudne jednolite kolory (widać było jakby narożniki i środek były zakurzone, chociaż ekran był czysty), także imho jest lepiej. Kochany Sferis.

 

IMG_20221217_101450.thumb.jpg.94e2f0bbad14d12d02fcf446ee31e531.jpg

 

 

I jeszcze wersja z moich koszmarów i wyobrażeń, zanim z łomoczącym sercem rozpakowałem :kekw: Ewentualnie zaraz po upływie gwarancji.
 

Spoiler

image.png.f5013dce40c3fb0805fc06fd5f13d759.png

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, _Red_ napisał:



Na razie turbo zadowolon żem z wymiany TV. Nie mam się do czego przypierdzielić - wszystkie moje dotychczasowe braki i bolączki (smugi czerni, blooming wokół napisów, brak detali na ciemnym tle jak np. wyblakłe gwiazdy na nocnym niebie

 

Tak jak już mówiłem, do oleda nic nie ma startu jeśli zależy Ci na jakości obrazu. 

 

Kiedyś jak zmieniałem telewizor na nowy, to zawsze było fajnie i byłem ogólnie zadowolony, ale zawsze też były jakieś wkurwiające defekty czy też "cechy" z którymi trzeba było się pogodzić. 

Odkąd na szafce stoi oled, to czuje się jakbym sięgnął szczytu i miał absolutny możliwy top, mimo, że to telewizor za 5 tysi. 

 

To chyba taki telewizor, który jesli się nie zepsuje, to będę go trzymał 20 lat bo nic więcej do szczęścia mi nie trzeba :turned:

  • Lubię! 1
  • This 2
Odnośnik do komentarza
Na moje oko wygląda spoko. Nie jest to może biel jak ściana, bo włącza się ten limiter jasności przed wypaleniem, ale róż na szczęście nie przebija. LCD miał za to bardzo brudne jednolite kolory (widać było jakby narożniki i środek były zakurzone, chociaż ekran był czysty), także imho jest lepiej. Kochany Sferis.
 
IMG_20221217_101450.thumb.jpg.94e2f0bbad14d12d02fcf446ee31e531.jpg
 
 
I jeszcze wersja z moich koszmarów i wyobrażeń, zanim z łomoczącym sercem rozpakowałem :kekw: Ewentualnie zaraz po upływie gwarancji.
 
Spoiler

image.png.f5013dce40c3fb0805fc06fd5f13d759.png

 

Gratuluję. Za(pipi)ista sztuka. Ciesz się bo trochę jak byś wygrał los na loterii. O ile wygląda jak na zdjęciu, bo u mnie na zdjęciu też jest biało, a w rzeczywistości widać zafarb różowy :)
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

U mnie o dziwo na białym też jest biało (no, zafarb jest ale baaaaaardzo trudno dostrzegalny), ale na szarym dolna część ekranu jest wyraźnie różowa. 

Na szczęście w normalnym użytkowaniu za cholere tego nie widać, więc olałem i dla mnie "problem" nie istnieje :)

Edytowane przez Michał102
Odnośnik do komentarza

Ty raczej nie masz w s95b różowej bieli.

 

 

 

...

 

 

QD-OLED ma różowe czernie ponoć gdy pada światło :kekyayaya:  :southkoreanfight:

 

 

Godzinę temu, Michał102 napisał:

To chyba taki telewizor, który jesli się nie zepsuje, to będę go trzymał 20 lat bo nic więcej do szczęścia mi nie trzeba :turned:

 

Też tak myślę, no chyba że za 5 lat będzie jakieś PS6 z HDMI 2.2 i 240Hz/8K, to siła rzeczy upgrade technologiczny. Ale tak jeśli się nie rozwali to będę trzymał w opór.

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Michał102 napisał:

 

Tak jak już mówiłem, do oleda nic nie ma startu jeśli zależy Ci na jakości obrazu. 

 

Kiedyś jak zmieniałem telewizor na nowy, to zawsze było fajnie i byłem ogólnie zadowolony, ale zawsze też były jakieś wkurwiające defekty czy też "cechy" z którymi trzeba było się pogodzić. 

Odkąd na szafce stoi oled, to czuje się jakbym sięgnął szczytu i miał absolutny możliwy top, mimo, że to telewizor za 5 tysi. 

 

To chyba taki telewizor, który jesli się nie zepsuje, to będę go trzymał 20 lat bo nic więcej do szczęścia mi nie trzeba :turned:

Teraz mam takie samo odczucie odkąd mam oleda. Żaden inny ekran nie dawał takiego wrażenia przestrzeni w obrazie, nie wiem jak to dobrze określić, efekt trójwymiaru? Na pewno wiecie o co mi chodzi. Kolory również, widać w grach te pokrycie palety barw na wyższym poziomie, plastyka obrazu aż wylewa się z ekranu. Odnoszę również wrażenie, że dopiero teraz jest taki prawdziwy hdr, na papierze oledy nie są najjaśniejsze ale wydaje się jakby ta jasność była wyższa niż na jaśniejszych ledach, szczegóły również dużo lepiej widoczne są teraz. Mapowanie tonów hdr mam ustawione na preferowana gradację, w menu ps5 ustawiłem hdr zgodnie z tym co podawali w necie i jest po prostu idealnie. Nigdy nie byłem tak zadowolony z telewizora, wydałem sporo ale czuć w nim każdą złotówkę. 

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
27 minut temu, Qbon napisał:

 Żaden inny ekran nie dawał takiego wrażenia przestrzeni w obrazie, nie wiem jak to dobrze określić, efekt trójwymiaru?

 

Też na to zwróciłem uwagę gdy miałem pierwszy kontakt z oledem. 

W LCD zawsze próbowałem się ratować jakimś kontrastem dynamicznym by to jako tako wyglądało, ale powodowało to właśnie taki dziwny efekt jakbym się patrzył w płaski obrazek. 

 

Teraz kontrast jest kosmiczny, co ma być ciemne to jest ciemne i wszystkie detale mają głębie. 

Ogólnie rzecz trudna do opisania i po prostu trzeba to zobaczyć :)

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...