Skocz do zawartości

+++ CHCESZ KUPIC/ZMODERNIZOWAC KOMPA?


mlodziak1993

Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, easye napisał:

Jak zacząłem googlowac to cała masa postów o 90 stopniach na wielu chłodzeniach. Ech mogłem się tego spodziewać skoro w reckach z chłodzeniem wodnym jest średnio 83 stopnie.

W cinebench maksymalna temperatura 90,4.

 

Ogolnie procek rakieta jeżeli chodzi o AM4, ale te skaczace temperatury chyba za bardzo siedza w glowie.

To imo nie ma tragedii. CB to jest mało realny scenariusz i zasadniczo zobaczysz takie temp przy komplikacji shaderow. Ale to już jak chcesz. Z intela 13600 może jeszcze powietrze ogranie ale reszta to bez aio280 min nie podchodź. 

Odnośnik do komentarza
36 minut temu, ginn napisał:

 

 

Jak mówicie, że standardy są jakie są, to chyba faktycznie spróbuję sobie wygospodarować weekend na montaż. Doskonale wiem, ile radości daje wąchanie nowiutkiego mobo :banderas:

 

Czy w zestawie z koszyka brakuje mi jeszcze czegoś do prawidłowego montażu? Jakieś złącza, przejściówki?

 

No i co do samego chłodzenia. Do zestawu z koszyka powinienem dorzucić jeszcze jakieś wentylatorki? W standardzie obudowy są 4 sztuki. Na procka wrzucę Fortisa 5 jak Figuś przykazał. 

Jak lecisz w powietrze to możesz pomyśleć o dodatkowych na górę ale sugeruje najpierw odpalić porobić testy i Ew dokupić. Ja strasznie lubię grzebać i składać. Kusi mnie zrobienie full wody ale przy warunkach gwarancji u nas to jest jak zabawa w sapera i dodatkowo sprzęt szybciej się starzeje niż dawniej. 

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, mozi napisał:

To imo nie ma tragedii. CB to jest mało realny scenariusz i zasadniczo zobaczysz takie temp przy komplikacji shaderow. Ale to już jak chcesz. Z intela 13600 może jeszcze powietrze ogranie ale reszta to bez aio280 min nie podchodź. 

No ale odpalam BFa i mam scenariusz jak w CB. XD

 

Inne gry jeszcze okej 70-80 stopni, ale na takim 5600, którego jeszcze w domu mam było 68 a i wydajność nie była jakoś o wiele mniejszą. Dlatego zastanawiam się czy nie wrócę do niego i nie przejdę na nową generacje za jakoś czas.

 

Jeszcze undrvolting zostaje.

Odnośnik do komentarza

Ok - pobawiłem się trochę w biosie i zszedłem z 10 stopni w dół xD

BF już maksymalnie koło 80 stopni, to jest w pełni akceptowalne biorąc pod uwage, że gry singlowe chodzą w 60-70.

Jakby ktroś chciał pobawić się ustawieniami:

 

KARTA.jpg

 

Do tego Curved Optimezer u mnie można ustawić nawet minus 30 na wszystkich rdzeniach i działą stabilnie w grach/windowsie, a wsumie nic wiecej na kompie nie robie xD.

 

Co to jest za PC Gaming :banderas:

Plag and PLAY!

Odnośnik do komentarza

zastanawiam sie jesczez nad wymianą obudowy - mam teraz budzetowego Silentium, który Figus wstawiał na poprzedniej stronie.

Nie można powiedzieć, że obudowa jest mało przewiewna, bo cała składa się z siatek, ale miejsca po ostatnich zakupach to tam nie ma na nic:

image.thumb.jpeg.9215dc533d059182ae546a2e7a0e0e86.jpegimage.thumb.jpeg.23c00d4e3846d5d51d4d1ac292c3fc9f.jpeg

 

Kartę ledwo co włożyłem - opiera się praktycznie na wiatrakach.

Nie wiem też, czy tylnego wiatraka w tym wypadku w ogole nie wyrzucić.

  

W dniu 14.04.2023 o 08:58, mozi napisał:

Jak lecisz w powietrze to możesz pomyśleć o dodatkowych na górę ale sugeruje najpierw odpalić porobić testy i Ew dokupić. Ja strasznie lubię grzebać i składać. Kusi mnie zrobienie full wody ale przy warunkach gwarancji u nas to jest jak zabawa w sapera i dodatkowo sprzęt szybciej się starzeje niż dawniej. 

Wiatraki na górze powinny zaciągać powietrze do środka, czy wyciągać?

Odnośnik do komentarza

@easyena gorze wyciągać. Ciepłe powietrze idzie do góry wiec zawsze w ta stronę tym bardziej ze karta jest chłodzona od dołu. Patrząc na to ile masz miejsca to tam nie bardzo ma co przepływać. Chłodzenie cpu takie jak masz zatyka Ci większość backplate gpu które oddaje to ciepło w stronę radiatora cpu. Najłatwiej to sprawdzić tak ze zdejmujesz boczna ścianę i wszystkie fronty i górę. Jak po obciążeniem jest duży spadek temperatury to znaczy ze tego powietrza jest za mało. U mnie praktycznie nie ma różnicy. Jakie masz wiatraki na froncie? Front to podstawa bo to zapewnia całe praktycznie powietrze dla cpu i gpu. Jaka prędkość tych w wentyli i jaka maja  wydajność? Jak miałem wcześniej corsaira 5000d budę to 3 x 140 wiało tak jak 2 x 140 fractala w meshify 2. Dopiero dołożenie 3 x 120 na tył w corsair rozwiązało problem. 
 

zobacz ile miejsca jest u mnie - a to nie jest duża skrzynka. 

AFDC4054-301B-437D-9FD4-EC3B3C3F39FA.jpeg

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, easye napisał:

Wiatraki na górze powinny zaciągać powietrze do środka, czy wyciągać?

 

Wyciągać, bo ciepłe powietrze do góry idzie.

 

Ja ostatnio dorzuciłem sobie kolejne 2 Tera dysku i przy okazji w końcu kupiłem tą przejściówkę do GPU zamiast tego standardowego rozgałęźnika i od razu lepiej i przytulniej ;) Ale chyba jednak mogłem kabel zawinąć do góry , a nie dołem puszczać, ładnie by było całe GEFORCE RTX widać :D

 

kP8zREu.jpg

 

@mozi jednak w Meshify jest ta plastikowa dokładka na spód po prawej stornie, żeby dziurę i kable zakryć ;) znalazłem ją teraz w pudełku jak robiłem, jest też mniejsza część, żeby zakryć do końca, ale to jak się nie ma 3 dolnego wiatraka na froncie.

  • Lubię! 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Nie opada, to na zdjęciu tak się wydaje, bo całe jest pod skosem, jest równiutko, nawet mierzyłem ;) Tam z tyłu pod kartą po prawej stronie mam tą podstawkę.

 

Ta zaślepka wchodzi z wiatrakiem, bo jest dwuczęściowa, większa (którą mam na tym zdjęciu włożoną) i mniejsza, która idzie na sam koniec po prawej, ale z wiatrakiem nie wchodzi. Ale ta większa zakrywa całą dziurę i kable i praktycznie dochodzi do wiatraka i zakrywa cały dół.

 

Zaślepkę założysz z tą podpórką do Suprima, jak miałem 3080Ti Suprima to miałem ją normalnie na tej półce wyżej opartą.

Edytowane przez tjery
Odnośnik do komentarza
20 minut temu, mozi napisał:

@easyena gorze wyciągać. Ciepłe powietrze idzie do góry wiec zawsze w ta stronę tym bardziej ze karta jest chłodzona od dołu. Patrząc na to ile masz miejsca to tam nie bardzo ma co przepływać. Chłodzenie cpu takie jak masz zatyka Ci większość backplate gpu które oddaje to ciepło w stronę radiatora cpu. Najłatwiej to sprawdzić tak ze zdejmujesz boczna ścianę i wszystkie fronty i górę. Jak po obciążeniem jest duży spadek temperatury to znaczy ze tego powietrza jest za mało. U mnie praktycznie nie ma różnicy. Jakie masz wiatraki na froncie? Front to podstawa bo to zapewnia całe praktycznie powietrze dla cpu i gpu. Jaka prędkość tych w wentyli i jaka maja  wydajność? Jak miałem wcześniej corsaira 5000d budę to 3 x 140 wiało tak jak 2 x 140 fractala w meshify 2. Dopiero dołożenie 3 x 120 na tył w corsair rozwiązało problem. 
 

zobacz ile miejsca jest u mnie - a to nie jest duża skrzynka. 

AFDC4054-301B-437D-9FD4-EC3B3C3F39FA.jpeg

No jak zdejmę szybę boczn to temperatury mam lepsze...

Nie pamiętam jakie wiatraki mam z przodu, jakieś silentium, które były z obudowa. Dzisiaj założę 140 na górę do wyciągania i zobaczę czy to coś da.

 

Akurat na obudowach zawsze oszczędzałem, może niepotrzebnie, ale zawsze wychodziłem z założenia że i tu i tu sprzęt się nagrzeje tylko w jednej potrwa to trochę dłużej niż w innej.

Odnośnik do komentarza
18 minut temu, easye napisał:

No jak zdejmę szybę boczn to temperatury mam lepsze...

Nie pamiętam jakie wiatraki mam z przodu, jakieś silentium, które były z obudowa. Dzisiaj założę 140 na górę do wyciągania i zobaczę czy to coś da.

 

Akurat na obudowach zawsze oszczędzałem, może niepotrzebnie, ale zawsze wychodziłem z założenia że i tu i tu sprzęt się nagrzeje tylko w jednej potrwa to trochę dłużej niż w innej.

 

No obudowa ma mega znaczenie, swoje stare czesci odsprzedałem w rodzinie i składałem w budżetowej obudowie i niby wszystko to samo co u mnie było, a temperatury wyższe o 10-15 stopni, trzeba było na stałe boczna szybę zdjąć, żeby to jakoś wyglądało.

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, easye napisał:

No jak zdejmę szybę boczn to temperatury mam lepsze...

Nie pamiętam jakie wiatraki mam z przodu, jakieś silentium, które były z obudowa. Dzisiaj założę 140 na górę do wyciągania i zobaczę czy to coś da.

 

Akurat na obudowach zawsze oszczędzałem, może niepotrzebnie, ale zawsze wychodziłem z założenia że i tu i tu sprzęt się nagrzeje tylko w jednej potrwa to trochę dłużej niż w innej.

Imo na górę nic to nie da. Jaka jest różnica ze zdjętym bokiem? Sprawdź Ew w biosie jak masz ustawione te wentyle. Dla testu spróbuj je dać na maxa i zobacz. Zależność jest prosta jak dasz chłodne powietrze z zewnątrz to gpu ma skąd „brać” a tak to sie gotuje. 

1 godzinę temu, tjery napisał:

Nie opada, to na zdjęciu tak się wydaje, bo całe jest pod skosem, jest równiutko, nawet mierzyłem ;) Tam z tyłu pod kartą po prawej stronie mam tą podstawkę.

 

Ta zaślepka wchodzi z wiatrakiem, bo jest dwuczęściowa, większa (którą mam na tym zdjęciu włożoną) i mniejsza, która idzie na sam koniec po prawej, ale z wiatrakiem nie wchodzi. Ale ta większa zakrywa całą dziurę i kable i praktycznie dochodzi do wiatraka i zakrywa cały dół.

 

Zaślepkę założysz z tą podpórką do Suprima, jak miałem 3080Ti Suprima to miałem ją normalnie na tej półce wyżej opartą.

Dzięki - mam obie te zaślepki ale wole mieć cały dolny wiatrak odkryty niż jego polowe zasłonięta. Wyznaje zasadę ze jak coś działa to nie ruszam :)

Odnośnik do komentarza
20 minut temu, mozi napisał:

Dzięki - mam obie te zaślepki ale wole mieć cały dolny wiatrak odkryty niż jego polowe zasłonięta. Wyznaje zasadę ze jak coś działa to nie ruszam :)

 

Też się chwilę nad tym zastanawiałem, ale stwierdziłem, że dolna połowa wiatraka pod spodem będzie wiała na zasilacz i też będzie dobrze ;)

Odnośnik do komentarza

Dalej nie wiem jaka to buda ale już tjery napisał jaka jest różnica. Niestety teraz te graty biorą od chuya prądu. Mój zestaw podczas grania w re4r to jest 420w gpu + ~130-150w cpu. To jest dużo ciepełka do wywalenia. Nie licząc wiatraków aio i podane wartości to tyko układy. 
4080 easiego to jest tez na bank 350 sama karta. 

Odnośnik do komentarza

Dla mnie duża obudowa to przede wszystkim cisza, nie wiem wiecznie mialem tanie obudowy, bardziej kompaktowe niż duże i jakiś dużych problemów z temperaturami nie miałem.

Teraz do Signum SG1V EVO TG wsadziłem najbardziej gorący procesor AMD, ale z lekkim undervoltingiem procek w grach działa w 65-70 stopniach, a karta w 64 przy singlach.

Gry CPU demanding takie jak BF potrafią go rozgrzać - nawet do 83 stopni (w peaku - bo srednie 72 -76 stopni), ale na sieci widze ludzi z 5m skrzynkami i AIO, ktorzy tez maja na tym procku 83 stopnie, więc :dunno:

 

Na lato dodatkowo zawsze zdejmuję przednią siatkę i górną i przepływ powietrza jest spory, no tylko wiadomo, taką obudowę człowiek słyszy.

Tymbardziej nie wiem w jaką wepchnąłeś @tjerystare części ze miałeś +15 stopni...

 

Odnośnik do komentarza

no ja w ogole mam chyba dałna, bo sie okazało, że po:

1. tylni wiatrak zainstalowałem w złą stronę i zasmiats wyciągac zasysał do przedniego.

2. jak walczyłem z wiatrakiem to zobaczyłem, że radiator miał troszke luzu, wiec go dokręciłem jeszcze troszkę.

 

Wyłączyłem wszytskie swoje zmiany w Biosie, curved optimazer, undervolting i w Bfie na chlodzeniu powietrznym mam 79-83 stopnie...

Wiatrakow też nie ruszałem - chodzą normalnie.

Odnośnik do komentarza

No to prawda co mowili - procek rakieta pod AM4, cieply strasznie - w singlach podejrzewam bedzie koło 70 stopni, ale mocno odblokował 4080.

 

 

Sprawdziłem takie Halo co mocno siedzi na GPU i 65 stopni, w Residencie 59, temperatura karty 66 i to w obudowie za 3 stówki.

 

 

Ależ te gierki fajnie chodzą na 4080. :wub:

Odnośnik do komentarza
W dniu 14.04.2023 o 07:41, easye napisał:

Jak zacząłem googlowac to cała masa postów o 90 stopniach na wielu chłodzeniach. Ech mogłem się tego spodziewać skoro w reckach z chłodzeniem wodnym jest średnio 83 stopnie.

W cinebench maksymalna temperatura 90,4.

 

Ogolnie procek rakieta jeżeli chodzi o AM4, ale te skaczace temperatury chyba za bardzo siedza w glowie.

Cytat

Procesory AMD Ryzen 7000 mają wbudowany regulator, który dostraja taktowania do aktualnych warunków termicznych. Reasumując - im chłodniej, tym wyżej może boostować. AMD podaje natomiast, że temperatura rzędu 95 stopni Celsjusza jest zupełnie normalną i docelową dla architektury Zen 4. Faktycznie - nawet przy 360 mm AiO mamy 95 stopni Celsjusza w Cinebench R23 (MT).

purepc.pl

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...