Skocz do zawartości

+++ CHCESZ KUPIC/ZMODERNIZOWAC KOMPA?


mlodziak1993

Rekomendowane odpowiedzi

Nie no, mam nadzieję że póki co styka. 4080 do UW chyba świat i ludzie, ewentualnie jeszcze jakby procek mocno przycinał to ostatnia inwestycja w AM4 to będzie 5800X3D i czekamy na serię 50XX, wtedy jak portfel pozwoli to całkowicie nowa platforma!

Odnośnik do komentarza

Pierdolisz jak potłuczony :) Jeśli faktycznie jesteś takim entertejmerem własnego ja jeśli idzie o giereczki i sprzęt to nie spoczniesz na laurach :) Sam dłuugo myślałem... a może tu ujebać trochę GHZ, a może tu torchę GB ramu ujebać, a może tutaj rdzeni/potoków logicznych na karcie graficznej... Ni chuja :) Nie słuchaj sumienia, kupuj 4090. Argument? Na hobby się nie oszczędza. Nieistotne czy ją w ogóle wykorzystasz. Ja np. grałem sobie ostatnio w Ghostwire Tokyo, Psychonauts 2, Fatal Frame 4... 4090 ziewał, 13700k ziewał, ale łeb zadowolony, że masz zderzacza hadronów w obudowie :)

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Desktop do pracy z Lightroomem. Amatorska obróbka zdjęć, do tego jakieś typowe domowe użytkowanie. Żadne granie bo wiem, że w tych pieniądzach lepiej sobie gry na PS5 odpalić, niż na kompie za 3k i monitorze, który mam. Chciałem najtańszego macbooka, ale wydać 6000zł, tylko po to by stał i od czasu do czasu go włączę żeby obrobić zdjęcia, to szkoda kasy.

 

https://www.x-kom.pl/lista/6f8zhjdmq?utm_medium=ranking-zestawow-202303&utm_source=pclab&utm_campaign=zestaw-do-2000

 

Czy coś tu zmienić? Mam ze swojego staaaarego komputera zasilacz OCZ Fatal1ty tylko nie pamiętam czy 400w czy 550w. Czy się nada, czy po 15 latach go po prostu wyrzucić i kupić ten z zestawu? Po prostu chce wydać jak najmniej, a jak zasilacz jest dobry to po co go wyrzucać. Wolałbym wtedy te 200zł na Windowsa dorzucić czy jakieś dodatkowe 16GB RAMu w przyszłości jakby Lightroomowi było mało.

 

Edytowane przez WisnieR
Odnośnik do komentarza

@WisnieRjakieś 3 miesiące temu szukałem kompa do podobnych zastosowań i złożyłem konfigurację zbliżoną do Twojej. Na ramie jesteś w stanie przyoszczędzić 80-90zł biorąc Goodrama 3200, nie sądzę żeby była jakkolwiek odczuwalna różnica z tymi 3733. Różnice w cenie dołóż do płyty głównej na b550 albo nowy zasilacz będzie mniej bolał. 

Odnośnik do komentarza
13 minut temu, mozi napisał:

Coś mi się obiło o uszy ze stockowy cooler z tym cpu to trochę kasztan głośny i słabo chłodzi tańsze byle co za 150 zł będzie imo lepsze. 

Na stockowym przy renderowaniu w premiere temperatura dochodziła do 80 stopni. Wrzuciłem Fortisa 5 kupionego na promo za 109zł i już nie przekracza 60 stopni. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
16 godzin temu, kiseki napisał:

@WisnieRjakieś 3 miesiące temu szukałem kompa do podobnych zastosowań i złożyłem konfigurację zbliżoną do Twojej. Na ramie jesteś w stanie przyoszczędzić 80-90zł biorąc Goodrama 3200, nie sądzę żeby była jakkolwiek odczuwalna różnica z tymi 3733. Różnice w cenie dołóż do płyty głównej na b550 albo nowy zasilacz będzie mniej bolał. 

A jest jakaś różnica między płytami na B450 a B550 ? Ogólnie to kasa nie jest problemem, mogę i za 3k zestaw złożyć, ale po prostu nie potrzebuje komputera do niczego innego niż tylko amatorska praca w Lightroomie, więc kupowanie czegokolwiek ponad to byłoby marnowaniem kasy.

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, WisnieR napisał:

A jest jakaś różnica między płytami na B450 a B550 ? Ogólnie to kasa nie jest problemem, mogę i za 3k zestaw złożyć, ale po prostu nie potrzebuje komputera do niczego innego niż tylko amatorska praca w Lightroomie, więc kupowanie czegokolwiek ponad to byłoby marnowaniem kasy.

 

Jako totalny laik powtórzę to, czego się nasłchałem szukając zestawu dla siebie - lepsza sekcja zasilania i żywotność, potencjał na mocniejszy proc i mocniejsze gpu. Z drugiej strony trafiłem Aorusa Elite V2 tylko kilkadziesiąt złotych drożej niż Twój Asus. Teraz nie wiem czym bym tyle dołożył. 

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, WisnieR napisał:

A jest jakaś różnica między płytami na B450 a B550 ? Ogólnie to kasa nie jest problemem, mogę i za 3k zestaw złożyć, ale po prostu nie potrzebuje komputera do niczego innego niż tylko amatorska praca w Lightroomie, więc kupowanie czegokolwiek ponad to byłoby marnowaniem kasy.



Nie do końca.

Macbook Air spokojnie obróci foty, filmów 4K nie obrabiasz. Zyskujesz retine, szybki laptop, mobilność- można podłączyć zew ekran. Do tego praca ponad 10h na jednym ładowaniu. O kulturze pracy nie wspominając. Taki Air m1 to 4,5k. Jak poszukasz kogoś i zakup na firmę, to i 3 będzie z przodu. 
A teraz sobie postawisz bude która będzie służyć tylko do obróbki zdj. Kasta z monitorem i kablami. A czasu przy 2 dzieci i tak nie masz za wiele.

Maca bierzesz pod pachę i idziesz do kuchni. 

Edytowane przez iluck85
Odnośnik do komentarza

To nie Windows, 8GB daje radę. Tam soft robiony jest pod konkretne podzespoły, to nie musi działać na setkach różnych konfiguracji. 
Dysk zew i po temacie. 
Ja bym się zastanowił, kultura pracy inna na macOS. Ten PC za rok będzie warty śrubki, MacBook polowe albo ponad polowe wydanej kasy. Nawet kupujac tego pro za 6-7k, to masz sprzęt na lata. Ten PC będzie w muzeum. Tu jest różnica. 
A jak masz monitor, zostaje spoko wyceniony jak na Apple Mac mini. Ale jak jesteś przyzwyczajony Windowsa, to luz.

Edytowane przez iluck85
Odnośnik do komentarza

Nie potrzebuje Maca.

 

Najpierw podajesz argumenty za "długoletnią pracą", mobilnym sprzętem, a potem jak to w przypadku Apple już jestem przyzwyczajony, podajesz obejścia typu dysk zewnętrzny czy 8GB RAMu, które to ani nie są mobilne, ani przyszłościowe i się wykluczają. Macbook który mnie interesuje, i o którym piszesz, czyli taki co będzie działać lata i będzie mobilny, kosztuje 9000zł - M2, 512GB. Tak, wtedy mam sprzęt na lata, mobilny i najwyższej jakości. Wole sobie kupić nowy obiektyw. Sprzęt za 9000zł kupują osoby, które na nim pracują i 

 

Za te 9000zł to złożę co 3 lata nowy budżetowy desktop, o ile w ogóle będę miał taką potrzebę go co 3 lata wymieniać. Jak mi braknie RAMu to za 200zł dokupię kolejne 16GB i dołożę. Jak procesor nie będzie domagać to za 1000zł wymienię płytę wraz z najnowszym budżetowym procesorem i będzie na kolejne kilka lat. Jak mi dziecko zrzuci Macbooka z biurka to będę mógł co najwyżej wydać tysiące w serwisie Apple na naprawę.

 

Kiedyś sobie kupię, teraz te pieniądze wolałbym wydać na nie wiem nawet iPhone'a nowego niż laptopa, którego nie będę używać.

Edytowane przez WisnieR
Odnośnik do komentarza

Jak dla mnie ten zestaw co złożyłeś jest naprawdę gites. JEDYNE co bym rozważył to nieco mocniejszy zasilacz, bo dorzucisz kiedyś do tego RTX3060Ti jak będzie używka za dobre pieniądze i masz bardzo przyzwoitą platformę do grania. Czy starszy zasilacz będzie pasował? Nie widzę przeszkód, by nie pasował w sumie, ale pod nową grafikę i tak będzie trzeba go wymienić. Bez tego to luz jak dla mnie.

Odnośnik do komentarza

Ja go nie złożyłem, wziąłem go po prostu z jakieś strony z polecanymi zestawami w określonym budżecie. Nie mam pojęcia o rynku PC, ostatni raz jak się tym interesowałem to składałem budę na Athlonie 62 X2 5600+ i DFI Infinity nForce Ultra II-M2. Nazwę płyty do dziś pamiętam.

 

Karty tam nie będę wkładać, bo nie mam zamiaru grać na PC, a jak będę miał to bym sobie po prostu kupił nową budę do grania. Póki co mi to nie grozi.

Odnośnik do komentarza
46 minut temu, WisnieR napisał:

 

 

Najpierw podajesz argumenty za "długoletnią pracą", mobilnym sprzętem, a potem jak to w przypadku Apple już jestem przyzwyczajony, podajesz obejścia typu dysk zewnętrzny czy 8GB RAMu, które to ani nie są mobilne, ani przyszłościowe i się wykluczają.


8GB ramu i dysk 256 ma podstawowy i najtańszy MacBook Air. Budżetowy.

Napisalem ze kupując model za 6-7 masz sprzęt na lata, a nie budżetowy 2 letni Air.

Tyle.

Odnośnik do komentarza

Bry,

 

Braciak stara się o dofinansowanie z PFRON na zestaw komputerowy (stacjonarka + monitor). Trochę zaoszczędził, a do tego może dostać niezłą sumę dofinansowania więc można przyjąć budżet do 10 000 zł na całość. Specyfikacja na lata, aż się rozpadnie. Głównie giereczki w 1440p, trochę zabawy ze zdjęciami i filmy.

 

Wypadłem z obiegu sprzętowego (moja historia z PC kończy się na składaku z i5-750 na pokładzie) i przyznam szczerze, że nie będę miał zbytnio czasu na analizę kompatybilności, no i żeby poskładać wszystko do kupy, więc preferowany byłby gotowy zestawik, choć tutaj obawiam się o dobrze dobraną specyfikację no i oczywiście zawyżoną cenę, chyba że to się zmieniło w dzisiejszych czasach?

 

Poszperałem nieco i znalazłem coś takiego:

 

https://proline.pl/?n=zestaw-komputerowy-do-gier-za-8000-zl&fbclid=IwAR12RJPs1d-iUZKdGa0KAh7ib_75zwf78-oupw7U6jt1wwFzWbM6afTf26Y

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-led-gigabyte-31-5-g32qc-a

 

Nada się za te pieniądze?

Edytowane przez ginn
Odnośnik do komentarza

@ginn Sugeruje zerknąć tutaj

https://techlipton.pl/2023/polecane-zestawy-komputerowe-kwiecien-2023/

gosc kieruje do x-koma (nie zawsze jest najtaniej) ale zna się na rzeczy wiec tak jak tam jest podane bym celował. 
ew tutaj bo piszesz coś o 10k a jednak między np 4070ti a 4080 jest duża różnica 

https://www.purepc.pl/jaki-komputer-do-gier-kupic-polecane-zestawy-komputerowe-na-marzec-2023-gotowe-konfiguracje-w-roznych-cenach

 

Jedno wiem na pewno - jeśli myśli p graniu w nowe gry na dłużej to min 32gb ramu i imo 4080 lub coś z amd - poniżej tego za chwile będzie płacz ze trzeba grać na medium. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...