Skocz do zawartości

+++ CHCESZ KUPIC/ZMODERNIZOWAC KOMPA?


mlodziak1993

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Posluchalem porad i kupilem prawilne chlodzenie pod moje potrzeby. Wiezyczka zdaje egzamin. Piecyka juz w ogole nie slychac, a wiatrak nawet nie wchodzi na wyzsze obroty. Kilka fotek:

 

Tutaj sprawdzalem jak rozniosla sie pasta po wczesniejszym montazu chlodzenia..

IMG-20231020-191013.jpg

 

Male porownanko..

IMG-20231020-192353.jpg

 

IMG-20231020-192424.jpg

 

IMG-20231020-192634.jpg

 

IMG-20231020-202958.jpg

 

Nie smiejcie sie z montazu dysku.  To tylko tymczasowy patent - znaczy sie dysk zostaje, gdzie jest. Czekam tylko na mocowanko zeby je postakowac w gore :mevek:

  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
14 minut temu, iluck85 napisał:

Ja mam 4080 i gites majonez. 
Nie ma DSLL i innych bajerow. 
Ale ogólnie te AMD mają problem z poborem mocy w IDLE i małych obciążeniach

IMG_6592.jpeg

IMG_6591.jpeg

To zostało naprawione kilka miesięcy temu :). Jest FSR3 i Fluid Motion Frames. AMD się poprawia. 

 

4080 dostaje baty w rasteryzacji, 7900 XTX przegrywa w RT. 

 

Tak jak mówię, brałbym na dziś 4090, albo 7900 XTX, 16 GB w 4080 to zaraz będzie za mało. 

 

 

Btw jak tam z cenami kart we Francji @Donatello1991 bo widzę, że w PL znowu jakaś lipa, drozej niż jak kupowałem jakiś czas temu, ze 2 msc, zima pewnie, albo znowu krypto zaczeli kopac? :)

Edytowane przez KrYcHu_89
Odnośnik do komentarza

Zależy jaki budżet. Kupno całego nowego kompa to duży strzał. Jak ktoś podmienia kartę to może dołożyć 2-3k do tej 4090. Ja budżet miałem 12, przekroczyłem i tak… Normalnie bym zapłacił ponad 15k. Dopłata do 4090 już nie miała szans. Jakbym sama budę brał, to bym miał na dopłatę- monitor odpada, klawiatura i myszka, głośniczki żeby coś pierdzialo. Tutaj 2,5k. 


To może lepiej dorzucić hajs do 4090 a uciąć na Procku i zamiast i9 brać ryzen 7 :notbad:

Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, iluck85 napisał:

Zależy jaki budżet. Kupno całego nowego kompa to duży strzał. Jak ktoś podmienia kartę to może dołożyć 2-3k do tej 4090. Ja budżet miałem 12, przekroczyłem i tak… Normalnie bym zapłacił ponad 15k. Dopłata do 4090 już nie miała szans. Jakbym sama budę brał, to bym miał na dopłatę- monitor odpada, klawiatura i myszka, głośniczki żeby coś pierdzialo. Tutaj 2,5k. 


To może lepiej dorzucić hajs do 4090 a uciąć na Procku i zamiast i9 brać ryzen 7 :notbad:

Dokladnie. Ja tam bym zrobił, 4080 i 7900 xtx (mam kilka msc, naprawdę to nie to zawieszające się AMD co kilka lat temu) to super karty, ale nie widzę sensu dopłacania 1k zł do procka i9 13900k, tutaj już naprawdę teraz składać lepiej na procku AMD z 3D chache i być może właśnie dołożyć do potworka 4090. Z tym, że znowu wahania cen w kartach są duże. Zależy jaki deal. 

Według mnie optimum :

Drogo: 7800 X3D + 4090

Srednio: 7800 X3D + 7900 XTX / ewentualnie 4080 jak w miarę dobra cena (nie wiem 500 zł w stosunku do 7900 XTX)

 

Odnośnik do komentarza
19 minut temu, iluck85 napisał:

Zależy jaki budżet. Kupno całego nowego kompa to duży strzał. Jak ktoś podmienia kartę to może dołożyć 2-3k do tej 4090. Ja budżet miałem 12, przekroczyłem i tak… Normalnie bym zapłacił ponad 15k. Dopłata do 4090 już nie miała szans. 

Taka sama sytuacja u mnie. Muszę złożyć od podstaw więc to jest solidny koszt, nie ma co ukrywać i idę w ryzena 7800x3d oraz Rtx 4080, 4090 to jest ponad 2k więcej, gdybym miał do wymiany tylko GPU to bym brał 4090 ale dla mnie 4080 to już jest kosmos, w przyszłości jak już bym miał do wymiany tylko kartę to będzie inny temat.

Odnośnik do komentarza
10 minut temu, Qbon napisał:

Taka sama sytuacja u mnie. Muszę złożyć od podstaw więc to jest solidny koszt, nie ma co ukrywać i idę w ryzena 7800x3d oraz Rtx 4080, 4090 to jest ponad 2k więcej, gdybym miał do wymiany tylko GPU to bym brał 4090 ale dla mnie 4080 to już jest kosmos, w przyszłości jak już bym miał do wymiany tylko kartę to będzie inny temat.

Panowie nie nabierajcie się na ten marketing NVidii, wiem, ze teraz można szybko zmienić sprzęt, ale te 16 GB to NAPRAWDĘ już za chwilę będzie problem :). 

Odnośnik do komentarza
32 minuty temu, KrYcHu_89 napisał:

Panowie nie nabierajcie się na ten marketing NVidii, wiem, ze teraz można szybko zmienić sprzęt, ale te 16 GB to NAPRAWDĘ już za chwilę będzie problem :). 

No ale to co chwilę możesz w ten sposób, że zabraknie vramu albo czegoś innego itd, cena całego kompa na 7800x3d z 4080 to już jest ok 11k, dołożenie do 4090 gdy kupujesz całego kompa za taką kasę nie jest łatwe, z prockiem intela byloby jeszcze drożej ale to właśnie nie ma za bardzo sensu bo te ryzeny sobie bardzo dobrze radzą w grach. Kumpel ma 5800x3d i 4080, ja idę w am5 i 7800x3d składając od podstaw, bo w takiej sytuacji lepiej już iść na nowszy socket, w każdym razie w cyberpunku czy alanie 2 z PT trzeba obniżać rozdzielczość albo stosować dlss z fg żeby było płynnie, chociaż widziałem u niego że z włączonym fg dziwnie się obraz czasami zachowuje no ale zmierzam do tego, że z PT to nawet Rtx 4090 nie pozwoli na granie w natywnym 4k, to jest trochę paranoja, tutaj na oczy nie widziałem tego ale patrząc po testach na YT tak to wygląda. Generalnie póki co bym się cieszył z takiego kompa z 4080, dla mnie to skok bardzo duży, który jednak pozwoli mi się cieszyć z tych nowych technologii typu RT, Rtx 4090 jest za drogi już przy tym budżecie, w ogóle te karty są obecnie za drogie no ale to inny temat.

Odnośnik do komentarza
44 minuty temu, Qbon napisał:

No ale to co chwilę możesz w ten sposób, że zabraknie vramu albo czegoś innego itd, cena całego kompa na 7800x3d z 4080 to już jest ok 11k, dołożenie do 4090 gdy kupujesz całego kompa za taką kasę nie jest łatwe, z prockiem intela byloby jeszcze drożej ale to właśnie nie ma za bardzo sensu bo te ryzeny sobie bardzo dobrze radzą w grach. Kumpel ma 5800x3d i 4080, ja idę w am5 i 7800x3d składając od podstaw, bo w takiej sytuacji lepiej już iść na nowszy socket, w każdym razie w cyberpunku czy alanie 2 z PT trzeba obniżać rozdzielczość albo stosować dlss z fg żeby było płynnie, chociaż widziałem u niego że z włączonym fg dziwnie się obraz czasami zachowuje no ale zmierzam do tego, że z PT to nawet Rtx 4090 nie pozwoli na granie w natywnym 4k, to jest trochę paranoja, tutaj na oczy nie widziałem tego ale patrząc po testach na YT tak to wygląda. Generalnie póki co bym się cieszył z takiego kompa z 4080, dla mnie to skok bardzo duży, który jednak pozwoli mi się cieszyć z tych nowych technologii typu RT, Rtx 4090 jest za drogi już przy tym budżecie, w ogóle te karty są obecnie za drogie no ale to inny temat.

24 GB VRAM to nie tylko 4090...

 

Poczytaj sobie o rasteryzacji i zasobożernosci na VRAM w grach UE5. Karty są obecnie drogie, ale 4080 wcale nie jest ani najlepsze w wydajności, ani w cenie/jakość, ani nie jest przyszłościowa, że względu na ten przycięty mocno VRAM. Czemu Nvidia nie zrobiła rewizji 24? No nie muszą, mają dobry marketing... :)

 

Podtrzymuję 4090 albo 7900 XTX to lepsze wybory cena/jakość, dopiero potem 4080 i 7900 xt. 

 

To dziwny czas, kiedy karty high end są relatywnie tanie w stosunku do ich uciętych odpowiedników. 

 

 

 

 

 

Edytowane przez KrYcHu_89
Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, Qbon napisał:

Wiem, że 24 vramu to nie tylko Rtx 4090 ale po prostu nie mam jakoś przekonania do kart AMD, kiedyś jak często wymieniałem jeszcze podzespoły to zawsze brałem geforcy, nie wiem, może to błąd ale tak mi zostało. Muszę się zastanowić jeszcze.

Nie błąd, ale temat od przemyślenia, sam przed nim stawałem i cieszę się z 7900 XTX, do tego był sporo tańszy :). Jako alternatywę brałem pod uwagę all in w 4090, 4080 właśnie dalej, ze względu na ten stosubek ceny. Ogólnie to są małe różnice i kwestia oferty dnia itp. jak ktoś patrzy na budżety.

 

Co do procka 7800 x3d, 5800 x3d (jak stary chipset) to jest akurat obecnie no-brainer. 

Odnośnik do komentarza

RT na AMD praktycznie nie istnieje, ja mam 7900 XTX i jestem zadowolony ale nikogo na siłę nie będę przekonywał. Po prostu po jednorocznych 2060 i 3070 mam już dość tej zielonej zarazy z tym oszczędzaniem na vram. Gdybym wtedy miał kasę to bym brał pewnie 4090 ale miałem 6 tysi na wydanie to wybrałem 7900 XTX, dzisiaj ceny już lepiej wyglądają. 

Odnośnik do komentarza

Jak cenowo do 4090 za daleko, to bym brał 4080. W rasterze w porównaniu do 7900XTX masz 7% różnicy, za to w RT sporo więcej, to porównanie z HWU daje tylko 7% przewagi dla 4080, ale trzeba zobaczyć jakie tytuły i jakie RT w nich tam jest. Bo średnio niby też 7% na rzecz 4080, ale w tytułach gdzie RT to coś więcej niż same cienie czy same odbicia to już przewaga sięga około 30%. Nie wspominając nawet o pathtracingu, gdzie CP2077 jest niegrywalny na 7900XTX, a taki Alan Wake 2 ma przewagę w wydajności 100% na rzecz 4080.

No i DLSS i FG. Na AMD też będzie w przyszłości generator (bo póki co to jest w 2 grach, więc piszę, że będzie) tylko, że jest on oparty na FSR, a FSR jest słabiutkie i jakoś nie zapowiada się na to, żeby mieli to naprawić, bo już dużo czasu mija, a problemy z flickeringiem i brakiem stabilności obrazu jak były tak są. A DLSS w quality to obecnie prawie ideał, już dużo tu o tym pisałem, nie chce mi się znowu rozpisywać.

Jedyne minusy to cena i VRAM, bo trzeba do 4080 dołożyć tysiaka, ale IMO dla DLSS i RT warto, a VRAM biorąc pod uwagę, że i tak na 4080 się będzie grało 4K DLSS quality, czyli 1440p, to nie powinno go zabraknąć.

 

 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...