Skocz do zawartości

Baldur's Gate 3


ireniqs

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, ogqozo napisał:

Spolszczenia tych cRPG-ów to był bardzo ważny element budowania potęgi CD Projektu na przełomie wieków. Lokalizacje dopiero zaczynały być wtedy robione, a tutaj CD Projekt walił potężnym produktem - dobre spolszczenie gry w której jest masa tekstu, przystępna gra w sam raz dla każdego kto ma komputer i interesuje się tematyką, znani i dobrzy aktorzy czytający teksty (a w latach 90. to nawet w Ameryce NIE było normalne że do gierki dla dzieci bierzesz dobrych aktorów mdr), niska cena, ładne wydanie z całą książką w środku. Sama premiera "Baldur's Gate" to chyba był najważniejszy moment w historii gier w Polsce, skok w następną epokę, popularność tej gry w porównaniu do wszystkiego do tej pory była po prostu nierealna, i tłumaczenie było w tym kluczowe.

 

Planescape Torment też naprawdę był robiony przez ludzi czujących klimat tego typu książek. Wiele osób uważa, że i tekstowo i aktorsko jest to wersja wyraźnie lepsza od oryginalnej.

 

 

Nota bene czaszkę gra Emilian Kamiński, który robił dubbing do wielu filmów, w tym niegdyś grał... Woody'ego Allena w "Annie Hall", zawsze mnie to rozwala. Tak mówią kroniki, chociaż ta zdubbingowana wersja oczywiście pewnie już fizycznie nie istnieje, tak jak większość porzucona wraz z PRL-em.

CD project to byli pasjonaci. Goście dawali ludziom to co sami chcieli dostać.

Odnośnik do komentarza
9 godzin temu, ogqozo napisał:

Spolszczenia tych cRPG-ów to był bardzo ważny element budowania potęgi CD Projektu na przełomie wieków. Lokalizacje dopiero zaczynały być wtedy robione, a tutaj CD Projekt walił potężnym produktem - dobre spolszczenie gry w której jest masa tekstu, przystępna gra w sam raz dla każdego kto ma komputer i interesuje się tematyką, znani i dobrzy aktorzy czytający teksty (a w latach 90. to nawet w Ameryce NIE było normalne że do gierki dla dzieci bierzesz dobrych aktorów mdr), niska cena, ładne wydanie z całą książką w środku. Sama premiera "Baldur's Gate" to chyba był najważniejszy moment w historii gier w Polsce, skok w następną epokę, popularność tej gry w porównaniu do wszystkiego do tej pory była po prostu nierealna, i tłumaczenie było w tym kluczowe.

 

Planescape Torment też naprawdę był robiony przez ludzi czujących klimat tego typu książek. Wiele osób uważa, że i tekstowo i aktorsko jest to wersja wyraźnie lepsza od oryginalnej.

 

 

Nota bene czaszkę gra Emilian Kamiński, który robił dubbing do wielu filmów, w tym niegdyś grał... Woody'ego Allena w "Annie Hall", zawsze mnie to rozwala. Tak mówią kroniki, chociaż ta zdubbingowana wersja oczywiście pewnie już fizycznie nie istnieje, tak jak większość porzucona wraz z PRL-em.

Mam wszystkie te epickie gry w pudełkach, tych wielkich tekturowych, te 300 stronnicowe instrukcje z opisem światów i mechanik wciąż pachną tak samo, jak 25 lat temu, wartość już tylko kolekcjonerska.

 

Ehh, aż się łezka zakręciła;). Doceniam wszystkie postacie z tych serii, natomiast co do dubbingu u mnie top1 to jest Krzysztof Kolberger jak Jon Irenicus z Baldura 2. Lepszy niż w oryginale, to w jaki sposób przykładał siędo każdej wypowiedzi, to jest przejaw geniusza.

 

Szkoda, że Larian nie robi dubbingu PL, chociaż akurat pod Minsca i Jaheirę to bym głosy zamienił :D. Dobrze, że będą napisy day1, to najważniejsze, można grać po angielsku, ale nie oszukasz tego, że nie jesteś nativem, przy tych ścianach tekstu, zawsze coś umknie. 

 

Inna sprawa, że aktorów, którzy podkładali głos w Baldurach 1 i 2, czy Tormencie już tak w 60% z nami nie ma :/. 

Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, Snake_Plissken napisał:

Planescape to jeden z najlepszych RPG, jak lubisz skupiać się na fabule i DUŻO czytać to polecam. Dla samej historii warto przejść tą grę, a wersja Enhanced Edition ma do wyboru tak niski poziom trudności, że idziesz jak burza przez walki.

Ech, chyba znowu odpalę tą grę i zniknę na 50 godzin.:fsg:

Co do tej wielkiej trójcy od Black Isle Studios (wyrzucam Fallouty, bo to trochę inna bajka):

 

Torment - najlepszy cRPG z najlepszymi tekstami w branży (dopiero Disco się zbliżył), nie grałem nigdy w kontynuację (nie bezpośrednią, ale opartą o ten świat), więc nie wypowiem się, ale nie była już tak kultowa. 

Baldury - największy cRPG, najbardziej wypośrodkowany pomiędzy dialogami i walką, najpopularniejszy, z największą ilością postaci, wspaniałym lore itd. itp. nie bez przyczyny Larian od wielu wielu lat starał się wywalczyć prawa do zrobienia trójeczki, wiadomo to będzie inna gra, bardziej podobna do Divinity, ale na pewno smaczki dla wyjadaczy starej sagi będą, w dużych ilościach, zaczynając od powrotu Minsca czy Jaheiry (myślę, że na tym się nie skończy)

Icewind Dale'y - najładniejszy z trójki, nastawiony na walkę, kosztem rolplejowych elementów, które były tylko pretekstem do ciągłej walki, były mody dla największych fanatyków wprowadzające całą Icewind Dale 1 i 2 do Baldura 2 przy portalu w lochach Irenicusa, grałem tak raz, po 50h wyszedłem z lochów do Athkatly.... :drag:

 

 

 

 

 

Jak ktoś chce jeszcze wgryźć się w sagę Baldur's Gate przed trójką, na PC warto połączyć obie części w jedną grę i połączyć to najlepszymi modami:

 

https://forums.beamdog.com/discussion/34882/list-of-bg2ee-compatible-mods

 

Edytowane przez KrYcHu_89
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, ogqozo napisał:

Planescape Torment też naprawdę był robiony przez ludzi czujących klimat tego typu książek. Wiele osób uważa, że i tekstowo i aktorsko jest to wersja wyraźnie lepsza od oryginalnej.

 

 

Nota bene czaszkę gra Emilian Kamiński, który robił dubbing do wielu filmów, w tym niegdyś grał... Woody'ego Allena w "Annie Hall", zawsze mnie to rozwala. Tak mówią kroniki, chociaż ta zdubbingowana wersja oczywiście pewnie już fizycznie nie istnieje, tak jak większość porzucona wraz z PRL-em.

Ten sam dubbing jest w wersji Enhanced Edition, a ta z kolei wyszła też w pudełkach, więc klasyk został zakonserwowany i nie zniknie.

Odnośnik do komentarza

Arcanum to w ogole jeden z najlepszych rpgow tamtych czasow i chyba najbardziej niedoceniony. Co do Tormenta to zawsze przypominam, ze gra poczatkowo nie zdobyla popularnosci tylko urosla do miana kultowej po latach dzieki graczom typu Ogur "Ratowanie przybranej siostry porwanej przez zlego czarodzieja? Gardzic wami to za malo, ja wjezdzam do 4 gestosci na placu szmaciarzy". I tak sobie obrastala latami w legende. Ja wlasciwie mam za zle tej gierce, ze tak mocno odcisnela pietno na tym renesansie izometrycznych rpgow i spierdolila im kompletnie fabuly :balon:

A BG2? No tak, wspaniala gierka i zdecydowanie najlepszy tytul tamtej zlotej ery.

18 minutes ago, messer88 said:

chociaż obecnie jakby tak mieli wydawać np konsolowe pudła to przerzuciłbym się 100% na cyfrę bo gdzie to trzymać 

To tez byla kwestia tego, ze tamte gry zawsze wydawali na 2-4 + 1 CD.

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Bzduras napisał:

Ten sam dubbing jest w wersji Enhanced Edition, a ta z kolei wyszła też w pudełkach, więc klasyk został zakonserwowany i nie zniknie.

 

Gra Planescape Torment? Gra nie zniknie mdr, ja mówiłem o tym że zniknęła dubbingowana wersja "Annie Hall".

 

Ogólnie w tamtych czasach w Polsce byli lepsi aktorzy od dubbingu niż w USA, dlatego że w czasach PRL dubbingowało się nawet takie filmy jak Woody Allen. Nie widziałem tego nigdy ale brzmi to dla mnie zawsze zabawnie. Najważniejsza była taśma kinowa, chociaż czasem leciały też potem w TVP. W czasach III RP, chyba tylko Canal+ próbował to samo robić na potrzeby telewizyjne, ale nie było to już opłacalne i później też sobie dali spokój, a kluczowi ludzie dla branży umarli. 

 

No ale można powiedzieć że nawet Wiedźmin 3 kontyunował polską tradycję gadania bo gra polega na słuchaniu czytanego gadania.

Odnośnik do komentarza

Jaki Ogur mdr, nie robić tu ze mnie fana Planscape Torment. W sensie ok, jest lepszy niż Baldur's Gate, wiadomo. Chociaż Baldura przeszedłem, a Tormenta to nie wiem. Na pewno go zaczynałem wiele razy myśląc, że tym razem skończę. Ale obie gry nie stoją obok Disco Elysium mdr. W każdym razie "gracz typu Ogur" to gracz typu że gra w japońskie RPG-i, a już na pewno w latach 90. gdzie różnica była kolosalna.

 

Planescape Torment był bardzo wysoko ceniony od momentu premiery i dość popularny. Zebrał w prasie dość jednomyślnie "dziewiątki" i tytuły najlepszego RPG-a roku. Sprzedaż nie była dobra, chociaż nie była też koszmarna, gra wyszła ostatecznie na plus, bo dzięki dobrym recenzjom dość długo po premierze dalej schodziła. Sprzedało się ok. 400 tysięcy sztuk. Na pewno nie zachęciło to wydawców do robienia kolejnych gier tego typu, ale Torment zawsze miał być bardziej gratką dla pewnego typu klienteli i nią był, a mniej popularny od Baldura zawsze był, jest i będzie. To Baldur 2 jest zawsze na szczycie list najlepszych RPG-ów.

  • beka z typa 1
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Il Brutto napisał:

Arcanum to w ogole jeden z najlepszych rpgow tamtych czasow i chyba najbardziej niedoceniony. Co do Tormenta to zawsze przypominam, ze gra poczatkowo nie zdobyla popularnosci tylko urosla do miana kultowej po latach dzieki graczom typu Ogur "Ratowanie przybranej siostry porwanej przez zlego czarodzieja? Gardzic wami to za malo, ja wjezdzam do 4 gestosci na placu szmaciarzy". I tak sobie obrastala latami w legende. Ja wlasciwie mam za zle tej gierce, ze tak mocno odcisnela pietno na tym renesansie izometrycznych rpgow i spierdolila im kompletnie fabuly :balon:

A BG2? No tak, wspaniala gierka i zdecydowanie najlepszy tytul tamtej zlotej ery.

To tez byla kwestia tego, ze tamte gry zawsze wydawali na 2-4 + 1 CD.

Arcanum był mega nierówną grą, z masą bugów i słabymi mechanikami.  Przydałby  się tej grze remake, jak żadnej innej grze :). 

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, GearsUp napisał:

Oj nie zniknie. Ja tylko żałuję, że nie zostawiłem sobie koszulki tylko chodziłem w niej jak noob :gigabeta:

 

image.thumb.jpeg.2a539d4cb0a63e2c302c04521c7d81d5.jpeg

 

 

 

Co do zestawienia tego typu gier z tamtych lat to nie zapominałbym o Arcanum, które miało jedne z "najinteligentniejszych" dialogów

Też miałem to pudełko z koszulka :ohboy: miałem 10 albo 11 lat jak dostałem ta gre i zdecydowanie taki gnojek nie powinien jej dostać bo i tak by nic nie skumał. Parę lat pozniej ogralem drugi raz i wtedy dopiero do mnie dotarła w 100%. Pamiętam jeszcze był plakat i podkładka pod myszkę.

Odnośnik do komentarza

W oczekiwaniu na BG3 naszło mnie na spróbowanie jednego z dawnych tytułów Larian - Divine Divinity. I nagle minęło 5 godzin, choć chętnie zarwałbym nawet nockę.


Trochę problemów technicznych, ale miodność rozgrywki, ciekawe questy (już na samym początku rozwiązujemy sprawę morderstwa i zdejmujemy klątwę z miejscowego uzdrowiciela) i wspaniała muzyka wszystko wynagradzają. Nawet graficznie nie odrzuca.

W końcu też wiem o co chodziło z piramidami teleportującymi w Original Sin. :D 

Odnośnik do komentarza
15 godzin temu, Bigby napisał:

W oczekiwaniu na BG3 naszło mnie na spróbowanie jednego z dawnych tytułów Larian - Divine Divinity. I nagle minęło 5 godzin, choć chętnie zarwałbym nawet nockę.


Trochę problemów technicznych, ale miodność rozgrywki, ciekawe questy (już na samym początku rozwiązujemy sprawę morderstwa i zdejmujemy klątwę z miejscowego uzdrowiciela) i wspaniała muzyka wszystko wynagradzają. Nawet graficznie nie odrzuca.

W końcu też wiem o co chodziło z piramidami teleportującymi w Original Sin. :D 

Divine Divinity to mocno niedoceniona perełka. Uwielbiam ten tytuł. Zakupiłem pudełko na zasadzie "bo tanio" przy okazji jakiejś promocji wieki temu, choć o grze wtedy niewiele słyszałem, a również po odpaleniu wsiąkłem w grę na długie godziny. Taki cRPG z domieszką Diablo i swobodą, której nie powstydziłaby się Bethesda. No i gra dużo bardziej przystępna, niż klasyki D&D, nawet jeśli nie tak ambitna (na pewno nie fabularnie).

 

Temat o jednej grze, a wszystkich widzę wzięło na wspominki klasyków. ;)

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...
2 godziny temu, Ukukuki napisał:

Mówi się trudno. Szkoda tylko ,że nie dali info wcześniej. 

No szkoda, tzn. Mogli napisać tydzień wcześniej, to bym kupił, tak to lipa, no trudno. Kilka regionów mialo zanizoną cenę regionalną w stosunku do USD, to też podnieśli:). W tym PL. O tyle dziwne, że ostatnio waluty spadają. To pewnie nowy trend, więc przy preorderach trzeba uważać. 

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
6 godzin temu, Andżej napisał:

ktos kto gral w early acces moze to porownac do divinity original sin 2 ?

no i to wychodzi na ps5, tak ?
divinity bylo wyyebane

Podobna, ale jednak zupełnie inna. Gra jest oparta o D&D i jest dużo bardziej skomplikowana, chyba najlepsza w branży gier turowych obecnie, poprzednio dla mnie ta korona należała zresztą do Divinity 2. A w EA jest tylko skrawek możliwości. 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...