Skocz do zawartości

PS5 premiera, preorder i ogólna szajba :]


nero2082

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, Xoltro napisał:

Ja tylko odnośnie kupowania taniej i sprzedawania drożej to tylko wkleję art. 133 kodeksu wykroczeń:

 

§ 1. Kto nabywa w celu odprzedaży z zyskiem bilety wstępu na imprezy artystyczne, rozrywkowe lub sportowe albo kto bilety takie sprzedaje z zyskiem podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

 

Jak widać bardzo podobne zachowanie dot. imprez masowych jest u nas traktowane jako wykroczenie, przy czym pewnie w podobnym wątku odnośnie kupowania biletów na koncert też byłaby mowa o tym, że zaradni kupili 10 biletów i teraz odsprzedają, a kto nie zdążył to jego sprawa.

 

 

Ale co mają bilety do konsolki z grami dla dzieci? 

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 6,3 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

 

3 minuty temu, bluber napisał:

 

Ale co mają bilety do konsolki z grami dla dzieci? 

Chodzi o to, że zachowanie jest bardzo podobne. Korzystasz na ograniczonej podaży produktu - tak samo jak w przypadku biletów. Na imprezach liczba miejsc jest ograniczona w przypadku konsol ich liczba w dniu premiery również jest ograniczona. Korzystając z tego faktu kupujesz specjalnie więcej konsol po to by sprzedać je z zyskiem. Ustawodawca tego w żaden sposób nie kara bo pewnie ciężko byłoby to ująć w jakieś sensowne ramy, ale zachowanie z punktu widzenia moralnego jest w zasadzie identyczne. 

 

  

2 minuty temu, second napisał:

Oho, juz się zaczyna straszenie paragrafami biednego Janusza, sprawa robi się powazna xD 

Nie zapomnijcie jeszcze go przypilnować żeby podatek zapłacił jeśli sprzeda, tzn podpie.rdolic że tego nie zrobił 

 

Ale człowieku, ja nikogo nei straszę. Napisałem tylko, że jednak podobne zachowania w polskim prawie stanowią wykroczenie. 

Edytowane przez Xoltro
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, bluber napisał:

No dobrze, ale to twoja moralność, ty nie kupiłeś preordera nie sprzedajesz go drożej a pipolino tak więc o chuy tu chodzi? Jakiś świetoje,bliwy jesteś i chcesz być świętszy od Jana Pawła II? 

Nie chcę być od nikogo świętszy. Dyskusja na ostatnich stronach dotyczyła tego, czy zachowanie polegające na sprzedaży z zyskiem konsoli jest fair czy nei więc wrzuciłem swoje 2 grosze cytując art. z kodeksu wykroczeń jaki Ty widzisz w tym problem? Uważam, że kupowanie konsol na premierę po to by sprzedać drożej jest naganne moralnie ale nikogo do więzienia za to wsadzać nie będę, ale mam prawo do skrytykowania takiego zachowania i gdzie Ty tu widzisz problem?

 

Edytowane przez Xoltro
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Nie mam słów. Wchodzi na tematy moralne. Gościu kupił dwie konsole bo przewidzial że będzie deficyt sprzętu i odsprzedaje drożej bo wie znajdzie kogoś kto to kupi. Jak nie znajdzie, nie zarobi. Jego sprawa. Mam wrażenie że najwięcej jęczą ci, co sie po prostu spoźnili i teraz mają wielgachny ból dupy o to, że ktoś kupił 2 czy 3 sztuki a dla nich nie zostało.

 

 

Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, Jakim napisał:

Nie mam słów. Wchodzi na tematy moralne. Gościu kupił dwie konsole bo przewidzial że będzie deficyt sprzętu i odsprzedaje drożej bo wie znajdzie kogoś kto to kupi. Jak nie znajdzie, nie zarobi. Jego sprawa. Mam wrażenie że najwięcej jęczą ci, co sie po prostu spoźnili i teraz mają wielgachny ból dupy o to, że ktoś kupił 2 czy 3 sztuki a dla nich nie zostało.

 

 

Wytłumacz mi w takim razie jakie dobro prawne chroni art. 133 kodeksu wykroczeń, który wkleiłem i czym to się różni od zakupu konsoli taniej żeby sprzedać drożej. Bo chodzi dokładnie o to samo. To, że nie jest to karalne wynika zapewne z tego, że ciężko byłoby to zamknąć w normie prawnej, żeby rykoszetem nie dostała bardzo duża grupa sprzedawców. Jednak samo zachowanie w zasadzie jest identyczne. 

Edytowane przez Xoltro
Odnośnik do komentarza
12 minut temu, Xoltro napisał:

Nie chcę być od nikogo świętszy. Dyskusja na ostatnich stronach dotyczyła tego, czy zachowanie polegające na sprzedaży z zyskiem konsoli jest fair czy nei więc wrzuciłem swoje 2 grosze cytując art. z kodeksu wykroczeń jaki Ty widzisz w tym problem? Uważam, że kupowanie konsol na premierę po to by sprzedać drożej jest naganne moralnie ale nikogo do więzienia za to wsadzać nie będę, ale mam prawo do skrytykowania takiego zachowania i gdzie Ty tu widzisz problem?

 

 

Pytam nadal co to ma mają bilety na koncerty związane z konsolami? Koncerty czy przedstawienia cech,ują się tym, że mają określoną liczbe miejsc na widowni i dlatego też istnieje taki zapis w prawie aby ograniczać działania koników. Konsole nie są niczym ograniczone tylko na ten moment Sony albo nie wyprodukowało odpowiedniej ilości sprzętu aby podołać popytowi na tę konsole albo robi trochę to specjalnie aby wytworzyć jeszcze więcej hype'u ale jak tylko im sie uda dostarczyć sprzęt do sklepów w Europie to każdy chętny będzie mógł kupić sobie konsolke bo półki będą się uginać od nich. A to, że ktoś teraz ma zgrzewe i chce wydać 4 tysiące na konsole? No to jego sprawa.

Edytowane przez bluber
Odnośnik do komentarza
Teraz, bluber napisał:

 

Pytam nadal bo mają bilety na koncerty związane z konsolami? Koncerty czy przedstawienia ce(pipi)ą się tym, że mają określoną liczbe miejsc na widowni i dlatego też istnieje taki zapis w prawie aby ograniczać działania koników. Konsole nie są niczym ograniczone tylko na ten moment Sony albo nie wyprodukowało odpowiedniej ilości sprzętu aby podołać popytowi na tę konsole albo robi trochę to specjalnie aby wytworzyć jeszcze więcej hype'u ale jak tylko im sie uda dostarczyć sprzęt do sklepów w Europie to każdy chętny będzie mógł kupić sobie konsolke bo półki będą się uginać od nich. A to, że ktoś teraz ma zgrzewe i chce wydać 4 tysiące na konsole? No to jego sprawa.

No właśnie sam sobie odpowiedziałeś co w tym konkretnym przypadku mają wspólnego koncerty związane z konsolami, wiec w zasadzie nie muszę na to odpowiadać. Przepis ma na celu ograniczenie liczby jak to nazwałeś koników. Hipotetycznie nie ma ograniczenia, ale rzeczywistość na obecną chwilę jest taka, że takie ograniczenie istnieje i jest realne. To, że za 3 miesiące nie będzie pewnie problemu z dostępnością konsol to jest inna sprawa. 

Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, Xoltro napisał:

Wytłumacz mi w takim razie jakie dobro prawne chroni art. 133 kodeksu wykroczeń, który wkleiłem i czym to się różni od zakupu konsoli taniej żeby sprzedać drożej. Bo chodzi dokładnie o to samo. To, że nie jest to karalne wynika zapewne z tego, że ciężko byłoby to zamknąć w normie prawnej, żeby rykoszetem nie dostała bardzo duża grupa sprzedawców. Jednak samo zachowanie w zasadzie jest identyczne. 

 

To prawo powstało celem ochrony przed "konikami", nie ma to nic wspólnego ze sprzedażą konsol (nawet jeśli to szara strefa). 

Odnośnik do komentarza
6 minut temu, Xoltro napisał:

No właśnie sam sobie odpowiedziałeś co w tym konkretnym przypadku mają wspólnego koncerty związane z konsolami, wiec w zasadzie nie muszę na to odpowiadać. Przepis ma na celu ograniczenie liczby jak to nazwałeś koników. Hipotetycznie nie ma ograniczenia, ale rzeczywistość na obecną chwilę jest taka, że takie ograniczenie istnieje i jest realne. To, że za 3 miesiące nie będzie pewnie problemu z dostępnością konsol to jest inna sprawa. 

 

No właśnie nie musisz odpowiadać bo chuya wiesz i ten paragraf wkleiłeś z dupy bo to sytuacja nie ma nic wspólnego z kupowaniem konsoli i sprzedawaniem jej drożej. 

 

A co jeśli np kupiłem gre za 250zł 10 lat temu i sprzedaje ją teraz za 600zł bo jest tyle teraz warta dzieki wolnemu rynkowi? Też mnie podje,biesz i wkleisz paragrafy?

Edytowane przez bluber
Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, Xoltro napisał:

Przedmiotem ochrony prawnej  jest to samo dobro prawne w obu przypadkach. 

 

Dobra bo już nie wiem czy trolujesz czy po prostu przekraczamy pewne granice absurdu. Więc jak masz ochotę dalej robić (pipi)ę z logiki to przyznaje Ci racje, ps5 to to samo co bilet na koncert Krawczyka.

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez kislawa
Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, bluber napisał:

 

No właśnie nie musisz odpowiadać bo chuya wiesz i ten paragraf wkleiłeś z dupy bo to sytuacja nie ma nic wspólnego z kupowaniem konsoli i sprzedawaniem jej drożej. 

 

A co jeśli np kupiłem gre za 250zł 10 lat temu i sprzedaje ją teraz za 600zł bo jest tyle teraz warta dzieki wolnemu rynkowi? Też mnie podje,biesz i wkleisz paragrafy?

Nie rozumiesz tego właśnie, że art. 133 kw dotyczy czegoś innego niż to, że sprzedajesz z zyskiem po 10 latach. Tutaj chodzi wyłącznie o to, że korzystasz na braku podaży w danym dniu premiery po to żeby odsprzedać drożej i to jest chronione w przypadku art. 133 kw. Nie zmienia to faktu, że sprzedaż konsol z zyskiem w polskim porządku prawnym nei jest w żaden sposób możliwa do ukarania, ale pokazuje to tylko pewien mechanizm, że samo zachowanie jest raczej naganne moralnie, co jest zresztą oczywiste. 

Odnośnik do komentarza
9 minut temu, Xoltro napisał:

Przedmiotem ochrony prawnej  jest to samo dobro prawne w obu przypadkach. 

Jest to bardzo proste do wytłumaczenia. Biletów masz określoną ilość na event, który może sie już nigdy nie odbyć. Skończona liczna miejsc, biletów, możliwości.

 

W przypadku sprzetu - nie wiesz ile tego jest na jakim rynku, ile Sony konsol wypuściło na premierę, spodziewasz się tylko że może być za mało. Możesz natomisat kupić tego ile ci się podobadnych ograniczeń.  Wiesz też, że jak nie teraz to za miesiąc,dwa kupisz bo to nie jest sprzedaż jednorazowa.

Odnośnik do komentarza
6 minutes ago, PiPoLiNiO said:

Wezmę jedną sztukę na cele, a potem im opowiem o forumku i podam wszystkie nicki, żeby mieli zajęcie jak wyjdą na wolkę emoji23.pngemoji23.png

Zanim pójdziesz do więzienia mam nadzieję na podobny film z twoim udziałem jak ten 

https://youtu.be/8sjhjFOw4Ok

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...