Skocz do zawartości

PSX Extreme 310


Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem se tego nowego CD-A (z małymi problemami: kioski pozamykane po 17:00 lub w ogóle, w jednej Żabce nie mieli gazet, pojechałem klasycznie do galerii i tamtejszego saloniku prasowego), potem wyjąłem ze skrzynki PE. Także mam dwie gazetki i będę je se porównywał, która wypadła lepiej :)

Wiadomo że dla mnie czytanie PE to czytanie zgredów, których znam, tak jak są konsole które mają gry ekskluzywne tak, tamo "gazetki" mają swoich autorów. No, ale jednak chyba nie, bo np. i w CD-A i w PE jest np. Bartłomiej Kluska, Otton, czy ten od komiksów. Kiedyś to było nie do pomyślenia, żeby np. Ściera pisywał do Neo Plusa :)  Szkoda też, że nie dało się Ściery chociaż do Hyde Parku zaprosić - gdzieś w "numerze zero" pisał, że coś czasem skrobnie, ale nic nie widzę.

Nowe osoby (czy to z Pixela, czy CD-A) fajnie że są i piszą o obecnych grach, ale jak czytam coś o retro, to po prostu nie czuję że autor 30 lat temu ogrywał te gry. A po prostu odpalił dziś Wikipedię. Ostatnio w PE Voyager robił wyliczenia ctrl+c ctrl+v, teraz w CD-A Kluska coś pisze o NESie, że pady były przymocowane na stałe do konsoli. Nie wiem, może coś w tłumaczeniu poszło nie tak, a chyba chodziło że dało się je wczepić na obudowę. Na końcu TOP 6 gier, oczywiście chyba według amerykańskich dzieciaków, bo my nie graliśmy w Zeldę, czy Metroida. Nawet w Top Secret nie ma nic o tych grach (a nadrabiam zaległości od Retronics). Po prostu nie brzmi to wiarygodnie.
Nie będę tu wymieniał takich retrozgredów jacy są w PE, ale pamiętam że SHIVA (mimo wszystko) miał łeb i wiedzę. Myślę że wtedy pisać coś o retro, bez wikipedii to musiało być wyzwanie, albo własna wiedza, albo materiały z dawniejszych czasopism. A dziś odpalasz Wikipedię i czytasz o "Flare Technology, którzy maczali też palce w projekcie Konix Multisystem - konsoli z 16-bitowym... Intelem 8086 na pokładzie (a także projekcie  Loki - konsoli do gier a bazie ZX Spectrum oraz Flare One(...)"... w artykule o Atari Jaguar z poprzedniego numeru.
---
O samym Extrimie może coś jeszcze napiszę, a póki co przeglądam tego CD-A.
---
edit:
kurła ale zgapili, w PE od dawna jest "dwóch zgryźliwych... ", a tu w CD-A "kontrapunkt, gdzie też dwóch gości pisze swoje zdanie na dany temat.

 

 

  • Plusik 4
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, grzybiarz napisał:

Kupiłem se tego nowego CD-A (z małymi problemami: kioski pozamykane po 17:00 lub w ogóle, w jednej Żabce nie mieli gazet, pojechałem klasycznie do galerii i tamtejszego saloniku prasowego), potem wyjąłem ze skrzynki PE. Także mam dwie gazetki i będę je se porównywał, która wypadła lepiej :)

Wiadomo że dla mnie czytanie PE to czytanie zgredów, których znam, tak jak są konsole które mają gry ekskluzywne tak, tamo "gazetki" mają swoich autorów. No, ale jednak chyba nie, bo np. i w CD-A i w PE jest np. Bartłomiej Kluska, Otton, czy ten od komiksów. Kiedyś to było nie do pomyślenia, żeby np. Ściera pisywał do Neo Plusa :)  Szkoda też, że nie dało się Ściery chociaż do Hyde Parku zaprosić - gdzieś w "numerze zero" pisał, że coś czasem skrobnie, ale nic nie widzę.

Nowe osoby (czy to z Pixela, czy CD-A) fajnie że są i piszą o obecnych grach, ale jak czytam coś o retro, to po prostu nie czuję że autor 30 lat temu ogrywał te gry. A po prostu odpalił dziś Wikipedię. Ostatnio w PE Voyager robił wyliczenia ctrl+c ctrl+v, teraz w CD-A Kluska coś pisze o NESie, że pady były przymocowane na stałe do konsoli. Nie wiem, może coś w tłumaczeniu poszło nie tak, a chyba chodziło że dało się je wczepić na obudowę. Na końcu TOP 6 gier, oczywiście chyba według amerykańskich dzieciaków, bo my nie graliśmy w Zeldę, czy Metroida. Nawet w Top Secret nie ma nic o tych grach (a nadrabiam zaległości od Retronics). Po prostu nie brzmi to wiarygodnie.
Nie będę tu wymieniał takich retrozgredów jacy są w PE, ale pamiętam że SHIVA (mimo wszystko) miał łeb i wiedzę. Myślę że wtedy pisać coś o retro, bez wikipedii to musiało być wyzwanie, albo własna wiedza, albo materiały z dawniejszych czasopism. A dziś odpalasz Wikipedię i czytasz o "Flare Technology, którzy maczali też palce w projekcie Konix Multisystem - konsoli z 16-bitowym... Intelem 8086 na pokładzie (a także projekcie  Loki - konsoli do gier a bazie ZX Spectrum oraz Flare One(...)"... w artykule o Atari Jaguar z poprzedniego numeru.
---
O samym Extrimie może coś jeszcze napiszę, a póki co przeglądam tego CD-A.
---
edit:
kurła ale zgapili, w PE od dawna jest "dwóch zgryźliwych... ", a tu w CD-A "kontrapunkt, gdzie też dwóch gości pisze swoje zdanie na dany temat.

 

 

Moim zdaniem pisanie o retro by napisać mija się z celem. Wikipedia owszem, fantastyczne narzędzie ale raczej do sprawdzenia / przypomnienia sobie drobiazgów które maja tendencje do zlewania się itp. Jednak wiele razy wiki więcej szkodzi niż pomaga i podobnie jak z Digital foundry - wielu traktuje to jako pewnik. 
inna sprawa ze biorąc nakład pracy w stosunku do wynagrodzenia - tego typu praktyki będą miały miejsce. Za text o guilty gear do ekstremę plusa, czy to co Adam albo Kacper odstawia autor powinien być lepiej wynagrodzony. jednak nie jest i dlatego żarcik „powered by Wikipedia” będzie wieczny…
 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Wiki jest świetne, bo ma zakładkę "references", a to już swietne narzędzie do researchu.

 

Nie ma co ukrywać... nie ma autora, który ogral wszystko i na wszystkim. Granica "retro" wciąż sunie w górę i gry, które ja pamiętam jako technologiczne przełomy i "cos, co mi i tak nie pojdzie" ku mojemu zdziwieniu jest odbieranie jako staroć ;) ale zawsze wspomnienia z tytułu to wartość dodana. Choć ja osobiście uważam, że równie wiele znaczy kompozycja tekstu i stylistyczne fikoły XD

 

Wracam do browarka, miłego Panowie!

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

ja te powyższe wypociny napisałem, po obejrzeniu filmiku tych trzech gości (Maniak Gaming) odnośnie Saturn Extreme. I tam ten jeden gościu z prawej strony, widać że miał Saturna, bo szybciutko o każdej grze mówił na czym polegała, czy opowiadał jakieś inne, swoje ciekawostki. Na pewno brzmiało to lepiej niż tekst na papierze o Atari Jaguar (ale nie chcę się tak czepiać akurat tego tekstu, tylko mówię ogólnie). Także takich maniaków potrzebuje papier. Wiadomo też, że człowiek nie był w stanie ograć wszystkiego na premierę w 1987 roku, więc trza się wspomagać np. wikipedią, czy emulatorami. I ja to rozumiem, tylko chyba po prostu jestem marudą, która szybko weryfikuje kto jest starym "kąsolowcem", a kto pececiarzem piszącym o retro.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, grzybiarz napisał:

teraz w CD-A Kluska coś pisze o NESie, że pady były przymocowane na stałe do konsoli. Nie wiem, może coś w tłumaczeniu poszło nie tak, a chyba chodziło że dało się je wczepić na obudowę. 

 

Z czytaniem u ciebie nie za dobrze a pierwszy do krytyki innych. Wróć jeszcze raz do tego artykułu i przeczytaj chociaż tytuł a będziesz wiedział dlaczego pady są przymocowane do konsoli :) 

 

7 godzin temu, grzybiarz napisał:

Na końcu TOP 6 gier, oczywiście chyba według amerykańskich dzieciaków, bo my nie graliśmy w Zeldę, czy Metroida.

 

To nie jest topka gier. 

 

7 godzin temu, grzybiarz napisał:

Nie będę tu wymieniał takich retrozgredów jacy są w PE, ale pamiętam że SHIVA (mimo wszystko) miał łeb i wiedzę. Myślę że wtedy pisać coś o retro, bez wikipedii to musiało być wyzwanie, albo własna wiedza, albo materiały z dawniejszych czasopism.

 

No nie wiem, bezmyślne kopiowanie informacji z Internetu z powielaniem powszechnych błędów. Nie ma startu do dzisiejszych autorów w PE. 

 

Sam artykuł gorąco polecam bo jest to jeden z najlepszych jakie czytałem w polskiej prasie o tym moim ukochanym 8 bitowcu. Lekko się czyta, a zawiera masę informacji. Dużo serducha i pracy włożone i to się ceni. Kudosy. 

 

5 godzin temu, grzybiarz napisał:

ja te powyższe wypociny napisałem, po obejrzeniu filmiku tych trzech gości (Maniak Gaming) odnośnie Saturn Extreme.

 

Bez obrazy ale właśnie te twoje wypociny na temat tego artykułu (świetnego tak swoją drogą) to poziom maniaka. Pierdolenie dla samego pierdolenia nie ważne czy to prawda czy nie :)

Odnośnik do komentarza

Okej, jutro obadam tekst ponownie, a Ty możesz obczaić film jaki miałem na myśli 

 

12 godzin temu, Ukukuki napisał:

No nie wiem, bezmyślne kopiowanie informacji z Internetu z powielaniem powszechnych błędów. Nie ma startu do dzisiejszych autorów w PE.

Może się nie zrozumieliśmy ale ja właśnie mam takie samo zdanie. 

Odnośnik do komentarza

No dobra, nie wiedziałem że pierwsze modele Famicoma miały przypięte na stałe pady, mój błąd. Widać to nawet na foto podpisanym "Wikimedia Commons". W sumie na Wikipedii też jest o tym, jak i te 7 zdjęć z gazety - też wszystko tu jest. Także gdyby nie Wikipedia, może artykułu by nie było. 
Czytam Extrima jeszcze sprzed ery Wikipedii, więc pamiętam doskonale kultowe teksty, typu Zapach 8 bitów (okraszone autorskimi zdjęciami konsol), czy teksty o niszowych konsolach niejakiego pingwina, czy technologiczne rzeczy od duetu Yokho i Teruo (?). Kilu, czy Dżujo, ja wiem że oni mają łeb i wiedzę. Tak samo Adamus robi spory research, ja to wiem. 
Właściwie to czepiłem się artu z CD-A, a to temat o PE, no ale mamy nowe twarze w PE z Pixela, czy nie tylko. I delikatnie chciałem zasugerować, że pisanie o retro poprzez Wikipedię, to nie brzmi dla mnie wiarygodnie, bo wyczuwam że autor tej konsoli po prostu jej nie miał. A np. na wspomnianym filmie widać że typy wiedzą o czym mówią (piszesz że marudzą, ale ja tam widzę typów którzy grali na Saturnie w tamtych latach). I to dla mnie jest wiarygodne.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Nie chce mi się tego ciągnąć, dowaliłeś się do tej Wikipedii a każdy normalny autor robi przygotowanie pod artykuł, szok i nie dowierzanie ale głównie z neta. Artykuły w PSXE również są z neta. Zobacz sobie artykuł o NES, nie pamiętam który numer ale nie taki stary. Mowa o Zeldzie i Metroidzie bo o tej konsoli nie da się bez tych gier rozmawiać, zdjęcia również z neta. Więcej jedno było podwędzone z forum emu nes gdzie twórca tego zdjęcia miał pretensję ,że użyto go bez jego wiedzy. 

 

Tego filmiku o Saturnie nie chce mi się za bardzo komentować. Ten jeden gościu faktycznie fan Segi i ma wiedzę ale tych dwóch to pierdzieli takie głupoty ,że  się tego nie da słuchać i nie mają czasem pojęcia o tym co ten 3 mówi, co widać. Jeszcze komentowanie ocen bez czytania recenzji. 

 

Tworzysz romantyczną wizję autorów PSXE biorąc na tapet artykuł od konkurencji gdzie autorem jest jeden z lepszych twórców książek czy artykułów w temacie retro na polskim poletku. jeszcze im tak naprawdę ujmujesz porównując ich do Maniaka. Przy czym sam nawet nie znasz konsoli o której piszą zbyt dobrze, wytykaszs błedy które błędami nie są. 

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Pozdro dla @KOMODO za całkiem dobrze wyważoną i sprawiedliwą reckę FFXVI. I to mimo tego, że nie jest ikstrimowym specjalistą od jrpgów, czy też w ogóle jakimś ogromnym fanem Final Fantasy. Myślę, że to dobry pomysł, żeby nie dawać recenzji psychofanowi danej serii. Unikniemy w ten sposób sytuacji Buczera i jego zawyżonych wyrzygów o Star Wars i The Last of Us.

  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza

No Kali napisał, że podczas playtestu został OSZUKANY. Prawdopodobnie zawiązali mu oczy, zabrali kontroler i powiedzieli, że gra jest za(pipi)ista. I masz tu Panie Kali jeszcze kubek z Gollumem i fajny breloczek. Tak zakręcili tego naszego dziennikarza growego z 25-letnim doświadczeniem, że uwierzył devom  na słowo i dlatego nie rozpoznał oczywistego crapa :leo:

  • Plusik 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...