Skocz do zawartości

-==Pochwalcie się :)==-


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu przekornie nabyłem na kiermaszu książke Jerzego Urbana pt. "Wszystkie nasze ciemne sprawy", nie wiedząc w ogóle o niej nic. Spodziewałem się jakiejś politycznej propagandówki, a dostałem w zasadzie dzieło literackie. No "dzieło" to za dużo powiedziane, ale jest to dobrze napisany zbiór anegdotyczych opowieści o zwykłych ludziach w socjaliźmie, którzy w jakiś tam sposób wpadli w jakieś niecodzienne kłopoty. Najczęściej z własnej winy, a czasami niejako przypadkiem jak to mówią "w złym miejscu i w złym czasie". Wszystko to w realiach szaro-burego socjalizmu, ze wszystkimi jego przywarami. To historia np. "naguski" która jak gdyby nigdy nic stawała w oknie naprzeciw pewnego zakładu pracy wzbudzając niejako zainteresowanie znudzonej kadry pracowniczej, albo np. mezalians z wplecionym wątkiem hazardowym w zakładowym totolotku z rzekomym systemem wygranej. Historie choć z reguly mające kryminalny wątek, okraszone są często pewną ironią, stylem pulpy pisanej przy koniaku taniej wódzie i papierosie. Nie są dlugie, można spokojnie poczytać w autobusie, albo na kiblu. Jasne, o Urbanie można powiedzieć wiele złych rzeczy, ale co jak co miał pisane. Jakby ktoś chciał poczuć klimat komuny i ludzkich w niej perypetii, to lektura jak znalazł ;)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
W dniu 17.05.2020 o 15:55, Hubert249 napisał:

Czytał ktoś Brazos? @Rozi?  Warto kupić? Przymierzam się od dłuższego czasu, ale nie wiem czy nie zasnę w trakcie. Z drugiej strony chodzi mi po głowie, żeby zrobić sobie cały set beletrystyki od Vesper. 

Jutro zaczynam to mogę skrobnąć coś po paru dniach. Kniga jest mega gruba, ładnie wydana, ostatnie parę stron to zdjęcia z epoki/planu serialu z komentarzem.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Może nie do końca dobry temat bo to nie jest nowy zakup ale taka historia że ta książka jest mi towarzyszem od  chyba ponad 30 lat w każdy wyjeździe, czytana nie wiem ile razy stała się dla mnie swoistą biblią. Uczciwie ukradziona(zapłaciłem za nią po wyjaśnieniu że jej nie oddam) z publicznej biblioteki. Pasowałaby też do tematu literatura postapo ale tam temat umarł w 2015 r. Dialogi i teksty czasem biją te z Psów. 

f19b10f1b8121ff1gen.jpg

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

gxKktnI.jpg

 

Ostatnio czytam jak poje/ban, łykam jedną za drugą.

W dniu 17.05.2020 o 15:55, Hubert249 napisał:

Czytał ktoś Brazos? @Rozi?  Warto kupić? Przymierzam się od dłuższego czasu, ale nie wiem czy nie zasnę w trakcie. Z drugiej strony chodzi mi po głowie, żeby zrobić sobie cały set beletrystyki od Vesper. 

Przerobiłem ponad 300str to zdam relację. Póki co warto i raczej nie zaśniesz choć nie dzieje się tutaj nic epickiego. Od razu uprzedzę że nie jest to Krwawy Południk McCarthy'ego.

Książka jest napisana prostym językiem ponieważ opowiada o prostych ludziach i prostym życiu w Teksasie. Proste nie znaczy łatwe ale nasi bohaterowie wloką dość leniwy żywot, do czasu kiedy postanawiają ruszyć na szlak tam zginąć bądź stracić kończynę bardzo łatwo. Surowy, pustynny klimat nie przeszkadza tej historii być zabawnej, nie śmiesznej a właśnie zabawnej ze względu na charakter czy brak wiedzy bohaterów w niektórych aspektach, większość sytuacji jest przedstawiona z perspektywy kilku postaci co daje nam lepszy wgląd w ich charaktery. Nie ma ścian tekstu, nie ma rozbuchanych opisów przyrody, jest za to przygodowo, czyta się szybko i przyjemnie. Po 300str serdecznie polecam.

  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza

Zapomniałem dodać że dla wczuty obejrzałem kolejny dwa filmy na netflix, Zjawę [to ma akurat mało wspólnego z miejscem i czasem książki ale chciałem znów poczuć ten surowy klimat] i True Grit Coenów i to jest film w klimacie tej knigi. Trójka głównych bohaterów ma mnóstwo wspólnych cech z postaciami Na południe od Brazzos. Pisałem już że książka ma trochę zdj z epoki i serialu na podstawie z  wzmiankami książki ale też jednostronicową mapkę żeby czytelnik mógł lepiej orientować się w szlakach.

Edytowane przez tukan
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Zakupy ksiazkowe od 31.01.2020 ;)

 

Odrobina klasyki:

U7hjpHs.jpg

 

Puzo chociaż najbardziej znany z Ojca Chrzestnego - to podobno jego opowiesci obyczajowe sa najlepsze. Czytałem już Fortunate Pilgrim i literacko zjada Ojca na sniadanie

pm16mBp.jpg

WBuzH5t.jpg

 

Getting in touch with one's feminine side. A poważnie - nie miałem jeszcze styczności z tymi uznanymi pisarkami i stwierdziłem, że zanim rzuce sie na edycje penguin clothbound to wezmę po jednej ksiazce na probe. Mam nadzieje, ze przetrwam

oukCFcm.jpg

 

Iberyjscy noblisci. Z Saramago czytałem Miasto Slepcow oraz Rozterki Smierci - niebanalna literatura najwyzszych lotow.

U9PXUfz.jpg

 

Odrobina myslicieli

8F0qjf8.jpg

gcUzHqE.jpg

 

Zydowska literatura rozrywkowa. Wicekrolowie De Roberto to podobno taki galicyjsko-wloski Pan Tadeusz.

7eNXllW.jpg

ngVWf4Q.jpg

RTjrn0J.jpg

nJMHNMo.jpg

NckXvaA.jpg

 

Powiesci biograficzne:

VHyLI0e.jpg

 

Nieco teologii:

xRLXTWA.jpg

 

Kierunek - wschod:

RfCCSJ4.jpg

rn4fJXi.jpg

oy8INBy.jpg

 

Mam co czytac przez najblizsze 7-9 miesiecy.

Edytowane przez shinian
  • Plusik 6
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...