Skocz do zawartości

Gry planszowe


Rekomendowane odpowiedzi

Miałem do wydania bon na 200zł w Allegro w dziale Kultura i Rozrywka. Mogłem sobie coś kupić do konsoli albo jakąś plansze. Dwa dni się zastanawiałem co brać, czy Cyklady + Hades, Szczęki Lwa, Diune, Wojne o Pierścień... Faworytem był oczywiście Lockdown ale w sumie za dużo bym musiał dopłacić, a znajomy z którym w sumie gram w planszówki głównie ma zwykłego Nemesisa, więc spasowałem. I o to pojawiło się w moje głowie to....

 

Nie mam żadnej planszy z aplikacją, więc będzie to dla mnie nowość. Do tego sama gra jest przystępna jeśli chodzi o czas gry i rozkładanie, bo aplikacja zapisuje stan co rundę, a samo rozłożenie gry z aplikacją ma trwać niby chwilę, więc łatwo będzie nam do niej wrócić. Między innymi dlatego zrezygnowałem z Gloomhaven, bo nie wiem czy mamy czas na długie posiedzenia i rozkładanie gry ze znajomymi.

 

image.thumb.png.2b908bedd38a09cc0554b91ced2d7e64.png

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, Aleks napisał:

Moje jedyne doświadczenie z planszówkami to gry imprezowe. Poszukuję coś dobrego dla dwojga, dla początkujących. Jakieś propozycje?

 

Jest wiele sprawdzonych klasyków na start, tylko musiałbyś trochę sprecyzować co Cię interesuje pod względem settingu, mechaniki, z kim będzie grane, czy bardziej klimatyczny tytuł czy abstrakcyjny etc.

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, Badus napisał:

 

Jest wiele sprawdzonych klasyków na start, tylko musiałbyś trochę sprecyzować co Cię interesuje pod względem settingu, mechaniki, z kim będzie grane, czy bardziej klimatyczny tytuł czy abstrakcyjny etc.

Szukam czegoś do grania z dziewczyną. Co do reszty, również ze względu na brak doświadczenia w planszówkach nie mam preferencji. Otwarta głowa na wszystkie propozycję. Na start, to chyba mniej skomplikowane propozycję?

Odnośnik do komentarza

Niewiele wydano u nas dobrych gier na licencji superhero plus jest to głównie domena zbiórek na Kickstarter, gdzie robią naprawdę lujcze gry figurkowe.

Chyba jedyne sensowne, które przychodzą mi do głowy:

Batman: Wszyscy kłamią - oparta na mechanice "Detektywa", mix paragrafówki + apki;

- Marvel Villainous - wariacja "Disney Villainous", gdzie wcielamy się w tych złych; specyficzna gra, bo każdy gracz ma własny cel do osiągnięcia, różny od innych

 

Jest jeszcze "Talisman: Batman: i "Cluedo: Batman", ale to jedynie wariacje innych gier - ja wolałbym sięgnąć po oryginał, ale może Ci podejdzie. Jest też cała masa pomniejszych prostszych gier korzystających z licencji, ale mnie nie interesowały.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, Aleks napisał:

Szukam czegoś do grania z dziewczyną. Co do reszty, również ze względu na brak doświadczenia w planszówkach nie mam preferencji. Otwarta głowa na wszystkie propozycję. Na start, to chyba mniej skomplikowane propozycję?

Z mojej strony polecam Tuareg, Carcassonne i Szarlatani z Pasikurowic. A z mniejszych Gejsze i Duże Sumy (wykreślanka, z niesamowitą mechaniką).

Odnośnik do komentarza
W dniu 7.12.2022 o 11:06, Aleks napisał:

Moje jedyne doświadczenie z planszówkami to gry imprezowe. Poszukuję coś dobrego dla dwojga, dla początkujących. Jakieś propozycje?

Może Kaskadia, Mr. Jack, Zamek (Carcassonne dla 2 graczy), Sagrada, Santorini, Ubongo, Neuroshima Hex. 

Raczej proste i wszystkie dobrze działają na 2 graczy. 

Mojej żonie też podpasowali Szarlatani z Pasikurowice ale IMO to już troszkę trudniejsze. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
W dniu 7.12.2022 o 22:34, funditto napisał:

Szukam jakiejś gry z superbohaterami Marvela lub DC wydanej po polsku. Jest coś godnego polecenia w tych klimatach ? Póki co mam podstawkę Marvel United i jest całkiem spoko, ale chętnie bym jeszcze coś dokupił 

DC pojedynek superbohaterów, prosta,szybka gra karciana. Wyszło jeszcze kilka dodatków po polsku,np wieczne zło, Batman metal, strażnicy itp 

Odnośnik do komentarza

Pykamy już od pewnego czasu z żoną i  z synem (7 lat - 1 klasa), w różne  planszówki. Zaczęliśmy z nim dość klasycznie czyli Labirnyt, Monopol oraz Star Wars Power of The Sith (młody i tata lubą SW). 
No i z tego co widzę chyba najlepiej wjechały nam SW, bo tam jesteśmy jednym teamem (rebelia) i odpieramy atak najwyższego porządku.

 

Teraz pytanie z prośbą o polecenie jakiś pozycji gdzie z sobą się współpracuje oraz rozgrywka nie jest bardzo skomplikowana i długa. 
 

Czekamy  jeszcze na córkę, która myślę, że za 2-3 już będzie mogła z nami grać (jest mocno kumata i pali się do grania), więc będzie piękny 4 osobowy zespół do grania:banderas:

 

Co do party game to polecam Sen. Bardzoooo wciągająca, tania i co ważne szybko wchodząca pozycja.
Obecnie u nas chyba nr 1 gierka na imprezach (wyprzedziła Taboo) i wg mnie dużo lepsza od Tajniaków. 
 

https://www.gandalf.com.pl/p/gra-sen/?utm_source=google&utm_medium=free_clicks&utm_campaign=GMC_free&gclid=CjwKCAiA-dCcBhBQEiwAeWidtdmu2DMM1FKtEiBYXxEXegSysZo6T-uBKsh7Fuh-R92W1G-gRM66dxoCvk8QAvD_BwE

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, balon napisał:

Teraz pytanie z prośbą o polecenie jakiś pozycji gdzie z sobą się współpracuje oraz rozgrywka nie jest bardzo skomplikowana i długa. 
 

Nie napisałeś ile córa ma lat, bo może też by już pograła? U mnie team 4 i 7 lat i gramy Karak - tu w sumie nie ma coopa, ale nie ma też rywalizacji. Negatywa interakcja wchodzi chyba od dodatków, które też polecam. 

Z coopa z 7 latką mamy Zombie Kidz. To w sumie takie małe Legacy - scenariusze (17?) ale można grać i bez tego - obrona szkoły przed falą zombie.

Więcej gramy w rywalizację - Wirus, szachy, Ubongo, Park Niedźwiedzi, Wsiąść do Pociągu Pierwsza Podróż. 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Neuroshima wcale nie jest super skomplikowana, bardziej bym to porównał do szachów z losowością, niż trudnej planszówki. Masz kilkanaście symboli, których trzeba się nauczyć, a następnie wykorzystując najróżniejsze układy i jednostki, bijesz się z wrogami. Kiedyś sporo grałem (jeszcze w poprzednią wersję), nawet mamę wciągnąłem. Generalnie polecam. Fajnie działa na 3 osoby, bo sporo się dzieje. Nie wiem, które dodatki są dobre, bo jak grałem to była tylko Stalowa Policja i Dancer.

 

Terraformacja to już bardziej złożona gra i tutaj jest sporo zasad, plus gra może przeciągać się przez godziny, co nie koniecznie może pasować do definicji rodzinnego czasu, zwłaszcza z młodszymi graczami. No i jest tu sporo zasad i układania silniczków.

 

W CE grałem tylko raz i jakoś super mnie nie porwało.

 

Może pomyśl jeszcze o Szarlatanach z Pasikurowic? Fajna, rodzinna gra z mechaniką push your luck, zobacz w internecie.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, frankfuter napisał:

Mysle juz o swietach i prezentach, forumkowicze jak myslicie co z tego jest najlepsze do grania z rodzina? Dodam ze kobieta nawet polubila carcasone i wsiasc do pociagu.

 

- neuroshima hex

- terraformacja marsa

- colt express

 

Najbardziej mnie intryguje chyba colt express. neuroshima i terraformacja chyba sa skomplikowane?

 

Neuroshima Hex to gra w sumie na 2 osoby i typowo PVP. Zasady są proste, jest sporo losowości i w zasadzie jedyna trudność to liczenie inicjatywy ataku w trakcie bitwy (te są wywoływane specjalnymi żetonami lub ostatnią turą w grze) w momencie gdy ta potrafi zmienić się w trakcie bitwy pod wpływem jakiejś zdolności lub usunięcia jej wpływu (chodzi o to, że jednostki atakują się w określonej inicjatywą kolejności, ale jeśli jednostka szybsza ubije coś co wpływa na wolniejszą jednostkę, to ten wpływ wygasa).

Generalnie polecam zacząć od podstawki, która nauczy najważniejszych mechanik i rozgrywania/liczenia kluczowej jednostki - sieciarza (która przysparza najwięcej bólu głowy przy liczeniach inicjatyw). Pewnie szybko się znudzi, ale jest masa armii która ma zupełnie nowe skille i inne taktyki. Odradzam jednak na początek armii "Dancer", bo ona nieco wywraca klasyczną rozgrywkę i jest jedyna w swoim rodzaju. Nie ma słabych armii, każdą da się wygrać, więc wedle uznania sobie dokupuj.

 

Terraformacja Marsa? Ojoj, to jest moloch. Wymaga kogoś kto bardzo dokładnie nauczy się reguł gry. To gra z gatunku Euro, które charakteryzują się dużą ilością planowania i dużą ilością zarządzania zasobami. W Euro nie ma kości, losowość jest bardzo niewielka, a wszystko jest w rękach gracza i jego know how nt. tego co jest możliwe z tego co posiada aktualnie. Na podstawie tego buduje swoje "silniki", czyli mechanizmy, które napędzają produkcję i realizację projektów/planów. To co charakteryzuje Euro, to że każdy ma poczucie jakieś sprawczości i w sumie nawet jak przegrywa, odczuwa pewną satysfakcję z gry.

W Terraformacji Marsa, będąca średniej ciężkości euro, wszyscy mają jeden cel - terraformować Marsa (muszą być spełniane pewne warunki np. ilość sztucznych oceanów, osiągnięcie poziomu tlenu, temperatura, lasy, etc. ), za co gracze dostają punkty zwycięstwa (które też zdobywają realizując swoje indywidualne projekty). Wygrywa ten kto ma najwięcej punktów na koniec. Mechanizmem pewnej losowości jest po prostu dociąganie kart, ale dobry planista z niemal każdego dociągu jest w stanie stworzyć wydajne silniki. Gra ma niski stopień negatywnej interakcji, acz gracze stale konkurują o pola na planszy i kombinują by Mars został sterraformowany w najbardziej dogodnym dla nich momencie.

 

Terraformacja jest bardzo fajna, acz jeśli to Twoje pierwsze Euro, może odrzucić skomplikowaniem. Moim zdaniem lepiej zasmakować Euro czymś lżejszym i jak się spodoba, to pójść dalej. Takim lekkim i przyjemnym Euro jest np. "Nowy Wspaniały Świat", który ma w zasadzie jeden unikatowy i przyjemny mechanizm produkowaina zasobów w odpowiedniej kolejności, co pozwala kończyć wcześniej pewne projekty, a później tymi projektami produkować więcej zasobów produkowanych później, co tworzy czasami bardzo satysfakcjonujące łańcuchy kończenia projektów jeden po drugim. Proste, a przy okazji uczy pewnego planowania w Euro :) Ciężkich Euro to radzę unikać długo, bo tam to zasad jest dziesiątki, a tury potrafią trwać po 30 minut ;)

  • Plusik 4
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...