Skocz do zawartości

Ogólne pecetowe pierdu-pierdu


Gość ako

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Ukukuki napisał:

Zmiana proporcji wyświetlania magicznie nie zmienia matrycy i masz melko. 

 

 

 

Ale to nie zmieniasz proporcji wyświetlania tylko rozdzielczość z 3840x2160 na 3840x1620 i masz normalnie działający UW 21:9.

Matryca tu nie ma nic do rzeczy, tu nie ma mowy o rozciąganiu obrazu czy coś w ten deseń, więc nie ma mleka, obraz jest normalnie wyświetlany jak na monitorze UW.

Edytowane przez tjery
Odnośnik do komentarza

No ale to znowu wyższa rozdzialka niż standardowe UW i paręnaście fpsow w dół. Ukuki ma 4080 chyba.

 

Co do dyskusji mam takie samo zdanie, dla mnie 34 UW to sweet spot w każdym aspekcie, gdyby cena TV 43/48 była taka sama co monitor Oled 34 brałbym monitor.

Szkoda ze nie jest .;)

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, easye napisał:

No ale to znowu wyższa rozdzialka niż standardowe UW i paręnaście fpsow w dół. Ukuki ma 4080 chyba.

 

Co do dyskusji mam takie samo zdanie, dla mnie 34 UW to sweet spot w każdym aspekcie, gdyby cena TV 43/48 była taka sama co monitor Oled 34 brałbym monitor.

Szkoda ze nie jest .;)


 

Miałem 4080 ale zwróciłem, tragicznie to działało z Modern Warfare 2, cały czas artefakty no i piszczała. W tym samym czasie kumplowi składałem kompa z 7900 XT, wsadziłem do swojego kompa na testy i bajka. Dlatego przesiałem się na AMD ale XTX, siedzę na niej już kilka miesięcy i jestem bardzo zadowolony. 
 

34 bardzo spoko ale moim zdaniem zakrzywiona 38 była by idealna. Miałem też 2 dni 50 UW i bajka do pracy, do gier to jednak martwa strefa spora:p chociaż fajnie stymuluje nasze pole widzenia na krawędziach w gierkach fps. No ale to bajer i tak naprawdę pasowałaby kamerka do śledzenia gałek ocznych żeby nie palić mocy PCta na darmo i renderowanie wszystkiego na ekranie. 

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Napiszę tutaj, bo w wiadomym temacie nie ma co ;)

 

Jakby jednak ktoś chciał się skusić na nowe Star Warsy bez czekania na aktualizację albo jakby się ich nie doczekał (tych co coś naprawią ;)) to jest dobry patent.

Idealnie wciąż nie będzie, ale pozwala obejść CPU bottleneck. Także zamiast grać w natywnej, jak u mnie np. 4K to dajemy DSR i wybieramy wyższą rozdziałkę + w grze załączamy FSR Quality, rozdziałkę trzeba dobrać tak, żeby mieć wiadomo te 60+ fps, u mnie 1,75 x 4K, czyli 5120x2880, mam tak średnio w prologu koło 70 fps, najniżej trochę ponad 60, na pierwszej planecie koło 80 fps.

Daje to dwie korzyści, raz - lepsza wydajność niż w natywnej, bo dzięki temu obciążenie GPU praktycznie cały czas 100%, dwa - lepsza jakość obrazu, bo pomimo, że to FSR a nie DLSS, to skalując do tak wysokiej rozdziałki w ustawieniu quality daje i tak sporo lepszą jakość obrazu niż natywna z TAA, które jest mega "miękkie" w tej grze.

 

Tym sposobem i więcej klatek i lepiej gierka wygląda.

 

Z włączonym RT u mnie z tego

 

JJ9ET55.jpg

 

zrobiło się tak

 

EuA5cHq.png

 

6 fps więcej (a było by jeszcze trochę więcej, bo widzę po zegarach GPU, że jak sprawdzałem to na nowych ustawieniach to nie załączyłem OC karty w Afterburnerze), użycie GPU 100% zamiast 91% i lepsza jakość obrazu (akurat po tych screenach tego nie będzie widać, bo ten drugi musiałem kompresować, bo w tej rozdziałce za dużo mb miał)

 

Jedyne co pozostaje to okazjonalny traversal stutter, znany już z jedynki i na PC i na konsolach, który w jedynce jest do dziś, więc wątpię, żeby w dwójce to ogarnęli. Chociaż tu też dużo od procka i RAMu zależy, u mnie te stuttery objawiają się delikatnym szarpnięciem, nie są to takie cyrki jak na tym filmie DF.

Edytowane przez tjery
  • Plusik 1
  • Lubię! 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
34 minuty temu, mozi napisał:

@tjery dzięki ze chciało Ci się sprawdzać mimo wszystko zastanawiam się nad zakupem tego badziewia i rozumiem ze daje rozdziałke w górę np 8k potem fsr i z tego zrobi mi 4K? Dobrze kombinuje?

 

Dajesz wyższą rozdziałkę, FRS bierze ją jaką tą, do której upscalluje, czyli np. przy 2880p FSR Quality (66%) skaluje z 1900p do 2880p, potem to jest downscalowane do ilości pikseli na TV, czyli w wypadku TV 4K do 2160p. Daje to naprawdę fajny efekt, z DLSS zamiast FSR to już w ogóle by była bajka, ale z FSR też jest bardzo spoko przy opcji quality i tak wysokiej rozdzielczości, tak jak pisałem, o wiele lepiej niż z TAA w natywnej.

Co do opcji DSR to polecam używanie tych dwóch opcji skalowanie DL (DLDSR), bo tam jest zastosowany Deep Learning i mają taką samą jakość jak skalowanie z o wiele wyższej rozdziałki zwykłym DSR, a są o wiele mniej wymagające pod względem wydajności. Jak grasz w 4K to te opcje to 5120x2880 i 5760x3240. Polecam tą 2880p, bo przy 3240p ciężko jest być na 4090 powyżej 60 fps, a z 2880p na luzie.

Co do gierki to zawsze można kupić miesiąc w EA Play za 60 dyszek i ograć ;)

Edytowane przez tjery
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Podłączyłem se kompa pod tv po hdmi przez ampli, ale muli tak jakoś i wchodzę w ustawienia ekranu a tam widzę kartę Intel HD. Czyli leci ze zintegrowanej… mam jeszcze drugi port hdmi i nie wiem czy w tym drugim będzie GeForce? Po prostu wole spytać bo już kompa wyłączyłem, bo trochę się nawkuriwalem przenoszeniem wszystkiego. 
Czy to gdzieś w windowsie mam wybrać wejście nvidii?

—-

dobra mam już dziurę hdmi niżej była :)

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza

No i tak właśnie to wyglada na PC:

odpalam se duckstation po długiej nieobecności, pobiera aktualizacje, pyta czy sejwa wczytać czy od nowa, daje od nowa i chodzi z 1 fps. I teraz nie wiem czego to wina, a na Xbox series chodziło zajebiscie! Inne emu, typu dolphin chodzą dobrze a tu jakiś problem… żadnej gry nie mogę odpalić.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

https://www.indiegogo.com/project/preview/13dfb636#/

 

Kolejny miniPC

 

image.png.c0fde0a5e11bfb3108d105c7bb9a1e73.png

 

Wygląda na następce GPD win 1 i 2. Mój ulubiony format, składany i mieści się w kieszeni. Tym razem co prawda trochę większej ale i tak. Gdyby był normalnie dostępny w sklepach brałbym a tak siedzę już na Asus Rog Ally. 

Odnośnik do komentarza

Jaki ja jestem głupi. Grałem w RE4Remake na laptopie z RTX 3060 w trybie 1440p UW i ustawiałem FSR na Ultra Performance żeby to trzymało 60 klatek, ale wyglądało bardzo słabo. No kurwa, przecież nie o to chodzi w FSR. W nocy ustawiłem 1080p UW i FSR Ultra Quality. Gierka wyglada o wiele lepiej i działa powyżej 100 fps :banderas:

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

A ja wczoraj robiłem wielkie testy upscalerów najpierw DLSS (3080), potem już tylko FSR 2.1/2.2 i czarnego konia zestawienia Intel XESS (oba na XTX 7900). 

 

Przez wiele tygodni byłem negatywnie nastawiony do upscalerów, ale postęp techniczny w ciągu roku wszystkich 3ch DLSS/FSR i szczególnie XESS jest ogromny. 

 

Sama karta XTX 7900 marzenie w zestawieniu z 5800 X3D i DDR4 3600 MHz + szybkie SSD gry płyną, no szczególnie takie co nie mają włączonego RT, czego byłem świadomy kupując Radeona :)

 

Przed 8 godzin nieustannej gry w tytuły low-RT i heavy-RT i non-RT muszę powiedzieć, że AMD zrobiło tą generacją spore postępy, również w Ray Tracingu.

 

Nie wysypuje też legendarnych sterowników, robiłem DDU przed zmianą.

 

Testowałem dużo nowe skalery, żeby pobawić się trochę RT w 60-100 fps (bez tego takie tytuły jak DL2, W3 i CP 2077 nie pójdą na XTX w 60+). 

FSR 2.2 w DL2 czy CP2077 na Quality nie ustępuje DLSS w większości  przypadków (przynajmniej tym, co odpalałem na RTX 3080 zaraz przed podmianką, są plusy i minusy).

Ale moim prawdziwym odkryciem, jako, że DLSS już nie mam z wiadomych względów jest Intel XESS w CP 2077 w trybie ultra quality - lepsze niż native i subiektywnie lepsze niż FSR i DLSS Quality, prawie jak DLAA, nie wiem jak Intel tak szybko zrobił tak dobry skaler, ale te kilka % performance'u bardzo się przydaje, mniejszy boost, ale wystarczający i lepsze niż TAAU.

 

Więc to nie jest tak, że Radek XTX 7900 nie odpali RT, oczywiście warto pobawić się suwakami i skalerami, ale jest trochę mocniejszy niż 3090Ti i na poziomie 4070Ti w powiedzmy medium z analogicznymi skalerami. Bardzo dobra robota ze strony AMD. 

 

Co się tyczy non-RT, to tutaj ta grafika działa cuda i naprawdę boost daje duży i w maksymalnych ustawieniach, gdzie karta z 10 czy 16 GB się poci, tam 24 GB VRAM jest widzialne, nawet w takim Baldurze 3 (akt 3), a już na pewno w trybach non-RT w grach typu Cyberpunk 2077 czy DL2 to jest prawdziwa przepaść.

 

Następny do testów będzie Starfield, tutaj się spodziewam, że RT nie będzie:sir:, bo przecież nie po to kupiłem tą kartę, tylko, żeby grać w 120-144 FPS :).  

 

W tej cenie ta karta naprawdę jest mocna i drugi raz też wolałbym zapłacić quazi 4-5-5k (jeszcze Starfield Premium za 500 zł w gratisie), niż 6k za dobrego 4080, albo 8k za dobrego 4090 (to już bardziej). 

W RT poziom 4070Ti, non-RT poziom idealnie między 4080 i 4090, nie testowałem UE5, ale tam ponoć czasami bije 4090, jak widać na benchmarkach w Remnant 2 i Immortals (pewnie VRAM 4080 daje się we znami).

 

Wstępna ocena karty cena/jakość : 9/10, jak RDNA4 popracuje nad RT i dorzuci ficzer parity z FSR 3 na poziomie 4080/4090, albo nawet dorówna kolejnej NVIdii nie widzę przeszkód na cenowe parity, a wiadomo, konkurencja jest potrzebna. Jeszcze pobór energii, mógłby być mniejszy. 

 

P.S. oddam w dobre ręce poniżej 2k na pewno (jeszcze rok gwary został)

 

https://www.x-kom.pl/p/669592-karta-graficzna-nvidia-gigabyte-geforce-rtx-3080-gaming-oc-lhr-10gb-gddr6x.html

 

Intel XESS - radzę zobaczyć, zabójczo stabilny upscaler, szczególnie w CP 2077. 

 

 

Sczególnie jak nie macie karty NVIDII, warto spriorytetyzować kosztem FSR. 

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

 

 

Aha jeszcze kilka rzeczy odnośnie procka z R5 3600 -> 5800 X3D - naprawdę masa gier, sztandarowy przykład Baldur 3 - ksztusi się już na starych prockach, wszystko jedno czy 1080 czy 4k. Warto zainwestować, jak ktoś ma AM4. I nie oszczędzać na chłodzeniu, bo ten procek go wymaga :). 

1% low -> tutaj szczególny boost z procka

Odnośnik do komentarza
Teraz, easye napisał:

Chłodzenie nie musi być drogie, u mnie Fera 5 za 199 zł chłodzi go na poziomie najdroższych colleeow wodnych...

 

A mam też budżetowa obudowę za niecałe 300 zł.

Fera 5 Dual jest ok, bardziej myślałem o tych co wrzucają to na stocka ze starego Ryzena na przykład, bo takie też widziałem ewenementy :D. 

Odnośnik do komentarza

Tfu to Fortis 5 DualFan. A nie Fera.

199 zł coller a więcej niż 80-82 stopnie w skoku raczej nie widziałem. Przecietne temperatury zaś są jakieś 10-15 stopni mniejsze.

 

I zgadzam się, do AM4 lepszego procka nie ma. Dlugo się zastanawiałem nad zmianą i przejsce z 3600 a nawet 5600 to był skok jakbym nowe GPU kupił.

Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, easye napisał:

Tfu to Fortis 5 DualFan. A nie Fera.

199 zł coller a więcej niż 80-82 stopnie w skoku raczej nie widziałem. Przecietne temperatury zaś są jakieś 10 stopni mniejsze.

 

I zgadzam się, do AM4 lepszego procka nie ma. Dlugo się zastanawiałem nad zmianą i przejsce z 3600 a nawet 5600 to był skok jakbym nowe GPU kupił.

Tak, ten procek to inna liga płynności w nowych grach. A naprawdę dobrze radzi sobie też z UE5, a sporo tego będzie w najbliższym czasie. 

Odnośnik do komentarza

A co do cen chyba nie ma czegoś takiego jak slabe 4080 (no moze poza 1 modelem), dokladnie do niby lepiej wykonanych to raczej fanaberia. 

 

Ogólnie te karty NVIDI są wyjątkowo udane, niezależnie czy kupujemy 4070TI czy 4080.

 

Ja mam najtańsza wersję  -gainward phoenix, kupiłem nowke za 5400, chyba najbardziej budżetowa wersją 4080, temperatury 40stopni, najcichsza część w komputerze, do tego 0 piszczących cewek.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, KrYcHu_89 napisał:

A ja wczoraj robiłem wielkie testy upscalerów najpierw DLSS (3080), potem już tylko FSR 2.1/2.2 i czarnego konia zestawienia Intel XESS (oba na XTX 7900). 

 

Przez wiele tygodni byłem negatywnie nastawiony do upscalerów, ale postęp techniczny w ciągu roku wszystkich 3ch DLSS/FSR i szczególnie XESS jest ogromny. 

 

Sama karta XTX 7900 marzenie w zestawieniu z 5800 X3D i DDR4 3600 MHz + szybkie SSD gry płyną, no szczególnie takie co nie mają włączonego RT, czego byłem świadomy kupując Radeona :)

 

Przed 8 godzin nieustannej gry w tytuły low-RT i heavy-RT i non-RT muszę powiedzieć, że AMD zrobiło tą generacją spore postępy, również w Ray Tracingu.

 

Nie wysypuje też legendarnych sterowników, robiłem DDU przed zmianą.

 

Testowałem dużo nowe skalery, żeby pobawić się trochę RT w 60-100 fps (bez tego takie tytuły jak DL2, W3 i CP 2077 nie pójdą na XTX w 60+). 

FSR 2.2 w DL2 czy CP2077 na Quality nie ustępuje DLSS w większości  przypadków (przynajmniej tym, co odpalałem na RTX 3080 zaraz przed podmianką, są plusy i minusy).

Ale moim prawdziwym odkryciem, jako, że DLSS już nie mam z wiadomych względów jest Intel XESS w CP 2077 w trybie ultra quality - lepsze niż native i subiektywnie lepsze niż FSR i DLSS Quality, prawie jak DLAA, nie wiem jak Intel tak szybko zrobił tak dobry skaler, ale te kilka % performance'u bardzo się przydaje, mniejszy boost, ale wystarczający i lepsze niż TAAU.

 

Więc to nie jest tak, że Radek XTX 7900 nie odpali RT, oczywiście warto pobawić się suwakami i skalerami, ale jest trochę mocniejszy niż 3090Ti i na poziomie 4070Ti w powiedzmy medium z analogicznymi skalerami. Bardzo dobra robota ze strony AMD. 

 

Co się tyczy non-RT, to tutaj ta grafika działa cuda i naprawdę boost daje duży i w maksymalnych ustawieniach, gdzie karta z 10 czy 16 GB się poci, tam 24 GB VRAM jest widzialne, nawet w takim Baldurze 3 (akt 3), a już na pewno w trybach non-RT w grach typu Cyberpunk 2077 czy DL2 to jest prawdziwa przepaść.

 

Następny do testów będzie Starfield, tutaj się spodziewam, że RT nie będzie:sir:, bo przecież nie po to kupiłem tą kartę, tylko, żeby grać w 120-144 FPS :).  

 

W tej cenie ta karta naprawdę jest mocna i drugi raz też wolałbym zapłacić quazi 4-5-5k (jeszcze Starfield Premium za 500 zł w gratisie), niż 6k za dobrego 4080, albo 8k za dobrego 4090 (to już bardziej). 

W RT poziom 4070Ti, non-RT poziom idealnie między 4080 i 4090, nie testowałem UE5, ale tam ponoć czasami bije 4090, jak widać na benchmarkach w Remnant 2 i Immortals (pewnie VRAM 4080 daje się we znami).

 

Wstępna ocena karty cena/jakość : 9/10, jak RDNA4 popracuje nad RT i dorzuci ficzer parity z FSR 3 na poziomie 4080/4090, albo nawet dorówna kolejnej NVIdii nie widzę przeszkód na cenowe parity, a wiadomo, konkurencja jest potrzebna. Jeszcze pobór energii, mógłby być mniejszy. 

 

P.S. oddam w dobre ręce poniżej 2k na pewno (jeszcze rok gwary został)

 

https://www.x-kom.pl/p/669592-karta-graficzna-nvidia-gigabyte-geforce-rtx-3080-gaming-oc-lhr-10gb-gddr6x.html

 

Intel XESS - radzę zobaczyć, zabójczo stabilny upscaler, szczególnie w CP 2077. 

 

 

Sczególnie jak nie macie karty NVIDII, warto spriorytetyzować kosztem FSR. 

 

W baldurze w 3 akcie wisi na procku, vram nie ma tu nic do rzeczy. Jak grasz w 1440, w dodatku z upscallingiem to 24GB vram nie mają żadnego znaczenia, tak samo w tytułach na UE5 4090vsXTX, bo 4090 też ma 24GB Vram.

Co do Xessa do słabszy niż DLSS, a lepszy niż FSR, co już wielokrotnie DF pokazywało w swoich analizach. 

 

Ja czekam na DLSS 3.5, dziś oglądałem nowy materiał DF po gamescomie, podobno miazga pod względem jakości obrazu z RT, np. z pathtracingiem w CP2077, aż Alex sprawdzał czy to na pewno jest z DLSS performance w opcjach, bo wyglądało jak 4K. Ten wbudowany denoiser RT w dlss to będzie kolejny duży krok nvidii w temacie RT.

 

A bez RT do 4090 xtxowi troszeczkę brakuje ;) tak samo jak 4090 troszeczkę brakuje do xtxa po względem ceny ;)

 

 

Edytowane przez tjery
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...