Skocz do zawartości

Awaryjność PS3


Rekomendowane odpowiedzi

Mój wysłużony FAT 40 GB (z dyskiem 500 GB) po 5 latach użytkowania (choć tak naprawdę dłużej, bo gdy go kupiłem, był już używany) zaczął się sypać - najpierw padło HDMI (przesiadłem się na component), a kilka tygodni później gry zaczęły momentami się przycinać. Co może być przyczyną? Czy jest sens zanieść konsolę do serwisu, czy lepiej zainwestować w nowy egzemplarz?

Odnośnik do komentarza

ODD albo HDD. Jak zawsze, sprawdź najpierw S.M.A.R.T - dlatego, że większość gier keszuje dane na HDD, jeśli ten staje się niewydolny, z grami będą problemy (opóźnienia przy wczytywaniu muzyki/filmów, przede wszystkim mipmap). Nawet gry, które niby chodzą tylko z płyty, też przerzucają dane (do "dev_hdd1/", nie "dev_hdd0/game/").

 

Jeśli z HDD jest wszystko ok, i jest to wina napędu to lepiej faktycznie kupić nową, szczególnie że po tylu tysiącach przepracowanych godzin, czeka Cie niechybnie YLOD/RSOD. ;]

Edytowane przez Berion
Odnośnik do komentarza

Gry z PSN też się przycinają, więc to nie napęd. W sumie problemy pojawiły się po tym, jak raz korki wywaliło, więc może rzeczywiście należałoby zerknąć na dysk.

S.M.A.R.T. - mógłbyś rozwinąć? Pierwszy raz spotykam się z tym skrótem.

EDIT: Defragmentacja wystarczy?

Swoją drogą szkoda, że nie mogę przenieść profili bez deaktywowania ich i aktywowania online - wówczas nie miałbym dylematu, czy kupić nową konsolę, bo obecnie nie mam danych do logowania na większość "składkowych" kont.

Edytowane przez Di
Odnośnik do komentarza

Defragmentacja to termin określający, przesuwanie danych, które rozłożone są na różnych, rozrzuconych po dysku klastrach, na takie które lezą jeden za drugim (chodzi o to, aby pliki nie były rozrzucone po różnych sektorach na dysku, tylko w miarę możliwości zajmowały kolejne po sobie sektory (zaokrąglone do klastrów)). Niemożliwe do wykonania na PS3, a na PC nie wiem, raczej też nie. Na PS3 dlatego, że Sony nie zaimplementowało takiej funkcji w CellOS. Zaś na PC dlatego że trzeba by po pierwsze wygenerować klucze ATA i ENDEC z EID0, po drugie skompilować kernel z możliwością zapisu w UFS2, który jest niestabilny na Linux, a na BSD nie ma przeportowanych narzędzi multipathtools i modułu dmswap16.

 

http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/smart/

Edytowane przez Berion
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Docisnąć kabel do TV/konsoli bo się wypiął? ;p

 

Nawet jeśli coś się zpsuło to możesz spokojnie wyłączyć konsolę, choćby na chama z gniazdka. Przy ponownym włączeniu wymusi formatowanie HDD co będziesz musiał zrobić i ponownie spróbuj z recovery wybrać restore.

Edytowane przez Berion
Odnośnik do komentarza

Grałem sobie dziś w Demon's Soulsa i nagle elektrownia wyłączyła prąd, po mniej więcej pół godziny włączyli więc mówie odpalam konsolę i tłukę dalej, w takich sytuacjach konsola zawsze przywraca sobie system plików i wszystko trybi. Niestety nie tym razem, odbudowała system plików 2x i nie wstała, próbowałem z recovery menu, też dupa, ani odbudowa systemu plików ani ponowne budowanie bazy danych nie daje żadnych rezultatów "trwa przygotowywanie, czekaj....) nie próbowałem jeszcze formatu, nie chcę tracić swoich postaci z demona i dark soulsa.... Pytanie, jeśli format nie pomoże i okaże się że konsola padła, mogę pociągnąć do odpowiedzialności elektrownię ? Remontują niedaleko mnie plac, aczkolwiek u mnie na ulicy nie było żadnej ulotki z informacją, że będzie przerwa w dostawach prądu dziś.

Edytowane przez Pelle
Odnośnik do komentarza

Niestety pozostał Ci format HDD i utrata wszystkich dotychczasowych danych. Jedyna rada jest taka:

1. Zrobić posektorowy obraz tego HDD.

2. Sformatować HDD i jeśli to konsola z NOR to wgrać aktualnie posiadany fw.

3. Wgrać CFW i odczytać klucz EID0 (czyli trzeba najpierw zrobić sprzętowy downgrade jeśli masz OFW nowszy niż 3.55 i konsolę starszą niż CECH-3xxx, dopiero potem można wgrywać CFW).

4. Odczytać np. save'y na PC o ile uszkodzenia nie są poważne (zwykle nie są).

5. Wrócić na OFW i od tej pory zawsze mieć już dostęp do danych na tej konsoli. ;)

6. Wgrać z poziomu PC np. save'y na HDD.

 

Nie możesz, to normalne że jak jakieś dane się zapisuje na nośnik i nagle to przerwiesz to może się uszkodzić tablica itp. Fizycznie sprzęt jest sprawny, więc niczego nie wskórasz.

 

 

PS: Aha, skoro wybrałeś w Recovery Restore FS to już straciłeś bezpowrotnie dane - z tego co kojarzę, opcja ta wgrywa nową tablicę partycji i zakłada nowy system plików.

Edytowane przez Berion
Odnośnik do komentarza

Jeśli jest tak jak napisałem to już straciłeś. ;)

 

- - -

 

Ad1. Czyli sczytać każdy sektor tego HDD na komputerze. To jest właśnie posektorowa kopia.

http://konsole.cdrinfo.pl/artykuly/ps3-backup-danych/strona2.php

 

Ad2. Starsze modele PS3 trzymały fw na dwóch 128MB spiętych w macież kościach NAND. Te modele przy zmianie bądź formatowaniu HDD nie wymagają paczki *.pup z fw na USB. Modele z 16MB NOR (reszta danych przeniesiona została na partycję VFLASH na HDD) wymagają.

 

Ad3. Wgrać Custom Firmware, czyli zmodyfikowany magicznie przez tych złych i podstępnych hak1eroof. Bo tylko na tym Hiper Visor jest wydymany i można pracować ze wszystkimi zasobami konsoli. A więc tylko na CFW można odczytać klucz EID0, z którego wyliczany jest ATA i ENDEC Key, którymi to z kolei szyfrowane są tablica partycji i partycje GameOS, VFLASH i swap.

 

Ale CFW można wgrać tylko na konsolach ze starym met loaderem, od czasu późnych CECH-25xx, zunifikowali bootloader z met loaderem i nie da się już w balona zrobić update managera, dlatego też nie da się zrobić downgrade'u.

 

Ad4. No więc mając ten magiczny klucz, można odszyfrować dane na komputerze, czyli w Twoim przypadku odzyskać save'y, trofea itd. O ile oczywiście uszkodzenia tablicy/fs nie są poważne.

http://konsole.cdrinfo.pl/artykuly/ps3-hdd-odszyfrowanie/

 

Ad5. Po wszystkim czyścisz konsolę i wracasz na OFW:

http://konsole.cdrinfo.pl/artykuly/ps3-jak-wrocic-z-cfw-do-ofw/

 

Ad6. Wgrywasz z powrotem save'y i trofea na PC.

Edytowane przez Berion
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Gość DonSterydo

Kumpel wczoraj kupił nowego superslima, wczoraj grał parę godzin, a dzisiaj odpalił konsolę i po 5 minutach dostał komunikat, że konsola się przegrzała i sama się wyłączyła, a żeby uruchomić ponownie musiał odłączyć i podłączyć ponownie kabel zasilający - czy jeśli to się będzie powtarzać, to czy może to być awaria zasilacza związana z potencjometrem, którą sam tu niedawno opisywałem? 

Edytowane przez DonSterydo
Odnośnik do komentarza

Ech, chciałem zrobić zainstalować nową aktualizacje systemu i instalacja zatrzymała się na 99%. Potem wyskoczył błąd i instalacja zaczyna się od początku. I tak non stop. Pewnie dobrą wiadomością jest to, że prawdopodobnie na dysku pojawiły się "jedynie" bad sectory. Tak przynajmniej wyczytałem w necie. Mnie to jednak średnio pociesza bo nowy dysk to nie jest wydatek, na który w tej chwili mogę sobie pozwolić (ale wiadomo, że i tak lepiej kupić nowy dysk niż nową konsolę) no i utrata wszystkich save'ów boli chyba najbardziej. Może ktoś wie czy da się to jeszcze jakoś odratować?

Odnośnik do komentarza

To jest tzw. update loop.

 

Sprawdź S.M.A.R.T, to nie koniecznie bad sektory, może być też uszkodzony system plików na "dev_hdd1:/" (FAT32, więc to dziadowizna) gdzie update jest przed instalacją rozpakowywany (wtedy pomógł by format HDD, z poziomu PC, zrób pełny).

 

Jeśli któreś z powyższych i do tego masz OFW to już można powiedzieć, że straciłeś wszystkie dane z HDD. ;)

Edytowane przez Berion
Odnośnik do komentarza

pytanie do Kyo*:

 

czyli zrobi to rebuild database? na pewno pomoże? kurczę, tekstury naprawdę się doczytują mocno, w gta 5 podobnie ale mniej, normalnie odechciewa mi się grać jak to widzę. z płyty nie pamiętam jak było, bo mi się mocno porysowała,a le wczoraj odpaliłem z płyty i trochę mniejszy pop up ale też widoczny (potem mi się gra z płyty zwiesiła także odpada).

 

może z dysku coś pokasować? nie mam dużo gier na 160 gb - GTA 5, RDR, Ico HD, SR3, Mafia 2, Spec ops the line, hamster ball, worms ultimate mayhem, dead space 2 i  chyba jeszcze kilka, ale mam jeszcze z 15 gb wolnego miejsca

 

gram na malym telewizorze w pokoju, na wiekszym rzadko

Odnośnik do komentarza

Mi pomogło i to znacznie. Gdy grałem w RAGE masakrycznie się tam wszystko doczytywało - i niestety też powoli.... Ficuś podpowiedział mi to w tamtym czasie i co prawda było nadal doczytywanie ale już tak nie waliło po oczach i było znacznie szybsze. Tak samo pomogło przy pierwszej części Borderlands - w RDR nie miałem problemu - grałem z płyty i nie widziałem tam raczej doczytywania :)

Jakiś czas temu wymieniłem dysk na hybrydowy i ogólnie od tamtego czasu nie mam problemów z doczytywaniem się czegokolwiek.

Odnośnik do komentarza

Ściągnąłem grę z PSN. Konsola się wyłączyła. Włączyłem ją ponownie i się zaczęło. 

 

Najechałem na ikonkę z folderem gdzie mam gry na dysku, konsola dostała freeza, więc wyłączyłem ją z gniazda bo zero reakcji. Później konsolę włączyłem ponownie, wyskoczył komunikat, że z powodu niepoprawnego zamknięcia musi przeskanować dysk. Dałem ok i od tego momentu jest ciemny ekran. Nic się nie dzieje. Konsolę można wyłączyć awaryjnie trzymając power, ale po ponownym włączeniu jest ciągle ciemność. Ktoś wie co jest grane? Slim.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...