Skocz do zawartości

Dawne (i dzisiejsze) pisma o grach poza PE (PSX Fan, P+, OPSM, i inne)


Rekomendowane odpowiedzi

W czasach, gdy Internet nie był jeszcze tak powszechny i dostępny, CDA z płytą/płytami faktycznie był w swej cenie naprawdę świetnym zestawem. Na żadne inne pismo nigdy tak nie czekałem. Gazeta była obszerna, papier dobry, tematyka rozległa (gry, zapowiedzi, sprzęt, hyde park etc), demka, trailery, pełne wersje gier czasem się ogrywało nawet "z braku laku" (to nie te czasy co teraz, gdzie mamy kilkaset gier na Steam, czy darmówki z Epic Store i totalny brak czasu by wszystko ograć :D). No i jak Ukukuki wspomniał, zawartość płyt to też się przeglądało z wcale nie mniejszym zaciekawieniem. To nie to co dziś, że wchodzisz na YouTube, Tiktoka, czy co tam teraz małolaty oglądają dla zabawy. Wszelkie flashowe animacje, zabawne filmiki, tapety, ikonki itp. brało się właśnie z płyt CDA.

 

Za 20zł było tego naprawdę sporo, jak na tamte czasy. Do dziś pamiętam jeden wakacyjny miesiąc, gdy magazyn miał jakąś nietypową obsuwę. A ja dosłownie przez chyba 2-3 tygodnie, dzień w dzień pierwsze co z rana po siódmej, to wstawałem i wychodziłem zrobić obchód okolicznych kiosków, pytając, czy jest już nowy numer. W jednym z nich babka miała mnie już dość. :D Zabawne to było, ale z drugiej strony okres wakacyjny, chciałoby się nowe gierki, czy choćby demka, a tu nic... A nie było internetu, żeby sprawdzić dlaczego.

 

Ale fajne to było nawet. Podchodzisz do kiosku, myślisz "czy jest już, czy jeszcze nie ma?". Patrzysz w okienko na stały asortyment gazet i sprawdzasz, czy jakiś skrawek papieru się wyróżnia. Widzisz tylko nagłówek, może nazwę któregoś pełniaka, i już emocje rosły.

 

Teraz tego już nie czuję. Internet w moim odczuciu zabił prasę i jedyne co kupuję, to jakieś specjale. Bo choćby nie wiem, jaka była zawartość, to nie jestem w stanie się ekscytować zawartością miesięcznika, czy kwartalnika. To plus wiek i "dorosłość"...

 

Wspomniany wyżej Click to była taka ciekawostka. Ja bym powiedział "gazetka o grach dla casuali". ;) Ale też trochę numerów kupiłem, a na korzyść czasopisma przemawiała cena.

 

 

Przy okazji, będę na dniach/w majówkę robił porządki/reorganizację makulatury, to może trochę wspomnień, czy ciekawostek przy tym wygrzebię do tematu. Ale też będę chciał się pozbyć dużej ilości starych gazet, na czele z większością numerów Secret Service i Bajtków, plus jakieś jeszcze zbiory, które się uchowały. Może ktoś tutaj by był zainteresowany? Nie chcę tego wyrzucać, z oczywistych względów. Nie mam też czasu sprzedawać indywidualnych numerów, bym wolał się pozbyć całości.

  • Plusik 8
Odnośnik do komentarza

To czekanie na nowy numer ekszyna- przecieki gier, okładka i sama zawartość pisma. A potem przeglądanie go w trakcie instalacji gry z płytki. Piękne czasy. 

Internety, rozdawanictwo i wyprzedaże na steam zabiły to wszystko. Ale było to nieuniknione. Niemniej jeden miesięcznik i jeden kwartalnik o gierkach to smutny obrazek.

Gorzej jest tylko w gamie pism "premium" motoryzacyjnych, bo jest tylko dwumiesięcznik EVO.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Plytka z cda to faktycznie bylo okno na swiat. Chociaz ja tak lubie tez mowic w ogole o pismach growych z tamtych czasow, gdzie nawet wielokrotne przegladanie screenow dawalo ten posmak. I podobalo mi sie to, ze w cda cd bylo integralne a nie zalezne od tego czy kupiliscie drozsze wydanie (jak w SS ktore de fact cover cd mialo wczesniej niz cda a nawet przeciez dodawali dyskietki). Dla mnie osobiscie liczyly sie w pierwszej kolejnosci dema a potem cala reszta zinow i dodatkow z pelniakami na samym koncu (chociaz wiele dobrych tytulow dzieki nim ogralem).

 

Wycieczki po kioskach to oczywiscie klasyk. Do teraz mam zywe wspomnienia kilku zakupow albo jak mama przynosila po drodze z pracy. W zeszlym tygodniu za to prawie zapomnialem o lezacym w paczkomacie Dreamcast Extreme, ktore nawet niewyciagniete z koperty je.blem gdzies na polke. :reggie: Ehh starosc.

Odnośnik do komentarza

Lubiłem te Clicki i Playe, właśnie przez to, że mieli często recenzje gier z gejboja i gejboja advance plus inne konsole, a w PE jeszcze wtedy był tylko PSX. Potem jak w PE się pojawiały inne konsole to już nie kupowałem, albo od czasu do czasu jeszcze kupiłem jakiś pojedynczy numer. No pewno nie kupiłem nic po 2003-04 roku.

Odnośnik do komentarza

Z tych "budżetowych" gazetek, to dużo kupowałem również Komputer Świat Gry. Etui z płytami mam do dziś, gazety chyba też. Nie były to jakieś szałowe pełne wersje, ale za taką cenę szału się nie oczekiwało, jak przy Clicku czy Play'u.

 

Za to ominęło mnie kupowanie Świat Gier Komputerowych. Mam/miałem pojedyncze numery i te późniejsze przyznam nie odstępowało jakościowo CDA jakoś znacząco. Jakość była dobra, pełniaki przyzwoite, płyty w CD-Case, plus fajne opisy na dobrym papierze.

 

A Cool Games ktoś pamięta? ;) Teraz pełne wersje gier to za darmo rozdają na lewo i prawo, a wtedy to się sprzedawało pomysł "oryginalna gra w niskiej cenie". Pierwszy numer 101st Airborne in Normandy kupiony na siłę, gra do mnie nie przemawiała totalnie, ale potem było kilka perełek, jak Shogo, czy Unreal.

Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, LeifErikson napisał:

A pamiętacie taką hybryde gazetki i gry w big boxie do samodzielnego złożenia? CDP to chyba wydawało- płyta z grą, jakas gazetka czy instrukcja w druku i kartonowe pudełko na grę na płasko, do poskładania. Miałem parę tych wydań, ale niestety nic się nie uchowało, posprzedawane. :nvmnd:

Mam do dziś z tej serii Heroes of Might and Magic III + Armageddon's Blade oraz Giants Citizen Kabuto. I to nadal złożone. ;) Ale schowane w szafie, bo nijak te pudełka/kartoniki wyglądem i rozmiarem pasowały do tych "legitnych" na ewentualnej ekspozycji. Ale też fajny to był pomysł, plus sam fakt, że wtedy sprzedawali HoMM3 w niskiej cenie.

Odnośnik do komentarza
27 minut temu, Suavek napisał:

Za to ominęło mnie kupowanie Świat Gier Komputerowych. Mam/miałem pojedyncze numery i te późniejsze przyznam nie odstępowało jakościowo CDA jakoś znacząco. Jakość była dobra, pełniaki przyzwoite, płyty w CD-Case, plus fajne opisy na dobrym papierze.

Pierwsze moje wlasne pismo o grach jakie dostalem (pamietam nawet gdzie i kiedy) i od razu byl to tez pierwszy numer SGK. Poczatkowe numery byly czarobiale z dwoma kolorowymi srodkowymi stronami. Potem mialem kilka numerow juz blizej 99 roku i bardzo spoko pismo, lubilem je acz nie mialem takich "relacji" jak z SS i Gulashem.

 

30 minut temu, Suavek napisał:

A Cool Games ktoś pamięta?

W blisterkach byly. Najbardziej pamietam jakas podrobe jagged alliance w 3d, Shadow Company chyba, bardzo chcialem w to pograc.

 

14 minut temu, LeifErikson napisał:

A pamiętacie taką hybryde gazetki i gry w big boxie do samodzielnego złożenia?

Dobrze kojarze ze w tej serii byl tez Messiah i Devil Inside? Ktorys byl w pierwszym numerze.

 

Milo tez wspominam Zielona Serie, ktora nie dawala nowosci tylko perelki sprzed paru lat. System Shock, Bio Forge, Fade to Black itd. 25zl sztuka.

Odnośnik do komentarza

Reklamowali to antypirackimi hasłami chyba. Coś w stylu "taniego big boxa". Choć chyba do ich rozmiaru im trochę brakowało. 

Pamiętacie czy w tamtych czasach widywaliście sprzedawane same płytki z gazetek? Ja kojarzę te z Play poprzyklejane do szyby kiosku, kilka miechów po premierze z naklejoną ceną 4 albo 5zł. 

Odnośnik do komentarza

Tak, Messiah, Devil Inside, jakies tycoony też. Ja dobrze pamiętam Traffic Tycoon, spoko to było. Karton był węższy trochę niż taki sklepowy, ale za to tektura gruba. :)

 

Co do samych płytek to były jeszcze takie dziwne wydania gdzie tych CD było sporo, chyba z 5 i więcej, na takiej dużej tekturze gdzie nie było chyba za bardzo nic poza tytułami gier i programów na tych płytach. Masa badziewia tam była. 

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, LeifErikson napisał:

Co do samych płytek to były jeszcze takie dziwne wydania gdzie tych CD było sporo, chyba z 5 i więcej, na takiej dużej tekturze gdzie nie było chyba za bardzo nic poza tytułami gier i programów na tych płytach. Masa badziewia tam była. 

Mialem jedno takie wydanie, 6 plyt cd w taki wlasnie tekturowym opakowaniu. Ale to byly same demowki, nie pelniaki. I pare ciekawych rzeczy sie znalazlo, ale chyba szybko powyzdychaly te wydania.

 

 

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Suavek napisał:

Mam do dziś z tej serii Heroes of Might and Magic III + Armageddon's Blade oraz Giants Citizen Kabuto. I to nadal złożone. ;) Ale schowane w szafie, bo nijak te pudełka/kartoniki wyglądem i rozmiarem pasowały do tych "legitnych" na ewentualnej ekspozycji. Ale też fajny to był pomysł, plus sam fakt, że wtedy sprzedawali HoMM3 w niskiej cenie.

 

Też mam Heroes 3, Kabuto i BG1 z tej serii :D Pamiętam jak na BG1 oszczędzałem na zielonej szkole w Kołobrzegu żeby na gierkę zostało ;p Heroes 3 też za jakieś zaskórniaki kupiłem i grałem w to latami, tryb gorące krzesła był u mnie mega często grany w domu. 

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, LeifErikson napisał:

A pamiętacie taką hybryde gazetki i gry w big boxie do samodzielnego złożenia? CDP to chyba wydawało- płyta z grą, jakas gazetka czy instrukcja w druku i kartonowe pudełko na grę na płasko, do poskładania. :D Miałem parę tych wydań, ale niestety nic się nie uchowało, posprzedawane. :nvmnd:

Miałem jeden numer, był to jakiś symulator drugowojennych czołgów. Zajarany kupiłem, złożyłem pudło, pokazałem mamie jakie fajne i jaka gra super.

 

Tak naprawdę wcale nie była super, nie podobała mi się, ale zmuszałem się do grania, bo zapłacone i szkoda pieniążków :frog:

Odnośnik do komentarza
15 minut temu, Ukukuki napisał:

 

Też mam Heroes 3, Kabuto i BG1 z tej serii :D Pamiętam jak na BG1 oszczędzałem na zielonej szkole w Kołobrzegu żeby na gierkę zostało ;p Heroes 3 też za jakieś zaskórniaki kupiłem i grałem w to latami, tryb gorące krzesła był u mnie mega często grany w domu. 

 

Taaak, to BG też miałem. Tam była jeszcze do tego taka tekturową książeczka na płyty, bo to chyba 4 CD czy nawet więcej. Pamiętam jak to potem widziałem na allegro czy olx jak ktoś próbował sprzedać jako super unikat big box jedyny taki za jakieś chore pieniądze a to jako nowe kosztowało chyba 29,99 czy jakoś tak. :kekw:

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Mejm napisał:

W blisterkach byly. Najbardziej pamietam jakas podrobe jagged alliance w 3d, Shadow Company chyba, bardzo chcialem w to pograc.

W Shadow Company grał ojciec moich przyjaciół, zawsze lubiliśmy patrzeć jak rozwala wrogów i jakie ma skille w skradaniu się xD

 

Ja z gazetkowych tytułów to bardzo dobrze wspominam IRON STRATEGY (taka strzelanka z mechami, bardzo fajna bo można było sobie budować własnego mecha), Dark Reign, Sacrifice (tak, było w którejś z gazetek), czy nawet Pokemon TCG w Playu i Airfix Dogfighter w Komputerze Świecie Gry (to chyba mój jedyny numer, jaki kupiłem.

 

Miałem fajnie, bo ojciec znajomego pracował w Bauerze, więc przynosił mi naręcza CDA i Kawaii. Niby bez płyt, ale wtedy nie miałem jeszcze komputera więc mi to zwisało, wystarczyło móc poczytać recenzje i "Na luzie" czy jak ten dział się nazywał.

 

Ale największy, największy sentyment to ja mam i tak do Gameboy Magazynu chyba. Miałem wtedy niby Playstation, ale jednak na GBC się ostro grało, potem też na GBA z kumplem (bo swojego nie miałem) no i na emulatorach, jak już się dorobiłem komputera.

Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, MichAelis napisał:

Pamiętam Oficjalny Playstation Magazyn z demkami. Po ile to latało? 35zł? Nigdy mnie nie było na to stać. Marzenie wtedy.

Pierwszy numer 17.99 ale to było w 1997 roku. Nikt wtedy o tym nie słyszał. 
Oststni numer z 2001 - 27.50.

chociaz ja pamiętam 1999 rok i wtedy chodziło chyba po 22 złote. 
35 złotych to chyba psm2 kosztował. 
—-

playstation magazyn special chyba 25-30 zł kosztował. Pamiętam że za kasę z wypadku złamania nosa, kupiłem se PlayStation magazyn special wersja platinum i klocki Lego z serii adventures jungle :) 

4 godziny temu, Suavek napisał:

Może ktoś tutaj by był zainteresowany?

Są grupki gazetowe na fejsie. Tam janusze dają jakieś śmieszne kwoty w komentarzach ale na privie na pewno jakiś gazeciarz się odezwie. 

Ps mam od Ciebie cdactiony, może coś bym wziął :lapka:

Odnośnik do komentarza

 

3 godziny temu, LeifErikson napisał:

A pamiętacie taką hybryde gazetki i gry w big boxie do samodzielnego złożenia? CDP to chyba wydawało- płyta z grą, jakas gazetka czy instrukcja w druku i kartonowe pudełko na grę na płasko, do poskładania. :D Miałem parę tych wydań, ale niestety nic się nie uchowało, posprzedawane. :nvmnd:

Extra gra. Miałem tak herosów i dałem koledze a dziś z dodatkiem warte miliony. 
miałem też najdłuższą podróż. Fajne to było. W kiosku gry w big boxie. 
szkoda że teraz gog nie wydaje fizycznie …

2 godziny temu, PiotrekP napisał:

Pamiętacie czy w tamtych czasach widywaliście sprzedawane same płytki z gazetek?

To chyba syn kioskarki ograł i chciał żeby mu się zwróciło 

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, Butt napisał:

Lubiłem te Clicki i Playe, właśnie przez to, że mieli często recenzje gier z gejboja i gejboja advance plus inne konsole

Zapomnialem sie do tego odniesc bo dzis dowiedzialem sie, ze w click i play byly tytuly konsolowe. Zawsze myslalem, ze oni byli stricte pc.

Odnośnik do komentarza

Play to chyba zaczynał od bycia konsolowym pismem, ale potem dodali recenzje PC. Chociaż nie, skoro mieli Messiaha, to ja już sam nie wiem.

 

A w Clicku to nie wiem, czy konsole były od początku, ale dla mnie to też był głównie tytuł komputerowy. Pamiętam jak taka ciotka z naprzeciwka, która razem z moją mamą odprowadzała mnie i ferajnę do szkoły (po drodze kupiłem Clicka) się pultała, że są tam grafiki z Vault Boyem z Fallouta i że "jak to tak dla dzieci takie bajki a tu urwana ręka, NO KTO TO SŁYSZAŁ".

Edytowane przez Szwed
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...