Skocz do zawartości

Dawne (i dzisiejsze) pisma o grach poza PE (PSX Fan, P+, OPSM, i inne)


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, czapa napisał:

KŚG mam chyba wszystkie numery + wszystkie płytki. Pamiętam że bylo to dość tanie i dawali fajne gry, ale recenzje były raczej dla laików.

Będziesz miał chwilę i chęci to wrzucisz foto? Kupuje od jednej babki rocznik 2000-2002 ale coś mi będzie brakować. I chciałbym wiedzieć czego szukać. 

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, kazetwu napisał:

Odkopałem numer grudniowy CD-Action z 2006 roku i tak wyglądał dział konsolowy. Jednak cała strona.

W takim razie zwracam honor, zupelnie zapomnialem o tej jedej stronie i bardziej mi utkwil w pamieci moment kiedy zaczeli recenzowac wiecej.

Odnośnik do komentarza
W dniu 22.04.2024 o 21:25, Ukukuki napisał:

No ale taka była prawda, słabe porty archaicznie wyglądających gierek.

 

No ok, czysto technicznie pewnie tak było (ale też nie zawsze), ale mi chodzi ogólnie o ten mental, typowy dla pisemek bardziej pecetowych, gdzie konsole i porty z nich były trochę jak ubogi kuzyn z prowincji. Ja na ich miejscu bym się jarał (zresztą byłem na "ich miejscu", bo nawet MGSa pierwszy raz w pełni zaliczyłem dopiero na PC), że wyszła oryginalna gra, ciekawe mechaniki, fajna fabuła, japoński klimat, którego generalnie na PC nie ma, a nie przeżywał, jakie to brzydkie. No i często te porty wychodziły rok-dwa lata później, gdzie w tamtych czasach to było naprawdę dużo czasu w kontekście postępu technologicznego.

Abstrahuję już od czegoś takiego, jak warstwa artystyczna i słynna DUSZA, gdzie taki MGS, mimo, że dwa lata starszy, i tak wygląda dla mnie lepiej, niż Deus Ex, z całą sympatią do tej gry, i to, że Denton rusza ustami jak mówi, a Snake nie, nic tu nie zmienia.

 

I żeby nie było, trochę tego mentalu były po "obu stronach", bo w starych PE bardzo często pół recki to było skupianie się na grafice.

Odnośnik do komentarza

W tamtych czasach wkurzające było sterowanie na PC, miałem pada, miałem konwerter na pada z PSXa i nie było wsparcia. Np w grze pojawiał się napis „wciśnij d3/4wignia w g¥r•”.

Polskie fonty źle się wyświetlały, sterowanie trza było ustawiać ręcznie. No i człowiek przeszedł na combo mycha klawa. 

Odnośnik do komentarza

Ja akurat ograłem RE3 na PC i nie pamiętam jakichś problemów. Ale też nie pamiętam jakie było sterowanie, pewnie z klawiatury. Ja w tamtych czasach prawdopodobnie nigdy pada nie miałem w ręku, to mi nie brakowało.

 

Z ciekawostek natomiast FFVII się sterowało numpadem, była nawet taka nakładka papierowa z opisanym co który klawisz robi. Bardzo mi się to podobało, teraz pewnie nie wytrzymałbym 5 minut.

Edytowane przez dominalien
Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, łom napisał:

Z czasów PS1 jedyny port na PC który pamiętam to RE3 i to był taki chłam że zwróciłem go do sklepu. Później grałem też w DMC3 i tutaj było jeszcze gorzej więc nie jestem zaskoczony że jakieś gówno porty dostawały niższe oceny za właśnie jakość konwersji.

 

RE3 działało jak złoto przecież, nawet nie trzeba było mieć karty 3D. Może ci się z RE4 pomyliło które miało zwalone sterowanie i dać się grało tylko na padzie. Lata później dopiero to poprawili. 

 

2 godziny temu, grzybiarz napisał:

W tamtych czasach wkurzające było sterowanie na PC, miałem pada, miałem konwerter na pada z PSXa i nie było wsparcia. Np w grze pojawiał się napis „wciśnij d3/4wignia w g¥r•”.

Polskie fonty źle się wyświetlały, sterowanie trza było ustawiać ręcznie. No i człowiek przeszedł na combo mycha klawa. 

 

Tak, każda gierka i trzeba było ustawiać sterowanie pod każdy tytuł osobno. Jednak natywne wsparcie do padów bez żadnych dodatkowych sterowników było już w Windows 98. Jedynie jak miałeś pada z wibracjami i analogami trzeba było instalować sterowniki. 

 

Wiele tutaj zmienił steam który wprowadził pady jako standardową opcję sterowania.

Odnośnik do komentarza
6 minut temu, Ukukuki napisał:

RE3 działało jak złoto przecież, nawet nie trzeba było mieć karty 3D. Może ci się z RE4 pomyliło które miało zwalone sterowanie i dać się grało tylko na padzie. Lata później dopiero to poprawili. 

Nie, to było RE3 dokładnie w tym wydaniu. Pada nie mogłem ustawić i pamiętam że tła były w strasznej jakości i beznadziejnie się skalowały do monitora więc kompletnie nie pasowały do postaci.
 

Spoiler

image.jpeg.aff5f4582fe9a9264d7b531e2c494a42.jpeg

 

Odnośnik do komentarza

Geez, z tym portem RE4 to była jakaś masakra, pamiętam, że były tam te potwory, którym trzeba było coś konkretnie rozwalać ze snajperki - niby miałem pada, ale nie mogłem robić zooma, bo sterownik nie obsługiwał bodajże wciskania gałek? xD Tragedia. Grę przeszedłem, ale JAKIM KOSZTEM xd

 

Co do RE3 to wydaje mi się, że tła były tej samej jakości, co na PSX, po prostu na CRT-kach były bardziej rozmyte. Jak teraz odpala się grę na jakimkolwiek monitorze, to też tła wyglądają tragicznie i są niskiej jakości, a obiekty 3d mocno się na nich wyróżniają (RE2-3).

Edytowane przez Szwed
Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, Suavek napisał:

Swego czasu wydawało mi się, że przynajmniej kojarzyłem wszystkie pisma growe wydane na naszym rynku, ale tego Maniaka widzę pierwszy raz w życiu.

Te 3 numery to wszystkie jakie sie ukazaly - pismo tworzone przez te sama ekpe zgredow (tzn byly dodatkowe osoby glownie pod PC) co PSX Extreme. Tylko zamysl byl taki ze skupiaja sie na zapowiedziach a recenzje przewaznie juz krotkie.

Odnośnik do komentarza
40 minut temu, pawelgr5 napisał:

Te 3 numery to wszystkie jakie sie ukazaly - pismo tworzone przez te sama ekpe zgredow (tzn byly dodatkowe osoby glownie pod PC) co PSX Extreme. Tylko zamysl byl taki ze skupiaja sie na zapowiedziach a recenzje przewaznie juz krotkie.

 

Też mam wszystkie numery. TO jest trochę klon Famitsu ze zgredami + parę osób do pisania o PC (Szufla i Loki jeśli dobrze pamiętam). Dużo newsów, rozbudowanych zapowiedzi a same recenzje to jest klon Famitsu które do dzisiaj tak recenzuje gry. Moim zdaniem świetne założenia czasopisma z wyciąganiem oceny końcowej ze średniej innych redaktorów, szkoda ,że się nie przyjęło ale kogo wtedy było stać na bycie multiplatformowym. Człowiek z biedy wtedy uczepił się jednej platformy i bronił jej jak lew. 

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, grzybiarz napisał:

To było pismo konsolowe (a i PC się pojawiał), ale wtedy byliśmy psxowym betonem i się nie przyjęlo :/

 

Typowo multiplatformowe, PC dostał tam bardzo dużo miejsca a i nawet newsy typowo sprzętowe na PC się pojawiały. Jak i recki gier tylko na PC. 

 

Edit:

Teraz jak patrzę na zdjęcie to PC miał nawet więcej miejsca niż pozostałe platformy:

 

image.png.6aac45375306bdf02bb8f23fb0291594.png

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...