Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

Zapomniałem dodać - wyobraźmy sobie chociaż jeden realny czynnik. ;)

 

Wydaje mi się, że to sci-fi w obecnej sytuacji z wojną po drugiej stronie granicy. Wystarczy jakieś jedno nieciekawe doniesienie z frontu i złotówka traci nagle po kilka groszy do euro czy dolara. Z tego co czytałem (i co na chłopski rozum wydaje się logiczne) zmienić się to może dopiero jak wojna się skończy i dla inwestorów PLNy przestaną być postrzegane jako waluta kraju frontowego.

Odnośnik do komentarza

@Chmielinski

Cytat

To jak, mają trzymać stopy na sztucznie niskim poziomie, podczas gdy inflacja m/m to od jakiegoś czasu ponad 1%? Zobacz na historyczny wykres inflacji i stóp procentowych. Reakcją na podwyższenie inflacji zawsze było podwyższenie stóp, to samo z obniżeniem. Dopiero od 2015 trzymali stopy na równym poziomie bez względu na wszystko, a inflacja wybijała przecież jeszcze przez pandemią.

Wiadomo, że w normalnym kraju należy tak robić ale u nas zaczęli podnosić stopy o wiele za późno i zbyt ostrożnie. Poza tym co daje podnoszenie stóp jak glapa idzie w stronę wygaszania konsumpcji, a morawiecki rozdaje coraz więcej pieniędzy? To jest niesamowite i w głowie się nie mieści. Płacimy wysoką cenę za próby wygaszenia inflacji, które na nic się nie zdadzą przy takim socjalu, który pochłania 18% PKB. Dla porównania na inwestycje publiczne idzie niecałe 5%, a służbę zdrowia 5,5% PKB.

 

Odnośnik do komentarza

Stopy 5 procent to nic nienormalnego . Zwłaszcza przy inflacji 12 procent . No i jakie stopy w mają w usa i unii i jaka tam inflacja ? Tam to dopiero jest burdel ale kontrolowany . Państwa zadłużone 2 razy bardziej niż u my przy takich stopach procentowych jak w :Polsce czy Czechach wykładają się na pysk .

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, ping napisał:

Glapa zapowiedział dalsze podwyżki do momentu kiedy zduszą inflacje XD 

 

A na oszczędnościowym mam 0,01%
 


Zmień bank, nawet jakieś gównokonto w Millennium już 1% daje, łaskawcy xdd
A Nest Oszczędności za tydzień wskoczy już na ~6.5%, prawie tyle co moja stopa zwrotu w bardziej ryzykowne pożyczanie hajsu 'prowidentom' i innym firmom pożyczkowym, gdzie władowałem w papiery dłużne z dwa lata temu (i co jakiś czas badam raporty, czy jeszcze nie zwijają się z rynku).

 

Przysłowie mówi, że bez pracy nie ma koła trzy (xD), a w sumie jak podliczyłem wszystkie inwestycje to mniej więcej tyle się uzbiera miesięcznie kieszonkowego po odliczeniu podatku belki (co i tak pozwala ledwo utrzymać wartość pieniądza, a nie żyć z tego). Ekonomia to jednak cykliczna dziwka pełna naczyń połączonych - jedni tracą, inni zyskują w zależności kto w jakim momencie się wpakował w dany interes i po której stronie szali siedzi w danej chwili.

 

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, ping napisał:

Glapa zapowiedział dalsze podwyżki do momentu kiedy zduszą inflacje XD 

 

Zapowiedział podwyżki do końca 2023 roku gdzie MA NADZIEJĘ, że inflacja się uspokoi. To wtedy zamiast 4 k raty będę miał luźno 10 k / miesiąc ratę. Na szczęście dobrodziej Glapiński powiedział, że zarobki też w Polsce rosną szybko więc można spać spokojnie. 

Odnośnik do komentarza

Na ile macie stale oprocentowania? Sam się nad tym zastanawiam ale pewnie już za późno i zaoferują bardzo wysokie. Pojebany ten glapa, szkoda, że wypłata nie rośnie co miesiąc tak jak kredyt. Za Balcerowicza stopy były 19% więc jeszcze ma pole do popisu ale to wtedy rata chyba będzie 20k.

Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, Ukukuki napisał:
W dniu 5.05.2022 o 23:56, MaZZeo napisał:

Ja biorąc kredyt pod koniec 2020 nawet nie miałem takiej opcji. 

 

To też zależy chyba od banku, zarówno hipotekę z 2015 i 2019 miałem na stałej. 

Ukukuki ale ty z tego co kojarzę brałeś jakieś mega krótkie te hipoteki? wtedy chyba są deko inne warunki?

Odnośnik do komentarza
W dniu 6.05.2022 o 23:37, balon napisał:

Ukukuki ale ty z tego co kojarzę brałeś jakieś mega krótkie te hipoteki? wtedy chyba są deko inne warunki?

Krótkie ale był już wtedy takie. Fakt faktem to jest patola na polskim rynku z brakiem stałej na 10-15 lat. Pewnie jest to związane z naszą walutą. 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...