Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, Sedrak napisał:

A to nie będzie tak jak za covid? Mi np. Pekao nie pobierało przez trzy miesiące raty całej, ale odsetki za te trzy miesiące rozłożyli na resztę kredytu. 

 

Też zakładam że to będzie własnie tak. Raty zawieszasz ale kapitał oczywiście i tak musisz oddać a odsetki albo płacisz bez przerwy albo doliczają do kapitału. Bank nie może odpuścić sobie odsetek za 8miesięcy bo to w skali całego portfela gruba kasa. Jedynie co może to zmienić, to jeśli zostanie wprowadzona jakaś pomoc np. z PFR która zrekompensuje to bankowi. 

Odnośnik do komentarza

I tyle ze złotem jako super aktywem na wojnę, inflację itp. Z tego co czytam spadło do 1800 USD za uncję. Obserwowałem w necie jednego typa od metali szlachetnych, co spamował non stop frazesy typu koniec dolara, koniec gotówki, bezwartościowy papier, tylko złoto, platyna itp., Jak ktoś w panice zamienił większość kapuchy w złoto, to w krótkim terminie nie pomogło. Paradoksalnie teraz czysta gotówka sama się dobrze chroni na tych obligacjach, lokatach wiborowych itp. No i pewnie mieszkania, jeśli ktoś wziął w dobrej chwili pod sprzedaż.

A benzynka 7.20 zł dziś i to bez VATu i akcyzy :dafuq: Dobrze, że kończy się leasing i nie pchaliśmy się w kolejne auto - spłacać 100k przez 4 lata tylko po to, by jeździć więcej tramwajami xD

 

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, LiŚciu napisał:

 

Też zakładam że to będzie własnie tak. Raty zawieszasz ale kapitał oczywiście i tak musisz oddać a odsetki albo płacisz bez przerwy albo doliczają do kapitału. Bank nie może odpuścić sobie odsetek za 8miesięcy bo to w skali całego portfela gruba kasa. Jedynie co może to zmienić, to jeśli zostanie wprowadzona jakaś pomoc np. z PFR która zrekompensuje to bankowi. 

Wlasnie mowili ze ma byc inaczej niz w covidzie. Wstrzymane raty w calosci maja dopisac na koniec kredytowania. Czyli zwiekszy sie okres kredytowania o 8 miesiecy. Zaleta jest to ze teraz kto jest na poczatku splacania splaca 90% odsetek w racie, a blokujac cala kwote moze ja wplacic jako kapital.

Odnośnik do komentarza
41 minutes ago, _Red_ said:

I tyle ze złotem jako super aktywem na wojnę, inflację itp. Z tego co czytam spadło do 1800 USD za uncję. Obserwowałem w necie jednego typa od metali szlachetnych, co spamował non stop frazesy typu koniec dolara, koniec gotówki, bezwartościowy papier, tylko złoto, platyna itp., Jak ktoś w panice zamienił większość kapuchy w złoto, to w krótkim terminie nie pomogło. Paradoksalnie teraz czysta gotówka sama się dobrze chroni na tych obligacjach, lokatach wiborowych itp. No i pewnie mieszkania, jeśli ktoś wziął w dobrej chwili pod sprzedaż.

A benzynka 7.20 zł dziś i to bez VATu i akcyzy :dafuq: Dobrze, że kończy się leasing i nie pchaliśmy się w kolejne auto - spłacać 100k przez 4 lata tylko po to, by jeździć więcej tramwajami xD

 

ja właśnie chce w przyszłym roku wziąć auto na 5 lat .... i jestem trochę przerażony, ale plan taki by już został na stałe dla mnie i już nie bawić się w kupowanie/sprzedawanie używek, bo to jest dramat, ALE z drugiej strony jak widzę, że w przyszłym roku składka ZUS do góry o prawie 200 złotych to szczerze nie wiem czy w pizdu JDG nie zamknąć swojej. 

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, MichAelis napisał:

Wlasnie mowili ze ma byc inaczej niz w covidzie. Wstrzymane raty w calosci maja dopisac na koniec kredytowania. Czyli zwiekszy sie okres kredytowania o 8 miesiecy. Zaleta jest to ze teraz kto jest na poczatku splacania splaca 90% odsetek w racie, a blokujac cala kwote moze ja wplacic jako kapital.

 

Jeśli dobrze zrozumiałem - oprocentowanie które się skumulje przez 8 miesięcy tych wakacji, stworzy kwotę, która następnie spłaci część kapitału kredytu? Jeśli tak to jest to coś czego nigdy jeszcze nie było. Nie dość że bank nie zarobi odsetek za 8 miesięcy to jeszcze będzie musiał "oddać" klientowi część kapitału - tak jakby sam zapłacił za jakąś część nieruchomości. 

Państwo za to zapłaci bankowi? Jest jakieś źródło do tego mechanizmu w odniesieniu do tych wakacji?

Edytowane przez LiŚciu
Odnośnik do komentarza

Źle rozumiesz. Żadne oprocentowanie przez osiem miesiecy sie nie kumuluje, co to znaczy wogole? 

Po prostu zalozmy ze masz kredyt do 01.01.2040. Wakacje kredytowe spowoduja ze bedziesz mial kredyt do 01.09.2040,  bo raty zostana przeniesione, a nie jak w covidzie dopisane do kapitału.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, Smiti napisał:

No ciekawe jak to będzie, propaganda wszędzie mówi, że to będzie bez odsetek, gdyby je rozłożyli na resztę kredytu, to wtedy reszta rat by wzrosła i co by to dało? Przez 8 miesięcy nie płacisz, a potem przez 20 lat płacisz więcej… Mówią o przesunięciu a nie rozłożeniu.

 

No raczej będzie tak jak przy standardowych wakacjach kredytowych. Tylko RZOND[tm] wymyślił żeby wymusić zawieszenie całej raty a nie jedynie części kapitałowej i bez badania zdolności kredytowej oraz bez opłat. 

 

Generalnie każde zawieszenie spłaty w krótkim okresie wydaje się super, ekstra, oddech dla kredytobiorcy. Ale jak się przeliczy ile potem trzeba dodatkowo oddać to już nie jest tak różowo. Przy zwykłych wakacjach całej raty bank pobiera odsetki, ale dopisuje je później do reszty kredytu, banki to nie instytucje charytatywne :potter:

 

No i pojawia się problem co z ludźmi zakredytowanymi pod korek, którzy dopiero co zaczęli spłacać raty. Przesunięcie spłat może spowodować wydłużenie okresu spłaty ponad 30 lat, co z kolei stoi w sprzeczności z rekomendacjami KNF i normalnie w banku jeśli po wakacjach okazuje się, że kredyt byłby za długi to decyzja jest odmowna. Po drugie każda rata ponad pierwotny okres kredytowania jest w większości przypadków nieubezpieczona (oczywiście można doubezpieczyć za odpowiednie pinionżki). 

 

Więc póki co wieje strasznie populizmem, ale synek, kto tyle doł. 

Odnośnik do komentarza
54 minuty temu, Rudiok napisał:

 

Generalnie każde zawieszenie spłaty w krótkim okresie wydaje się super, ekstra, oddech dla kredytobiorcy. Ale jak się przeliczy ile potem trzeba dodatkowo oddać to już nie jest tak różowo. Przy zwykłych wakacjach całej raty bank pobiera odsetki, ale dopisuje je później do reszty kredytu, banki to nie instytucje charytatywne :potter:

No jak ktos wzial kredyt hipoteczny z założeniem że będzie go spłacał przez całe 30 lat, to pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, MichAelis napisał:

Źle rozumiesz. Żadne oprocentowanie przez osiem miesiecy sie nie kumuluje, co to znaczy wogole? 

 

Ok. Chodziło mi o to raty niezapłacone przez 8 miesięcy skumulują się w jakas kwotę. Np 12 tysięcy przy założeniu ze rata 1,5 tysiąca. I z tej skumulowanej kwoty nadpłacisz kapitał. Nie doczytalem tego ze po prostu kredyt się przesuwa na całej osi czasu o 8 miesięcy.:lapka:

Odnośnik do komentarza
11 minut temu, gekon napisał:

to trzeba mieć pikawę ze złota 

 

30 lat w stresie i spłacanko do śmierci:obama:

 

Ale co w tym dziwnego? Za 15 lat dzisiejsze raty będą raczej śmieszne w porównaniu do budżetu (już nie mówiąc o perspektywie 20-30 lat), tak jak dzisiaj raty kredytów sprzed 15 lat są niskie. O ile ktoś ma jeszcze taki kredyt, wszak 30-letnie kredyty są spłacane średnio jakoś po 12 latach.

Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, _Red_ napisał:

I tyle ze złotem jako super aktywem na wojnę, inflację itp. Z tego co czytam spadło do 1800 USD za uncję. Obserwowałem w necie jednego typa od metali szlachetnych, co spamował non stop frazesy typu koniec dolara, koniec gotówki, bezwartościowy papier, tylko złoto, platyna itp., Jak ktoś w panice zamienił większość kapuchy w złoto, to w krótkim terminie nie pomogło. Paradoksalnie teraz czysta gotówka sama się dobrze chroni na tych obligacjach, lokatach wiborowych itp. No i pewnie mieszkania, jeśli ktoś wziął w dobrej chwili pod sprzedaż.

A benzynka 7.20 zł dziś i to bez VATu i akcyzy :dafuq: Dobrze, że kończy się leasing i nie pchaliśmy się w kolejne auto - spłacać 100k przez 4 lata tylko po to, by jeździć więcej tramwajami xD

 

Złoto wciąż ok tysiaka więcej za uncję niż przed atakiem kacapów więc watpie, aby Ci co kupili żałowali.

Odnośnik do komentarza
5 minut temu, _Red_ napisał:

Wykresy mówią co innego, w lutym chodziło po ok 1800 usd/oz, dziś podobnie.

 

https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/analiza-rynku-zlota?dateFrom=16.11.2021&dateTo=13.05.2022

 

Wzrosło chwilowo w trakcie wojny, no ale to i tak nie jest metal do tradingu i szybkich zysków, ale trzymania na dalekie lata.

 

 

No jeśli za zakupy i rachunki płacisz dolarami to może i słaba inwestycja, ale jeśli operujesz złotówkami to zakup złota kilka miesięcy temu  był dobrą decyzją.Sprzedając teraz mam jakieś 12% zysku w 3 miesiące uwzględniając spread..

Odnośnik do komentarza

Kiedy będzie można skorzystać z wakacji kredytowych?

 

W projekcie zapisano zawieszenie spłaty zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty. Maksymalny termin zawieszenia wynosi dwa miesiące w każdym z dwóch ostatnich kwartałów 2022 r. oraz jednego miesiąca w każdym kwartale 2023 r.

 

Z wakacji może skorzystać każdy zlotowkowicz. 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...