Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

2 hours ago, krupek said:

Czy konta walutowe, albo po prostu trzymanie oszczędności w innej walucie niż złotkówka, np Frank Szwajcarski, to dobry pomysł? Przez inflację, po nowym roku pewnie złotówka będzie mało opłacalną walutą oszczędności.

Inflacja dotyka także inne waluty, porównaj sobie jej skalę i sam oceń, czy się opłaca, biorąc pod uwagę także koszt przewalutowania. I policz też dokładnie o jakich kwotach mowa, bo jeśli chodzi o trzymanie tak kilku tysięcy, to raczej gra niewarta świeczki. 

 

Ogólnie trzymanie pieniędzy na koncie jest słabo opłacalne, jak masz większe oszczędności, imo lepiej zainwestować. 

Odnośnik do komentarza

 Ze względu na brexit najciekawszym kierunkiem wydaje się £. Tu bym szukał potencjalnego wahania waluty. Teraz stoji po ~4.80/90 i po nowym roku jak umowa wyjścia z UE wejdzie w życie to prawdopodobnie funt dostanie po dupie. Wyspiarze ewentualnie wstaną z kolan i wartość £ spowrotem pójdzie do góry. A jak to się ewentualnie będzie miało do $ i PLN to też nie wiadomo. Ja osobiście liczę na to, że za parę lat £ będzie wart ~6zł. Waluty to ryzyko, jak każda inwestycja i swego czasu "frankowicze" boleśnie się o tym przekonali.

 

 Analizy są dobre i potrzebne, ale koniec końców i tak trzeba posłuchać swojej intuicji.

 

btw.

Pamietam jak w 2008 kiedy € ostro leciało na ryj i prawie zrównało się z $ (~3 zł), i w ciągu paru miesięcy spowrotem wybiło się na ~5 zł. Jaka wtedy była sraczka :D, pamiętam jak ludzie wtedy tracili i zyskiwali. U mnie był tłusty + :kaz:

Odnośnik do komentarza
6 hours ago, krupek said:

Wiadomo, tylko w co inwestować kwoty powiedzmy z przedziału 50-100k?

Akcje albo krypto. To drugie bardziej ryzykowne i niekonwencjonalne, ale potencjalny zarobek może być wyjątkowo ciekawy (generalnie nie można w inny legalny sposób nawet przemnożyć kapitału kilkakrotnie w skali roku). To pierwsze klasyczne, moim zdaniem szansa na zysk wyjątkowo duża, zakładając wyjście z kryzysu corony za parę miesięcy lub góra lat. Statystycznie cały rynek w pewnym momencie odbije.

 

Pamiętaj, że w tego typu inwestycjach zmienna czasu jest po twojej stronie, bo sam decydujesz kiedy sprzedajesz. Może kupisz akcje x czy krypto y, które za 2 miesiące spadną o 20%. To nic, może za 4 wrócą do początkowego poziomu, a za 6 będziesz 20% do przodu.

 

  • Plusik 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
2 hours ago, Czoperrr said:

W życiu nie pchałbym się w kryptowaluty, szczególnie w Bitcoina, który kosztuje obecnie 18k USD.

No widzisz ja ostatnio kupiłem jak był za 29.000 zł i strasznie żałuje, że za takie grosze, bo 2500 zł... ale z drugiej strony zrozumiałem, że takie inwestowanie to nie dla mnie. Nie mam do tego odpowiedniego podejścia i psychiki. Ja wolę w ETF i ewentualnie złoto fizyczne. Jednak dla mnie inwestycja taka to na 10-20 lat.

Odnośnik do komentarza
W dniu 10.12.2020 o 14:32, Czoperrr napisał:

Elegancko dzisiaj spadają indeksy, shorty otworzone tydzień temu we wtorek zamknięte za 1050zł, a już miałem trochę mokro jak pompowali przez cały tydzień.

Myślałem tez pobawić się trochę w inwestycje, czy podpatrujesz kogoś? Czytasz jakieś sprawdzone źródła? Czy inwestujesz na przeczucie?

Myslalem zacząć od Akcji, potencjalnie wydaje mi się najłatwiej zacząć od tego dla osoby bez doświadczenia, akcje firm produkujących szczepionki szybują w górę, łatwo kupić akcje tesli w dołku, możesz coś podpowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
On 12/11/2020 at 6:21 PM, eX4cT_PL said:

Myślałem tez pobawić się trochę w inwestycje, czy podpatrujesz kogoś? Czytasz jakieś sprawdzone źródła? Czy inwestujesz na przeczucie?

Myslalem zacząć od Akcji, potencjalnie wydaje mi się najłatwiej zacząć od tego dla osoby bez doświadczenia, akcje firm produkujących szczepionki szybują w górę, łatwo kupić akcje tesli w dołku, możesz coś podpowiedzieć?

Nie polecam Ci grania na akcje :D W końcu odrobiłem cały hajs grając sumiennie na indeksach, zainwestowałem na spadku w CD Pred i trace dzień w dzień.

Akcje firm produkujących szczepionki to warto było inwestować parę miesięcy temu, teraz to już za późno. Nie polecam akcji bo kupisz, poleci tak jak CD Pred teraz i możesz czekać miesiącami na odrobienie, lepiej grać indeksy.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
5 hours ago, Czoperrr said:

zainwestowałem na spadku w CD Pred i trace dzień w dzień.

Nie tracisz, stracisz dopiero jak sprzedasz poniżej ceny zakupu. Moim zdaniem trading (w sensie ciągłego kupowania, sprzedawania i monitorowania cen) jest ryzykowny i wymaga sporej wiedzy. Natomiast kupić akcje żeby sprzedać kiedyś z zyskiem już dużo mniej. Nie jestem żadnym specjalistą, ale uważam, że jeśli ktoś zdywersyfikuje portfolio akcji i zrobi zakupy obecnie, w czasie kryzysu covid, z wielkim prawdopodobieństwem powinien odnotować zyski kiedy sytuacja wróci do normalności albo chociaż się poprawi (np. w lecie).

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

No zgadzam się, ale oddala się potencjalny zysk, który wynosi niewiele bo jakieś 1500-2000zł, które na indeksach robiłem w tydzien / dwa a tak mam zablokowany kapitał. Aż takiego spadku się nie spodziewałem.

 

Quote

Natomiast kupić akcje żeby sprzedać kiedyś z zyskiem już dużo mniej. Nie jestem żadnym specjalistą, ale uważam, że jeśli ktoś zdywersyfikuje portfolio akcji i zrobi zakupy obecnie, w czasie kryzysu covid, z wielkim prawdopodobieństwem powinien odnotować zyski kiedy sytuacja wróci do normalności albo chociaż się poprawi (np. w lecie).

No nie do końca, większość firm już jest wyżej niż była przed kryzysem covidowym, amerykańskie indeksy praktycznie tydzień w tydzień biją rekordy.

Edytowane przez Czoperrr
Odnośnik do komentarza

Rozumiem że kupowaliście CDP z myślą że low już osiągnięty? CDP jest taką Teslą rynku Polskiego - po sukcesie wieśka, netflixowym serialu itd. inwestorów poniosło. P/E ratio jakieś astronomiczne. Gdyby teraz odjebali perełkę z cyberpunkiem i same 10/10 i ochy i achy, to OK, można jakoś jeszcze sobie wmawiać że mogą być tyle warci jeśli powiększą studio i np. by pracowali nad dwoma grami na raz czy cuś. Ale z tym co odjebali, nie ma wątpliwości że nie są warci tych '400' a może i nawet 300?

 

IMO jeśli kogoś kusi inwestowanie w poszczególne akcje a nie jest day-traderem i się nie zna na wylot na tym wszystkim, to lepiej w jakieś sprawdzone byki jak Microsoft (dywidendy), Apple czy inne Amazony. Bawienie się w CDP, Tesle czy inne AirBnB może być śmieszne jak się jest paręnaście % do przodu w krótkim czasie, ale jak pyerdolnie i nagle człowiek traci 20%-30% swoich oszczędności (miesiące przepracowane pójdą na nic), to mega depresja (mówię z doświadczenia lol).

 

 

Odnośnik do komentarza
12 hours ago, Mejm said:

Akcje czy indeksy to jest jeden ch.uj bo to jedna i ta sama loteria. Straciles na indeksach, zyskales na indeksach, z akcjami jest dokladnie tak samo.

Od kwietnia grając sumiennie miałem 3 stratne trady na 120zl a zysk łącznie prawie 16k trzymając się prostej strategi, otwierania pozycji długich na spadkach indeksów 1% i więcej oraz trzymaniu do odbicia i zamknięcia z zyskiem, a jak wiadomo, tendencja indeksów zawsze jest w górę. Ważne, aby nie przeinwestować i mieć dużo wolnych środków (u mnie minimum 500% musi być) także w przypadku dalszych spadków konto to przetrzyma. Mówią, że najważniejszy jest Stop Loss aby zabezpieczyć konto, ale używam go tylko grając na spadek (rzadko) bo często jest tak, że uderza w moje SL, zamyka pozycję ze stratą, a po chwili indeks i tak odbija. Ogromna strata z końca tamtego i początku tego roku wynikała z braku doświadczenia i przeinwestowania.

 

Obawiam się jednak, że po wygranej Bidena nie będzie już tak fajnie. Nie ma już szaleństwa na rynku, brakuje gwałtownych ruchów w górę i w dół, których w tym roku było pełno (ostatnio we wrześniu, indeks technologiczny zjechał prawie 2 tysiące punktów). Trump był świetnym indykatorem, wystarczyło śledzić jego Twittera.

Edytowane przez Czoperrr
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...