Skocz do zawartości

Pytania remontowo-budowlane


Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, baniek napisał:

Właśnie odebrałem klucze do mieszkania na rynku wtórnym i z chęcią poczytam co byście polecali/odradzali gdybyście mieli teraz robić remont. Jakieś ciekawe rozwiązania pod ściankę medialną? Na pewno wiem, że kontaktów nigdy dość plus tunel na przewody. Odległość od kanapy do ściany to ok. 4m, więc zakładać, że optymalny będzie TV ~65''?

Kup jaki chcesz, ale zaplanuj że za parę lat będziesz chciał 100 cali.

Gniazdek ja zrobiłem 8 i już mi brakło dawno. Teraz bym zrobił z 14 plus 6 sieciówek. Ja zrobiłem dwie, co było pojebane, bo już mam w szufladzie switch cały zajęty. Pomyśl, że każdą konsole chcesz podłączyć kablem (nawet jak tego nie zrobisz i nawet jak nie masz więcej niż jednej konsoli), plus jakiś sprzęt dodatkowy. Obecnie bym się nawet pokusił o podciągnięcie światłowodu w główne miejsca domu.

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
W dniu 3.01.2024 o 22:01, baniek napisał:

Właśnie odebrałem klucze do mieszkania na rynku wtórnym i z chęcią poczytam co byście polecali/odradzali gdybyście mieli teraz robić remont. Jakieś ciekawe rozwiązania pod ściankę medialną? Na pewno wiem, że kontaktów nigdy dość plus tunel na przewody. Odległość od kanapy do ściany to ok. 4m, więc zakładać, że optymalny będzie TV ~65''?


Ja mam mniej niż 4m, kupiłem 77" i uważam, że taki jest spoko. U rodziców jest 65" przy właśnie ok. 4m i IMO mógłby być większy. Ogólnie nie ma czegoś takiego jak za duży TV.

Polecam przewidzieć meble tak, żeby wjechał pod nie robot sprzątający (min. ~10-11cm wysokości). Nie wiem czy używasz teraz, ale pewnie kiedyś się pojawi to warto mieć ogarnięte tak, żeby dał radę posprzątać w miarę wszędzie.

Edytowane przez Chmielinski
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Ostatnio coraz bardziej interesują mnie rozwiązania Smart Home. Jeżeli dobrze pójdzie, to w lutym będę mógł już przejść do wykańczania mieszkania, więc jest to idealny moment, żeby zaplanować sobie pewne rozwiązania - ogrzewanie, automatyczne rolety, kamery wewnętrzne i zewnętrzne sterowanie oświetleniem, dane na temat poboru prądu itd.

 

Kto ma i się wypowie? ;)

Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, ginn napisał:

Ostatnio coraz bardziej interesują mnie rozwiązania Smart Home. Jeżeli dobrze pójdzie, to w lutym będę mógł już przejść do wykańczania mieszkania, więc jest to idealny moment, żeby zaplanować sobie pewne rozwiązania - ogrzewanie, automatyczne rolety, kamery wewnętrzne i zewnętrzne sterowanie oświetleniem, dane na temat poboru prądu itd.

 

Kto ma i się wypowie? ;)


Mam trochę tego w domu, wszystko oparte na Xiaomi/ Aqara - jeden eko system, sprawnie to działa, tylko trzeba mieć dobre wifi przy Gatewach (bramkach systemu), reszta rozchodzi się już przeważnie po protokole Zigbee.
Mam automatyczne światło na ruch, rolety z czujnikiem światła, radio włączona ran na ruch, smart gniazdka i inne.
Warto patrzeć też aby było połączenie z asystentem google, mam oddzielny tablet z asystentem always on do obsługi oczyszczacza, wentylacji, klimy i paru innych.
Monitoring i videofon oparty na Dahua, dobrze działa i nie wygórowana cena, kamery wszystkie po skrętce.

 

https://aqara-polska.pl/

https://aqarahome.pl/

https://inteligentnydom.co/producent/aqara/

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
21 godzin temu, ginn napisał:

A jakie masz ogrzewanie i w jaki sposób to zautomatyzowałeś? Też w ramach wspomnianych ekosystemów?

 

Są głowice termostatyczne wifi od Aqara, ale to jest dobre jak ogrzewanie chodzi 24/7 i w specjalnych przypadkach, u mnie by się nie sprawdziło.
Ogrzewanie mam na prąd z harmonogramem, nie jest jakoś zintegrowane z resztą smart home

Odnośnik do komentarza
23 godziny temu, ginn napisał:

A jakie masz ogrzewanie i w jaki sposób to zautomatyzowałeś? Też w ramach wspomnianych ekosystemów?

 

1 godzinę temu, Fanek napisał:

 

Są głowice termostatyczne wifi od Aqara, ale to jest dobre jak ogrzewanie chodzi 24/7 i w specjalnych przypadkach, u mnie by się nie sprawdziło.
Ogrzewanie mam na prąd z harmonogramem, nie jest jakoś zintegrowane z resztą smart home


Jeśli ogrzewanie jest oparte na grzejnikach to do głowic warto dorzucić osobne czujniki temperatury, żeby temperatura była odpowiednio zbierana, a całość można jeszcze rozszerzyć o czujniki otwarcia okien i zaprogramować, żeby wyłączało ogrzewanie w danej strefie jeśli coś jest otwarte. Teoretycznie niektóre głowice (te Aqary np. tak) same wg jakiegoś algorytmu dokonują korekt temperatury i wykrywają otwarcie okna, ale nigdy nie będzie to działało tak dobrze jak z osobnymi, dedykowanymi czujnikami.

Edytowane przez Chmielinski
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

A automatyczny zamek na drzwi? Przydatne, czy tylko fajny bajer?

 

@Chmielinski

 

A to nie wystarczy wtedy głowica termostatyczna działająca np. W systemie Zigbee? Myślałem, że głowica sama w sobie ma już czujnik :reggie:

 

U mnie sytuacja wygląda tak że na dole mam salon połączony z aneksem kuchennym, dalej jest mała łazienka i wiatrołap - wszędzie podłogówka. Na pierwszym piętrze ogrzewanie podłogowe jest w korytarzu i w łazience - pozostałe 3 pokoje są na samym grzejniku. Dodatkowo w obu łazienkach mam grzejnik.

 

Zastanawiam się, jak to wszystko ugryźć. Do rozdzielnic będzie pewnie potrzebna listwa sterowalna + siłowniki termoelektryczne na zawory. Do tego w teorii w każdym pomieszczeniu powinien być czujnik ze sterownikiem temperatury i zaczyna się już robić sporo sprzętu na ścianach, a strasznie tego nie lubię. Może jakaś opcja z samym czujnikiem i wtedy ręcznie wszystko ustawić na listwie i tak już zostawiać na 'stałe'?

 

I ważne pytanie, czy na internecie 50 mb z dobrym routerem to w ogóle pociągnę? Światłowód niestety dopiero zgłoszony w ramach inwestycji, więc pewnie poczekam sobie do 2 lat.

Edytowane przez ginn
Odnośnik do komentarza
W dniu 8.01.2024 o 07:52, ginn napisał:

A automatyczny zamek na drzwi? Przydatne, czy tylko fajny bajer?

 

@Chmielinski

 

A to nie wystarczy wtedy głowica termostatyczna działająca np. W systemie Zigbee? Myślałem, że głowica sama w sobie ma już czujnik :reggie:

 

U mnie sytuacja wygląda tak że na dole mam salon połączony z aneksem kuchennym, dalej jest mała łazienka i wiatrołap - wszędzie podłogówka. Na pierwszym piętrze ogrzewanie podłogowe jest w korytarzu i w łazience - pozostałe 3 pokoje są na samym grzejniku. Dodatkowo w obu łazienkach mam grzejnik.

 

Zastanawiam się, jak to wszystko ugryźć. Do rozdzielnic będzie pewnie potrzebna listwa sterowalna + siłowniki termoelektryczne na zawory. Do tego w teorii w każdym pomieszczeniu powinien być czujnik ze sterownikiem temperatury i zaczyna się już robić sporo sprzętu na ścianach, a strasznie tego nie lubię. Może jakaś opcja z samym czujnikiem i wtedy ręcznie wszystko ustawić na listwie i tak już zostawiać na 'stałe'?

 

I ważne pytanie, czy na internecie 50 mb z dobrym routerem to w ogóle pociągnę? Światłowód niestety dopiero zgłoszony w ramach inwestycji, więc pewnie poczekam sobie do 2 lat.

Głowica ma czujnik, tylko siłą rzeczy odczyt jest przy samym grzejniku, więc jak odpali się ogrzewanie to surowy odczyt będzie zakłamany względem tego co jest w pokoju. Problem może się też pojawić jeśli masz grzejnik zasłonięty przez firankę czy zasłonę. Jak pisałem - lepsze głowice wykorzystują algorytmy kompensujące, które działają lepiej lub gorzej. Zawsze można kupić same głowice i jak gdzieś będą Ci źle działały to dokupisz czujniki.

Edytowane przez Chmielinski
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Pytanie z innej beczki - do szanownych forumowiczów zamieszkujących obecnie lub kiedyś na najwyższym piętrze bloku. Jak u Was z temperaturą zimą?

 

Akurat zaliczam pierwszą zimę w tego typu mieszkaniu i jestem trochę zaskoczony chłodem, którego źródło próbuję ustalić, ale przypuszczam, że właśnie to piętro może być przyczyną. Termostaty ustawiam od zawsze tak samo (2-3 w sypialni, 3-4 w salonie, w kuchni 1), nawietrzniki staram się zostawić otwarte dla wentylacji (w sypialni tylko zamykam) i dotychczas w różnych mieszkaniach na niższych piętrach zawsze dawało to komfort (okolice 22 stopni, czasem nawet więcej i zakręcałem grzejnik na jakiś czas), a w obecnym mieszkaniu waha się to w zakresie 20-21, co już jak dla mnie jest chłodno, zwłaszcza jak siedzi się w mieszkaniu dłużej bez żadnej fizycznej aktywności. Macie jakieś doświadczenia, porady, wskazówki? :)

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, LeifErikson napisał:

Pytanie z innej beczki - do szanownych forumowiczów zamieszkujących obecnie lub kiedyś na najwyższym piętrze bloku. Jak u Was z temperaturą zimą?

 

Akurat zaliczam pierwszą zimę w tego typu mieszkaniu i jestem trochę zaskoczony chłodem, którego źródło próbuję ustalić, ale przypuszczam, że właśnie to piętro może być przyczyną. Termostaty ustawiam od zawsze tak samo (2-3 w sypialni, 3-4 w salonie, w kuchni 1), nawietrzniki staram się zostawić otwarte dla wentylacji (w sypialni tylko zamykam) i dotychczas w różnych mieszkaniach na niższych piętrach zawsze dawało to komfort (okolice 22 stopni, czasem nawet więcej i zakręcałem grzejnik na jakiś czas), a w obecnym mieszkaniu waha się to w zakresie 20-21, co już jak dla mnie jest chłodno, zwłaszcza jak siedzi się w mieszkaniu dłużej bez żadnej fizycznej aktywności. Macie jakieś doświadczenia, porady, wskazówki? :)

Sprawdź czy nie ciągnie z okien. Mogą być źle wyregulowane.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, LeifErikson napisał:

Pytanie z innej beczki - do szanownych forumowiczów zamieszkujących obecnie lub kiedyś na najwyższym piętrze bloku. Jak u Was z temperaturą zimą?

 

Akurat zaliczam pierwszą zimę w tego typu mieszkaniu i jestem trochę zaskoczony chłodem, którego źródło próbuję ustalić, ale przypuszczam, że właśnie to piętro może być przyczyną. Termostaty ustawiam od zawsze tak samo (2-3 w sypialni, 3-4 w salonie, w kuchni 1), nawietrzniki staram się zostawić otwarte dla wentylacji (w sypialni tylko zamykam) i dotychczas w różnych mieszkaniach na niższych piętrach zawsze dawało to komfort (okolice 22 stopni, czasem nawet więcej i zakręcałem grzejnik na jakiś czas), a w obecnym mieszkaniu waha się to w zakresie 20-21, co już jak dla mnie jest chłodno, zwłaszcza jak siedzi się w mieszkaniu dłużej bez żadnej fizycznej aktywności. Macie jakieś doświadczenia, porady, wskazówki? :)

 

Sprawdź czy nie wieje z okien. Zawory grzejników ustawiasz na 5 w kazdym grzeniku (zawrów nie mylić z termostatem czyli pokrętłem grzejnika). Jeśli masz w oknach takie specjalne wywietrzniki to ustawiasz je na zamknięte, bo i tak na zamkniętych jest minimalny przepływ powietrza by okna nie parowały.

 

Do tego sprawdzić drzwi wejściowe czy przypadkiem nie ciągnie pod nimi. Musisz zobaczyć po prostu gdzie Ci ucieka ciepełko.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Ja mam w salonie na 4, a temperatura jest w granicach 20,5 +-0,5 w zależności od pory dnia, bo po nocy mi spada do 19,9 nawet. Nawiewnik w oknie zamknięty, ale za otwarty obok w kuchni, wiec cos tam pewnie zawiewa. Próbowałem je wszystkie pozamykać, ale wtedy wilgotność rośnie, a temperatura jakoś nie za bardzo. :D

 

Też coś słyszałem że okna mogą mieć "tryb" zimowy i letni, który reguluje się jakimś grzybkiem po wewnetrznej stronie, muszę sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

No i okna wyregulowane tymi grzybkami na opcję zimową, w sensie dociśnięte do uszczelki, co nawet czuć przy otwieraniu/zamykaniu, bo klamka ciężej chodzi, a w mieszkaniu nadal okolice 20-21 stopni i nie chce być więcej mimo kaloryferów rozgrzanych właściwie bez przerwy. Przy samym grzejniku tropiki, a w głębi mieszkania chłodnawo. :dunno:

 

Przy czym zrobiłem sobie profesjonalne porównanie poprzez przyłożenie ręki do okien u siebie i u rodziców i faktycznie jakby nadal ciągnęło mi trochę od okien, mimo wyregulowania, a u rodziców jakby cieplej było przy samym oknie, choć stary blok z wielkiej płyty i okna też już leciwe. U mnie niby współczesne budownictwo, okna mające może 10 lat i jest chłodno... Myślałem jeszcze żeby spróbować zakleić nawiewnik od zewnątrz żeby sprawdzić czy to coś da, ale to już trochę desperacja. :D Myślę jeszcze o zawezwaniu jakiegoś speca z kamerą termowizyjna żeby przyjrzał się tematowi i profesjonalnie ocenił sytuację. Co dziwne, mieszkanie miało niedawno wydane świadectwo energetyczne, czy jak to się nazywa, i zostalo ocenione wysoko na tej skali, gdzies tam w okolicach zielonej części, chociaż nie wiem czy to ma związek, ale na chłopski rozum powinno mieć. :dunno:

Edytowane przez LeifErikson
Odnośnik do komentarza
W dniu 6.01.2024 o 12:02, ginn napisał:

Ostatnio coraz bardziej interesują mnie rozwiązania Smart Home. Jeżeli dobrze pójdzie, to w lutym będę mógł już przejść do wykańczania mieszkania, więc jest to idealny moment, żeby zaplanować sobie pewne rozwiązania - ogrzewanie, automatyczne rolety, kamery wewnętrzne i zewnętrzne sterowanie oświetleniem, dane na temat poboru prądu itd.

 

Kto ma i się wypowie? ;)

 

 

Zawsze mnie bawi jak oglądam :D 

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
43 minutes ago, LeifErikson said:

No i okna wyregulowane tymi grzybkami na opcję zimową, w sensie dociśnięte do uszczelki, co nawet czuć przy otwieraniu/zamykaniu, bo klamka ciężej chodzi, a w mieszkaniu nadal okolice 20-21 stopni i nie chce być więcej mimo kaloryferów rozgrzanych właściwie bez przerwy. Przy samym grzejniku tropiki, a w głębi mieszkania chłodnawo. :dunno:

 

Przy czym zrobiłem sobie profesjonalne porównanie poprzez przyłożenie ręki do okien u siebie i u rodziców i faktycznie jakby nadal ciągnęło mi trochę od okien, mimo wyregulowania, a u rodziców jakby cieplej było przy samym oknie, choć stary blok z wielkiej płyty i okna też już leciwe. U mnie niby współczesne budownictwo, okna mające może 10 lat i jest chłodno... Myślałem jeszcze żeby spróbować zakleić nawiewnik od zewnątrz żeby sprawdzić czy to coś da, ale to już trochę desperacja. :D Myślę jeszcze o zawezwaniu jakiegoś speca z kamerą termowizyjna żeby przyjrzał się tematowi i profesjonalnie ocenił sytuację. Co dziwne, mieszkanie miało niedawno wydane świadectwo energetyczne, czy jak to się nazywa, i zostalo ocenione wysoko na tej skali, gdzies tam w okolicach zielonej części, chociaż nie wiem czy to ma związek, ale na chłopski rozum powinno mieć. :dunno:

Więcej niż 21 to niezdrowo 

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, Czoperrr napisał:

Więcej niż 21 to niezdrowo 

 

No i nawet mogłoby być to 20-21, kwestia przyzwyczajenia, ale żeby do tego dobic to muszę rozkręcać grzejniki tak, jak w dotychczasowych mieszkaniach nigdy nie robiłem, bo bym w samych majtkach tam musiał chodzić. :D Tak że czekam z niecierpliwością na rozliczenia mediów, bo coś mi się wydaje, że może być grubo. :yao:

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, LeifErikson napisał:

 

No i nawet mogłoby być to 20-21, kwestia przyzwyczajenia, ale żeby do tego dobic to muszę rozkręcać grzejniki tak, jak w dotychczasowych mieszkaniach nigdy nie robiłem, bo bym w samych majtkach tam musiał chodzić. :D Tak że czekam z niecierpliwością na rozliczenia mediów, bo coś mi się wydaje, że może być grubo. :yao:

Sprawdzić możesz uszczelki. Ewentualnie termokamerą jak wygląda usadowienie okna. Może ktoś żałował pianki montażowej. A to nie jest mieszkanie na poddaszu albo coś? Może słaba izolacja dachu i ciepło pito przez strop? Najwięcej ciepła ucieka górą.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...