Skocz do zawartości

Noob kupuje telewizor bądź monitor pod PS5/XSX


Antares

Rekomendowane odpowiedzi

A co z tym Jvc jest nie tak, ze od razu taki Kiano odpada bez sprawdzenia?

 

No QLEDy maja bardzo dobre matryce pod kątem kolorów i czerni, a także odświeżania oraz redukcji smużenia, z tego co czytam w testach. Inaczej szedlbym w tansze samsungi np. RU7xxx jeśli nie byłoby różnicy w jakości. Tak, mają VA (jak chyba większość LCD) wiec są lepsze czernie niż w matrycach IPS (te niby są szarawe i z kiepskim kontrastem), ale standardowo gorsze kąty widzenia.

 

O ktorym modelu piszesz? 55" Q60 jest już za niecale 3000 zl choćby w Sferisie, a 55" Q70 w końcu przebił (w dół) barierę 4000 zl w niektórych sklepach (brałem z rzeszowskiego IT Shop 24 z ich profilu Allegro, ale na ceneo tez mają mnostwo opinii).

Edytowane przez _Red_
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Co do roznic to tak na szybko napiszę z pamięci, ale wiecej detali dostaniesz z gugli: QLED vs LCD vs OLED.

 

QLED to po prostu LCD od Samsunga (chyba oni zapoczątkowali tę markę), ktory ma tam niby jakas technologię quantum dot umożliwiająca osiagniecie bardziej wiernej kolorystyki i kontrastu. Podswietlenie matrycy ma klasycznie jak kazdy LCD albo na krawędzi ekranu (edge led) albo bezpośrednio za matrycą (direct led).

 

OLED to już inna technologia, nie ma podświetlenia matrycy bo każdy pixel swieci lub gaśnie indywidualnie w ramach potrzeb danej sceny. Przez co mozesz miec idealne czernie (a nie pseudoszarosci) w ciemnych obszarach gdzie tylko potrzebne pixele dają obraz a reszta jest wygaśnięta. No i kąty ogladania takze nie powinny wplywac na jakosc. Takze obraz OLED generuje najlepszy, ale ponoć potrafią się permanentnie wypalic pixele gdy regularnie wyswietlaja sie podobne statyczne elementy obrazu.

 

Jesli faktycznie szukasz czegokolwiek co gra i tyle to wzialbym pewnie cos 55" do nawet 2500 zl. Ale ja tez zaczalem czytać o sharpach, mantach a potem koledzy tu naprowadzili na budzet typu xf9500 i wtedy wymogi zaczęły rosnąć (typu 120Hz natywne odswiezanie a nie 60Hz, lokalne wygaszanie led itp.).

 

Kup kiano, jestem ciekaw co można miec za 1200 zl xD

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

No raczej tak mi się wydaje, ze OLED zawsze bedzie dawał lepszy obraz niż LCD (więc i lepszy niż QLED, ktory jest LCD). Mowie o obrazie, pomijam trwałość, system smart tv itp.

 

Ale OLEDy to raczej 5000 wzwyz i to chyba te najtansze na rynku, wiec nie wiem jak z ich wytrzymałością.

 

Przejdz się do Mediamarkt, włącz w kazdym podobny tryb (np. film) i tę samą demówke i ocen sam, np.

 

 

Edytowane przez _Red_
Odnośnik do komentarza

Te 42 ms to nie jest tragedia, do niedawna ludzie grali od 60 mls w górę i nikt nie narzekał.

 

Co do Oledow, mój jest z maja 2017, już mam po 2 paski z różnych serwisów, kolka z każdej strony - Tvn, TVP, prostokąt dotyczący wieku, nie polecam nikomu kto ogląda telewizję. Po 3 latach można bedzie telewizor oficjalnie złamać na kolanie! Wypalenia pojawiają się 3 razy szybciej i są znacznie bardziej widocznie niż na starych plazmach. Niezaleznie juz od material jaki ogladam, czy gram wypalenia widać już wszędzie, do tego banding u mnie ekran dzieli już na 2 równe połowy. Telewizor kosztował jakieś 8 tyś zł i po niecałych 3 latach wygląda jak najatnszy śmieć kupiony na promocji z tesco.

 

Do tego jak już porownujemy LCD do Oledow, to też maja swoje minusy "crash black" w grach, gdzie odcienie szarości są wyłączone, słaba jasnosc HDR, najgorszy motion flow jaki widziałem w telewizorach i banding, który nie podlega gwarancji, a który także potrafi całkowicie zepsuć odbiór telewizora. Ogólnie tyle samo wad co LCD, chociaż teraz biorąc pod uwagę te największe (wypalenia+banding) ja na 100% więcej Oledow brać nie będę.

 

 

Edytowane przez easye
  • Plusik 6
  • Lubię! 1
  • Smutny 1
  • Minusik 2
Odnośnik do komentarza

No oni Cooper nie raz pisali, ze nie używają telewizora do telewizji, więc na pewno jest u nich lepiej, mam też kumpla który używa swojego oleda pare h w tyg,w ogole nie oglada telewizji (tv wisi w sypialni) i też na matrycę nie narzeka...

 

Ale jak ktoś chce kupic telewizor dla jego podstawowych funkcji, to niech się zastanowi ze 2 razy, dla mnie "ta czerń" nie jest warta wymiany sprzetu co 3 lata.

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

Ty masz model b6 z tego co pamietam nie? Z każdym rokiem LG usprawnia matryce, w mojen b7 takie wypalenia nie występują, a swój przebieg ma.

Nie ma też co pisać o najgorszym motion flow, bo taki oled od sony już pod tym względem wygląda za(pipi)iście, a tegoroczne Panasonici to już w ogole kosmos, ale coś tam ich inżynierzy grzebali już przy matrycach, a nie samej elektronice.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...