Skocz do zawartości

Noob kupuje telewizor bądź monitor pod PS5/XSX


Antares

Rekomendowane odpowiedzi

Ja przy zakupie swojego w porę na to trafiłem, tylko do teraz nie rozumiem dlaczego i co ta tajemnica ma na celu, skoro w przypadku monitorów takich cyrków nie ma. Spotkałem się nawet z informacją, że nie tyle nie umieszczają informacji, co mają wręcz zabronione (na przykład na infolinii) informować o zastosowanym panelu.

Odnośnik do komentarza
33 minuty temu, krzysiek923 napisał:

Ja przy zakupie swojego w porę na to trafiłem, tylko do teraz nie rozumiem dlaczego i co ta tajemnica ma na celu, skoro w przypadku monitorów takich cyrków nie ma. Spotkałem się nawet z informacją, że nie tyle nie umieszczają informacji, co mają wręcz zabronione (na przykład na infolinii) informować o zastosowanym panelu.

A jak się zorientowałeś i co kupowałeś?

Na forach ludzie piszą, że można po numerach z tyłu TV poznać, ale ciężko. W UE sugerują dla pewności brać np. Modele qn91a, qn94a lub qn95a, gdzie podobno zawsze jest VA. 
 

Ciekawe jak duża jest różnica pomiędzy panelami IPS i VA w tym qn90a. 

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, C1REX napisał:

A jak się zorientowałeś i co kupowałeś?

Na forach ludzie piszą, że można po numerach z tyłu TV poznać, ale ciężko. W UE sugerują dla pewności brać np. Modele qn91a, qn94a lub qn95a, gdzie podobno zawsze jest VA.

Oczywiście research na forach i opinie w internecie. Kupowałem LCD-ka od LG, sam wyżej wspomniałeś jak wygląda praktyka LG. Ostatecznie i tak wybrałem 55", bo tylko w takim wariancie (minimum) występował interesujący mnie model, ale rozważałem też 50 cali i tutaj bym się zdziwił, gdybym dostał VA.

 

Cytat

Ciekawe jak duża jest różnica pomiędzy panelami IPS i VA w tym qn90a. 

Bardzo duża w kontraście na korzyść VA zapewne, jak to w przypadku każdego IPS-a w porównaniu z VA. No i kąty widzenia, w przypadku VA następuje wyraźna degradacja obrazu oglądanego pod kątem.

Edytowane przez krzysiek923
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

No różnica chyba jest kolosalna. 
Nie znalazłem dobrych recenzji qn90a w wersji EU. Recenzje są do 95a i do qn90a w wersji US. 
 

W tej recenzji koleś mocno podkreśla, że to panel VA, nie ma co się martwić i generalnie super. Ciekawe, że to tak mocno podkreśla. Koleś chyba też nie ma recenzji wersji 90a i 85a.
 

Jeśli Samsung by odwalił cyrk z IPS, to recenzja by pewnie wyglądała tak: 

 

Różnice w recenzjach są na poziomie „najlepszy lcd na rynku (va)” vs „nawet za darmo nie warto - rozmazane mleko i gówno (ips)”. 
 

Ale mogłem się wkopać :obama:

Nawet nie wiem jaki panel bym dostał, bo to kot w worku. 
Niesamowite, że firma takie akcje odwala. Sporo stracili w moich oczach i następnym razem będzie pewnie inna firma. 

Odnośnik do komentarza

Jeszcze trochę o tym samsungu napiszę, bo ręce opadają. No poziom jakiegoś scamu z Nigerii. 

Pytam się na forach jak rozpoznać z jakim panelem jest TV i ludzie piszą, że trzeba wejść do menu serwisowego TV. :kekw:

Można też podobno jakoś poznać po tej folii ochronnej i jakiego koloru jest naklejka na dole. Tzn. nie daje gwarancji, ale sugestię jaki to panel.

 

Niektórzy chcieli zapytać na amazonie w dziale pytań jaka jest matryca, ale według samsunga nie potrzeba dawać takiego info, bo oba rozwiązania są tak samo niesamowicie cudowne. :reggie:

Capture.jpg

 

Któryś jednak się wygadał, że to IPS - pewnie posypią się głowy. :obama:

Znaleźć dobre porównanie tego samego modelu z różnymi matrycami nie jest łatwe, ale mam tu taki filmik:

 

 

Przepaść. Te ADS/IPS wyglądają jak jakieś badziewia z supermarketu co obok ziemniaków na palecie stoją. Koleś podaje też konkretne liczby z testów.

Nie wiem, czy samsung nie łamie tym prawa. Przecież TV z taką matrycą mają kompletnie inne parametry. Zupełnie inny kontrast, kolory, czerń, blooming - no inny TV. Jak mogą podawać parametry TV, a człowiek dostaje losowo inne? 

 

Ale to jeszcze nie koniec i tu radzę trzymać się krzesła.

 

Jeśli ktoś chce kupić sobie najlepszy LCD do gier na rynku, flagship samsunga, top tier, ale nie ma miejsca i decyduje się ZAPŁACIĆ WIĘCEJ za wersję 43' "OLED KILLER", to dostanie wersję 60Hz i chuja w dupę. 

:kekw::kekw:

 

Ja prdlę, co za firma. Niestety, ale wciąż mają najlepsze LCD i człowiek się przebija przez ten ściek. No bez kitu patologia, by losowo dostać całkiem spoko TV, albo jakiś szajs. 

Odnośnik do komentarza

Doszedł jebany.

 

QE50QN94A. Oczywiście nawet pudełek Samsung nie potrafi i na opakowaniu jest QN90. W Menu windowsa też "QN90A Series". 

Tylko z boku na pudełku było doklejone "QN94" i dlatego nie odesłałem kuriera. :obama: Ja prdle ile nerwów zanim jeszcze odpaliłem. 

Spoiler

10-A4-AA2-A-3-A83-4-D55-8792-DD640531-B7


45-A15929-6-E18-49-A2-AD28-E45407-B66-C3

 

 

No, ale po odpaleniu elegancko. "OLED KILLER" nie zawiódł i czerń jest. Za dnia można mieć problem rozpoznać, czy to LED, czy OLED. W nocy pewnie OLED by zaorał, ale za dnia wrażenie skubaniec robi jak na LCD. Jasny też jest, że aż gałki może wypalić jak się forumek odpala. 

No zadowolony jestem i jako  dużo za duży monitor do PC dla wariatów jest super. Sporo też tańszy od zwykłych monitorów w 4K/120fps i ma lepsze parametry. 

Do grania i filmów w nocy wiadomo, że OLED, ale do korzystania non stop za dnia nie ma chyba nic lepszego niezależnie od ceny. 

 

F62004-BB-8-FC1-4-CB0-BB86-D1-BFD5-E7-A9

Niezły upgrade z budżetowego 1080p monitorka 27' na matrycy IPS. :kekw:

Zdjęcie nie oddaje jak kolosalna różnica kontrastu jest tych ekranów. Ten monitor wcale nie ma czarnego - zamiast tego robi się albo szary, albo bardzo ciemno zielony. 

 

Wady? Tylko jedno wejście HDMI 2.1. Wersja QN95A ma 4 wejścia, ale kosztuje sporo, sporo drożej, a PC i tak mam tylko jeden. 

Wersje B z tego roku mają już normalnie 4xHDMI 2.1. Do tego opcję 144Hz dla PC master race, ale cena blisko 2x wyższa na ten moment. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, WisnieR napisał:

Myślę że QN90 oznacza po prostu Serię 9 telewizorów, Neo QLED, a Q94 to konkretny model. "Just Cirex things" :wujaszek:

Wiem co to oznacza, ale samsung takie maniany odwala, że nie ma co ich bronić. Człowiek sprawdza recenzje i widzi, że jest tylko jeden QN90A i na tej podstawie opiera wybór i zakup TV. W Europie jednak jest kilka TV z tej serii o różnych matrycach i różnych parametrach. Jeden z modeli nawet nie ma 120Hz. Firma ukrywa jakie realnie TV ma parametry i matryce i są one odmienne od QN90A z recenzji. Człowiek zamawia TV i jak ognia unika wersji QN90A, a dostaje na pudełku wielki napis QN90A. :obama:

Gdyby tak nie ruchali klientów, to bym teraz się nie czepiał ich pudełek. 

Odnośnik do komentarza

Też rozważałem kupno LCD od LG, bo mają dość tanie ze świetnym input lagiem i od dawna dają więcej portów HDMI 2.1. 

Chciałem kupić UP8000 w wersji 86 cale, bo cenowo było naprawdę spoko. 

I ten model w zależności od wielkości ma różne matryce, a dwa rozmiary mają 120Hz zamiast 60Hz. 

 

Słabe, że konkretny model ma różne parametry w zależności od wielkości. Jednak LG mimo wszystko podaje te dane. Można sobie doczytać te literki i sprawdzić.

Kupując QN90A samsunga nie wiesz, co dostaniesz. Nawet na forach nikt nie daje gwarancji jaka matryca będzie. 

W USA jest jeden QN90A i tam jest to topowy model 4K LED samsunga. Rewelacyjne recenzje. Jednak w innych krajach pod tą samą nazwą jest inny TV. W skrajnym przypadku można pod tą nazwą kupić w Europie gówniany TV na panelu IPS 60Hz.

 

Odnośnik do komentarza

Mała ciekawostka. 

Pomimo, że mam w PC GPU z HDMI 2.0, podpięte do QN94A przez kabel HDMI 2.0 do portu HDMI 2.0, to i tak mam możliwość 4K 120 Hz z VRR. 

Jedyne, co mi na szaro się w tej konfiguracji zaznacza, to brak możliwości HDR, który i tak mi się średnio podoba. 

 

02-CDBDF3-E1-E3-433-F-B04-E-791019-B95-C

 

6-C531104-1501-4360-9454-A2788425-EC0-E.

Odnośnik do komentarza
36 minut temu, C1REX napisał:

brak możliwości HDR, który i tak mi się średnio podoba. 

 

 

 

HDR to po mojemu chyba najlepsze co się przytrafiło telewizorom od czasu rozpadu związku radzieckiego. 

 

Nie wyobrażam już sobie powrotu do grania w SDR i całe szczęście, że prawie wszystkie gierki już to wspierają natywnie, albo na ratunek przychodzi opcja auto hdr w xboxie. 

 

Chociaż sam model TV i zastosowane w nim technologie też tu dużo zmieniają, bo kiedyś byłem u kumpla co miał nisko/średnio półkowego samsunga lcd i tam ten hdr był jakiś dziwny. Jasne sceny niby waliły po oczach, ale czerń i szarości też przez to jaśniały i obraz ogólnie robił się wyprany z kolorów i mdły. 

Edytowane przez Michał102
Odnośnik do komentarza
35 minut temu, WisnieR napisał:

A próbowałeś coś włączyć w 4k z VRR? Bo na PS5 też pokazuje HDMI 2.0 jako obsługujące 4K i VRR, w grach też jest do wyboru ta opcja, a potem jak się faktycznie VRR załącza to ekran zanika bo jednak nie działa. VRR nie działa cały czas tylko się załącza i wyłącza jak klatki spadają.

Gra pokazuje VRR/VSync ON. Game Bar pokazuje VRR ON. 

Tu mam kilka ekranów informacyjnych i każdy mi podpowiada, że VRR działa w 4K120Hz.

 

Opcja informacyjna o podpiętym sygnale do TV:

A67-EE2-AF-63-E5-4-F88-A8-E9-1976-A2797-

 

Info z GameBar mówi o 120fps i VRR ON (FreeSync Premium)
8452-AAA4-524-A-4-F1-F-9-EE9-CD1012-A6-F

 

Opcje z gry: 4K, VSync ON, 120fps.
EB2-ABC8-B-4609-48-B6-B40-C-C8540-B3-C74

 

Opcja VRR w ustawieniach PC:

Capture.jpg

Jedyne co, to tracę HDR. Na 60Hz działa normalnie HDR i to jest max. Na 100Hz też już HDR mi odpada. 

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, krzysiek923 napisał:

Różnica jest w zakresie tonalnym, bo 4:2:0 to zakres ograniczony, a nie pełny. Ustawiłeś taki sam w TV?

Nie wiem, czy u mnie w TV da się coś takiego ustawiać. Nie widzę takiej opcji. 

Nie będę się przy tym jednak zatrzymywał, bo niedługo zmienię GPU, a teraz i tak mam 4K120 z VRR. Samo HDR mnie aż tak nie kręci. W Elden Ring mi HDR działa, bo gra jest w zablokowanych 60Hz. 

W tej chwili muszę tylko wybierać pomiędzy 120fps, a HDR, bo nie mogę mieć obu na raz. 

Input lag przy 120Hz :banderas:

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...