Skocz do zawartości

+++ CHCESZ KUPIC/ZMODERNIZOWAC KOMPA?


mlodziak1993

Rekomendowane odpowiedzi

  1. Czym się różnią karty graficzne np. Gigabyte od MSI? Widzę, że cena jest różna ale to chyba ta sama karta? Jest jakaś konkretna firma, która jest lepsza od innych?
  2. Jaki jest teraz standard RAMu - 16 GB czy 32 GB? Lepiej mieć go więcej czy z większym taktowaniem?
  3. Skąd mam wiedzieć jaką płytę główną wybrać? Patrzyłem na wsparcie procesora, ale nie wiem czy są też jakieś ograniczenia związane ze wsparciem kart graficznych?
  4. Skąd mam wiedzieć jaki zasilacz kupić?
  5. Czy powinienem się interesować jakimś chłodzeniem wodnym czy to raczej już załatwione dzięki chłodzeniu na płycie głównej i wentylatorom w obudowie?

Jak widać z praktycznie zerową znajomością tematu złożyłem coś takiego: https://www.x-kom.pl/lista/n0r2p9igc

 

Co miałoby sens zmienić, żeby zejść z ceny? Celowałem w 10-12k (z monitorem). Polecacie jakiś alternatywny sklep do x-koma? Wydaje mi się, że strasznie wysoką marżę mają.

 

Odnośnik do komentarza

16 starcza do wszystkiego - co do ceny bierzesz wszystko z najwyższej polki, ale równie dobrze można zejść nawet o polowe i nadal cieszyć się najwyższa jakością w grach -np:

  1. Intel i7-9700K 3.6 GHz 12MB BOX
  2. Gigabyte Z390 GAMING X
  3. SilentiumPC Armis AR7 TG-RGB
  4. Seasonic 650W Focus Plus 80 Plus Gold BOX
  5. Thermalright HR-02 – Macho Rev. B
  6. ADATA 512GB M.2 PCIe XPG SX8200 Pro

 

 

Cena zestawu: 7531,00 PLN.

 

+jakiś większy dysk SSD, nie koniecznie M2 za 2100 zł, ale z 2 strony jak nie musisz się liczyć z kasą, to czemu nie.

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

To może sobie wziac Gigabyta w tej samej cenie, najnowszy Palit ma dobre recki - no ichodziło mi tylko o to, ze można wydać polowe tego co zakłada i nadal mieć topowy sprzęt na najbliższe lata.

 

Za jakiś tysiak wiecej mozna mieć też Intel Core i9-9900K BOX + np. ASRock Z390 Extreme4

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

Obudowy SilentiumPC, z ich flagowym Armisem włącznie to podręcznikowe chińskie badziewie i nie składa się komputera za takie pieniądze w takim szajsie. Ta obudowa sama w sobie nie jest warta pieniędzy, na jakie ją wycenili, a gdzie do takiego zestawu... Nie ma sensu oszczędzać na jakości wykonania i kulturze pracy, bo to różnica w kwocie niewarta tej oszczędności.

 

9700K to optymalny wybór, zakup 9900K do grania jest absolutnie niepotrzebny, bezsensowny.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

Zależy do czego ci ten komputer. Jak tylko do grania to 512GB na M.2 wystarczy na początek, później można dokupić większy niekoniecznie na M.2. HDD bym nie kupował chyba ,że komputer będzie też do pracy i chcesz archiwizować jakieś projekty. Ja na HDD trzymam tylko jedną z kopii moich zdjęć i filmów. Na system i gry tego typu dyski są za wolne. Dla RTXa 2080 nie ma obecnie alternatywy a procek możesz zamienić na ten od AMD. Jednak to już zależy od osobistych upodobań, w grach nie będzie większych różnic. 

 

 

Co do sklepu na pewno nie polecam Morele, zwodzili nas 2 tygodnie. W xkomie co prawda wyszło za ten sam zestaw kilkaset złotych drożej jednak po 3 dniach był już w domu. Do tego przy zamówieniu na ponad 12 000 zł dali całkiem fajny rabat ale w morele też można dostać. 

Edytowane przez Ukukuki
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, krzychu392 napisał:

Obudowy SilentiumPC, z ich flagowym Armisem włącznie to podręcznikowe chińskie badziewie i nie składa się komputera za takie pieniądze w takim szajsie. Ta obudowa sama w sobie nie jest warta pieniędzy, na jakie ją wycenili, a gdzie do takiego zestawu... Nie ma sensu oszczędzać na jakości wykonania i kulturze pracy, bo to różnica w kwocie niewarta tej oszczędności.

 

9700K to optymalny wybór, zakup 9900K do grania jest absolutnie niepotrzebny, bezsensowny.

a z kartami Palit 2080 Super które zlinkowalem to co jest nie tak? 

 

Ja tam mam 3 dyski SSD (2*500gb, 250 gb na system) i jeden talerzowy 2 TB i pomalu brakuje miejsca. Możesz zamiast M2 2TB kupić 2 dyski SSD Sata większej pojemności na gierki, szybkość mniejsza ale na gry wystarczy. Talerzowe dyski też już są w miarę szybkie, wiadomo że to inny poziom, ale też zdarza mi się tam gry trzymać. Jak jakies wolno sie laduja to wtedy je przenosze. Warto mieć coś większego jak będziesz chcial tam trzymać jakieś foldery z filmami, zdjeciami itp.

 

W każdym kliencie praktycznie możesz przenosić gry, chyba poza uplay (choć tam wystarczy pewnie skopiować folder i wskazać nowe miejsce)

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

Wyślij do nich normalnie maila jak wystawia Ci proforme, ewentualnie zadzwoń do punktu obsługi klienta. W morele jest lepiej tam masz od razu zapytanie ofertowe, ale też osobiście wolę Xkom, nigdy nie miałem z nimi problemów, nie raz przyjmowali zwroty bez żadnego ale.

Odnośnik do komentarza

Tak jak wyżej napisane, musisz się z nimi skontaktować. Ja brałem na firmę ale wydaje mi się, że dla nich to będzie bez różnicy. 

34 minuty temu, easye napisał:

Ja tam mam 3 dyski SSD (2*500gb, 250 gb na system) i jeden talerzowy 2 TB i pomalu brakuje miejsca. Możesz zamiast M2 2TB kupić 2 dyski SSD Sata większej pojemności na gierki, szybkość mniejsza ale na gry wystarczy. Talerzowe dyski też już są w miarę szybkie, wiadomo że to inny poziom, ale też zdarza mi się tam gry trzymać. Jak jakies wolno sie laduja to wtedy je przenosze. Warto mieć coś większego jak będziesz chcial tam trzymać jakieś foldery z filmami, zdjeciami itp.

 

W mojej ocenie obowiązkowy jest dysk M.2 na system i coś jeszcze według uznania. Później zawsze można dokupić SSD na SATA. 

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, Ukukuki napisał:

Tak jak wyżej napisane, musisz się z nimi skontaktować. Ja brałem na firmę ale wydaje mi się, że dla nich to będzie bez różnicy. 

 

W mojej ocenie obowiązkowy jest dysk M.2 na system i coś jeszcze według uznania. Później zawsze można dokupić SSD na SATA. 

Imo m.2 vs ssd sata to prawie nie odczujesz różnicy w bootowaniu windy czy uruchamianiu gier. Przy kopiowaniu dużych plikow już tak więc lepiej duży ssd sata niż combo m.2 + talezowiec

Edytowane przez mozi
Odnośnik do komentarza

Czyli lepiej by było wziąć jeszcze jeden 256GB M.2 czy 512 GB SATA jako dysk na system + programy. Cena taka sama.

 

PS: @easye zauważyłem, że w tej płycie głównej którą polecałeś nic nie mówią o WiFi czy Bluetooth. To się dokupuje osobno? Nie lepiej wziąć wersję płyty już z tymi komponentami?

Edytowane przez estel
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, mozi napisał:

Imo m.2 vs ssd sata to prawie nie odczujesz różnicy w bootowaniu windy czy uruchamianiu gier. Przy kopiowaniu dużych plikow już tak więc lepiej duży ssd sata niż combo m.2 + talezowiec

 

Różnica to jakieś 5-25% jeśli chodzi o gry. Przeważnie w tej dolnej granicy niestety. Fakt faktem te dyski są tak szybkie ,że czekają na inne podzespoły. Jak dla mnie składając teraz PC warto kupić taki dysk 512GB, nie kosztuje to wiele bo ok 300 zł. Później można dokupić SSD 1TB lub 2TB i jak ktoś potrzebuje to HDD na archiwum.  Co do startu systemu różnice są marginalne ale ludzie piszą ,że podczas instalacji aktualizacji nie czuć już tego procesu. 

 

Jednak praktycznego doświadczenia nie mam, wczytuje się w to wszystko od tygodnia z racji składania drugiego budżetowego kompa do 5-6 tysi tylko do gier i zależy mi na ok wydajności za rozsądną cenę. 

 

Odnośnik do komentarza

No ja właśnie mam laptopa z m.2 i stacjonarnego kompa z sata. Widzę różnice a w zasadzie jej brak to tak z praktycznego punktu widzenia. Gierki są coraz większe więc mając doświadczenia z konsol że cały czas musiałem kombinować to minimum dla mnie to było 2tb. 

Jak chcesz w tej kasie się zmiescic co piszesz to oczywiście 5700 to Maks jaki się da Ryzen więc imo dobrze kombinujesz. 

Edytowane przez mozi
Odnośnik do komentarza

Przesiadałem się ostatnio z 6700k i pytałem na forach na co by najlepiej go wymienić . Według tego co się dowiedziałem lepiej brać 8700k niż 9700k ze względu na HT , które jest bardziej przyszłościowe. Sam wymieniłem na 9900k bo dużej różnicy w cenie nie było i akurat trafiło się na promocji.

Już pomijam fakt kupowania drogich płyt głównych , specjalnie dołożyłem do najlepszej pod OC płyty Z390 a i9 9900k nie udało mi się podkręcić .

Edytowane przez SpacierShark123
Odnośnik do komentarza

Dla mnie tez nie ma sensu kupować super drogich płyt głównych. Składając taki sprzęt nie wiem nawet po co go podkręcać - sztuka dla sztuki... Oczywiście wszystko zależny od tego kto ile ma kasy - bo gdyby mnie było stać i mógłbym wydać 15 tys. od tak lekka ręką to bym złożył i cieszył się jak głupi, ale zawsze wygrywa rozsądek, inne wydatki i wole wziąć coś w normalnych cenach / wymienić za 3-4 lata, sprzedając starsze części.

52 minuty temu, estel napisał:

Czyli lepiej by było wziąć jeszcze jeden 256GB M.2 czy 512 GB SATA jako dysk na system + programy. Cena taka sama.

 

PS: @easye zauważyłem, że w tej płycie głównej którą polecałeś nic nie mówią o WiFi czy Bluetooth. To się dokupuje osobno? Nie lepiej wziąć wersję płyty już z tymi komponentami?

karta sieciowa na PCI WiFi 802.11ac, Bluetooth to koszt kolo 130 zl. Pyty zawierające to w standardzie sa zdecydowanie droższe. 

 

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

Najlepiej patrzeć co się potrzebuje od płyty głównej, nigdy nie bylem fanem drogich bo większość rzeczy mi nie były potrzebne typu 4x SLI/Crossfire. 6-8 sztuk 3.1 USB wtyczek, 3x m.2 sloty itp,itd, a podkręcić procesor to prawie każda płyta z średniej pulki to zrobi 

Odnośnik do komentarza

wątpię, byś musiał przez najbliższe lata zmieniać do czegokolwiek ten procesor, podobnie jak ram. Później zaś pewnie znowu wyjdzie nowa generacja podzespołów/kart graficznych - nie znaczy ze Twój zestaw będzie słaby, ale raczej go rozbudowywać też nie będziesz.

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...