Skocz do zawartości

+++ CHCESZ KUPIC/ZMODERNIZOWAC KOMPA?


mlodziak1993

Rekomendowane odpowiedzi

No niestety - teraz jest kiepski moment bo zarówno kursy €/$ są najwyższe od lat co przekłada się na ceny sprzętu i co gorsza może za chwile wywindować ceny w kosmos. 

Z drugiej strony to nowe konsole + nowa generacja kart od NV/AMD to też nie najlepszy moment bo raz że AMD z ich nowymi cudo kartami z RT są wielką niewiadomą to do tego nvidia raczej w tym roku nie wypuści Ampere. Co jest najlepszą opcją? IMO - Nvidia i Intel bo mimo tego że Ryzney dają radę to do gier dalej Intel jest najwydajniejszy. Dlaczego Nvidia? Bo nie ma z nią problemów - wystarczy poczytać ile jest problemów ze sterownikami AMD i kulutrą pracy ich nawet średnio wydajnych GPU. 

 

Pytanie czy możesz/chcesz czekać? Albo inaczej wg mnie nie masz wyboru bo jeśli chcesz złożyć coś pod Alyx to masz problem bo zarówno przepłacisz za sprzęt jak i nie kupisz na ten moment gogli (z tym akurat jest źle a bedzie jeszcze gorzej).

Jeśli jednak masz ciśnienie (rozumiem) to imo taki optimum to Ryzen (wg mnie 7 bo trzeba równać rdzeniami do nowych konsol) + jakiś z dobrym coolerem, RTX2070 super, 16gb ramu min 3400 i ssd. 

Chociaż miej świadomość że wydajnościowo to jesteś poniżej nowego xboxa wiec raczej ta karta z opcją wymiany na ampere w 2021. 

Jeśli celujesz ew dobry monitor to idź w 1440p i 144hz. 

Odnośnik do komentarza

Ta składanie na raty to nie jest najlepszy pomysł szczególnie kiedy możesz poczekać. Najlepszym okresem na zakup nowego kompa będzie pewnie wrzesień/październik wyjdą pewnie nowe kart nvidii, procki od amd i intela a całe zamieszanie z wirusem powinno się skończyć.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Dwie sprawy:

 

1) Czy można tu dyskutować o zakupie iMac? : }  Jestem na 90% zdecydowany, ale wiem, że za ten hajs (11-13k) lepszego pieca zbuduję. Tyle, że nie ma pc tak ładnych i z tak dobrym ekranem.

 

2) Czy to jest coś warte i czy ktoś to potencjalnie kupi?

 

 

intel xeon e3-1230 v3 @ 3.30ghz

ASRock B85 PRO4 LGA1150 ATX : HDMI+DVI+VGA+SND+GLN+U3+SATA3 IN ( B85 PRO4 ) (Płyty główne)
gtx 660 nvidia geforce

16 gb ram

obudowa,

myszka, klawiatura logitech bezprzewodowe

monitor dell u2312hm

dysk ssd 128

dysk ssd 250

dysk hdd 500

ori windows

 

 

Odnośnik do komentarza
35 minut temu, kendzior napisał:

Ja bym się mógł skusić na samą jednostkę w zależności od ceny ;)

 

Zaproponuj coś proszę, uwaga jedna - obudowa nie ma ścianek bocznych - wcięło mi to gdzieś przy przeprowadzce. 

 

Godzinę temu, mozi napisał:

Mac i Windows. Czegoś tutaj nie rozumiem. 

 

Domyślam się, że tylko i wyłącznie Mac z tej dwójki? ;p 

 

Trochę się cykam, bo nigdy nie miałem tego systemu - żona ma mbp ale praktycznie nie korzystam, a na ipad pro też tylko parę rzeczy ogarniam i poza tymi paroma aplikacjami nie wnikam w system. Pamiętam tylko jak chciałem chyba skopiować jakieś pliki to mnie krew zalewała >.< 

 

Odnośnik do komentarza

Do czego chcesz tego kompa? 

Miałem 2x Imaca. Ostatniego półtora roku temu, ale na retinie. 9k za ekran 5k nie uśmiechało mi się. 

Jak chcesz na tym przeglądać fejsa, posłuchać muzyczki, to się zastanów dobrze czy chcesz tego kompa na 100%. 

W gierki nie pograsz, a nie kumam sensu kupowania droższego Imaca żeby pociągnął Windowsa w celu odpalenia gry. 

 

Odnośnik do komentarza

Pakiet Adobe głównie, teraz Photoshop czasem illustrator, ale też i Indesign jak i skupiać się będę na After Effects + Premier, więc grafika 2d +animacja. 

W przyszłości również chcę by ciągnął 3d "nieźle." jeśli też to bym chciał popróbować. 

 

Oczywiśćie też nie jest tak, że oczekuję maszyny dla profesjonalisty, po prostu chcę mocny komp do zadań graficznych na te 5 lat powiedzmy.

A że lubię ładne rzeczy i imac był zawsze gdzieś tam jakimś marzeniem to czemu nie.

 

Tylko się zastanawiam jaka konfiguracja - karta graficzna 4 czy 8gb, czy dobrze dopłacić do tego maksymalnego procesora? i5 vs i9.

Nie znam się na tym kompletnie, wiem, że RAM mozna samemu dorzucić, więć OK i SSD wezmę.

 

Z kolei nie chcę przepłacić bo moze nawet tego nei wykorzystam.

 

 

Odnośnik do komentarza

Koniecznie sprawdź jak wygląda awaryjność ostatnich iMaców. Jak patrzyłem na filmiki rozbiórki iMaca Pro np. to nie ma opcji żeby tam się coś konkretnie nie z(pipi)ało po roku/dwóch użytkowania. Pogoń za upchnięciem wszystkich komponentów w piękny, minimalistyczny design ma swój koszt w miejsce przeznaczone na chłodzenie.

 

Przy okazji wcześniejszych iMaców ludzie też pisali, że np. mieli monitory z drobinkami kurzu za ekranową szybą. I co wtedy zrobisz? 

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy usunęli problem przebarwień matrycy- żółte paski. To było w imacach jak kupowałem swojego pierwszego. 7-8 lat temu? Albo nawet to był 2010.

Teraz kupiłem w bieda wersji, ale i tak poszedł w świat. 

Problemu kurzu nie zlikwidowali, bo system chłodzenia i cyrkulacji wymaga innej konstrukcji, a oni tego nie zmienili. Imac wymaga resetu, a Apple z problemem kurzu sobie kompletnie nie radzi. Nie jest to jakiś ogromny problem, bo to są takie placki jakby w kilku miejscach, serwis to ogarnia. Ale przy kompie za 9-12k nie powinno mieć to miejsca. 

Odpalisz jasną fotkę, duży obszar błękitnego nieba, a tam kupa na ekranie. 

 

Poprzednie modele miały plus w postaci szyby na magnesie. Teraz jest klejona i nic nie zrobisz. Tyle z wad tego kompa. 

Jak chcesz mieć kompa na 5lat i stać Cię na droższe klamoty, to bierz. 

Na teraz I5 i 4GB w karcie będzie ok, bo ten system chodzi trochę inaczej. Windows musi ogarniać setki różnych konfiguracji, OS jest robiony pod konkretne podzespoły z konkretnej firmy- ot cała tajemnica dlaczego ten system tak działa. 

Nie wiem czy procek i karta 4GB starczy na ten okres 5 lat. Tutaj niech się wypowiedzą Ci co w tym głębiej siedzą. Jakbym miał kasę, to ofcoz brałbym droższego i mocniejszego. Mocy nigdy za mało.

No i kwestia dysku. FusionDrive, to taki mix ssd i talerza. Chodzi szybciej niż sam talerz, ale osiągi ma gorsze niż SSD. To są dwa dyski, ale połączony w jeden wolumen.

Jeżeli chodzi o sam dysk SSD, do dopłacisz 3,5k- Witamy w świecie Apple :) 

 

Lubię firmę, lubię ich produkty, Imac ładnie wyglądał, ale nie w tych cenach. Ja zawsze kupuje bieda wersje, bo zwyczajnie w świecie nie potrzebuje kobyły do pracy. Nie widzę sensu płacenia 8k za macbooka Pro żeby napisać tego posta, odebrać meila czy posłuchać muzyki na YT. Do tego mi starcza podstawowy Air. 

 

Tyle w kwestii Apple i czy warto. 

Ładne, ale jak masz dopłacić do ramu, kupić 27 calowego, to zakręcisz się w okolicy 15k. W tej cenie składasz potwora który zjada programy których będzie używał, będzie miał więcej dysków twardych o większej pojemności i zrobisz sobie tam kilka partycji. 

 

Nie będzie to ładnie wyglądało, nie będzie tego ekranu, nie będzie jednego kabla, nie będzie kultury pracy. Ale cenowo będzie taniej do Twoich potrzeb i na wycieczkę do Chorwacji zostanie :)

 

Imac sobie poradzi na teraz, sprzętowo niech się wypowiedzą inni, ale nie wiem czy I5 będzie ok za 5lat, tak samo 4GB na karcie graficznej. Zaraz nowe konsole, to będzie wyścig. Ale to akurat Apple omija. Oni ten I5 z boostem wsadzą do kompa i w 2025 roku. Oni dzisiaj montują w Macbooka przednią kamerkę 720- montowali to w 2010, a mamy 2020 :) 

Edytowane przez iluck85
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dzięki @iluck85 za obszerną wypowiedź.

 

Praktycznie jestem zdecydowany na taką konfiguracje:

 

https://www.x-kom.pl/p/506753-all-in-one-apple-imac-i9-36ghz-8gb-512ssd-radeon-pro-580x-macos.html

 

Tutaj też najtaniej znalazłem ten komputer.

Oczywiście do tego RAM w własnym zakresie.

I9 problemów z chłodzeniem nie ma - oglądałem kilka zagranicznych recenzji i jest to przeskok nad resztą, więc chyba nie muszę się o to martwić.

 

 

1) jaki RAM dobrać?

2) kwestia zewnętrznego dysku, na którym będę trzymał projekty. Bo rozumiem, że SSD na soft, a projekty odpalane z zewnętrznego zapewnią szybka pracę? 

Jakis model dysku zewnętrznego byście polecili? Tak by też wyglądał schludnie ( najchętniej ukryję to gdzieś)

 

Edytowane przez Banny
Odnośnik do komentarza
19 minut temu, szejdj napisał:

Znajomy w grudniu zamówił kompa na tej aukcji i teraz dostał:

https://allegro.pl/oferta/apple-imac-pro-xeon-3-2ghz-32gb-1000-mac-os-pro-9109665780

 

może warto zaczekać i mieć lepszy konfig?

 

No trochę to podejrzane. 

Sporo sprzętu apple mają i to w rabatach po 25-40%? 

hm

Odnośnik do komentarza

@Banny 

Ja ram zmieniałem w Macbooku unibody- prawie dekadę temu. Apple nie obsłuży każdej kości. Tzn jak kupisz Noname czy coś mało znanego, to komp tej kości nie zobaczy. 

Wtedy pewniakiem były kości Kingstone. 

A jak to wygląda dzisiaj- to nie wiem. Na bank pomogą w sklepie Xcom, bo oni w tym siedzą. Na YT możesz zobaczyć update ramu i luknąć co wsadzają.

 

Co do aukcji, bo nie zagłębiam się. Warto kupować u oficjalnych dystrybutorów- resselerów. A najlepiej kupić na stronie apple. Jest drogo, ale obsługa, reklamację, zwroty są na tip top. 

Pytanie czy warto oszczędzić. Ale nie wypowiadam się na temat tej aukcji.

 

Przy tej cenie za kompa, warto pomysleć nad Apple Care. Apple daje rok, ale w EU jest 2 lata. Drugi rok to sklep, czyli sprzedawca odpowiada. Ale warto pomysleć, bo przy tej cenie za kompa, 799zł wydaję się śmieszne. Możesz to wykupić tydzień przed końcem rocznej gwarancji :)  Wtedy dostajesz 3 lata gwarancji i jak będziesz miał kurz czy coś, to walisz do autoryzowanego serwisu, spr nr seryjny i naprawiają. 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Kurczę, a co myślicie o używkach?

 

https://allegro.pl/oferta/apple-imac-27-i7-4ghz-retina-5k-32gb-1tb-ssd-8766715306?reco_id=948ceeb6-89ed-11ea-828f-b02628c81da0&sid=1147bbb04b955b96a226cab2e664258d9124ef0862320b2d7366fdd6604cf017

 

na szybko obejrzałem allegro, moze jednak warto cos takiego, a zostanie na wszystkie pierdoły + wykup oprogramowania.

 

Odnośnik do komentarza

Panowie, potrzebuję waszej opinii. Chcę wydać 4k pln na komputer stacjonarny, który pozwoli mi komfortowo uczyć sie (podkreślam - uczyć) tworzenia w programach graficznych (UE4, Houndini dla studentów i takie tam). Czytałem co nieco ale to wciąż nic w porównaniu ze zdaniem kogoś, kto się zna. Jakie bebechy skompletować do mojej kwoty? Granie w gry na nim to rzecz drugorzędna, powiedziałbym efekt uboczny :D Tylko rendering mnie interesuje

Odnośnik do komentarza
W dniu 29.04.2020 o 09:50, Banny napisał:

Kurczę, a co myślicie o używkach?

 

https://allegro.pl/oferta/apple-imac-27-i7-4ghz-retina-5k-32gb-1tb-ssd-8766715306?reco_id=948ceeb6-89ed-11ea-828f-b02628c81da0&sid=1147bbb04b955b96a226cab2e664258d9124ef0862320b2d7366fdd6604cf017

 

na szybko obejrzałem allegro, moze jednak warto cos takiego, a zostanie na wszystkie pierdoły + wykup oprogramowania.

 

 

Ktos by mógł doradzić?

Majac powiedzmy pieniądze na zakup nowego komputera, nie warto się bawić w używki pewnie?

 

Rożnica jest spora, dlatego mam taki dylemat.. Komp ma być na 5 lat dobry, więc ten używany by szybciej się zestarzał i wymagał wymiany?

 

 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...