Skocz do zawartości

+++ CHCESZ KUPIC/ZMODERNIZOWAC KOMPA?


mlodziak1993

Rekomendowane odpowiedzi

Ultrapanorama 29 cali to mały monitor wbrew pozorom, Obecnie ultrapanoramę zamieniłem na 27 cali o standardowych proporcjach i zajmuje więcej miejsca na biurkach. 

 

Następny monitor to będzie panorama minimum pod 40 cali i koniecznie zakrzywiony. 144Hz to też rozsądne minimum. 

 

Co do płyty, jak masz możliwość kupić droższą płytę to ja bym tak zrobił. Droższe płyty mają zdecydowanie lepsze audio, moja obecna tragicznie gra a kupiłem polecaną do 500 zł. Obecnie poluję na dobrą promkę bo chce zmienić, kupiłbym kartę dźwiękową ale niestety karta graficzna zasłania mi slot. 

Odnośnik do komentarza

To prawda szczególnie jak ktoś nie chce małej płyty jednak też trzeba mieć wiedzę w tym temacie. Mi tej wiedzy 2 lata temu zabrakło :) do tego chciałem kupić małą płytę. 

 

I teraz mam problem bo kupiłem sobie słuchawki dobrej klasy które wymagają wysokiej impedancji. Moja płyta to MSI Płyta główna B450M GAMING PLUS i o ile głośniki zewnętrzne (Edifier R2750DB) grają dobrze tak ze słuchawkami sobie nie radzi. Za płytę wtedy dałem z tego co pamiętam około ~400 zł. 

 

Jeszcze co do MSF mam nadzieje ,że szybko dostanie DLSS. Doom Eternal w 1440P, wysokie detale trzyma sztywne 120 klatek na 2060Super. Za kartę nie zapłacę więcej niż chce producent, prędzej kupię XSX niż przepłacę za kartę. DLSS jednak daje sporego boosta. 

Odnośnik do komentarza

Dobra ludzie, wejdę Wam w te dyskusje o hi-endowych sprzętach i spekulacje, czy płacić teraz 5k za kartę, czy czekać i poproszę o rady w sprawie, którą już tu kiedyś poruszałem, ale temat został z różnych przyczyn (poniekąd też dzięki "dobrym radom" xD) odłożony na kiedyś: chcę złożyć najmniejszym możliwym kosztem sprzęt, na którym będę mógł spokojnie przeglądać neta i YT, bo obecny złom już ledwo zipie, a będzie tylko gorzej. Gierki odpalić na nim, owszem, czasem zamierzam, ot żeby poprzednia generacja działała w 30-60 klatkach w FHD, ale nie jest to priorytetem.

 

Przyjmijmy, że stawiam na używane części i standard sprzed 3-5 lat. Nie chodzi mi na ten moment o wypisanie konkretnych produktów, po prostu jako zielony w temacie nie wiem nawet, od jakiej płyty głównej zacząć. Najważniejsze: jaką MB, jaki RAM, jaki procek, jakie zasilanie i chłodzenie (mam zasilacz 450W, spotkałem się z różnymi opiniami na temat tego, czy to wystarczy). Obudowa, peryferia i inne to już kosmetyka.

Odnośnik do komentarza

Patrząc po tym monitorze co wrzuciłeś i cenie ok. 4000 zł to poleciłbym LG Oled C1 48 cali (4500 obecnie), jako monitor sprawuje się idealnie, tyle że trzeba go dać trochę dalej od biurka np. stojak albo na ścianę, z PC współpracuje idealnie, no i jakość obrazu w stosunku do monitorów PC to wiadomo.

 

Co do karty i FPS w MFS to te różne wyniki są zależne od dyspozycji serwerów, z których pobierane są tekstury świata, jednego dnia na 3080 Ti 4k ultra + zwiększony lod budynków i terenu w configu na maxa, tj. z 2 do 9, mam w Nowym Jorku ok. 50 FPS i mogę machać kamerą w koło z każdego widoku i nie ma nawet najmniejszych spadków i stutteringu, wchodzę parę godzin później i lecąc prosto jest ok, to samo ok. 50 FPS, ale zaczynam kręcić kamerą i slideshow, FPSY lecą w dół do 10, po czym po chwili wracają do normy, założyłem nawet temat na forum MFS i ludzie potwierdzili, że tez tak mają, tj ten sam sprzęt, te same ustawienia, a w zależności od godziny grania albo płynnie albo stuttering.

Ale niedługo może się to zmienić, bo w związku z wydaniem gry na Xboxy, żeby sobie dały radę to zmienili sposób ładowania tekstur, w pamięci są trzymane tylko te, które widzisz, reszta jest wywalana, dlatego jak obracasz widok muszą się załadować od nowa i pojawia się stuttering, ale ludzie z PC zrobili wielki bunt i niby mają na PC wrócić do tego co było, tj. ładowanie tekstur do pamięci, bo obecnie nawet jak ktoś ma 64 GB Ramu to gra zużywa tylko tyle co na Xboxie, koło 6GB, a wcześniej ponad 20 GB.

 

To do Shago miało być ;)

Edytowane przez tjery
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, kotlet_schabowy napisał:

 

No powiedzmy, że idealnie by było w okolicach 1000-1200 zł bez obudowy i peryferiów.

 

W tej cenie zostaje ci polowanie na APU (CPU+GPU) raczej. Standard sprzed 3-5 lat jest raczej poza twoim zasięgiem przy obecnych cenach kart i w tym budżecie. 

 

AMD Ryzen 3 PRO 2200G OEM 450 zł + Gigabyte B450M DS3H 240 zł + 8GB RAM DDR4 ok 200 zł (kiedyś dokupisz drugą taką samą kość), jakikolwiek zasilacz 500W z certyfikatem 80 plus znanej firmy ok 200 zł (silentium np?), na dysk zostaje 100 zł więc tylko zwykłe SSD 120 GB, jednak dokładając 40-50 zł możesz kupić 256GB SSD. Nawet m2 da się w 150 zł kupić np. Adata SX6000, Patriot P300, Goodram PX500 - wszystkie 256GB. Kiedyś możesz sobie zwykły SSD dokupić 500GB-1TB. 

 

Końcowo wychodzi około 1250 zł z dyskiem za około 150zł. 

 

Do ceny końcowej na pewno kiedyś dojdzie druga kość ramu (ok. 200zł), dysk zwykły SSD 500 GB ok 200 zł. To tak obowiązkowo. A kiedyś jak ceny się unormują możesz kupić do tego zestawu kartę graficzną aby w coś pograć. I obowiązkowo inne chłodzenie niż to co jest dołączone do procka, to co jest w zestawie będzie głośne. 

 

Pamięci pasuje kupić jak najszybsze w twoim budżecie, konieczność przy APU. 

 

I na osłodę,  liczyłem po cenach nowych podzespołów :) możesz kombinować polując na zwane części. Na pewno ram, płyta główna to małe ryzyko wtopy. 

 

Tu masz test tego APU https://www.purepc.pl/test-amd-ryzen-3-2200g-najtansze-apu-z-ukladem-radeon-vega?page=0,19

 

Gdyby sytuacja na rynku była normalna pewnie dało by się wsadzić w tej cenie kartę 1050 używkę i procesor bez GPU wypadłby korzystniej. 

 

Zasilacz pewnie wystarczy ten co masz teraz więc możesz kupić 16GB ramu w dwóch kościach, celuj w 3600MHz kości. 

 

A zobacz sobie jeszcze to co Lipton przygotował : https://techlipton.pl/2021/20890/.  I komputer za 1800 zł, to APU jest genialne w tej cenie i przy obecnych cenach kart! 400 zł już na starcie możemy zjechać mniejszym i gorszym dyskiem, odjęciem ceny obudowy, zasilacza (bo już masz). Płacisz 1400 zł i masz naprawdę dobry sprzęt w tej cenie :) możesz jeszcze używaną płytę kupić ale oszczędność kilkudziesięciu złotych to marne pocieszenie. Procek jest nowością więc ciężko o używkę. 

Edytowane przez Ukukuki
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Przeglądam sobie testy kart graficznych i w sumie obecnie chyba najlepiej cena/jakość wypada Zotac GeForce RTX 3070 Ti Gaming. Ale to i tak 4400zł :obama:

Oby tylko przy rozdzielczości 3440 x 1440 przez lata dawała radę. Rozdzielczość typu UltraWide powyżej 4k to już abstrakcja dla mnie..

 

image.thumb.png.c58b237c4744bc4fc794607dbaa4f430.png

 

Idealnie 10k planowane na kompa :banderas:

Edytowane przez Shago
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

@Ukukuki dzięki za obszerną wypowiedź, mocno naprowadzająca na kierunek, chociaż jako stary konserwatysta muszę mocno przemyśleć to APU. Faktem jest, że gdyby nie grafika, to bym już dawno coś złożył, ale z drugiej strony ile można czekać? Na jesień tamtego roku pojawiły się pierwsze plany na zmianę, miałem zacząć zakupy na początku 2021, no i wyszło jak wyszło. A tak w ogóle to podłączę do jakiejś w miarę nowej MB napędy pod ATA xD?

 

@Mejm to jest komp z 2008 roku. Intel Dual Core podkręcony do 2,7 Ghz, 3GB RAM, GeForce 9600GT (zamieniona za moje ówczesne oczko w głowie, GF 8800GT, która z pewnych przyczyn skończyła marnie po kilku latach funkcjonowania). I tak po prawdzie to jeszcze rok-dwa temu w ogóle nie czułem wyraźnej potrzeby zmiany. Widocznie kolejne aktualizacje przeglądarek i coraz mocniej obciążające system witryny (z YT na czele) sprawiają, że sprzęt nie wyrabia.

Edytowane przez kotlet_schabowy
Odnośnik do komentarza

@kotlet_schabowy Kupujesz teraz APU a później jak ceny się unormują kupisz używaną kartę graficzną :)  GF 1030 używany kosztuje ok 300 zł, ma 2GB pamięci, no średnia opcja. 970 to koszt 600-700 zł za używkę, no nie ma co wsadzić do tego komputera obecnie. 

 

Nie wiem jak bardzo ci zależy na graniu ale możesz też kupić gotowca z APU  jak https://allegro.pl/oferta/komputer-hp-705-g4-ryzen-5-8gb-ddr4-240ssd-w10-10956708903?fromVariant=10956712234 dajesz tysiaka, dokładasz drugą kość ramu i kiedyś sensowny dysk. Tylko już go nie rozbudujesz w przyszłości. Karty też tam nie wsadzisz bo zasilacz jest mizerny. Jednak do internetu wystarczy. 

 

Ogólnie to jest tragiczny czas na składanie komputera :)  Co do dysku są adaptery. 

Edytowane przez Ukukuki
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Nie no zdecydowanie wolę sobie zostawić furtkę na rozbudowę w przyszłości. Wiesz no generalnie nie pali mi się, ale to samo słyszałem rok temu i ten tragiczny czas trwa i trwa i zaczyna się zabawa w spekulację, a na tym nigdy dobrze nie wyszedłem. Poczekam pół roku i może być taniej, ale może też być drożej i będę żałował, że czekałem, tak jak już teraz żałuję. A nie chciałbym się znaleźć w sytuacji, w której któryś podzespół mi po prostu padnie i zostanę w dupie.

Odnośnik do komentarza

Ja mam identyczny xD Podkrecony na 2.8, 4gb, 8800gts, w7.

 

Co ci moge powiedziec, za twoj budzet 1200zl to ja nie wiem co sie dzisiaj kupi. Sam rozgladam sie za czyms nowym i najgorsza jest gpu. Nawet jakies 1060 to pewnie samo to twoje 1200 zezre. A kupowianie samej karty za 3-4k to jest xd fhui. 

 

Takze kunktuje na tym co mam i o ile w gierki to sie tak od 2012 juz nie pogra to u mnie witryny i programy chodza znosnie. Po prostu co rok, dwa formatuje dysk i wgrywam windowsa od nowa. Jestem wlasnie swiezo po nowym formacie i biorac pod uwage wczesniejsze zrobilem tak:

 

- zrezygnowalem z w7 w wersji pro i enterprise. Wgralem home premium.

 

- dogralem jedynie sp1 pack i nic wiecej poza dwoma aktualizacjami. Windows update nawet nie wlaczalem bo raz ze zre zasoby a dwa tam jest masa aktualizacji ktore maja telemetrie czy inne niepotrzebne go.wno. musialbym siedziec weekend i sprawdzac kazda z osobna. Pie.rdole, na kompie nie mam wrazliwych danych, nie laze po stronach z crackami to je.bac te aktualizacje. Moze za jakis czas porobie zeby spr czy jest gorzej czy bez zmian ale poki co jest git

 

- wymienilem firefoxa na chrome. Wole przegladare od mozilli bo je.bac korpo no ale niestety co v8 to v8 i widac jakosc w renderowaniu stron

 

- robie zwykla defragmentacje co jakis czas

 

- doinstalowalem polecany tu ccleaner zeby troche smieci posprzatac

 

- nie mam antivira, juz pare lat, no albo udaje mi sie nie wlazic na zje.bane strony i klikac w linki ze spamu albo juz zrzut mojego kompa lata po darknecie

 

Ogolnie uwazam, ze do neta, filmow gierek na wczesna 7ke twoj konfig spokojnie starczy po oczyszczeniu i nowym systemie. Akurat na doturlanie sie do normalnosci na rynku kart. Acz pamietam, ze jak skaldalem swojego to 8800gts wyszlo mnie 1200zl i to byla dokladnie polowa ceny zestawu, wiec moze trzeba sie bedzie z cenami kart za 2k pogodzic.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Zwykły HDD w 2021. :obama:

Jak byś wsadził ssd to Panie nowe żyćko. Nawet ram wtedy nie potrzebny. 

1 godzinę temu, kotlet_schabowy napisał:

@Ukukuki

 

@Mejm Widocznie kolejne aktualizacje przeglądarek i coraz mocniej obciążające system witryny (z YT na czele) sprawiają, że sprzęt nie wyrabia.

Tego Procka to dzisiaj zabija reklama na stronie www. 

Edit sorki za wywolanie Ukukuki i Mejma ale na tel się średnio cytuje 

Edytowane przez mozi
Odnośnik do komentarza

Reklamy www w 2021? :obama:

 

 

17 minut temu, Ukukuki napisał:

@Mejm Skąd ten ascetyzm w życiu? PS3 i taki komputer to 2008 rok mocno. 

Z potrzeb. Kompa kupilem mocnego jak na tamte czasy w sumie chyba dlatego ze na poprzednim 6600 gt pierwszy assasyn nie trzymal 50 kaltek xD. A dzieki temu ze gry konsolowe mocno uzywaly UE3 to komp pierwszy raz byl w stanie odpalic gierki bez potrzeby wymiany po 2 latach. Dokupilem ps3 dla tego czego nie bylo na pc i po prostu wiedzialem, ze nie ma co liczyc na grafike jesli siedzi sie na konsoli wiec juz nie gonilem za modernizacja. Komp zaczal sluzyc jako zestaw biurowy i jako taki dobrze radzi sobie do dzis. Ps3 zostalo bo nie ogralem wszystkiego co chcialem no i rozne perypetie zyciowe sprawily ze kupowanie ps4 bylobu niewskazane. Dzisiaj niestety moge zalowac, ze nie kupilem ps4 za 800 bo kosztuje prawie 2x tyle no ale nic juz nie poradze.

 

Swoja droga po tym formacie zainstalowalem DMC4 i Dead Space i ten komp wciaga dopa ps3 i x360 razem wziete bo w 1080 jest stabilne 60 z jakims AA x16, nawet nie wiem co juz to znaczy. Gdyby nie rozdzielczosc to bylby retrobox keke.

 

Teraz mocno patrze w strone mini atx w budzie na ksztalt nh1 albo meshalicious. W skrocie, podoba mi sie wertykalnosc jaka zaproponowal xsx. No ale waskim gardlem sa gpu bo nie dam 3k a troche przypal placic 1-2k za karte sprzed 2 generacji. No troche sie poje.balo wszdzie oststnio. Ps4 pro 2600zl :reggie:

Odnośnik do komentarza

Mi się podoba ten składak na APU:

 

No ale grać się na tym normalnie nie da jednak do emulacji i starszych gierek fajny sprzęt. 

8 minut temu, Mejm napisał:

6600 gt

 

Ja miałem 6800 GS która mi padła na gwarancji i została wymieniona na 7800GS w wersji AGP, była to chyba jedna z ostatnich kart z górnej półki na AGP. Później przesiadłem się na X360 w 2007. Ciężko z kieszonkowego było uzbierać na nową kartę a co dopiero na modernizację całego komputera. Nie miałem już na co się przesiadać i zostawiłem PCety aż do 2019 roku. 

 

17 minut temu, Mejm napisał:

meshalicious

 

Ktoś z discorda składał kompa w tej obudowie, wyglądało to bardzo fajnie. Chyba @kes

 

Odnośnik do komentarza

Ja polecam czasami też przejrzeć OLX, bo ludzie czasami sprzedają ładne zestawy za spoko pieniądze - tak dzisiaj przeglądałem i np. trafiłem na:

Płyta główna: MSI MPG Z490 GAMING PLUS
CPU: Intel Core i7-10700K, 3.8GHz, 16 MB, BOX, Avengers Edition
GPU: a Gigabyte GeForce RTX 3070 Gaming OC 8GB GDDR6
RAM: G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16
SSD : Samsung SSD 860 EVO 500GB (+ Windows 10)
Zasilacz: be quiet Straight Power 11 750W
Chłodzenie CPU: Cooler Master Hyper 212X
Obudowa: SilentiumPC Signum SG7V Evo TG ARGB (SPC250) (Posiada wbudowane 4 wentylatory)

 

Cena 6k - wszystkie papiery z grudnia poprzedniego roku.

Jakby ktoś jeszcze urwał te 300-500 zł to już w ogóle :banderas:

Odnośnik do komentarza
13 godzin temu, easye napisał:

Czy ktoś może posiada / użytkowal ten monitor? Huawei MateView GT Curved HDR SoundBar

Huawei MateView GT Curved HDR SoundBar - Monitory LED 32" i większe - Sklep  komputerowy - x-kom.pl

Ze względu na promki można go mieć za śmieszne pieniądze i zastanawiam się czy nie wymienić monitora na panoramę.

 

Jest promo na ten monitor:

 

Monitor Huawei MateView GT 34" 165Hz + zegarek Huawei Watch GT2 Pro (cena poza promocją 945 zł) od 1999 zł w polskich sklepach (lowcygier.pl)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...