Skocz do zawartości

+++ CHCESZ KUPIC/ZMODERNIZOWAC KOMPA?


mlodziak1993

Rekomendowane odpowiedzi

ok cenna w UK 3070Ti to w tej chwili £650 najtansza, 3080 kosztuje jakies £250 drozej. Nie mam PC, bym skladał od zera, mam za to monitor 1440p Samsung Odyssey G7 32". Pytanie czy czekać te pół roku do papierowej premiery nowy RTXów 40 czy składać obecnie lub jeszcze poczekać aż spadnie cena no i czy 3070TI czy jednak 3080?   

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
45 minut temu, Homelander napisał:

Jakiego laptopa musiałbym kupić żeby pograć w Starcrafta 2 i inne starsze RTSy? W sensie co musi mieć w środku? Kompletnie się na tym nie znam

w starsze rts nie musi mieć najnowszych kart ale warto aby miał karte a nie zintegrowany z prockiem układ graficzny.  Czemu? Bo na dłużej starczy ci komputer. No i 8 gb ram to teraz takie minimum do rts oraz ważne dysk ssd. Nie kupuj lapka z dyskiem tależowym w 2022. 

Odnośnik do komentarza
10 hours ago, blantman said:

w starsze rts nie musi mieć najnowszych kart ale warto aby miał karte a nie zintegrowany z prockiem układ graficzny.  Czemu? Bo na dłużej starczy ci komputer. No i 8 gb ram to teraz takie minimum do rts oraz ważne dysk ssd. Nie kupuj lapka z dyskiem tależowym w 2022. 

A jakieś konkretne nazwy albo modele? :)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Chcę złożyć coś na intelu ale straszna dziura jest między segmentem medium a bardziej zaawansowanymi procesorami. Mogę kupić i7-12700F za prawie 1700 zł albo i5-12400F za niecałe 900 zł. Nie ma nic sensownego pomiędzy. 

Jest jeszcze Intel Core i5-12600KF za 1400 zł ale cenowo jest bardzo blisko 12700 który jest o wiele lepszym procesorem. Jak żyć panie premierze. 

Odnośnik do komentarza

@Ukukuki zależy do czego będziesz używał, jest też ten nowy procek od AMD 5800X3D ale jest on na sockecie AM4, który jest w zasadzie u końca żywota, gdyż na jesieni lub pod koniec roku  mają wyjść nowe procki z socketem AM5. Jak masz pieniądze to bym brał zawsze lepszy ewentualnie jeśli do gier i nie będzie bottelneckiem to wtedy zaoszczędzone hajsy wydać na lepsze GPU. Chociaż again w 4 kwartale mają ponoć być premiery nowych GPU od zielonych

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

@Kaczi Coś tam poczytałem dzisiaj i i5-12600KF odpada raczej. Więc zostaje i7-12700F który będzie pewnie procesorem na lata lub i5-12400F którego pewnie będę zmieniał wraz z przesiadką na RTX4070/4080. Jedynie do czego jestem przekonany to ,że chcę iść w DDR5 i mini ITX. Martwi mnie też trochę polityka intela co do zmiany gniazda, AMD tutaj ma zdecydowanie bardziej konsumenckie podejście. 

 

Płytę pewnie zgarnę ASUS ROG STRIX B660-I, zależy mi na formacie mini-ITX. 

 

AMD 5800X3D kocur ale chciałbym teraz przeskoczyć na intela. Poza tym kosztuje 2500 zł. Mam obecnie w laptopie 5800H i kocur procek a wcześniej siedziałem na desktopowym 3600. Jednak co jakiś czas fajnie zmienić obóz a dawno już nie siedziałem na intelu. 

 

Budżet mam do 8500 zł więc tutaj wstępnie wybrałem Gigabyte GeForce RTX 3070 GAMING OC, Cooler Master MasterBox NR200,  i5-12400F, SilentiumPC Spartan 5 MAX, ASUS ROG STRIX B660-I GAMING, FURY Beast 16 GB 2 x 8 GB DDR5 5200 Mhz, Cooler Master V750 SFX Gold 750W, Windows 11, Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 970 EVO Plus. 

 

Jeśli zdecyduje się na i7-12700 to wtedy biorę DDR4 i nie celuję w mini ITX i dalej będę w budżecie chociaż tutaj już będę celował w chłodnicę. 

Odnośnik do komentarza

jak planujesz z góry przesiadkę na RTX40 to lepszy procek będzie mniej prawodpobnym bottleneckiem niż 12400F, przynajmniej tak mi się wydaję. Ceny DDR5 nadal szalone, ale kiedyś tam spadną. Zresztą w świecie PC nigdy nie ma dobrego momentu na zalożenie kompa, zaraz gdzieś wychodzi nowy standard albo nowe lepsze częśći, i jak część mówi nie ma czegoś takiego jak future proof, chociaż mi się wydaję że im lepsze ma się podzespoły to powinny wystarczyć ciut dłużej.

Z bud to mogę polecić NZXT H1 V2 , tą wersję właśnie V2, jest droga ale od razu z dedykowanym chłodzeniem AIO.   

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Zdecydowałem się jednak na lepszy procek ale nie i7 tylko na i5-12600KF czyli wersja bez GPU. Nie wiedziałem nawet ,że istnieje. Cena nawet ok, 1200 zł. Co do obudowy zostaję raczej przy swoim typie, składałem już jednego kompa dziewczynie i jakościowo bardzo fajna buda, dobrze wygląda i nie droga. 
 

DDR5 mega drogie dlatego biorę tylko 16GB, jest to dzisiaj wystarczające do gier a za rok, dwa wymieni się na 32 GB z przyzwoitymi opóźnieniami jak technologia dojrzeje. 
 

Jak wszystko się uda w sobotę będę go już składał :) 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
7 minut temu, Shago napisał:

Niestety RTX3060Ti Nie jest optymalną kartą do beztroskiego ustawienia wszystkiego na Ultra przy rozdzielczości 3440 x 1440, takie Halo: Infinite spada w okolice 20fps :/. Poczekam na premiery nowych GeForce 4xxx i pewnie wystąpi wysyp 3080 używek za fajne pieniądze, pewnie się skuszę.

 

a jak ustawisz 16:9 i ultra to jakie masz wyniki? Ja myślę o przesiadce na wyższą rozdzielczość, bo 1080p/60 z włączonym V-Sync zostawia jednak niedosyt.

Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, Paolo de Vesir napisał:

 

a jak ustawisz 16:9 i ultra to jakie masz wyniki? Ja myślę o przesiadce na wyższą rozdzielczość, bo 1080p/60 z włączonym V-Sync zostawia jednak niedosyt.


A nie wiem, spróbuję dać znać przez weekend jak sprawdzę. Ale osobiście wolę 21:9 niż 16:9, więc wolałbym zejść do 2580 x 1080, zamiast 1440p.

 

  

1 minutę temu, easye napisał:

No ale HALO to akurat przykład najgorszej optymalizacji na rynku. Gra, bez żadnej oszałamiającej grafy gdzie walczy 8 graczy na malej arenie.


Hmm.. A to ciekawe, gry MS raczej dobrze były optymalizowane.. W sumie Hitman 3 wszystko na max bardzo sporadycznie spadał poniżej 60fps, poniżej 50 ani razu.

Edytowane przez Shago
Odnośnik do komentarza

to prawda że Halo ma słabą optymalizację u mnie na rtx 3070ti i ryzen 5800x na 3440x1440p i ultra gra w otwartym świecie wyciąga 70-90 klatek i tylko w zamkniętych levelach trzyma 120 fpsów. 

 

Granie w 21:9 to droga sprawa, bo te kilka tysięcy pikseli więcej względem 16;9 wymaga naprawdę mocnej karty graficznej i trzeba moim zdaniem celować w rx6800xt lub rtx 3070 lub wyżej

Odnośnik do komentarza

Postawię jednak na 16:9. FHD na moich 24" jest już mocno poząbkowane, nie sądzę żeby 21:9 miało tu szczególnie pomóc. Za to 1440p przy 27" zapewni znacznie milszy dla oka obraz, a i znacząco zwiększy przestrzeń roboczą.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...