Skocz do zawartości

+++ CHCESZ KUPIC/ZMODERNIZOWAC KOMPA?


mlodziak1993

Rekomendowane odpowiedzi

Jak się samemu składa PC to mamy tak: randomowa obudowa z trzema wiatrakami, zasilacz z jednym, CPU z dwoma i GPU z trzema. Średnio 10 wiatraków w PC. 
 

Jeśli dla kogoś cichy PC jest ważny, to może taki sobie zbudować. Są na YT poradniki jak to zrobić. Apple stawia na to dużą uwagę i ich sprzęty często są całkowicie niesłyszalne. 

Odnośnik do komentarza

Ja z kultury pracy jestem mega zadowolony, trochę się pobawiłem krzywymi w biosie. Tyle ,że ja siedzę na 3070 a z 3080 może być inaczej. To jest ponad 100 watów więcej na samo ciepło a też 3 wentylatory. 

 

Powinni już do 3080 i 3090 dawać bloki wodne albo jeszcze bardziej rozbudować układ chłodzenia. Ciekawy jestem jak to rozwiążą przy serii 4xxx. 

Odnośnik do komentarza
9 godzin temu, C1REX napisał:

Jak się samemu składa PC to mamy tak: randomowa obudowa z trzema wiatrakami, zasilacz z jednym, CPU z dwoma i GPU z trzema. Średnio 10 wiatraków w PC. 
 

Jeśli dla kogoś cichy PC jest ważny, to może taki sobie zbudować. Są na YT poradniki jak to zrobić. Apple stawia na to dużą uwagę i ich sprzęty często są całkowicie niesłyszalne. 

Komputer całościowo jest cichutki dopiero jak w obroty wchodzi 3080 to chodzi jak szalona. Dodam że obroty i tak musiałem podbić na wiatraku by temperatura nie przekraczała 70-71 stopni bo zakładam że przy 80-85 już byłby mocny throttling i jednak nie jest to zbyt zdrowe dla karty.

Odnośnik do komentarza

Panowie, a ktoś z was bawił się może w chłodzenie cieczą? Tam ostatecznie chodzi przecież kilka wiatraków i fajrant, a temperatury bardzo spoczko. Mi się taki marzy, ale z powodu walorów czysto estetycznych, bo nie planuję upgrade'u w najbliższym czasie. ;) 

Odnośnik do komentarza
24 minuty temu, SpacierShark123 napisał:

Komputer całościowo jest cichutki dopiero jak w obroty wchodzi 3080 to chodzi jak szalona. Dodam że obroty i tak musiałem podbić na wiatraku by temperatura nie przekraczała 70-71 stopni bo zakładam że przy 80-85 już byłby mocny throttling i jednak nie jest to zbyt zdrowe dla karty.

co to za model 3080? 

Odnośnik do komentarza
19 minut temu, Paolo de Vesir napisał:

Panowie, a ktoś z was bawił się może w chłodzenie cieczą? Tam ostatecznie chodzi przecież kilka wiatraków i fajrant, a temperatury bardzo spoczko. Mi się taki marzy, ale z powodu walorów czysto estetycznych, bo nie planuję upgrade'u w najbliższym czasie. ;) 

Chłodzenie wodne nie daje chyba gwarancji, że będzie mniej wiatraków. Może być wodne i więcej wiatraków. Ważniejsze co chłodzisz i jakie temperatury zbijasz. 

3339355-a.jpg

 

Mój GPU z dobrym chłodzeniem (nie ten z obrazka) nigdy jeszcze nie wszedł na wyższe obroty. Czasem wiatrak na CPU przyspieszy, jak mu coś dowalę, ale nie przy grach. 
Najgłośniejsze są u mnie tanie wiatraki z obudowy. :nosacz3:

Odnośnik do komentarza
14 minut temu, Kaczi napisał:

ale chodzi Ci o całkowicie manulane chłodzenie gdzie sam tniesz, gniesz rurki i masz zbiorniczek z pompką. Czy takie all in one  gdzie w zasadzie są plug and play   

 

Nawet AiO, chodzi mi po prostu o to jak poprawia się kultura pracy przy przejściu na minimalną ilość wiatraków (aby zostały tylko te w chłodnicy i zasilaczu). Zastanawiam się czy ktoś w ogóle na forum korzysta z takiego rozwiązania. Zawsze dziwiło mnie, że przy tak niskich temperaturach podzespołów to rozwiązanie nie jest popularne.

Odnośnik do komentarza

Ja mam AIO na procesorze Cooler Master M240 więc AIO raczej ze średnio niskiej półki sobie i chwale sobie. Wcześniej miałem topowe chłodzenie powietrzem czyli Dark Rock Pro 4 i jednak chłodzenie cieczą jest u mnie wydajniejsze, a jednocześnie spadły też o kilka stopni temperatury na GPU, bo AIO od razu odprowadza gorące powietrze na zewnątrz, a nie wyrzuca je do obudowy

U mnie jest układ 2xSilent Wingsy 140 mm na froncie (ustawione tak by dmuchały zimnym powietrzem z zewnątrz wewnątrz obudowy), AIO na procesorze z radiotrem i dwoma wentylatorami 120 mm zamontowanymi na topie i jeden na Silent Wings 140 mm na tyle wyrzucający powietrze ze środka.

 

I imo ten uklad jest optymalny, jeśli chodzi o kulturę pracy i temperatury moim zdaniem. Jedyne co bym mógł poprawić to zamieniłbym wentylatory na topie z 120 mm na 140mm ale niestety w mojej obudowie nie ma takiej możliwości. 

 

Generalnie jeśli macie taką możliwość to polecam inwestować w wentylatory 140 mm lub większe, bo  przy wolniejszych obrotach (a co za tym idzie niższym hałasie) są one tak samo lub bardziej wydajne niż 120 mm maluchy. 

Odnośnik do komentarza
6 minut temu, Paolo de Vesir napisał:

 

Nawet AiO, chodzi mi po prostu o to jak poprawia się kultura pracy przy przejściu na minimalną ilość wiatraków (aby zostały tylko te w chłodnicy i zasilaczu). Zastanawiam się czy ktoś w ogóle na forum korzysta z takiego rozwiązania. Zawsze dziwiło mnie, że przy tak niskich temperaturach podzespołów to rozwiązanie nie jest popularne.

Interesowałem się kiedyś tematem jak składałem kompa. Chłodzenie wodne jest lepsze, ale nie jakoś drastycznie. Sam postawiłem na dobrą obudowę i zwykłe, ale dobre chłodzenie. Nie podkręcam i PC mi chodzi bardzo przyjemnie zawsze. Nawet podczas ostatnich upałów nic nie przyspieszało. Jestem zadowolony i 2 stopnie mniej nic by mi nie dały. 
 

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, SpacierShark123 napisał:

Ventus 3x OC , do 70% wentylatora jest super ale przy 80 no nie idzie już grać więc myślę by powoli na sztywno ustawić fan speed by do 80 stopni chodziła na tych 70%.

No Ventusy są tragiczne pod względem kultury pracy.

Nie wszystkie 3080 są jednak tak głośne jak, MSI Gaming Trio, czy Suprim, Asusy w wersji TUF czy STRIX radzą sobie o wiele lepiej. Wszystko zależy od jakości wykonania, ta sama karta od tego samego producenta może być zarówno bardzo głośna jak Ventus lub naprawdę cicha jak Suprim. 

 

 

Odnośnik do komentarza

No właśnie karta wzięta na premiere więc nie miałem wyboru bo kart nie było na rynku. No nic w przypadku 4xxx może uda mi się wyrwać msi trio z którego zawsze byłem zadowolony. Panowie a jaki program polecacie to sprawdzenia temperatury karty? Chodzi mi o jakiś benchmark bym na godzinke zapuścił i sprawdził jakie temperatury przy jakim RPM% trzyma.

Edytowane przez SpacierShark123
Odnośnik do komentarza

Ja polecam jeszcze GAMING OC od Gigabyte, wcześniej miałem 2060S a teraz 3070 i super kulturka pracy. 

 

@Paolo de Vesir Ja mam AIO i jest ciszej i chłodniej. Jak było wcześniej wspomniane wywala gorące powietrze na zewnątrz. Mam je na i5 12600. Do tego wpadło mi takie osiągnięcie podczas testów proca :cool:

image.png.3f71be86a16ebf1d6125d2eece277b19.png

Odnośnik do komentarza

w normalnym użytkowaniu i tak tego nie widać a same wentylatory P14 maja dobrą wydajność przy spoko cenie no i można je też parować ze sobą. Może nie jest to tak fajne jak system Lilan Li,   ale działa. Nie jestem jakimś wielkim fanem RGB. Jedną firma która nie idze w RGB jest Noctua ale wiadomo że za tą firmą idą wyniki i oni w chłodzenie jak i wiatraki umią. Reszta ma wresję z  RGB lub  bez, zresztą ktoś już w tym wątku wspomniał żę RGB można wyłączyć .
@Paolo de Vesir nie mam porównania ale ponoć 140mm wiatraki są cichsze od 120mm

Nie wiem na ile miarodajne, bo mierzyłem z apki na iphone ale ja w swoim systemie mam 4 x 140mm + 120mm + 3x wiatraki z GPU  w idle mam w granicach 40-45 decybeli. Kompa składałem sam wiec istnieje możliweość że mogłem coś źle podłączyć  w kewsti wiatraklów. Jednak totalnie mi nie przeszkadza ten poziom hałasu. Jak gram to dużo głośniej nie jest 

Odnośnik do komentarza

Mogłeś zrobić podobnie jak ja i kupić wentylator bez pwm lub podłaczyć tak żeby nie działał. Przykładowo bezpośrednio pod zasilacz. Wtedy masz cały czas maksymalne obroty na fanie. 
 

Masz mega głośno na idle. Z jakiej odległości mierzysz? Ja tyle nie mam na testach pod pełnym obciazeniem. 

Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, ASX napisał:

To że karta jest od MSI niewiele mówi. Bo MSI produkuje zarówno świetne Gaming Trio jak i wspomniane Ventusy

MSI Trio, zresztą ze swojego doświadczenia wiem że im wyzszy model karty tym głośniej w obudowie. 2080 też były znacznie glosniejsze niż 2070.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...