Skocz do zawartości

+++ CHCESZ KUPIC/ZMODERNIZOWAC KOMPA?


mlodziak1993

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, easye napisał:

No ok, ale gdyby to była różnica chociaż 15-20% między kartami, a często jest tak że masz 5 fpsow więcej niezależnie czy porównujesz wersję 10GB, TI, czy 3090. No ale tak jak pisze ASX, rozumiem jak ktos szuka do zastosowań profesjonalnych, do gier raczej dopłaty wychodzą średnio opłacalnie.

 

Miałem np. 3070 TI I względem zwykłej 3070 nie była warta nawet tych 4 stów. 3080 12 GB względem 10 GB też większej różnicy w grach nie ma, 3080 TI zaś czy 3090 to dla mnie już zdecydowanie za mały wzrost wydajności w grach względem ceny.

 

Akurat mogę się wypowiedzieć co do 3080 vs 3080 Ti, bo innym 30xx się bliżej nie przyglądałem, to różnica między nimi jest prawie taka jak piszesz, a więc około 15% więcej FPS (wiadomo, czasem trochę mniej, czasem więcej, zależy od gierki) . Przy graniu w 4K dla mnie to robi dużą różnicę, bo to często niby tylko ok. 10 FPS więcej, ale pozwala czy to native czy na DLSS Quality utrzymywać się w wielu grach spokojnie na poziomie 60+ FPS (oczywiście wszystkie suwaki na prawo master race ;)). To się tylko wydaje, że to marne 10 FPS, ale patrząc na procenty jak na 3080 jest 55 FPS, a na 3080Ti 65 FPS to te 10 FPS robią różnicę na poziomie prawie 20% w stosunku do 3080. 

Jeżeli w ogóle można przy obecnych cenach GPU mówić, że cokolwiek się opłaca, to imo akurat 3080Ti jest spoko, bo daje w grach wydajność 3090 w o wiele niższej cenie, różni się tylko ilością VRamu (12GBvs24GB), którego i tak w grach nie wykorzystasz.

Co do VRAM to do tej pory może z 2-3 gry przekroczyły u mnie 10GB wykorzystania, ale w tym momencie te dodatkowe 2GB się przydały, np. Far Cry 6.

 

Edytowane przez tjery
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
59 minut temu, ASX napisał:

to fakt, dodałbym jeszcze że mniej rdzeni RT co przekłada się na gorszą wydajność z grami wykorzystującymi ray-tracing.

 

 

No na papierze fajne karty, a jak weźmiemy pod uwagę właśnie DLSS i RT to wydajność 2 razy gorsza niż w kartach nvidi.

Odnośnik do komentarza
14 minut temu, Czoperrr napisał:

Ile mniej więcej trzeba wydać teraz na blachę zbudowaną od podstaw tak aby pograć komfortowo w gry przez czas trwania tej generacji? 

Masz na myśli czas trwania ten generacji konsol? 

Kwestia tego co uważasz za komfortowe granie (4K i wszystko na prawo vs 1440p na medium). 

 

Aktualnie kompy z 3080 lub 6900xt to coś około 8000zł. Wciąż kiepski czas na kupno PC. :frog:

Odnośnik do komentarza
7 minutes ago, C1REX said:

Masz na myśli czas trwania ten generacji konsol? 

Kwestia tego co uważasz za komfortowe granie (4K i wszystko na prawo vs 1440p na medium). 

 

Aktualnie kompy z 3080 lub 6900xt to coś około 8000zł. Wciąż kiepski czas na kupno PC. :frog:

1440p na High, niekoniecznie z RT.

Odnośnik do komentarza
4 minuty temu, Czoperrr napisał:

1440p na High, niekoniecznie z RT.

Jeśli nie chcesz RT, to możesz aktualnie zaoszczędzić sporo kasy idąc w Radeona. W normalnych warunkach nikt by nie polecał AMD, bo GeForce jest lepszy, ale przy dzisiejszych cenach sytuacja stanęła na głowie. 

 

Jeśli chcesz sam zbudować sobie PC, to zwyczajnie wrzuć do koszyka podzespoły i sprawdź aktualną cenę. Najbardziej niestabilne są aktualnie ceny kart. Nie wiadomo też jak rynek zareaguje na GPU od Intela i na kolejną generację kart od AMD i NVIDII jakoś pod koniec roku.

Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, sprite napisał:

Cipex, gdzie niby masz kompa za ~8k z 3080? Ja teraz takiego składam i 10k to minimum jak nie chcesz brać najbardziej budżetowych componentów.

Spermite: mówię o najbardziej optymistycznym scenariuszu. 5299zł za kartę (dopiero ktoś wrzucał promkę) i 3000zl za resztę. CPU wystarczy Ryzen3600. 16gb ram. 500gb SSD. Myślisz, że się nie da? A co, jeśli kupi się używane? Ceny ostatnio zaczęły lekko spadać.  Skąd ta agresja?  :ragus:

 

 

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
16 minut temu, Czoperrr napisał:

Cipex i Spermite co za tag team :pawel: Dzięki chłopaki za rzetelne odpowiedzi. 

Mamy już długo trwającą relację :nosacz:

Osobiście polecam jednak rozważenie wstrzymania się chociaż chwilkę z kupnem. Ceny dopiero zaczęły się normalizować.

 

Za moment mają wyjść karty Intela w dużym nakładzie. Moc ma być zbliżona do 3070 według plotek.  To powinno zbić ceny kart konkurencji. Do tego nowe karty NVIDII i AMD już niedługo i podobno ogromny skok wydajności. 

 

Jednak tak jak izi pisze, to nawet te 3070 styknie. Ja osobiście lubię też iść pod prąd i biorę AMD. Gorszy RT i brak DLSS, ale więcej mocy.  Dla innych polecam jednak GeForce. 

 

Hardware Unboxed dość fajny filmik wypuścił akurat teraz. 

 

 

Odnośnik do komentarza

Te nowe karty nvidi dopiero może pod koniec roku i tak jak pisaliśmy na poprzedniej stronie, co z tego ze AMD na papierze ma więcej mocy, jak później wychodzi Ci taki DL i na mocnej karcie AMD chodzi z włączonym RT w 30 fpsach, a na sredniaku od Nvidia w 70 z włączonym DLSS...

Nowe karty od Intela- spoko, ale skoro AMD od tylu lat odstaje od nvidi, nawet w głupich sterowników pod gry, to jakoś nie chce mi się wierzyć, ze debiutant zrewolucjonizuje rynek.

 

Osobiście nie lubię rad w stylu warto się wstrzymać, poczekaj trochę, bo tak można czekać do usranej śmierci, rozumiem jeszcze jak ktoś czeka parę tyg., miesiąc, a nie parę miesięcy by zobaczyć jakie karty wyjdą.

A jak to będzie kolejna premiera na papierze z taka dostępnością jak RTXy? Zamówienie i kolejny rok czekania na realizacje, albo 450% msrp od Janusza z OLX. I znowu czekamy?

 

Dla mnie najtrudniej kupić 1 budę, bo zawsze trzeba wypluć najwięcej, ale wystarczy zainwestować w płytę główna z głową/średniej polki procesor i naprawdę, wymiana karty graficznej raz na rok/dwa/3 to koszt często nie wiele większy jak wymiana konsol co 2 lata na wersje pro, która na końcu i tak odstaje. 

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

No nie wiem, zobaczyłbyś tą grafikę na PC i nie chciałoby Ci sie konsoli odpalać - taka kolej rzeczy. Inna sprawa, że PC na pewno nie jest dla wszystkich, bo mimo wszystko nie jest to aż taki komfort grania jak na konsolach, gdzie w 99.9% wszystko zawsze działa po naciśnięciu GRAJ i czasami trzeba skonfigurować. 

A co do luncherów - miałem takie samo zdanie kiedyś, do póki nie zrozumiałem, że dzięki temu mam niemalże wszystkie gry albo w abonamentach, albo za 1/3 ceny premiery z konsol. Ta cała konkurencja luncherów/key shopów to tylko plus dla graczy pecetowych. Wystarczy popatrzeć na taki Epic, który w ciągu roku za free oddaje więcej wartościowych gier niz sony w swoim Plusie...

 

Chciałem jeszcze dodać, że rynek PC to taka hiperbola, że na prawdę ciężko się wstrzelić w miesiąc by wszytkie komponenty były tańsze. Nie raz się naciąłem na to, że czekałem, aż ceny kart spadną, ale za to za ram czy dysk musiałem zapłacić 3x tyle co przez 2 miesiącami.

Jak ktoś ma dużo czasu to jedynie polecam kupować dany komponent który jest aktualnie na promocji i wtedy naprawdę można tanio złożyć peceta. Np. widzimy dobrą promkę na płytę kupujemy, w kolejnym miesiącu procka itp. Będzie to trochę dłużej trwało i na pewno potrzeba cierpliwości.

I jasne, też wydaje mi się, że cena kart nadal będą spadać,, ale nikt nie przewidzi jaki będzie rynek za 2 miesiące, ruscy pojadą na Kijów i ceny wszystkiego skoczą gwałtownie do góry.

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, easye napisał:

Osobiście nie lubię rad w stylu warto się wstrzymać, poczekaj trochę, bo tak można czekać do usranej śmierci

Zgadzam się. Ta rada czekania jest jak meme na forach o sprzęcie. Napisałem bardziej o rozważeniu takiej opcji, a nie wprost rada o czekaniu. Mi też radzono czekać i jakbym poczekał miesiąc lub dwa, to by nie miał PC. Kupiłem w Lutym 2020 tuż przed początkiem problemów. Pierwsze podzespoły kupiłem jednak już w październiku 2019 i czekałem na oferty. Zignorowałem też kilka rad, co mi na dobre wyszło (np. sporo za mocny zasilacz).

Jednak tym razem mamy sytuację nietypową, bo karty mają ceny z dupy. I nie mówię tylko o przebitkach, ale sama cena rekomendowana jest wysoka. Nvidia całkowicie rezygnuje z sugerowanej ceny. Dopiero zaczyna się coś normować i niemal z dnia na dzień wygląda to coraz lepiej. Intel ma podobno dość dużo tych swoich kart i to też może pomóc. Jak będzie, to nie wiem, ale plotki są z dobrych źródeł. 

Odnośnik do komentarza

@easye mam przecież 3080 i widziałem jak to wyglada wiec nie muszę sprawdzać. Dla mnie to nie jest jakaś powalająca różnica tym bardziej ze jak pisałem teraz jak mam tv z vrr i możliwość ogrania praktycznie wszystkiego na konsolach to serio nie chce mi się xd Nie wiem czy masz ps5 lub sexa ale nie wygrasz z tym ile trwa powrót do gry. Inna sprawa to w co się gra. Nie gram w farcry i assasiny ani fife. Ostatnie co na 3080 ograłem zanim poszedł do kopalni to alyx na rifcie i całe 20 minut cyberpunka żeby skumać ze to gra nie dla mnie.

Jak składałem kompa 3 lata temu (jeszcze na 2080ti) to teraz jak patrzę to grałem na PC tylko w gry na vr no i wtedy mając ps4 pro i Xboxa można było oszaleć a teraz? 
Of course pcta się nie pozbędę bo dałem za kartę tyle ze śmiech a jeść nie woła.

Odnośnik do komentarza

No rozumiem, dla mnie to w wielu multiplatformach różnica generacji, a i taka Forze, która na 3080 ogrywales pewnie w 80 fpsach jak sobie porównasz do trybu wydajności to nie ma co zbierac. 

Mam jeszcze PS5, ale jak GOW przesuną o kolejne miesiące to pewnie poleci do zyda...

Odnośnik do komentarza

Pewnie tak szkoda ze prawie puściłem pawia po 10 minutach z ta gra. Ile kurła można? Przecież to jest 5 x to samo. No nie mogę odrzucają mnie gry od m$ gdyby nie gamepass to bym sprzedał w cholerę.

4 minuty temu, easye napisał:

No rozumiem, dla mnie to w wielu multiplatformach różnica generacji, a i taka Forze, która na 3080 ogrywales pewnie w 80 fpsach jak sobie porównasz do trybu wydajności to nie ma co zbierac. 

Mam jeszcze PS5, ale jak GOW przesuną o kolejne miesiące to pewnie poleci do zyda...

 

Edytowane przez mozi
Odnośnik do komentarza
7 minut temu, mozi napisał:

Pewnie tak szkoda ze prawie puściłem pawia po 10 minutach z ta gra. Ile kurła można? Przecież to jest 5 x to samo. No nie mogę odrzucają mnie gry od m$ gdyby nie gamepass to bym sprzedał w cholerę.

 

No zgadzam sie to tylko taki przykład, ze i multiplatformy i często exy na PC jednak wyglądają znacząco lepiej, czasami to tez jest wybór grać w 25 klatkach a 110 na Ultra, wiec nie powiedziałbym, że różnica jest mała.

Tak czy siak rozumiem tez wygodę, sam chwaliłem sobie Xboxa/Quick Resume i wracanie do gier w parę sek. 

Ja zawsze przenosiłem kompa pod TV przez brak HDRu, odkąd kupiłem UW z HDrem juz tego nie robię.

Odnośnik do komentarza

Sam po kupieniu PC jeszcze przez jakiś czas grałem na PS4, bo było wygodniej i chciałem zbierać platyny. I to pomimo tego, że oba sprzęty miałem w tym samym miejscu i PC był na stałe podpięty do TV jako drugiego monitora. 

Jednak z  biegiem czasu naturalnie przeszedłem na PC. 

 

Wszystkich powodów na początku nie widziałem i zaczęły do mnie przychodzić stopniowo. 

Chciałem np. zagrać w stare gry z PSX i na PC przez emu to najlepsza opcja. Tak samo jak chciałem zagrać w Metroid Dread ze Switcha - zagrałem na PC. Chciałem dzieciom pokazać Dance Dance Revolution i na PC jest darmowa wersja ze wszystkimi piosenkami + tworzone przez ludzi. 

Chciałem zagrać w zmodowane FF7 i Dark Souls i to tylko na PC jest. Darmowe gry na PC to jest jakiś kosmos. Ceny gier pdobnie. Ostatnio kupiłem Dying Light Platinum edition za £3.99. Chcę kupić Elden Ring i na PC sporo tańsze i będą mody. 

 

Teraz jesteśmy po premierze nowych konsol. Tym razem konsole są wyjątkowo mocne, a i tak słabsze od PC. Różnica faktycznie nie jest wielka, ale to dopiero początek generacji. Z roku na rok różnica mocy będzie się powiększała, by pod koniec było to, co teraz jest przy ps4 i xbox one. Dodatkowym argumenetem będzie być może wojna konsol na exclusivy, gdzie PC i tak dostanie wszystko + swoje exy. 

Odnośnik do komentarza

Śmieszy mnie trochę gadanie o tej mitycznej już wygodzie grania na konsoli, tak jakby granie na PC to była fizyka kwantowa. Siadam, odpalam PC, po 15 sekundach jestem na pulpicie, po kolejnych 5 sekundach jestem np. na Steamie, klikam w grę, gram. Na SSD Samsunga gry mi się ładują szybciej niż na next genach, ok, nie ma quick resume, także tu plus dla XSX. M&K, pad, kierownica, do wyboru, do koloru - do każdego rodzaju gry najlepszy kontroler. Pad od XSX bez żadnych kombinacji działa z każdą grą (chociaż mało co na nim gram, tylko w gry ala God of War). A wiem co mówię, bo dopiero w te wakacje przeszedłem na PC, wcześniej od Szaraka aż teraz do PS5 zawsze konsole.

Rozumiem, że może chodzić o to, że czasem trzeba coś przestawić i chwilę pokombinować, żeby gierka działała na PC tak jak powinna, ale obecnie przy wsparciu netu to jest chwila. I moim zdaniem tą niedogodność w całości rekompensuje swoboda konfiguracji i mody (jak całożyciowy gracz konsolowy muszę przyznać, że mody to coś pięknego). Na konsoli w gierce Ci coś nie pasuje to musisz czekać aż łaskawie twórcy się tym zajmą, o ile w ogóle się doczekasz, na PC chwila moment i masz naprawiony/zmieniony/dodany prawie każdy aspekt gry jaki sobie wymarzysz.

Co do grafiki to tylko ktoś komu średnio zależy na tym aspekcie może powiedzieć, że nie ma dużych różnic między mocnym PC a next genami, może na skompresowanych porównaniach na YT, ale na żywo różnica jest bardzo duża, nie wspominając już o płynności (wiem co mówię, bo mam PS5, a niedawno opyliłem XSX). Ray tracing, DLSS, Nvidia mega dała do pieca na tej generacji kart.

A nawet takie rzeczy jak suwak FOV w grach FPP, który jest w każdej takiej grze na PC (na konsolach tylko wyjątkowo), dla mnie to totalny gamechanger, na max fovie plus m&k gry FPP to zupełnie inna bajka. Wygoda grania w strategie, gry z rzutem izometrycznym, ceny gier, "wsteczna kompatybilność", w tym granie w starsze gierki w najlepszej możliwej jakości bez czekania na "next gen pacze". Mógłbym wymieniać i wymieniać, a jedyne co mi przychodzi do głowy na korzyść konsol to cena w stosunku do jakości jaką oferują i te kila exów Sony, które się ostało (mam nadzieję, że już niedługo ;)). No i wiadomo, że mówimy tu tylko o graniu w gierki, wiadomo co może jeszcze PC poza tym :)

O takich argumentach jak granie zgarbionym w mega niewygodniej pozycji przy monitorze 19cali bez HDR nawet nie wspominam. Zwykłe krzesło gamingowe za kilka stów, Oled 48 cali zamiast monitora (wszystko działa bez problemu, Gsync i inne bajery) i gra mi się wygodniej niż na tej mitycznej konsolowej "kanapie".

Także obecnie poza ceną nie widzę większych minusów w graniu na PC ;)

 

Edytowane przez tjery
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

@tjeryale to zawsze jest trochę zabawy z PC bo jednak wole usiąść przed dużym tv a nie 48 calami na taborecie sorry xd

nie mów mi jak mam grać i tyle. Rób jak lubisz nie musisz sobie racjonalizować zakupu potężnego 3080ti za 10k na forum konsolowm.

Jak pisałem nie żałuje zakupu 3080 ale czy teraz kupiłbym taka kartę za 5,5k? No nie sadze. 

Jedyne co mnie trzyma przed PC to jak wspominałeś opcja odpalenia re2 w vr np czy emulatory.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...