Skocz do zawartości

+++ CHCESZ KUPIC/ZMODERNIZOWAC KOMPA?


mlodziak1993

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Ukukuki napisał:

Każdy procek jest obecnie wąskim gardłem dla 4090 w 1080. Co do 4k 9900 ma już 4 lata więc jest to już całkiem stary procek i ciężko oczekiwać ,że nadąży za topową kartą  po tylu latach. 

Ale ja pisze o 4K a i tak więcej niż 120 fps mnie nie interesuje. Zastanawia mnie tylko pobór mocy bo 4090 po oc potrafi wyssać ponad 600w gdzie mój Zasialcz ma 750. Inna sprawa ze pokoć wtyczki się topią ehhh zostaje z 3080 tym bardziej ze dlss daje pograć w sumie bez problemu. 

Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, mozi napisał:

Ale ja pisze o 4K a i tak więcej niż 120 fps mnie nie interesuje. Zastanawia mnie tylko pobór mocy bo 4090 po oc potrafi wyssać ponad 600w gdzie mój Zasialcz ma 750. Inna sprawa ze pokoć wtyczki się topią ehhh zostaje z 3080 tym bardziej ze dlss daje pograć w sumie bez problemu. 

 

Te wtyczki to rozdmuchany problem, trzeba się starać, żeby to stopić, coś jak wypalenie oleda. To topienie nie ma nic wspólnego z poborem energii, są po prostu podatne na mocne zaginanie przy wyjściu z karty. 

Co do poboru to w większości przypadków bierze między 300-400W (wymaksowane nowsze gry w 4K 120klatek, przy starszych i mniej wymagajacych sporo mniej), z OC do 2925Mhz na rdzeniu w CP 2077 bierze maks pod 420-430W, średnio koło 400. Także te 600W to raczej w jakichś testach, nie podczas grania. Najwyżej co u siebie widziałem to pierwszy Plague Tale na maks ustawieniach w 4K ze skalą rozdzielczości na prawie 8K - dobijał do 450W. 

  • Plusik 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Czytając końcówkę wątku o kartach i CPU i tego ile kto chce FPS wyciągać:blink:

Od 15 lat nie ogarniam "mentalność" pecetowsca typowego mimo posiadania tylko peceta do grania od 2004 roku:blink:

Zawsze komputer lub karta były brane i było szukane w dniu gdy coś padało, nigdy na bieżąco, nigdy śledzenie, jaranie się tym itd. Co było w dniu gdy padło szukanie wydajnego i taniego. Nigdy by być pod jakieś TOP i nadążać nad trendami. To jakis mniejszy chyba syndrom PCMastera się objawia tylko u graczy PC. I tylko u nich ciągłe gadanie o szynach dławieniu się itd:blink:

Pewnie to też to, że od zawsze byłem konsolowcem ale z braku hajsu na nowa konsolę i PC do pracy musiałem kompa do grania również kombo zrobić. Czytam, i czytam i zawsze oczy wielkie. Jak o ilości KM w aucie co roku z gazetek, lub babskie dyskusje o kożuchach i paznokciach:reggie:

Wy to macie "problemy" i wynajdywanie sobie kolejnych, przy modernizowaniu sprzętu. Mi aby chodzi i bym mógł grać nawet na średnich i tyle:unknown: Gry są ważniejsze bardziej.

Edytowane przez Soyokaze
  • Smutny 1
  • Minusik 2
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Hej – szybkie pytanie.

Ostatnio mocno wkręciłem  się w Battlefielda 2042, gra niestety tylko optymalizacyjnie leży na podłodze.

Na swoim Ryzenie 3 3600 + RTX 3080 z Ultra + RT + DLSS Jakość mam latające 58-90 klatek.

Strasznie mnie to irytuje.

 

Zastanawiałem się, czy jakbym wymienił leciwego ZEN 2 na ZEN 3 – Ryzen 5 5600 z zeszłego roku, który podobno pod gry był hitem, to czy przy takiej rozdzielczości w jakiej gram (UW – 3440x1400) zyskałbym te parę klatek?

  • WTF 1
Odnośnik do komentarza

Eluwina

Mam pytanko bo chciałbym dorzucić sobie kolejne 16 GB ramu. Obecnie mam Patriot Viper 4, DDR4, 16 GB, 3400MHz, CL16 2x8GB działające na 3000 albo 3200 bo na 3400 się komp wypierdalał i się dowiedziałem że max tych pamięci na tej płycie to 3333. Płyta to MSI B450 A-PRO MAX.

 

No i teraz pytanka:

1. Jak to jest w kwestii kompatybilności różnych kości? Wiem że najlepiej aby opóźnienie i taktowanie było takie samo ale w ogóle jest jakaś strona z kompatybilnością że dane moduły danych producentów będą się ze sobą gryźć i komp będzie niestabilny czy te lepszej jakości raczej nie powinny sprawiać problemów? A może od razu lepiej kupić 4x8 GB tego samego producenta i wyjebane? Ale z drugiej strony troszkę może to być wyrzucanie kasy w błoto czego wolałbym uniknąć.

2. Myślałem o tych:

https://www.x-kom.pl/p/545500-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-3200mhz-cl16-viper-steel.html

lub 

https://www.x-kom.pl/p/649156-pamiec-ram-ddr4-goodram-16gb-2x8gb-3200mhz-cl16-irdm-x-black.html

 

Widziałem w komentach że te Patrioty działają u ziomka na tej samej płycie i tym samym procku co ja mimo że na stronie producenta ten model pamięci nie jest wypisany w kompatybilnych. Niby ostatnia aktualizacja spisu była w sierpniu 2022 no ale mogli wszystkiego nie zaktualizować.

 

Co myślicie? 

Odnośnik do komentarza

raczej nie musi byc takie samo, możesz kupić nawet szybszy ram, zestawianie pamięci wolniejszej z szybszymi też nie ma najmniejszego problemu, bardzo rzadko zdarzają się jakieś problemy, ale to głownie w starych chujowych biosach.

Kiedyś jeszcze mówiło się, że lepiej wsadzać 2x16 np. przez Dual Chanel, ale w nowych procesorach (choćby AM4) z układami Ryzen 3000 bez zająknięcia obsługuje duże zestawy szybkich pamięci, dual rank to także nie problem, a dual channel na czterech modułach jest nawet odrobinę wydajniejszy od dwóch w testach. (choć pewnie jakieś 3-5% ;))

Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, easye napisał:

raczej nie musi byc takie samo, możesz kupić nawet szybszy ram, zestawianie pamięci wolniejszej z szybszymi też nie ma najmniejszego problemu, bardzo rzadko zdarzają się jakieś problemy, ale to głownie w starych chujowych biosach.

Kiedyś jeszcze mówiło się, że lepiej wsadzać 2x16 np. przez Dual Chanel, ale w nowych procesorach (choćby AM4) z układami Ryzen 3000 bez zająknięcia obsługuje duże zestawy szybkich pamięci, dual rank to także nie problem, a dual channel na czterech modułach jest nawet odrobinę wydajniejszy od dwóch w testach. (choć pewnie jakieś 3-5% ;))

Sorry stary, ale bzdury piszesz. 

- ddr5 i obsadzenie 4 slotów to w ponad 90% przypadków na tą chwilę brak możliwość odpalenia komputera (bez różnicy Intel czy AMD). Pierwsze kilka lat na ddr4 było identycznie. 

- ddr4 to wielu przypadkach to samo na xmp, i pomaga manualne ustawianie (w ddr5 manualne nic nie daje) 

- wydajność 2 vs 4, jest identyczna lub z przewagą 2, jedynie 1% low na 4 jest bardzo często wyższy 

- mieszanie różnych prędkości to już w ogóle najgłupsze co mogłeś wymyślisz. Owszem, przed ddr4 jak wsadziłeś 2 różne, to odpalał się jako wolniejszy i żadnych problemów nie było. Ale od dd4 takie kombinowanie nie ma żadnego sensu i powoduje problemy z xmp i tak dalej. A skoro ktoś tu zadaje pytanie, to nie jest specem i sam sobie nie ustawi częstotliwości i timingów wszystkich rzędów 

Edytowane przez PiPoLiNiO
Odnośnik do komentarza

XD 

Pipolino jak zwykle, wbija "bzdury" i nawija nie na temat...

Chłop pyta o DDR4 (wiec po cio piszesz o DDR5).

XMP zgadzam sie, moze nie działać, tym bardziej na 4 różnie taktowanych ramkach, najwyżej płyta ustawi 32 GB na 3200, różnicy od 3400 nie będzie.

 

Odnośnik do komentarza
5 minut temu, easye napisał:

XD 

Pipolino jak zwykle, wbija "bzdury" i nawija nie na temat...

Chłop pyta o DDR4 (wiec po cio piszesz o DDR5).

XMP zgadzam sie, moze nie działać, tym bardziej na 4 różnie taktowanych ramkach, najwyżej płyta ustawi 32 GB na 3200, roznica miedzy 3400 będzie żadna.

 

Wpadnij do mnie. Zresetuje BIOS aby wszystko było jak z pudełka . Mam 4x8 3600. Chyba najbardziej popularne Beast. Na z590. Zobaczymy, czy po kilku h walki z uruchomieniem dalej napiszesz koledze to samo :) Z innymi ramami 2 razy droższymi i niby niemal najlepszy mi na rynku dokładniejsze ta sama sytuacja. Ba. Nawet jak jakoś w końcu odpalisz xmp, to ponowne uruchomienie kompa sprawi, że wszystko zdechnie. Mimo iż działało. 

 

Kolejny raz piszesz o teorii z yt pewnie. To samo było z wydajności starych prockow z nowymi kartami. 

Edytowane przez PiPoLiNiO
Odnośnik do komentarza

Ja nie mam problemów. Dla mnie to żaden problem bo i tak zawsze ustawiam manualnie. 

 

To wszystko zaczęło się właśnie od 590 na ddr4 po wprowadzeniu Gear 1 i 2, a 690 i 790 na ddr5 ma jeszcze gorzej. 

 

Gość wyżej pisze, że ma problem z topowymi pamięciami aby działały w swojej natywnej prędkości. Więc uwierz, tam nie wystarczy polecić czegokolwiek aby działało. A Ty wesoło mu piszesz, że zawsze wszystko git. Więc rozumiem, że jak kupi i nie zadziała, to mu oddasz kasę bo jesteś pewny swojej wiedzy?

Edytowane przez PiPoLiNiO
Odnośnik do komentarza
8 minut temu, easye napisał:

ja pierdole, napisał, że na 3400 sie wypierdala, bo maksa jakie może dać 3333 hz. No to nie dziwne że nie działa.

Dobra zostawiam to, nic nie będzie działać Suteq, kup sobie 2*DDR 5, nową płytę i procesor. :lapka:

Naucz się czytać, "max TYCH pamięci NA TEJ płycie to 3333".

 

Inna rzecz, że amd jest dużo bardziej kapryśny w kwestii ram niż Intel. Więc tu wsadzanie różnych prędkości to w ogóle abstrakcja. Tak czy siak, skoro szuka 3200 to rozumiem, że nie chce ich ustawiać wyżej, więc niech weźmie cokolwiek byle w identycznym zestawie. 

Edytowane przez PiPoLiNiO
Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, easye napisał:

No to tym bardziej, niech kupi zwykłe 3200 Hz.

Tak w ogole to po co Ci 32Gb @suteq?

I tak i nie. Ta płyta mu działa na 3333 z patriot, co i tak jest dobrym wynikiem. Tam natywne jest 2933. Więc wszystko powyżej to kwestia ram i szczęścia. Więc 4x3200 niekoniecznie muszą zadziałać w 3200. 

Odnośnik do komentarza
12 minut temu, easye napisał:

No to tym bardziej, niech kupi zwykłe 3200 Hz.

Tak w ogole to po co Ci 32Gb @suteq?

Bo po przejściu na lepsze GPU i wyższą rozdzielczość zużycie RAM-u jak mam odpaloną gierkę + kilka rzeczy w tle dobija do 15GB co już jest dosyć niebezpieczną liczbą. Wolałbym mieć większy zapas. 

 

Swoją droga to nieźle mi namieszaliście teraz xD

 

@PiPoLiNiO

Co masz na myśli przez 'tam jest natywne 2933'?

 

 

Odnośnik do komentarza

Dziwne - sam gram w 3440x1440, mam 2 monitory, często na 2 (1080p) odpalony discord, whatsupp, przeglądarka w tle, spotify, walpeper engine i parę innych programów do zarządzania i chyba mam 50-60% z 16GB. Może zobacz najpierw, co dokładnie Ci tak Ram zjada.

Odnośnik do komentarza

@suteq no działanie pamięci powyżej 2933 to już jest overclocking na Twojej płycie. 

Teraz, easye napisał:

Dziwne - gram w 3440x1440, mam 2 monitory, często na 2 (1080p) odpalony discord, whatsupp, przeglądarka w tle, spotify, walpeper engine i pare innych programów do zarządzania / programów i chyba mam 50-60% z 16GB...

Coś ewidentnie źle Ci pokazuje. Opera 12 kart, discord i warzone 2 + launchery steam i tak dalej, i przy 16gb miałem wzięte 15.4, przy 32gb mam koło 18-19. 

 

Może masz wirtualną za dużą ustawioną i Ci bierze w pierwszej kolejności. Chociaż byłoby to dziwne. 

Odnośnik do komentarza
4 minuty temu, PiPoLiNiO napisał:

@suteq no działanie pamięci powyżej 2933 to już jest overclocking na Twojej płycie. 

Wszystko jest OC w takim przypadku bo bazowa szybkość moich pamięci to bodajże 2166. 

  

4 minuty temu, easye napisał:

Dziwne - sam gram w 3440x1440, mam 2 monitory, często na 2 (1080p) odpalony discord, whatsupp, przeglądarka w tle, spotify, walpeper engine i parę innych programów do zarządzania i chyba mam 50-60% z 16GB. Może zobacz co Ci tak ram zjada.

To nie jest tak że to zużycie jest stałe. Po prostu zdarza się że dobija do takich wartości a nie lubię ograniczać sobie programów w tle. Na przykład grając w Tiny Tina's Wonderlands na samym początku z odpalonym Discordem, przeglądarką na drugim ekranie i odpalonym filmikiem na YT potrafi mi wskoczyć na 14,5GB, po czym spada do niecałych 11. 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...