Skocz do zawartości

PSX Extreme 289


Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się zawsze jak ktoś pisze, że jakiś dział jest do zaorania, co by miało się pojawić w jego miejsce i generalnie - po co? :D Zyskasz stronę albo dwie kosztem treści wartościowej dla jakiejś części czytelników i co tam wrzucisz - kolejna recke jakiejs drugorzędnej gierki ze Switcha? No chyba że krytykujący mają juz jakieś pomysły w zanadrzu, to ja chętnie bym poczytał i podyskutował o konkretach. 

 

Co do felietonów dotyczących szerszych kontekstów branży, to jak dla mnie one są jak najbardziej na plus. Felietony mocno osadzone w kontekście jakiejś konkretnej gry, której kompletnie nie znam i mnie nie grzeje (w tym numerze bodaj Zax i Walkiewicz takie pisza), są dla mnie zupełnie nieprzyswajalne, bo po prostu nie wiem o co cho, ale rozumiem, że sporo czytelnikow może je uznać za interesujące, wiec nie uważam, aby były do wyjebania. :D Ale treści bardziej ogólne mogą zainteresować szersza grupę, więc ich obecność zupełnie mnie nie dziwi i sam chętnie do tego sięgam. 

 

Ze względu na urlop przez ostatnie tygodnie sięgnąłem po najnowsze PE, Pixela i CDA, i naprawdę jestem pod wrażeniem tego, na jakim poziomie jest teraz Szmatlawiec w porównaniu do reszty. CDA jest przeladowane reckami jakichś gierek, które mam wrażenie, że są z gatunku #nikogo i jak dla mnie tam po paru średniawych artykułach z publicystyki nie ma co czytać. Do tego tendencja do dodawania przypisów z "gwiazdka", co tak cholernie wybija z rytmu czytania, że ja nie ogarniam kto uznał to za dobre rozwiązanie, skoro wystarczy po prostu napisać takie wtrącenie w nawiasie, a nie wymuszać na czytelniku skakanie z artykułu do przypisu na końcu i z powrotem. No i ten ekszynowy styl, ciężko mi to określić, ale mam wrażenie, że te treści nie są kierowane do mnie, tylko kogoś sporo młodszego. 

Pixel jak to Pixel - sporo pozornie ciekawych tematów, które są zrobione w taki sposób, że zwykle ciężko mi dobrnąć do końca. A Szmatlawiec jak zwykle, leci prawie od deski do deski, więc jestem w stanie z uśmiechem przymknąć oko na to, że Sojer znowu pisze o rowerach. :)

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
26 minut temu, LeifErikson napisał:

Zastanawiam się zawsze jak ktoś pisze, że jakiś dział jest do zaorania, co by miało się pojawić w jego miejsce i generalnie - po co? :D Zyskasz stronę albo dwie kosztem treści wartościowej dla jakiejś części czytelników i co tam wrzucisz - kolejna recke jakiejs drugorzędnej gierki ze Switcha? No chyba że krytykujący mają juz jakieś pomysły w zanadrzu, to ja chętnie bym poczytał i podyskutował o konkretach. 

Piszesz tak, bo tylko Ty wysyłasz tam listy posługując się różnymi pseudonimami i dostajesz za to 3 miesiące Plusa, wszak rywali żadnych.

Rozgryzłem Cię.

 

I ciekawe, że pytasz co mogłoby zastąpić Listy, bo to mi przypomina zasadnicze pytanie:

Gdzie do luja ogłuszacza jest Głos Ludu?!

  • Plusik 2
  • Lubię! 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza

To mogłoby być samonapędzające się koło, bo czytelnicy widząc, że na łamach czasopisma pojawiają się wpisy z forum, być może chętniej by tutaj zaglądali, a to generowałoby kolejne wpisy, opinie, może jakieś zamieszanie.

Nawet nie trzeba siedzieć głęboko w treści forum, wystarczy skupić się na temacie dedykowanym aktualnemu numerowi (może pojawi się więcej opinii, bo niektórzy poczują motywację?), plus ewentualnie jakieś statusy, które czasami są źródłem fajnych mini-dyskusji, krótkich idei, żarcików czy propozycji.

Do tego jakiś memik związany z branżą, fotka czytelnika, jego kolekcja lalek czy HC Room albo coś w tym stylu w celu wizualnego przełamania oraz uatrakcyjnienia treści i gotowe.

 

A może rubryka podąży w innym kierunku, kto wie. Ale przede wszystkim trzeba dać jej szansę i pozwolić zaistnieć.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Przypuszczam, że GL jest dość czasochłonny, żeby się nim porządnie zająć, i stąd trudno o zastępstwo dla Pereza. Ale pomysł, żeby zaangażować w to kogoś z forum zacny, tylko pytanie czy Roger chciałby kogoś spoza redakcji na tyle mocno zaangażować w tryby powstawania Szmatławca, bo to już by było poważne, stałe zobowiązanie, terminy, dedlajny itp itd.

Odnośnik do komentarza
W dniu 19.09.2021 o 09:23, LeifErikson napisał:

Zyskasz stronę albo dwie kosztem treści wartościowej dla jakiejś części czytelników i co tam wrzucisz - kolejna recke jakiejs drugorzędnej gierki ze Switcha? No chyba że krytykujący mają juz jakieś pomysły w zanadrzu, to ja chętnie bym poczytał i podyskutował o konkretach.

 

 

Regularnie czyta się gdzieś tam w losowych okolicznościach, że "napisałbym więcej, ale magazyn nie jest z gumy" etc. Z tego co się orientuję to autorzy tekstów przed publikacją raczej muszą je mocno ciąć, niż na siłę rozciągać, więc myślę, że zapełnieniem magazynu nie byłoby nigdy problemu.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, kotlet_schabowy napisał:

Regularnie czyta się gdzieś tam w losowych okolicznościach, że "napisałbym więcej, ale magazyn nie jest z gumy" etc. Z tego co się orientuję to autorzy tekstów przed publikacją raczej muszą je mocno ciąć, niż na siłę rozciągać, więc myślę, że zapełnieniem magazynu nie byłoby nigdy problemu.

 

Niby tak, ale z drugiej strony zobacz ile przestrzeni jest poświęcane na: całostronnicowe grafiki jako wstępy do dużych artykułów i reklamy wewnętrzne (prenumerata) - w ostatnim numerze to jest chyba 5-6 stron. Dlatego trochę mnie dziwi argument o tym, że papier nie jest z gumy, bo myślę, że zamiast tych ogromnych obrazków na całą stronę można by spokojnie wrzucić jeszcze ze 2 całkiem spore teksty. Do poziomu zadrukowania drobnym druczkiem z lat około-dwutysięcznych i tak jeszcze daleko. :D

Odnośnik do komentarza
W dniu 18.09.2021 o 23:01, Kmiot napisał:

O Hardkorze wspomnę jedynie ze względu na Piechotę, bo wiem, że lubi tu zaglądać

Cieszę się, bo tekst (jak mają w zwyczaju) zeżarł dużo czasu. Dziękuję 3000, informacja zwrotna trzyma silnik na chodzie.

 

Następny numer, jak było już przeciekniete, znowu celuje w horror. I to nie byle standardowa seria, tylko coś dla prawdziwych szperaczy. Fajnie, że Nacz zaryzykował z mniej oczywistym wątkiem ^^

W dniu 18.09.2021 o 23:01, Kmiot napisał:

Roger, szanuj Piechotę, bo drugiego możesz nie mieć.

Nie kuś go! Nie, prawda jest taka, że moja normalna praca coraz mocniej wpływa na „dyspozycyjność”

dla pisma. I gdyby nie Roger, prawdopodobnie nie pisałbym już do Retro. On jest wiecznym optymistą. Umówiliśmy się na odhaczenie wszystkich interesujących nas serii. Mamy jeszcze kilka ciekawych tytułów w zanadrzu. Zaskakujące, biorąc pod uwagę, ile miesięcy z rzędu ciągnie się już ta wersja działu. Będą już chyba z trzy lata 

  • Plusik 1
  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
12 godzin temu, dee napisał:

Przecież to stwierdzenie "papier nie jest z gumy" to tylko nic nieznacząca figura retoryczna, mająca usprawiedliwić leniwego autora :reggie:

 

No nie wiem, to już jest gdybanie, ja tam ze swoich niewielkich doświadczeń z pisania tekstu z narzuconym limitem znaków wiem, że zazwyczaj na końcu trzeba dużo ciąć w stosunku do wersji surowej, a wierzę, że autorzy w PE to mimo wszystko nie wyrobnicy, którzy leją wodę jak licealista na rozprawce.

 

15 godzin temu, LeifErikson napisał:

 

Niby tak, ale z drugiej strony zobacz ile przestrzeni jest poświęcane na: całostronnicowe grafiki jako wstępy do dużych artykułów i reklamy wewnętrzne (prenumerata)

 

Słuszna uwaga, ale myślę, że tu wchodzi bardziej aktualny trend w kwestii strony czysto wizualnej, niż wypychanie stron na siłę.

Odnośnik do komentarza
37 minut temu, kotlet_schabowy napisał:

Słuszna uwaga, ale myślę, że tu wchodzi bardziej aktualny trend w kwestii strony czysto wizualnej, niż wypychanie stron na siłę.

 

Wydaje mi się ,że jest tak jak piszesz ale stosują to obecnie wszyscy :/ (Pixel, CDA, PSXE). Wygląda fajnie ale jedna wolałbym treść w to miejsce. 

Odnośnik do komentarza

Panowie, no kurde, po raz kolejny piszę, że za mało jest screenów w recenzjach. Bo do kogo kierowany jest magazyn? Do maniaków, którzy oglądają jutuba i o gierkach wiedzą na bieżąco, czy do starszych panów, którzy czytają czasopismo i traktują to jako główne źródło informacji?

Recenzja Microsoft Flight Simulator, aż prosiła się o jakąś tabelkę na 1/3 strony ze screenami porównawczymi, czy znanymi miejscówkami.

Dalej to jest 1 recenzja = 1 screen. A "The Great Ace Attorney Chronicles" to kojarzę że w któraś część zagrywałem się na NDSie, ale jak gra wygląda na obecnych konsolach, to nie wiem, bo screena brak (tego znaczka na listy nie liczę).

Roger, może trza zrobić jakąś ankietę. Co roku były ankiety (ostatnio nie ma) i to sygnalizuje w jakim kierunku ma iść pismo. Pamiętam zawsze się wybierało "zmniejszyć, zostawić, zwiększyć". Może osobno na forumku i osobno na PPE?

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Żeby zapewnić jakąś sensowną jakość (wielkość) screenów w recenzjach, trzeba by chyba zdublować objętość Szmatławca (strona tekstu, strona screenów). :) Też wydaje mi się, że obecnie to mało realne (i potrzebne), jak każdy ma smartfona pod ręką. Tym bardziej jak mówi się o oraniu całych działów, żeby uwolnić miejsce na treść. 

Odnośnik do komentarza
18 godzin temu, SlimShady napisał:

Wszystko jest git, oby jak najmniej obrazków, które można sobie samemu znaleźć w sekundę, a jak najwięcej wartościowej treści.

Dostałeś 2 plusy, czyli większość jest tego samego zdania.

No ja biorąc PE do łapy, chcę mieć całość, a nie wyciągać telefon żeby zobaczyć screeny na necie. A przyznam, że już nie śledzę niusów gierek, trailerów itp.

Są momenty że wyciągam telefon i szukam informacji, ale to jak artykuł jest ciekawy - np. musze obczaić te demka z PSXa: https://hauntedps1.itch.io/demodisc2020 (thx Dżujo). I tak, nieraz szukałem dalszych informacji na necie, ale to dlatego że tekst mnie zaciekawił, a screeny jednak wolałbym mieć na tacy.
 

Kiedyś myślałem, że wzorem CKMu, może pojawią się kody QR przy np. dwustronicowych recenzjach z odnośnikiem do galerii PPE? :) Wiadomo, przy paskach "1/3" się nie opyla, ale przy jakiejś większej grze?

Kody generuje się szybko i za free:

8a0ddeb65f81522bb1b53e87c8a80b3f.png

Nowsze smartfony chyba bezpośrednio odpalają link, po włączeniu aparatu.

 

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, grzybiarz napisał:

a screeny jednak wolałbym mieć na tacy.

 

Wiesz, coś kosztem czegoś, więc jak byś to sobie wyobrażał? :)
- więcej screenów, ale krótsze teksty

- więcej screenów, ale mniej recenzji
- więcej screenów, ale recenzje wypierające publicystykę

O zwiększaniu objętości szmatławca nie piszę, bo to pewnie mało realne z biznesowego punktu widzenia. 

 

Pomysł z QR kodami jak najbardziej spoko, ale z drugiej strony to straszne lenistwo, bo wpisanie tytułu gry w Google Grafika to jednak minimalny wysiłek. :D

 

Ogólnie wydaje mi się, że pojęcia "screeny na tacy" i "prasa drukowana" trochę się wykluczają. ;) 

Odnośnik do komentarza

Zasadniczo wystarczy jeden, dwa screeny na recenzję (oczywiście w zależności od jej rozmiarów), ale niech to będą dobrze dobrane zrzuty, które cokolwiek powiedzą o grze. Koniecznie niech zaprezentuje domyślną perspektywę z gry, a jeśli ma być mały rozmiarowo, to niech będzie przy tym przejrzysty, a nie jakiś z ognia walki, gdzie nie wiadomo o co chodzi. 

 

Niestety z niejasnych dla mnie przyczyn z tym jest wciąż różnie. Numer 289 to często arty czy materiały promocyjne  zamiast screenów z gry (Hades, Ace Attourney, Art of Rally), choć akurat ten wypada dość poprawnie. Ale mam przed sobą najnowszy numer (premiera dzisiaj) i tam już jest gorzej.

Fifa 22 to recenzja na 1,5 strony i ma tylko ujęcie z cieszynki po golu Messiego (za to na 1/3 strony). Żadnego ujęcia z gry. Ja wiem, że to tylko Fifa i wygląda co roku tak samo, ale jednak.

Dalej pół strony WarioWare i jedynie art reklamowy (jest se Wario) zamiast jakiegokolwiek screena.

WRC 10 i kolejny materiał promocyjny, albo ujęcie z jakiegoś trybu foto. Dowiadujemy się z niego tylko tyle, że w grze jest Toyota Yaris. Ale jest też screen z gry. Szkoda, że wielkości paznokcia mojego kciuka.

Madden NFL 22 tylko ujęcie z przerywnika.

NBA 2K22 to jedynie ryj koszykarza z jakiegoś przerywnika. Ale ryj solidny, bo na 1/4 strony. Jest też ujęcie z rzutu wolnego, ale znów wielkości paznokcia.

The Medium to tylko oklepany i opatrzony już wszystkim art reklamowy. On był już wszędzie, łącznie z okładką, więc wszyscy z pewnością wiedzą o jaki obrazek chodzi. A teraz jest znowu. Naprawdę ciężko było pokazać kawałek gry?

 

Ogólnie jest zauważalnie słabiej, a najgorzej jak zwykle wypadają sportówki i wyścigówki. Ja wiem, że to jest najczęściej konflikt między "chcemy żeby wyglądało ładnie, czy żeby przekazać czytelnikowi wizualny hint na temat tego, jak wygląda ta gra?" i czasem wygrywa artystyczna wizja kosztem informacji, a czasem po prostu nie ma kiedy tego ogarnąć. 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...