Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

znowu Xbox ma monopol wg. forumowiczów?

Daniel Rubino on X: "How it started, how it's going: Xbox Edition  https://t.co/xwpftQTmYR" / X

 

Przez lata była słuszna beka z Xboxa, że pomimo tego że należy do Microsoftu z olbrzymim zasobem pieniędzy, nie konkuruje z Sony i tylko wegetuje na rynku. Teraz, gdy w ostatnich latach trochę mocniej zainwestowali, zakładając i kupując nowe studia i wydawców przez co Playstation dostanie kilka gier mniej to też jest niedobrze i że to monopol. Mimo iż wszystkie organy na całym świecie zajmujące się ochroną przed monopolem, wyraziły zgodę na to przejęcie (z wyjątkiem FTC, które mimo iż przegrało sprawę w sądzie to wciąż walczy). 

Odnośnik do komentarza
8 minut temu, Bzduras napisał:

W takim razie gdzie problem? Chyba nie powiesz mi, że jesteś tak bardzo zatroskany losem każdego posiadacza i użytkownika Xboxa?

 

MS powinien był nie zawierać obustronnie korzystnej umowy między firmami żeby ludziom bez Xboxa nie było przykro.

Odnośnik do komentarza
4 minuty temu, Bzduras napisał:

W takim razie gdzie problem? Chyba nie powiesz mi, że jesteś tak bardzo zatroskany losem każdego posiadacza i użytkownika Xboxa?

Nie muszę tankować na Orlenie żeby ich monopol mnie bezpośrednio dotyczył.

 

Ale tak, jestem graczem i dla gier i graczy chcę jak najlepiej (poza CW ;) ). Mogę się mylić, ale widzę dużo więcej ryzyk niż korzyści z fuzji takich gigantów (w tym tak wyjątkowego chciwca jak Acti). Czas pokaże!

Odnośnik do komentarza

No nie wiem, moim zdaniem jedyne co dotknie ludzi poza Xboxem to to, że parę gierek nie wyjdzie na PlayStation (i pewnie nową konsolę Nintendo). Trudno mi sobie wyobrazić, że nagle jakieś ruchy MSu zaczną w inny sposób rzutować na konkurencję, bo i jak miałyby? Na razie jedynym działaniem, które faktycznie dotknęło wszystkich jest wprowadzenie "nowego standardu cenowego", ale to akurat zawdzięczamy komuś innemu.

Odnośnik do komentarza

IMO trudno się martwić że Activision się jakoś popsuje w wyniku przejęcia. Bo patrząc na to jak funkcjonowała ta firma, jakie praktyki stosowała odnośnie swoich gier, cen czy mikrotransakcji, jak traktowała pracowników, jak skoncentrowana była wyłącznie na corocznym klepaniu CoDa, to trudno mi sobie wyobrazić by mogło być gorzej i to przejęcie może wyjść im chyba tylko na dobre. 

 

Co do Xboxa, To moim zdaniem Microsoft kupuje przepłaconą firmę, z CoDem który jest na górce, ale nie da się już w niego chyba wpompować więcej kasy. Z zaniedbanymi innymi studiami, które w ostatnich latach zamieniły się w studia supportującymi CoDa. Z jednej strony jest to więc maszynka do zarabiania pieniedzy z CoDa. Candy Crush i gier Blizzarda, ale z drugiej prawdziwa stajnia Augiasza, której wewnętrzne problemy których naprawa i uzdrowienie struktury zajmie lata. 

 

Dla graczy będzie to głównie oznaczało, gierki Activision i Blizzarda w Game Passie i w chmurze więc w sumie jest to jakiś pozytyw. A obawy o monopol mogą mieć tylko ludzie którzy nie znają znaczenia tego słowa

Odnośnik do komentarza
24 minuty temu, jimmyyy8 napisał:

Nie muszę tankować na Orlenie żeby ich monopol mnie bezpośrednio dotyczył.

 

Ale tak, jestem graczem i dla gier i graczy chcę jak najlepiej (poza CW ;) ). Mogę się mylić, ale widzę dużo więcej ryzyk niż korzyści z fuzji takich gigantów (w tym tak wyjątkowego chciwca jak Acti). Czas pokaże!

Jakie ryzyko dokładnie widzisz? 
Bo ja póki co widzę to, że dużo gierek wleci do game passa i będzie można je ograć za pół darmo co jest z pewnością plusem dla wszystkich graczy

Odnośnik do komentarza

Co przychodzi mi do głowy na szybko w dłuższej perspektywie:

- wspomniany przez Ciebie gamepass przestanie być za pół darmo, znacznie podrożeje narzucając podobne tempo innym

- abonament przestanie być alternatywą, a stanie się koniecznością (rezygnacja z pudełek albo kluczowe gry dostępne tylko w abonamencie - bez możliwości kupna)

- mnóstwo marek straci szansę na powrót, np. zasoby zamiast do kolejnego Warcrafta zostaną przydzielone do skalowania CODa

- wymuszenie integracji z innymi usługami MS (niekoniecznie growymi)

- centralne zarządzanie, a więc i brak różnorodności, innowacji, unifikacja gier, tytuły na jedno kopyto

- dyktowanie tempa i kierunku rozwoju branży (niekoniecznie przyśpieszenie)

- kolejne przejęcia, ponieważ został stworzony precedens

- albo odwrotnie: nagłe wycofanie się MS, bo gierki to nie jest ich core i zostanie syf

 

Być może nic z tego się nie zrealizuje, być może w ogóle Wam to nie przeszkadza. Jednak zdrowa konkurencja i wiele mniejszych podmitów na rynku to korzyść dla gier. Być może błądzę i to przejęcie pozwoli właśnie włączyć się MS do wyścigu na poważnie i zaostrzyć konkurencję, ale mnie niepokoją finansowe możliwości tej firmy. To korporacja przez duże K i ciągle rośnie. Kogo chce to ma.

  • WTF 1
  • Minusik 3
Odnośnik do komentarza

Możecie się wyzłośliwiać panowie, ale sami potwierdzacie że to tak działa. PS nie miał konkurencji w poprzednich generacjach i teraz mamy extra płatne podnóżki do konsoli, dołączane napędy za 500 zł, gry po 350 zł i 17 wersji abonamentów. Chcecie tego samego tylko żeby wahadełko wahnęło w drugą stronę ze zdwojoną siłą? Smacznego, tylko zauważcie różnicę w skali pomiędzy Sony i Microsoftem. Też będzie bolało, tylko mocniej.

  • beka z typa 1
Odnośnik do komentarza
16 minut temu, jimmyyy8 napisał:

- wspomniany przez Ciebie gamepass przestanie być za pół darmo, znacznie podrożeje narzucając podobne tempo innym

Ja tu widzę odwrotny efekt - jeśli GP wystrzeli cenowo w górę to chyba konkurencja będzie miała dodatkową amunicję w ręku, żeby powiedzieć "hej, u nas jest 30/50/90% taniej, a też jest fajnie".

16 minut temu, jimmyyy8 napisał:

- abonament przestanie być alternatywą, a stanie się koniecznością (rezygnacja z pudełek albo kluczowe gry dostępne tylko w abonamencie - bez możliwości kupna)

To już od początku istnienia GP (czyli od 2017) czytam chyba co tydzień z różnych stron, jakoś uparcie nadal nikt nie zabrał nikomu możliwości kupna gierki na własność. I analogicznie: patrz wyżej. "Hej konsumencie, u nas masz gierki na własność, u nich nie - wybierz mądrze!".

16 minut temu, jimmyyy8 napisał:

- mnóstwo marek straci szansę na powrót, np. zasoby zamiast do kolejnego Warcrafta zostaną przydzielone do skalowania CODa

Tutaj wchodzimy trochę w strefę szklanej kuli, bo Activision już od dawna poprzesuwało środki na CoDa i nie wiemy, co tam ma w planach jeszcze, to raz. Dwa: czy włodarze MS i AB przypadkiem nie wspominali o powrocie lubianych marek ostatnio? Serio pytam, bo coś mi się kojarzy takiego, że bobi kutasick coś wspominał o GH, a Spencer jeszcze wcześniej o innych tytułach. Tak czy siak jest to coś, co będzie można weryfikować dopiero w perspektywie lat i nie wiem, jak ma to wpłynąć na całą branżę czy graczy na innych platformach. Konkurencja też nie wskrzesiła wielu swoich znanych i lubianych IP tak swoją drogą, więc to nic nowego w tym giereczkowie.

16 minut temu, jimmyyy8 napisał:

- wymuszenie integracji z innymi usługami MS (niekoniecznie growymi)

Ekosystem to już funkcjonuje - chcesz grać w gierki z GP na PC? Musisz mieć Windowsa i elo. Nikt nie darł szat, poza tym znowu - to hipotetyczny problem dotykający klientów MSu, a nie N czy Sonki.

16 minut temu, jimmyyy8 napisał:

- centralne zarządzanie, a więc i brak różnorodności, innowacji, unifikacja gier, tytuły na jedno kopyto

Bez komentarza, bo miejsce CW jest w CW, ale generalnie zgadzam się z przedmówcami.

16 minut temu, jimmyyy8 napisał:

- dyktowanie tempa i kierunku rozwoju branży (niekoniecznie przyśpieszenie)

Jak? Przecież MS nie jest liderem w gierkowie i nie zapowiada się, żeby w najbliższym czasie się to zmieniło.

16 minut temu, jimmyyy8 napisał:

- kolejne przejęcia, ponieważ został stworzony precedens

Przecież przejęcia są, były i będą, nie wiem co to jedno ma zmienić.

16 minut temu, jimmyyy8 napisał:

- albo odwrotnie: nagłe wycofanie się MS, bo gierki to nie jest ich core i zostanie syf

Znowu: i co z tego dla posiadaczy PS/N? Co najwyżej możliwość zgarnięcia tych biednych i pozostawionych samym sobie iksboksiarzy, którzy nie będą mieli gdzie się podziać.

 

IMO spora część tego posta to po prostu rzucanie hasełek bez podparcia w rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, jimmyyy8 napisał:

Możecie się wyzłośliwiać panowie, ale sami potwierdzacie że to tak działa. PS nie miał konkurencji w poprzednich generacjach i teraz mamy extra płatne podnóżki do konsoli, dołączane napędy za 500 zł, gry po 350 zł i 17 wersji abonamentów. Chcecie tego samego tylko żeby wahadełko wahnęło w drugą stronę ze zdwojoną siłą? Smacznego, tylko zauważcie różnicę w skali pomiędzy Sony i Microsoftem. Też będzie bolało, tylko mocniej.

Już rozumiem, po prostu nie chcesz żeby Xbox zamienił się w drugie Playstation.

Spokojnie nawet po przejęciu nic takiego nie grozi, Sony dalej pozostanie liderem na rynku konsol, dalej będzie sprzedawać extrapłatne podnóżki do konsol i wprowadzać rekordowe podwyżki Plusa 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...