Skocz do zawartości

Tactics Ogre: Reborn


Bigby

Rekomendowane odpowiedzi

Z tą wersją to też nie wiem jak będzie, obrazki wyglądają jakby ktoś włączył filtr Super Eagle w emulatorze SNES-a. 

 

Zrobienie od podstaw na współcześnie tych gier oznaczałoby robienie właściwie kompletnie innej i kompletnie nowej gry, i nigdy by nie zwróciło kosztów produkcji, tak że... jest jak jest. Zawsze lepiej że wypuszczają gierki które tyle lat oficjalnie były tylko w Japonii niż nie mieć takiej opcji.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Też zauważyłem ten filtr na postaciach. Dla mnie idealnym remasterem był Star Ocean First Departure R. Pixel Perfect sprity, tło 3d nienaganne, takie remastery to czysta przyjemność odpalić. Potem załączan Grandie 1 i myślałem, że się zrzygam. Jakby mi ktoś wylał cały olej na patelnię tyle filtrów :(

 

Odnośnik do komentarza

Wersja na PC daje szanse na mody i tą wersję wezmę. 

Akurat w mody FFT (przerobione wersje z PSXa) sporo grałem i świetnie się bawiłem. Nawet swoje mody robiłem przy użyciu prostych narzędzi. Tu też pewnie będzie jakaś scena dla tych kultowych produkcji. 

No i na PC jedna wersja zostaje z nami na zawsze, a na konsolach wiadomo jak jest i mało kto trzyma stare sprzęty. 

 

Ale sprite'y wyglądają niestety słabo. Lepiej, gdyby nałożyli filtr CRT - na emulatorach wygląda to świetnie. Na nowe sprite'y w 4K raczej nie ma szans. 

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, C1REX napisał:

No i na PC jedna wersja zostaje z nami na zawsze, a na konsolach wiadomo jak jest i mało kto trzyma stare sprzęty. 

Zabawnie to brzmi na przykładzie niedawnego incydentu Ubi z rzekomą próbą wycofania wybranych tytułów ze Steama. 

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza

Szczerze to ta gra tak naprawdę zasługuje na jakąś nową wersję. Nie bez powodu remake na PSP był jedną z najwyżej ocenianych gier na tę konsolę (nie żeby na PSP było dużo gier, ale zawsze, mówimy o przeróbce gry z 1995 roku). To nadal jedna z wybitnych gier gatunku, z doskonałym pomysłem, ogromną głębią i 50-100 godzinami grania.

 

Nie wszystko w wersji na PSP było nawet na plus. Owszem, sprawy stały się nieco jaśniejsze, niektóre braki łatwiej było uzupełnić, ale wcale nie jest tak, że ostatecznie było mniej grindu, ba, wersja PSP jest wręcz głównie nastawiona na budowanie ekipy z myślą o końcu gry i raczej nie dostajemy fajnych przegiętych rzeczy na wcześniejszych etapach. Mimo wszystko, na pewno usprawniono bardzo wiele rzeczy, które męczyły na SNES-ie, i ogólnie to jest to praktycznie nowa gra pod względem tego co w niej robimy. Zmieniono praktycznie wszystko, tak naprawdę.

 

W praktyce nie wyszło przez te 30 lat tak wiele gier będących krokiem taktyczaków naprzód. Owszem, mi już się nie chce grać w nic, co nie pokazuje mi jak Fire Emblem: Three Heroes, jakie są dokładnie zasięgi, i ile dokładnie danej postaci zabierze dana postać. Trochę to czyni grę mniej wymagającą intelektualnie, ale dla mnie to już klasyka. Tyle że to nadal są rzeczy, które robi tylko Fire Emblem: Three Houses. Jeśli nową grą za 60 euro jest Triangle Strategy ze swoimi niekończącymi się dialogami i wymogiem babrania się w menusach przez godziny by przygotować walkę, to Tactics Ogre z PSP niewiele tutaj się różni.

 

 

Prawda jest taka, że pod względem jakości i ilości, to w sumie Tactics Ogre będzie nadal jedną z najlepszych propozycji w gatunku. Taki FF Tactics to kultowa gra na forumie i w gazecie PSX Extreme, czemu? Bo wyszedł na PSX-a, w przeciwieństwie do tegoż poprzednika, nie żeby jako gra był lepszy. Tactics Ogre powinien być przez te lata bardziej dostępny, bo to jeden z klasyków jRPG, no ale nie był. A może tylko zyskać, gdyby dodano kilka nowocześniejszych rzeczy, jak np. jaśniejsze tłumaczenie jak działa gra bez spędzania godzin na GameFaqs jak to się robiło w latach 90. 

Odnośnik do komentarza

Pamiętam jak grałem w tą grę na PSP. No potrafiła wkręcić. Niestety nie przeszedłem, bo musiałem oddać konsolę, ale z chęcią bym wrócił. W sumie żadna inna gra tego typu tam nie wkręciła.

Pamiętam jak miałem wydrukowane z internetu (heh jestem ciekaw czy wtedy jeszcze smartfona nie miałem) wytłumaczenie klas postaci i ich kombinacje? Bo totalnie nie ogarnialem co tam się dzieje. 

Edytowane przez Sedrak
Odnośnik do komentarza

Tactics Ogre "wyszedł na PSX-a" jako kaleki port ze SNES-a wydany małym nakładem i z małą promocją PO swoim następcy. Jak na dość niszowego wydawcę, to i tak sprzedaż w USA była wysoka i kultowy status gry wśród fanów tjRPG był wyjątkowym osiągnięciem. Twórcy przeszli do Square robić FFT, ale Square kupiło wydawcę dopiero w 2002 roku, więc nie było wcześniej nawet opcji tego przetytułować na jakieś Final Fantasy cośtam.

 

 

W ogóle to pamiętacie jak Matsuno robił duchowego następcę FFT mdr. Ogłosili Kickstartera i zebrali te ponad pół miliona dolarów. I przez lata nic nie było, tylko co jakiś czas wydawca pisał "w następnym miesiącu będzie konkretniejsze info" i w następnym miesiącu znowu nic nie pisali lol. Raz wrzucili krótki filmik, który prezentował kilka pustych pól walki i generalnie wyglądał jak day 1 build z jakiegoś Fire Emblema na GameCube'a i tyle było materiałów. Matsuno po cichu się zmył, potem po cichu zmył się wydawca, a potem kto inny zrobił "Unsung Story" na pecety jako jakąś kompletnie inną grę. Ale tamci powiedzieli, że oni tej kasy z Kickstartera nie widzieli na oczy, więc z wątami to nie do nich.

 

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

SE wydaje co miesiąc jeden TRPG na Steam:

 

Pre-purchase Tactics Ogre: Reborn on Steam (steampowered.com)

 

Nie wiem czy to taki dobry pomysł pchac to na listopad jak w październiku Triangle Strategy. Tzn w sumie reveal tej gry był wczesniej. Mogli to troche lepiej porozkładać w czasie. Potem będzie płacz że coś sie nie sprzedało jak trzeba.

Odnośnik do komentarza

Akurat Square Enix nie słynie ostatnio z dobrych decyzji biznesowych, niezależnie od tego, jak faktycznie wypadają ich gry.

 

W ogóle przy okazji ostatnich zapowiedzi i wyprzedaży widzę, że SE ma dość pokaźny asortyment gier wychodzących w najbliższym czasie. I faktycznie, biorąc pod uwagę ich cenę, to wskaźniki mogą nie wypaść najlepiej. Co za dużo, to nie zdrowo i nie mówię tu tylko i wyłącznie o strategiach turowych.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Bez wątpienia seria ma swój charakter i te dwie gry są podobne. Nie wiem, czy te filtry graficzne i mówione dialogi to dla mnie bardziej plus, czy minus.

Myślę, że dla większości ten remake to najlepszy kompromis, by doświadczyć tę grę mniej więcej taką, jaka była te 30 lat temu, ale z sensownymi zmianami które pozwolą w to grać bez wkurzania się na śmierci, niejasne mechanizmy czy też kompletnie nieczytelne piksele.

 

Zwłaszcza system cofania czasu przyda się jako koło ratunkowe, bo gra jak to w latach 90. wymaga sporo precyzji i bywa niesprawiedliwie karząca. To oraz przyspieszenie tempa (bodajże 2x) samo w sobie sprawi, że gra będzie bardziej nowoczesna niż teraz jest FFT. Do tego autosave i inne unowocześnienia tego typu. 

 


W samym systemie jest sporo zmian, niektóre wręcz idą bardziej w kierunku wersji SNES niż PSP. Ale celem jest też inny horyzont czasowy dla gry. Ta wersja Tactics Ogre ma być podstawą do robienia masy misji, po zakończeniu gry fani będą mieli jeszcze masę zawartości do szlifowania swojej ekipy i ci chcący zrobić wszystkie zadania na pewno spędzą na tym setki godzin. Właściwie już na PSP tak było, ale teraz jeszcze bardziej.

 

 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...