Skocz do zawartości

ASUS ROG Ally - Handheld PC


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Walczyłem z myślą nabycia Roga, Legion GO albo steamdecka. Nawet zamówiłem steamdecka i po 1h po namyśle scancelowałem.

 

Wszystkie te sprzęty są super intrygujące dla gadżeciarza, ale każdy z nich ma tyle różnych małych i większych niedociągnięć że jednak szkoda 700 euro wydać. Największym minusem jest jednak performance - potrzeba zabawy w ustawienia żeby odpalić gry w 720p na low/mid i mimo to grać w 30-50fps, to jednak za dużo.

 

Mam nadzieję że branża tylko przyśpieszy w tej dziedzinie i zobaczymy coraz to lepsze modele.

  • beka z typa 1
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Bishonen88 napisał:

Największym minusem jest jednak performance - potrzeba zabawy w ustawienia żeby odpalić gry w 720p na low/mid i mimo to grać w 30-50fps, to jednak za dużo.

 

Zależy w co grasz, przy tak ogromnej ilości miodnych indyków to mógłbym w zasadzie ograniczyć użytkowanie SD tylko do tego a i tak byłbym mega zadowolony. 90 fps robi robotę, wszystkie są mega responsywne, chłodzenie nie słyszalne a czas grania fajnie się wydłużył. Jeżeli chodzi o rozdzielczość to taki Hollow Knight wydaje mi się ostrzejszy na SD OLED niż laptopie w rozdziałce full hd.

  • This 1
Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

No więc czas na przesiadkę z SD na Rogala.
Zamówiłem oczywiście mocniejszą wersję.
Jakieś podpowiedzi na początek?

W pierwszej kolejności zamierzam tam przełożyć dysk 2TB z Decka a karty pamięci 1TB nie będę w nim używał ze względu na strach o czytnik i kartę.

Jako ładowarkę będę używał Ankera Nano II 65W.

1.
Czy można od razu podmienić dysk (jeszcze przed pierwszym uruchomieniem Windowsa) czy lepiej uruchomić Rogala z fabrycznym dyskiem i przejść przez wszystkie aktualizacje?
Oczywiście liczę się z tym, że po wymianie SSD będzie trzeba robić to od nowa, pytanie tylko czy jest wymagane pierwsze uruchomienie i aktualizacje aby uniknąć ewentualnych problemów przy natychmiastowej podmianie dysku?

2.
Będę grał głównie w łóżku pod kabelkiem.
Czytałem już o przełączeniu baterii w „tryb 80%”.
Grać tylko w trybie 30W czy w zupełności wystarczy 25W?
Z racji grania wieczorem, gdy małżonka śpi, zależy mi na złotym środku pomiędzy głośnością wiatraków a wydajnością.

Pozdrawiam


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
3 minuty temu, suteq napisał:

No dobra ale ROG ma rozdzielczość ekranu 1080p a Steam Deck 800p. To jest spora różnica jak na handhelda. 

No tak ale to też pokazuje bezsens zastosowania tego ekranu w słabszym rogu bo jak chcesz grać w natywnej rozdzielczości tego ekranu to masz wtedy wydajność gorsza niż na decku 

Odnośnik do komentarza
10 minut temu, suteq napisał:

No dobra ale ROG ma rozdzielczość ekranu 1080p a Steam Deck 800p. To jest spora różnica jak na handhelda. 

No to zaznaczyłem właśnie, że grając na domyślnej, czytaj natywnej rozdziałce jest gorzej. Jasne, fajniej mieć wyższą rozdziałkę ale na tych 7 calach przepalasz na to kupę mocy, prosto licząc piksele, w SD masz 1 mln to wygenerowania, w ROG 2 mln pikseli. Miałem oba urządzenia, nie uważam, żeby ten 1080p na 7 calach był wart tego a zjechanie do 720p na ekranie z natywną rozdziałką 1080p nie wygląda super. Na pewno ROG nawet z Z1 jest lepszy do emulacji bo ma sporo lepsze CPU względem SD gdzie tam ten element jest specjalnie, zapewne dla ceny słabszy, ale GPU niestety przez cięcia dostało mocno w tył i imo nie warto rozważać tej maszynki w ogóle, chyba że ktoś ma naprawdę ogromną presję grania tylko w emulatory WiiU i PS3 i koniecznie na Windowsie.

Edytowane przez NemoKOF
Odnośnik do komentarza

Tak, jak Steam Decka ogłosili to się pół internetu gardłowało czemu taka mała rozdzielczość. A to po prostu przemyślana decyzja. Na takim sprzędzie 1080p to za dużo i nie działa dobrze, trzeba zmniejszać rozdzielczość i zawsze to gorzej wygląda. A przy takim rozmiarze ekranu 800p wygląda super ostro i nie potrzebne jest więcej.

 

Ale ludzie są w stanie przyjąć tylko jedną informację (1080p jest lepiej niż 800p) i nie są w stanie przyswoić ani zrozumieć kontekstu (mały ekran, moc sprzętu, czas na baterii).

Odnośnik do komentarza

720P na te 7-8 cali jest w zupełności wystarczające. Pewnie kontrowersyjnie ale jeśli Switch 2 czy Deck 2 będą miały dalej tą samą rozdzielczość ekranu będzie dla mnie ok. Wolę więcej klatek. Niż dynamiczną rozdziałkę i 30 klatek. 

 

Zresztą o czym my mówimy jak na dużych konsolach PS5 czy XSX w wielu grach żeby mieć 60 klatek trzeba zejść do 1080p. 

  • Plusik 2
  • This 1
Odnośnik do komentarza

Już na nowszym chipie jakby zrobili SD (tym który jest teraz w Ally czy Legion Go) w perspektywie właśnie dodawanego fsr 3.0 jakby zrobili oleda 120hz 7.3 cała 800p byłoby w pytę. Bateria by była, obraz ok i można grać. Ale widać że czekają na nowy chip i może zejście z procesem technologicznym żeby jadło mniej prądu. Może wtedy się okaże że pracują od dawna nad układem z tak dobrym skalowanie mocy jak obecne Apu z SD tylko z grafiką rdna3 albo rdna3.5.

Edytowane przez NemoKOF
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...