Skocz do zawartości

Anime godne polecania


Kazuo

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio mam szczęście do dobrych anime, muszę przyznać. Po świetnym Gurren Lagann przyszła kolej na Choujikuu Yousai Macross.

 

"Znowu wielkie walczące roboty" zapewne skomentuje większość czytelników. Jak się okazuje spostrzeżenie bardzo chybione, jako że serię bardziej należy do gatunku dramat-romans. Anime ma więcej wspólnego z takim ludzkim Kimi Ga Nozomu Eien niż dajmy na to Gundamami.

 

Fabuła serii przedstawia losy grupy bohaterów na pokładzie gigantycznego okrętu-robota kosmicznego, tytułowego Macrossa. Stworzony przez obcych ale znaleziony na Ziemi zostaje odbudowany i oddany do użytku jako symbol zjednoczonej ludzkości. Niestety w dniu startu planeta zostaje zaatakowana, a Macross w wyniku rozmaitych wydarzeń przeniesiony zostaje na skraj naszego układu słonecznego.

Wśród tych wszystkich wydarzeń trójka głównych bohaterów: pilot samolotów Hikaru Ichigo, młoda niepozorna lecz uzdolniona nastolatka Ling Minmay, oraz pierwszy oficer okrętu, wywodząca się z rodziny wojskowej Misa Hayase. Ich wzajemne relacje, uczucia oraz emocje będą głównym motywem serii, wraz z niemałą ilością innych wątków zarówno politycznych jak i etycznych.

 

Choć wokół wymienionej trójki rozgrywa się większość wydarzeń, Macross przedstawi nam także całą gamę innych świetnych bohaterów. Takich postaci jak Roy Focker - mentor Hikaru - czy Maximilian Jenius - zabawny geniusz - trudno po prostu zapomnieć po obejrzeniu anime. Łatwo się do nich wszystkich przywiązać co zarazem bardzo umila oglądanie.

 

Oprócz romansu, kosmitów i mechów mamy także muzykę. I muzykę nie w formie tradycyjnego soundtracku, ale piosenek w wykonaniu Minmay, które odgrywają w serii rolę o wiele większą niż prostej zapchajdziury. Słuchać przyjdzie nam ich często, a po wczytaniu się w tekst można naprawdę ładnie połączyć utwór z wydarzeniami.

 

Seria ogółem stanowi idealny przykład tego, że otoczka science-fiction wcale nie musi się wiązać z walkami na lasery czy wielce miecze świetlne. Macross świetnie pokazuje, że mimo zastąpienia myśliwców robotami, a wrogą nację kosmitami, osoby wplątane w konflikt to zwyczajni ludzie, potrafiący okazywać uczucia i racjonalnie patrzeć na przyszłość. Tym samym walki robotów, choć obecne, stanowią jedynie drobny element głównych wydarzeń.

 

Ogólnie jak na anime już dość stare jestem pod ogromnym wrażeniem. Serię pochłonąłem bardzo szybko, oglądając czasem odcinek za odcinkiem pragnąc poznać ciąg dalszy. Klimat serii, świetne postacie oraz przedstawiona fabuła są genialne, i naprawdę razem tworzą cudowne anime. Macrossa polubić ma szanse każdy, niezależnie od preferencji gatunkowych. I naprawdę, po raz kolejny apeluję aby nie zrażać się do mechów - nie one są tutaj kluczowe.

 

Co do kwestii audiowizualnych. Powiem tyle, że jeśli należysz do tych osób co koniecznie muszą mieć fajerwerki graficzne aby przełknąć serię, to nie podchodź do Macrossa (albo, co lepsze, zmień w końcu upodobania ;p). Macross posiada najbrzydszą animację jaką widziałem dotychczas w anime. Widać, że twórcy mieli problemy z budżetem. Nie przeszkadza to jakoś szczególnie, ale zdarzały się momenty, w których miałem ochotę wybuchnąć śmiechem w reakcji na aktualnie widoczny obraz. Tak czy inaczej, kreska nie zniechęca - jest po prostu słaba, nawet jak na swoje lata. Co do muzyki to ta jest dobra, zarówno utwory z tła jak i te śpiewane, ale jest jej stanowczo za mało. Motywy się powtarzają i długością też nie grzeszą, przez co nawet te lepsze z początku kawałki mogą w końcu zbrzydnąć.

 

Jedna rzecz, która denerwowała mnie podczas oglądania to totalny brak logiki. Zapewne wina stoi tutaj po stronie tego, że anime to w końcu dramat-romans, a nie wielce poważna opowieść, ale mimo wszystko zdarzały się sceny, po których człowiek łapał się za głowę i zastanawiał "WTF?". Niemniej jednak z biegiem oglądania łatwo można przymknąć na to oko.

 

Ogółem jest to jedno z lepszych anime jakie widziałem. Serię oglądało mi się przyjemnie, nie byłem skazany na schematy (w końcu dość częste w anime tych lat) a w niepewności trzymany byłem dosłownie do ostatnich minut ostatniego odcinka (obejrzycie to zrozumiecie dlaczego). Jeśli miałbym wystawić ocenę (pominę fakt, że na AniDB już to zrobiłem ;p) to byłoby to 9/10. To wszystko za fabułę, postaci i klimat. Kiedy takie elementy prezentują wysoki poziom, animacja czy logika idzie w zapomnienie.

 

 

Za mną także dwie kolejne pozycje Macrossa. Film pełnometrażowy Do You Remember Love, oraz półgodzinna OVA Flashback 2012.

 

Do You Remember Love to jakby film stworzony w świecie Macrossa. Stanowi on streszczenie serii, ale przedstawia ją niemal zupełnie inaczej, ukazując główne motywy anime na tle odmiennych wydarzeń. Nadal mamy więc historię miłosną oraz wpływ ludzkiej kultury na obcych. Niemniej jednak przeinaczone zostało wszystko inne. Tym samym nie jest to film kompilacyjny, ale zupełnie nowa historia, wcale nie gorsza od oryginalnej. Choć trafiło się tradycyjnie parę błędów czy niedopowiedzeń, a wiele postaci drugoplanowych została potraktowana z ogromnym dystansem skupiając się jedynie na Hikaru, Misie i Minmay, to film oglądało mi się bardzo przyjemnie. O wiele lepiej niż w serii został ukazany wątek miłosny co zaliczam na ogromny plus. Polepszona została także oprawa audiowizualna. Ba, o ile seria była okropna to film jest wręcz prześliczny. Znane i lubiane utwory muzyczne także znalazły swoje miejsce w DYRL, a towarzyszą im też zupełnie nowe, równie dobre a miejscami lepsze motywy i piosenki.

Wydarzenia jednak nie są prawdziwe, i to co widzimy w filmie nigdy nie miało miejsca w świecie Macrossa. Jak zaznaczył znajomy, jest to taki ichni Pearl Harbor. Dramatyzacja oryginalnych wydarzeń. Tym samym film lepiej oglądać po serii, gdyż efekt jest o wiele lepszy. Ode mnie 9/10, tak samo jak seria.

 

Flashback 2012 natomiast to jakby 30min teledysk, a raczej zbiór takowych. Usłyszymy w nim chyba wszystkie piosenki Ling Minmay zarówno z serii TV jak i filmu DYRL na tle klipów obu produkcji. Każdy utwór ukazuje inne wydarzenia, takie jak szczęśliwe chwile postaci, smutek, samotność, miłość itp. a także zawiera kilka minut scen przedstawiających dalsze losy trójki głównych bohaterów. Flashback to raczej pozycja dla fanów i nie powinien być oglądany samodzielnie (przez spoilery). Ogólnie jest to bardzo przyjemna dla ucha OVA.

 

Następny w kolejne Macross Plus oraz niekanoniczny Macross II. Oj wciągnęła mnie seria, wciągnęła. Szczerze polecam raz jeszcze.

Edytowane przez Suavek
Odnośnik do komentarza

Widze ze nawet doktor wyzej tez nawet ma bardzo podobny avek do mojego ;d ( jak nie ten sam ;P ) No nic.

Nie bedzie wiec dziwne, jezeli ja tez polece Soul Eater'a, ktore uwazam ze jest naprawde ciekawa nowa pozycja i jezeli ktos lubi taki gatunek ( bodajze Shounen - nie wiem jak to sie pisze, wiec jezeli ktos jest bardziej obeznany to niech mnie poprawi ;P ) .

Animacja i kreska stoi na wysokim poziomie , styl troche groteskowy , jednak jest to cos nowego dla mnie i przyciaga to moje skromne oko ; )

Postacie imo sa po prostu genialne ( dawno nie spodobaly mi sie takie duety jak tutaj mozna spotkac ) a kazdy nowy odcinek dodaje nowe punkty sympatii do naszych bohaterow .

 

Polecam jeszcze goraca anime Welcome to the N.H.K . Swietny dramat obyczajowy zwyklego ( moze nie do konca ;> ) szarego japonczyka ; )

 

Odnośnik do komentarza

Ekipa widzę się "przeSOULowała" ;)

SOUL EATER to najlepiej wyglądające anime jakie obecnie wychodzi (może jeszcze Real Drive miejscami trzyma poziom), reszta przy nim to średniaki albo padaki. Soundtrack też świetny, fabułę można przemilczeć, wystarczy że jest jakaś bo i tak postacie i ich komediowość wystarczają :)

Widać, że utalentowana ekipa robiąca to anime daje z siebie wszystko i się przy tym nieźle bawi, plus niezły budżet na to poszedł, dla mnie rewelacja :good:

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Przyznam, że sam to oglądam, bardzo przypadł mi do gustu styl. Szkoda tylko, że nie ma nigdzie porządnych napisów. Jakiś typek robi napisy do wersji Tadshi, która jest tragiczna (mp4 ważące 300 MB - porażka na całej lini)

 

Nie widzę tu tematu "Nowości", ale właśnie wyszedł 1 ep nowej serii Slayers. Widziałem intro:) Zapowiada się w sam raz.

 

 

Odnośnik do komentarza

School Days to dziwne anime. Ma trochę kosmiczne postacie (no bo jak można na przykład określić całokształt zachowania Sekai?). Ostatni epizod wywołał sporo kontrowersji i w sumie nie ma się czemu dziwić. Tak z innej beczki to manga ma inne zakończenie :) . I nie powiedziałbym "zdrada" - raczej "fanatyczna miłość".

 

Bardziej od SD polecam Myself;Yourself - też school, też drama. Początkowo się rozkręca więc jest trochę humoru (Aoi gra tutaj główne skrzypce), ale późniejsze wydarzenia są naprawdę fajnie przedstawione (przemyślany dramat) :) . Polecam.

Edytowane przez Aramis
Odnośnik do komentarza

Nie wiem jak tam te Wasze haremowate naciągane romansidła szkolne, ale z nieco bardziej poważnych dramatów miłosnych warto sięgnąć po Kimi Ga Nozomu Eien. Nie radzę się sugerować pierwszym odcinkiem, gdyż sprawia on bardzo mylne wrażenie. Właściwa akcja rozkręca się dopiero w trzecim i wtedy anime pokazuje pazury. Nie jest to ideał, jest tu trochę mocno naciąganych wątków a i wiele z nich wydawać się może nieco naiwna (w końcu anime było robione na podstawie gry hentai...) ale jako ogół bardzo mi się swego czasu podobało i jestem skłonny polecić. Jeśli inne dramaty miłosne miałyby wyglądać właśnie tak to ja nie mam nic przeciwko. No i do tego seria posiada świetną muzykę i ładną kreskę.

 

Z wielce "och ach" historyjek miłosnych warto natomiast sięgnąć po filmy Shinkai Makoto. Mnie osobiście bardzo podobał się Kumo no Mukou, Yakusoku no Basho. Hoshi no Koe także było niezłe lecz nieco przedramatyzowane. Najnowsza produkcja - Byousoku 5 Centimeter - też jest niczego sobie, ale jak dla mnie mocno naiwna i naciągana, co by nie powiedzieć, że miejscami wręcz głupia.

Odnośnik do komentarza
A czy Cie rozbawily? Tym ze glowny bohater stracil glowe?bo nie kapuje, mnie osobiscie koncowka rozlozyla na lopatki

Tak, koleś przespał się ze wszystkim co w tym serialu miało cycki, ukochana mu

głowę odrąbała a następnie rozpruła brzuch rywalki szukając dziecka i udała się w romantyczny rejs z "podręcznym narzeczonym".

Może dla ciebie te wydarzenia były mocne, ale dla mnie w tego typu produkcji wywołały uśmiech politowania i głupi brecht, coś jak kawaii dziewczynki tnące się na plasterki w Elfen Lied, sporo anime kiczu się tu nagromadziło ;)

 

Polecam anime Kurenai historia młodego chłopaka Shinkurou, który jest mediatorem w sporach. Pewnego dnia dostaje od swojej szefowej zadanie zaopiekowania się uprowadzoną małą dziewczynką, Murasaki pochodzi z bardzo bogatej rodziny Kuhoin, która praktykuje dziwną tradycję "Ukrytego Sanktuarium" (dziewczynka od urodzenia jest trzymana w zamknięciu i nie wychodzi poza dom, a gdy podrośnie zostaje poślubiona przez własnego brata i rodzi mu dzieci). 12 odcinkowa seria jest całkiem ciekawa, od czasu do czasu jest jakaś walka, zwykle jednak trwa nastrój sielanki, muzyka jest na dobrym poziomie tak samo jak i animacja, jedynie kreska jest trochę mniej konwencjonalna niż zwykle w anime.

Odnośnik do komentarza

Ja polecam the melancholy of haruhi suzumiya oraz Air tv. W tym pierwszym bohaterka ma świetny charakter i oglądajac go ciagle miałem ochote zoabczyć następny odcinek. Po obejrzeniu drugiego nie wiem czy już będe chciał oglądac podobne anime, zbyt wrażliwy na takie coś jestem.

 

Możecie mi polecić coś w rodzaju suzumiya? w sensie szkoła, nietypowy bohater itp? opróz onizuki bo to chyba każdy widział. No i jakies anime w deseń air też jakieś polećcie.

Odnośnik do komentarza
Możecie mi polecić coś w rodzaju suzumiya? w sensie szkoła, nietypowy bohater itp? opróz onizuki bo to chyba każdy widział.

Cromartie High School wraz z Sayonara Zetsubou Sensei i drugim sezonem Zoku Sayonara Zetsubou Sensei. Jeżeli jednak muszą być w anime dziewczynki to daruj sobie Cromartie, bo tam ich nie znajdziesz są tylko kolesie, roboty, kosmici (od czasu do czasu) goryl i Freddie (ten z zespołu Queen) ;)

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Go! Go! Ackman - miniseria spod ręki Akiry Toriyamy, z której wydano jeden OAV, oraz trzy części gry na SNES. Jest luźna historyjką, o chłopięcym demonie, który wraz z rodziną łowi duszę dla diabła. Pomaga mu w tym Godon, latający mały demon który zbiera dusze do specjalnego słoika. Ackman spotyka swego nemesis - cheruba Tenshi, który zwykle dostaje od Ackmana łomot. Widać, że to Toriyama malował (Ackman podobny jest do Trunksa, a Tenshi do Kuririna z DBZ). Humor jest dość dorosły, kreska ładna, parę razy naprawdę się uśmiałem - jak na małą serię, to zrealizowane ciekawie. W sam raz na wolną chwilę.

 

Tu macie wersję tylko RAW, ale można spokojnie obejrzeć ;) :

 

1.

 

 

2.

 

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Ulubione anime, troszkę tego jest (kolejność przypadkowa) :

1. Cowboy Bebop

2. Vision of the Escaflowne

3. Akira

4. Perfect Blue

5. Neon Genesis Evangelion

6. Mobile Suit Zeta Gundam

7. Mobile Suit Gundam: Char's Counterattack

8. Mobile Suit Gundam: The 08th MS Team

9. ∀ Gundam/Turn A Gundam

10. Mobile Suit Gundam 0083: Stardust Memory

11. Mobile Suit Gundam SEED / Mobile Suit Gundam Seed Destiny

12. Ergo Proxy

13. Ghost in the shell - wszystkie filmy i seriale

14. Air

15. The Melancholy of Haruhi Suzumiya

16. Dragon Ball /Dragon Ball Z

17. Hakkenden

18. X-Clamp film i serial

19. Filmy Makoto Shinkai

Edytowane przez Paliodor
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Jest cos w stylu Death Note? Zagmatwana intryga, ciagle zwroty akcji + bitwy umyslow miedzy bohaterami?

 

Albo mozecie mi polecic cos w stylu totally superpower overpower? ;] Moze byc glupia fabula (albo jej brak). Musi byc efekciarsko.

 

Po Ergo Proxy i Serial Experiment: Lain (ktory mam zamiar lyknac na dniach), musze sie jakas odmozdzyc ;]

Odnośnik do komentarza
Jest cos w stylu Death Note? Zagmatwana intryga, ciagle zwroty akcji + bitwy umyslow miedzy bohaterami?

Code Geass, niemożliwe żebyś chociaż nie usłyszał o tym anime. Fabuła momentami tak zagmatwana, że aż popier*olona, główny bohater to wypisz-wymaluj Yagami Light z DN, do mnóstwo niesamowitych zwrotów akcji, którymi ze spokojem można by podzielić kilka innych serii anime i nawalone w cholerę postaci. Anime może nie jakieś super wybitne, ale na pewno bardzo solidne. Kreska i strona audio stoją na przyzwoitym poziomie. Aktualnie kończy się drugi sezon.

Odnośnik do komentarza
Fabuła momentami tak zagmatwana, że aż popier*olona
Raczej tylko to drugie. W negatywnym tego słowa znaczeniu.

mnóstwo niesamowitych zwrotów akcji, którymi ze spokojem można by podzielić kilka innych serii anime
Wrzucili co tylko się da aby przyciągnąć jak największą ilość widzów, ostatecznie tworząc coś co się kupy nie trzyma i totalnie do siebie nie pasuje.

nawalone w cholerę postaci
Z których niemal wszystkie są totalnie oklepane, nieciekawe, wręcz odpychające.

Anime może nie jakieś super wybitne, ale na pewno bardzo solidne.
Code Gayass to crap - tak w dużym skrócie.

Aktualnie kończy się drugi sezon.
A po nim zaczyna się anime, które w przeciwieństwie do Gayassa można nazwać porządnym i przemyślanym - drugi sezon Gundam 00.

 

Wybaczcie mój stosunek do tego anime, szczególnie fani, ale nawet pomimo okazyjnych przebłysków oryginalności, Gayass to dla mnie seria godna porównania z pokemonami - skierowana raczej do młodszego, lub mało wymagającego masowego odbiorcy.

 

Jak już chcecie anime łączące w sobie przemyślaną, wielowątkową fabułę oraz trochę akcji, posiadające ciekawe postaci i ogólnie prezentujące wysoki poziom, to sugeruję zapoznać się z Macross Frontier bądź też wspomnianym Gundam 00. Bezdyskusyjnie tysiąc razy lepsze od Geassa.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...