Skocz do zawartości

Pizza


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Mi się  nie chce ale to chyba głównie ze względu na to, że  nie mam takiego fajnego, szerokiego naczynia a jednocześnie na tyle wysokiego, gdzie mógłbym ułożyć te 3-4 kulki pizzy. No ale widzę, że koleś z tego filmiku ma takie całkiem fajne, emaliowane, gdzie mieści 3 kulki. Będę musiał w takie zainwestować. Ja odrywam kulki od całego ciasta i od razu robię placki. A gdyby poleżały te kilkanaście minut w formie kulek to faktycznie mogłyby być bardziej "loosen" jak to mówią w amerykańskich przepisach.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Rudiok napisał:

Nie wiem jak inni, ale ja po lekkim rozciągnięciu kulki odstawiam ją na kilka minut żeby jeszcze odpoczęła, dopiero wtedy rozciągam do końca, lepiej się wtedy formuje. No i rozciągam na kłykciach głównie. Tu jest fajnie pokazane:

 

 

Podsypujesz czymś konkretnym przy formowaniu? Bo już widziałem wersję z krupczatką i z kaszą manną. Właśnie leci do mnie specjalna blacha z sitem, może w końcu będzie idealnie okrągła :pizza:

Odnośnik do komentarza

@Harbuzkup pojemnik zamykany na ciasto, sprawdza się idealnie. Jest zamykany na zatrzask, wygodny i łatwo wysmarować oliwą do trzymania kulek. W odpoczęciu ciasta chodzi o to żeby się wiązania glutenowe ułożyły i były prostsze do formowania. Wyciągając na żywca ciasto potrafi być zbite i twardsze. 

 

@mcpmieszanką mąki zwykłej i semoliny, a ostatnio w sumie samą semoliną, można też krupczatką byle nie za dużo bo potem chrupie w zębach :rotfl:, semolina jest drobniejsza i przez to nie ma obaw nawet jak się coś przylepi. 

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Ostatnio byłem u kumpla, który wkręcił się w robienie pizzy, kupił przerobiony piecyk bez termostatu i nakurwia takie pizzki, że jezusie maryjo:

BRADBVb.jpg

IoGdpd4.jpg

 

Smak jak w pizzeriach włoskich, to jest coś niesamowitego. No ale piecyk, pirometr, kalkulator do ciasta trzeba mieć. Czy warto? Jak chuj!

Odnośnik do komentarza

Kalkulator do ciasta? Chyba nie chodzi ci o wage?

 

Picki ladne.

 

7 godzin temu, mcp napisał:

@Tynio Jak wyrabiasz ciasto, że jest takie cienkie? Robiłem w ten weekend i pięknie wyrosło, ale jak zacząłem zagniatać to po upieczeniu wyszło mi grube na 1 cm jak jakieś Giuseppe mrożone.

Ale jak zagniatac? Jak wyrosnie ci kulka to ja wpier.dalasz do maki obficie, otrzepujesz i ugniatasz (jak na filmiku Rudioka, mozna tez dwoma rekami). Potem ciasto na piastki i rozcigasz. Mozesz te je po prostu zlapac i pod wlasnym ciezarem bedzie rozciagac sie samo (wtedy przekladasz z reki do reki). Ja np. nie potrafie tego sposobu co rzucaja sobie na przedramie i klepia na stol.

 

No a jesli ci sie sciaga i jest sztywne to albo wyje.bales powietrze po tym jak kulka urosla albo po prostu jest wiecej maki w ciescie niz wody. Moze tez byc typ maki (polecam jednak 00) albo ch.ujowo wyrosniete (za krotki/dlugi czas).

 

W kazdym razie konkluzja jest taka, ze jak walkujesz pizze to cos jest nie tak z ciastem.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
W dniu 12.01.2021 o 09:19, mcp napisał:

@Tynio Jak wyrabiasz ciasto, że jest takie cienkie? Robiłem w ten weekend i pięknie wyrosło, ale jak zacząłem zagniatać to po upieczeniu wyszło mi grube na 1 cm jak jakieś Giuseppe mrożone. Wałkiem byłoby najprościej, ale spece od pizzy mnie zayebią jak rozwałkuję xd

 

Ja ciasto wyrabiam dosyć długo bo około 15 minut i nie mam co ukrywać że ręce pod koniec wyrabiania bolą.

Tak jak pisałem ciasto ląduje do lodówki na 24-48h 

Potem leżakuje około 15-20 minut by ciasto ociepliło się.

dzielę na 3-4 kulki, które mają jakieś 270-290 gram, wyrabiam jakieś 5 minut i zostawiam na 2-3 minuty.

Jak ciasto odpocznie zaczynam formować placek, który po rozsmarowaniu sosy pomidorowego (ja staram się by sos miał temperaturę około 30-35C)  ląduje na blacie i czeka na swoją kolej.

Jak przygotuje wszystkie placki na pizzę to dopiero układam dodatki, dzięki temu ciasto mam trochę czasu by urosnąć znowu.

 

Powracając do grubości ciasta to mi wychodzi około 0,5cm  tylko brzegi są lekko wyższe. 

 

Zweryfikuj może ilość drożdży, ja dają mniej (aktualnie na 3 pizze leci około 20 gr.)  

 

W dniu 12.01.2021 o 10:41, Rudiok napisał:

Nie wiem jak inni, ale ja po lekkim rozciągnięciu kulki odstawiam ją na kilka minut żeby jeszcze odpoczęła, dopiero wtedy rozciągam do końca, lepiej się wtedy formuje. No i rozciągam na kłykciach głównie. Tu jest fajnie pokazane:

 

 

 

To nieźle koleś "kręci" pizzę. 

 

W dniu 12.01.2021 o 11:46, mcp napisał:

Podsypujesz czymś konkretnym przy formowaniu? Bo już widziałem wersję z krupczatką i z kaszą manną. Właśnie leci do mnie specjalna blacha z sitem, może w końcu będzie idealnie okrągła :pizza:

 

Ja podsypuje tak jak napisał Rudiok samą semoliną

 

W dniu 12.01.2021 o 12:25, Rozi napisał:

Ostatnio byłem u kumpla, który wkręcił się w robienie pizzy, kupił przerobiony piecyk bez termostatu i nakurwia takie pizzki, że jezusie maryjo:

BRADBVb.jpg

IoGdpd4.jpg

 

Smak jak w pizzeriach włoskich, to jest coś niesamowitego. No ale piecyk, pirometr, kalkulator do ciasta trzeba mieć. Czy warto? Jak chuj!

 

Pizza super wygląda i pewnie też tak smakuje, pewnie piecyk ma elektryczny który sporo ciągnie prądu, ja mam gaz za "grosze" wiec zdecydowałem się na gazowy z termoobiegiem  dzięki temu w trakcie nagrzewania piekarnik jest równomiernie rozgrzany, a sam termoobieg wyłączam przez włożeniem pizzy.

 

W dniu 12.01.2021 o 18:40, Rozi napisał:

Jest taka appka, która liczy dokładnie wszystkie wagi składników do ciasta, w zależności od liczby porcji.

 

No ciekawy jestem jak to zachowuje się przy różnych mąkach, używałem maki typu 00  , 450 oraz 500 a jakiś czas temu kupiłem mąkę z dopiskiem "Włoska mąką do pizzy" była taka lekko żółta i moje proporcie musiałem zmienić bo ciasto cały czas się kleiło i dosypałem około 20-30gr więcej mąki.

Było OK ale i tak najbardziej mi smakuje z typu 00.

 

A ostatnio robiłem znowu pizzę 

 

pbqAJFw.jpg

 

 

vGh2smd.jpg

 

SARss0Z.jpg

 

WjpGyNX.jpg

 

XmP2viB.jpg

 

Nie wie jak inni, ale ja już od dłuższego czasu nie używa ketchupu do pizzy, tylko sos pomidorowy własnej roboty lun sosu czosnkowego. 

 

Zdjęcia średnie bo myślałem, że nowy telefon robi lepiej niż stary S7 i się pomyliłem. 

 

Edytowane przez Tynio
  • Plusik 7
Odnośnik do komentarza

Nie chciałem ostatnio ryzykować i pojechałem wałkiem bo chciałem papierowo-cieniutkie ciasto, najwyraźniej moje plebejskie podniebienie nie czuje różnicy w ilości pęcherzyków powietrza bo wyszło nieźle. Próbowałem też z serem w rancie, ale za słabo docisnąłem i się pootwierało ;[  Te blaszki okrągłe super sprawa, kupiłem jedną i już druga do mnie leci :lapka:

Odnośnik do komentarza

@mcp Przy takiej temperaturze i tylu minutach powinna zdecydowanie więcej koloru złapać, wygląda jak surowa. Albo za słabo rozgrzewasz piekarnik (pro tip: jak piekarnik piknie, że osiągnął temperaturę to mu nie wierz tylko dodaj jeszcze z 15-20 minut), albo faktycznie masz coś sp.yerdolone i ci nie dogrzewa do takiej temperatury, kup sobie termometr kulinarny i sprawdź, bo może masz coś zjebane. A zamiast szwarcwaldzkiej szynki polecam gotowaną (np. prosciutto cotto).

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...