Skocz do zawartości

Pizza


Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, D.B. Cooper napisał:

Dla mnie nie była zła, sosy mieli tylko jakieś strasznie chujowe. 

u mnie Włoch prowadzi pizzerie i jak się pyta "jakie sosy?" i mówię że bez, to typ mówi "i prawidłowo, bardzo dobrze" :)

Ale są pizzerie co mają zajebisty, czosnkowy sos z czosnku, a nie z tuby, czy proszku.

PS Jak ktoś ma blisko do środy śląskiej - albo będzie przejazdem, to polecam pizzerię Trzy po trzy (w google nazw sporo, ale to nie sieciówka) i ich pizze o nazwie grzechotnik: ostre że człowiek cały spocony siedzi: 1313af05-50cc-4f0b-90fd-3defe1d92831_14g 

aż z tego zdjęcia bije mi zapach ostrej papryki :)

  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, grzybiarz napisał:

u mnie Włoch prowadzi pizzerie i jak się pyta "jakie sosy?" i mówię że bez, to typ mówi "i prawidłowo, bardzo dobrze" :)

Ale są pizzerie co mają zajebisty, czosnkowy sos z czosnku, a nie z tuby, czy proszku.

PS Jak ktoś ma blisko do środy śląskiej - albo będzie przejazdem, to polecam pizzerię Trzy po trzy (w google nazw sporo, ale to nie sieciówka) i ich pizze o nazwie grzechotnik: ostre że człowiek cały spocony siedzi: 1313af05-50cc-4f0b-90fd-3defe1d92831_14g 

aż z tego zdjęcia bije mi zapach ostrej papryki :)

Wygląda przepysznie.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

Dawno pizzy nie robiliście, więc dodam jakie ostatnio robiłem, bo zaczynam eksperymentować z ciastem.

 

Na początek klasyczne wersje 

 

bJ9adA2.jpg

 

 

HkWJxFf.jpg

 

Oraz Pizza na cieście typu graham z mąki 1850 + typ 750

 

PeKjbtC.jpg

 

Porównanie ciasta

 

cJztIlK.jpg

 

A tak prezentuje się pizza 

 

LNEZCVF.jpg\\

 

 

 

heC5hYm.jpg

 

No i klasycznie każdy może sobie dobrać sosu pomidorowego 

 

tKfpkR9.jpg

  • Plusik 6
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
13 minut temu, krupek napisał:

Uuu po takiej z ciasta graham to ładne wypróżnianie potem pewnie, bo dużo błonnika.

 

Jest zdrowsza niż taka na mące typu 00 czy 500, jest wyczuwalna różnica, ale jeden z domowników nie może już jeść klasycznej więc specjalnie dla tej osoby robię jedną na takim cieście + dla reszty jedna mieszana 50% zwykła + 50% graham 

Jest dobra i wiele zależy od dodatków 

Odnośnik do komentarza

@Tynio

 

Proszę o konkrety:

Drożdże suche, czy świeże?

 Ciastko do leżakowania w lodówce zamykasz w pojemniku?

Temperatura 250 stopni wystarczy?

Jak długo pieczesz?

Sprawdzony przepis na sos pomidorowy?

Blacha do pieczenia. Korzystasz z jakieś konkretnej? Widzę, że są klasyczne i takie z dziurkami.

 

W zasadzie to poproszę całą instrukcję :ohboy:

 

Sam od jakiegoś czasu się bawię, próbowałem też z kamieniem - fajny efekt, ale ciężko to obsługiwać.

Edytowane przez ginn
Odnośnik do komentarza
15 godzin temu, ginn napisał:

@Tynio

 

Proszę o konkrety:

Drożdże suche, czy świeże?

 Ciastko do leżakowania w lodówce zamykasz w pojemniku?

Temperatura 250 stopni wystarczy?

Jak długo pieczesz?

Sprawdzony przepis na sos pomidorowy?

Blacha do pieczenia. Korzystasz z jakieś konkretnej? Widzę, że są klasyczne i takie z dziurkami.

 

W zasadzie to poproszę całą instrukcję :ohboy:

 

Sam od jakiegoś czasu się bawię, próbowałem też z kamieniem - fajny efekt, ale ciężko to obsługiwać.

 

Sao ciasto powstało z jednego z przepisu jakie znalazłem w necie jednak poddałem go sporej modyfikacji i daję już ten przepis który został sprawdzony 

 

Ciasto:

  • 1 szklanka mąki pszennej pełnoziarnistej, najlepiej graham typ 1850 + 1 szklanka mąki typu 750
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • 1/4 szklanki ciepłej wody + 2/4 szklanki mleka ciepłego (w razie czego można jeszcze dodać 1-2 łyżeczki wody)
  • 1 łyżeczka  drożdży instant 
  • pół łyżeczki miodu
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
Sos pomidorowy:
 
To już zależy jaki lubisz ja robię z passaty lub puszka pokrojonych pomidorów + zioła + sól + pieprz + trochę magi i czasem dodaję 1-2 ząbki czosnku lub zastępczo 1 łyżeczkę ostrej pasty paprykowej (jak ktoś nie lubi czosnku)  czasem trzeba dać 1-2 łyżeczki cukru lub może być miód 
 
Dodatki:
 
 
Dowolne kto jakie lubi, jednak ryba np. łosoś jest specyficzny i potrafi zmienić smak całej pizzy dzięki czemu mniej czuć  że to jest inna mąka.
 
Co do samego ciasta 
Obie mąki wsypuję do miski.
Do mleka dodaję drożdże + miód (może być zamiennie cukier) mieszam i odstawiam na kilka minut
Do wody dodaję sól i rozpuszczam, przygotuj sobie też ze 2 łyżki wody bo u mnie było ciasto za suche.
 
Wszystko mieszam łyżką i potem wyrabiam ręką przez około 8-10 minut jak jest za suche to dodaję wodę i jeszcze chwilę wyrabiam.
 
Odstawiam w ciepłe miejsce na około 1-1,5h i w tym czasie można sobie przygotować resztę produktów.
Ciasto wyrośnie i można teraz odważyć około 280-290 gr lekko rozwałkować (to ciasto ma inną konsystencję niż z mąki typu 00)
Położyć na wysmarowaną blaszkę i zostawić na około 20-25 minut (musi być przykryte szmatką bo wyschnie)
Smaruję sosem pomidorowym, sypie serem, kładę produkty jakie przygotowałem i na wierzch lekko można posypać serem lub dać kawałki sera pleśniowego.
 
Piekarnik na maksa (u mnie 260-270C) włączam termoobieg (jak masz) i wkładam dopiero jak będzie najwyższa temperatura i czekam około 6-7minut z czego ostatnia minut to można włączyć górną grzałkę.
 
I to tyle, życzę smacznego.
 
Ja pizzę już robię ponad 10 lat więc przejście z mąki 00 na 1850 było łatwiejsze, jednak obawiałem się że coś spieprzę, ale udało się za pierwszym razem.
 
 

 

 

  • Plusik 1
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Spróbuję następnym razem tego, co podesłałeś.

 

Powiedz mi jeszcze, jakiej blach używasz?

 

Wczoraj wieczorem zrobiłem ciasto według kalkulatora, który podsyłałeś na poprzedniej stronie. Zostawiam w lodówce na 48h i jestem ciekawe efektu. Zastanawiam się tylko, co z tego wyjdzie, bo nie robiłem odczynu z dróżdży tylko wpierdzieliłem je razem z resztą składników i dokładnie wymęczyłem ze 20 min.

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, ginn napisał:

Spróbuję następnym razem tego, co podesłałeś.

 

Powiedz mi jeszcze, jakiej blach używasz?

 

Wczoraj wieczorem zrobiłem ciasto według kalkulatora, który podsyłałeś na poprzedniej stronie. Zostawiam w lodówce na 48h i jestem ciekawe efektu. Zastanawiam się tylko, co z tego wyjdzie, bo nie robiłem odczynu z dróżdży tylko wpierdzieliłem je razem z resztą składników i dokładnie wymęczyłem ze 20 min.

Kilka lat temu kupiłem w Tesco takie szare. 

Ja zawsze odczyn robię,  ale może da radę i będzie pracować  

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
W dniu 14.01.2022 o 21:05, Mejm napisał:

A nie jest tak, ze w grahamie jest bardzo malo glutenu wiec ciasto nie ma dobrej struktury i kiepsko wyrasta? Pewnie musialbys uzyc walka zeby zrobic placka bo na rekach by sie rwalo.

 

No nie całkiem i przytoczę tu info ze strony 

 

https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/produkty-zbozowe/chleb-graham-jak-powstaje-charakterystyka-wlasciwosci-zdrowotne/rqwl5yd

Chleb graham a gluten

Ponieważ chleb graham jest wytwarzany z mąki pszennej, zawiera dużo glutenu. Białka znane pod tą nazwą nadają ciastu pulchność i rozciągliwość. Bochenek może dłużej poleżeć i nie będzie się psuł. Co więcej, gluten dobrze utrzymuje aromat.

 

Dla tego też do tej pizzy dodałem typ 750 żytnia mąka (ma mniej glutenu)

 

Ciasto było mniej mniej sprężyste niż to ze zwykłej mąki czy typu 00, ale nie rozpadało się.

 

Potraktowałem delikatnie wałkiem, choć ciast do pizzy nie powinno się traktować wałkiem tylko ręcznie je rozciągać.

 

Na 4 fotce pięknie widać że to jest jedna idealna "tafla" ciasta, a nie taka jak się ręką rozciąga.

 

Po upieczeniu jest naprawdę zadziwiająco dobrze i ładnie wyrosło oraz jest chrupiąca. 

 

W dniu 14.01.2022 o 21:50, Figaro napisał:

zazwyczaj nie ma 

 

Powyżej masz źródło że jednak ma, pewnie ma mniej niż taka typu 00 bo widać różnicę przy wyrabianiu i dla tego warto dać trochę więcej wody.

 

 

  • Plusik 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

@Tynio Przypominasz mi starszego kolegę, który jest piekarzem. Lubię słuchać ludzi, którzy opowiadają o czymś, na czym się znają. Otwieraj pizzerie ekolego. Realizuj pasję. :cool:

 

Ja na pizze chetnie wpadnę i nawet 4 dyszki za dużą dam + napiwek na gierkę jakąś. :lapka:

Odnośnik do komentarza
16 godzin temu, Jotrazydwa napisał:

@Tynio Przypominasz mi starszego kolegę, który jest piekarzem. Lubię słuchać ludzi, którzy opowiadają o czymś, na czym się znają. Otwieraj pizzerie ekolego. Realizuj pasję. :cool:

 

Ja na pizze chetnie wpadnę i nawet 4 dyszki za dużą dam + napiwek na gierkę jakąś. :lapka:

 

Dzięki, niestety nie po drodze mi ten zawód, już raz miałem propozycje by zostać wspólnikiem w Pizzeri z gyrosem u znajomego, ale lubię to co  robię zawodowo, a gotowanie to moja pasja która naprawdę przynosi mi wielką przyjemność. 

 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Polecam takie buleczki pizzowe rewelacja,niestety fotek nie mam bo na szybko robiłem i zeżarłem na miejscu bez myślenia o forumku. Robione wg przepisu tylko mniej cukru dałem bo 30g za dużo mi sie widziało i dalem trzy płaskie łyzeczki i wyszło idealnie jak dla moich kubków smakowych.

 

Edytowane przez kudlaty88
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.