Skocz do zawartości

Pizza


Rekomendowane odpowiedzi

Poczytaj też instrukcję piekarnika, sporo modeli ma tryb do pieczenia pizzy. Jak nie masz kamienia to włóż odwróconą blachę i rozgrzej a pizzę potem tylko zsuń na papierze do pieczenia.

 

Tak sobie myślę, że może tu też ciasto robić robotę. Albo jest za niska hydracja, albo za dużo/za mało wyrobione.

Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, mcp napisał:

spacer.png

 

ciasto z przepisu Tynia, pomidory mutti na sos tylko z odrobiną soli, niestety spie.przyłem tą szynką szwarcwaldzką bo wyszło za słone, no i już trzecia próba i dalej rant mi się nie chce zarumienić, choć ciasto nie jest surowe ;/

 

Fajnie że zrobiłeś sam Pizzę a nie zakup takiej mrożonej.

 

Wiele osób Ci już podpowiedziało poniżej, ja trochę jeszcze dopytam i mam nadzieję że pomogę. 

 

Szynka szwarcwaldzka jest słona tak jak prosciutto czy nawet chorizo (te produkty idealnie komponują się z pizzą)

Sos pomidorowy powinien być wyważony smakowo, lekko słodki, lekko kwaśny i minimalnie słony bo ser(chyba że używasz mozzarelli to ona nie jest słona) oraz inne produkty mięsne mają sporo soli w sobie.

Sos pomidorowy gotuję długo i jak trzeba to używam blendera by był gładki i był gęsty (daję zawsze czosnek do sosu i kawałek cebuli)

Ja zawsze ciasto próbuję czy nie jest za słone (gryzę odrobinkę potem wypluwam) 

Fakt że dziwnie wygląda ciasto (mało ranty zarumienione)

 

 

10 godzin temu, mcp napisał:

leży na 250 z grzaniem góra-dół jakieś ~9 minut, ciasto jest chrupiące, co dalej Panie Mejm?

 

260C to tyle ile mój piekarnik może dać maxa (termometr pokazuje mi że mam 260C)  

Jak nagrzeję na 260C to pizza w piekarniku siedzi 8-9 minut i jest mega rumiana (bez termoobiegu) 

 

Takie coś mam 

Spoiler

kfYPQZD.jpg

669A5Jo.jpg

 

 

 

9 godzin temu, Carles napisał:

Jak kończysz piec to walnij ją na samą górę pod grzałki na dosłownie 2 minuty (dłużej może się zjarac kompletnie). Jak dalej bedzie słabo to załącz pod koniec termoobieg. Z takim combosem nie ma szans na bladą pizze :D

I maźnij troche sosem te ranty, to też podziała na odpowiedni kolor.

 

Ja też władnie ostatnie 2 minuty samą górę daje by pizza była rumiana.

 

Ważne by blacha była na odpowiedniej wysokości w piekarniku.

 

Ja mam u siebie taką podziałkę na jakiej wysokości ma być i informację co do temperatury.

 

8 godzin temu, Rudiok napisał:

Poczytaj też instrukcję piekarnika, sporo modeli ma tryb do pieczenia pizzy. Jak nie masz kamienia to włóż odwróconą blachę i rozgrzej a pizzę potem tylko zsuń na papierze do pieczenia.

 

Tak sobie myślę, że może tu też ciasto robić robotę. Albo jest za niska hydracja, albo za dużo/za mało wyrobione.

 

Ja swojego piekarnika musiałem się nauczyć, przypaliłem raz bo poprzedni gorzej działał i miał problemy z temperaturą, kilka razy była taka blada i jak by nie dopieczona.

 

Po roku już wiedziałem co i jak.

 

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Pytanie mam do osób które robią często pizzę.

 

Dziś robię ostatnią pizzę z mąki jaką mam czyli Basia Typ 00, miałem kilka razy mąkę primo gusto do pizzy i uważam że jest lepsza od Basi, kiedyś mi córka z Włoch przywiozła Divella Farina pizza i była bardzo dobra ale czytałem  że też dobra jest mąka, Caputo pizzeria 00 

 

Macie jakieś doświadczenie z w/w mąkami? bo chcę kupić 5kg by mieć spokój na 2-3 miesiące. 

Odnośnik do komentarza

Ja jeśli jestem akurat w sklepie włoskim to kupuję Le 5 Stagioni Pizza Napoletana i jestem zawsze zadowolony. Jak nie mam do niej dostępu to kupuję Basię 00. Robię pizzę/foccacię średnio raz na 1,5 miesiąca i jestem raczej na etapie, gdzie bardziej jeszcze efekt zależny jest od mojego skilla niż od mąki, więc raczej nie widzę dużych różnic w mąkach. No ale jeśli masz dostęp do włoskich mąk w dobrej cenie to warto brać. Rzadko kiedy można się zawieść, no i efekt psychologiczny wchodzi w grę, że "jem pizzę z prawdziwej, włoskiej mąki" :)

Odnośnik do komentarza

Mi maka praktycznie nie robi roznicy w porownaniu z drozdzami. Jak najmniejsza ilosc drozdzy i jak najdluzszy czas wyrastania ciasta daje najlepsze efekty. Ale najwazniejszym czynnikiem i tak jest piec bo w piekarniku nigdy nie osiagniesz porzadnej temperatury, zazwycxzaj to jest max. 250 stopni a to jest zdecydowanie za malo. Pitca sie powinna piec 2-3min. Najgorszy problem jest zawsze z mozarella bo jak uzywasz takiej swiezej to nawet wyciskajac wczesniej do sucha ona i tak sie zamieni przez 10min w wode, nie wazne czy to bedzie prawilna bufallo czy jakies dziadostwo z biedronki.

Odnośnik do komentarza

Ja kupiłem dzisiaj bułki i ziemniaki, ale nie mam foto ;\

 

I ostatnio basię 00 do pizzy, wcześniej używałem jakiejś włoskiej fariny też 00, nie odczułem różnicy. Tak, włożyłem tym razem placek do piekarnika. Tak, był włączony. 

Edytowane przez mcp
Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, Mejm napisał:

W makach na pizze wazne sa proteiny nie typ. Nie pamietam dokladnych wartosci ale >13% jest ok, im wiecej tym dluzej moze lezakowac ciasto. Proteiny wplywaja na gluten, gluten na sprezystosc i wytrzymalosc ciasta.

 Tak wiem, ta mąka ma około 13 

W necie znalazłem info że ma W260 Do W290 co przekłada się właśnie na 13%

Odnośnik do komentarza

W sobotę wpadli znajomi, a że w lodówce miałem już przygotowane 4 kulki to zrobiłem pizzę z nowej mąki i .... jest niezła.

 

Co do samego przepisu to 

 

Mąka: 615g
Woda: 395g (hydro 64%)
sól: 18g
drożdże : 3,0g
cukier: 1,0g
oliwa 15g
Czasy:
BLOK: TO: 6h TK: 36h Kulki:TO: 6h
waga kulki: 245g
(4 kulki) każda kulka to około 33cm więc bardzo cieniutkie ciasto. 
 
A jak wyszło?
 
efekty poniżej
 
AwmEIUu.jpg
 
a8V9EgR.jpg
 
XDtOTQn.jpg
 
aunqXWE.jpg
 
jaCay3r.jpg
 
KEQ5EIE.jpg
 
Spoiler

ZwuaExD.jpg

 

xqi31tn.jpg

 

Efekt niezły był po zmianie mąki.
 
Przepis będzie modyfikowany i następnym razem dam więcej mąki o jakieś 10-20g  
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Jak co weekend pizza time :D

 

byli goście więc zrobiłem 4 rodzaje

 

cTdMW4u.jpg

 

już kiedyś robiłem i smakowało w domu, dawałem znowu jajka do pizzy 

 

Spoiler

6Yx1eW3.jpg

 

 

A tak gotowce już wyglądały 

 

jYZLo45.jpg

 

HNe8tVX.jpg

 

V2WSi9P.jpg

 

cx84f1U.jpg

 

możliwe że za jakiś czas zdecyduje się na kupno kamienia, aktualnie jednak zakupiłem wagę jubilerską i tym razem dałem 2,5g drożdży do 650g mąki, a wody dałem z tego co pamiętam to około 420-440ml

 

a jak wygląda ciasto przy takich proporcjach

 

Spoiler

ax7QidQ.jpg

 

2TqN5Og.jpg

 

 

niezła ta mąka jest, trzeba przyznać. 

 

 

Edytowane przez Tynio
  • Plusik 3
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...