Skocz do zawartości

Jaki telefon wybrać?


jaszczoor

Rekomendowane odpowiedzi

Sam też tego nie robiłem, ale czytałem o tym. Głównie tak, np. HTC G1, który zatrzymał aktualizacje na soft'cie 1.6 możesz poprzez roota zrobić aktualkę do 2.2. Z tym, że co do G1 to czytałem, że o ile poprawia to funkcjonalność telefonu, to np. są problemy z aparatem, albo bateria leci szybko w dół. Dodatkowo root pozwala na grzebanie w "biosie" telefonu, poprzez aplikacje możesz zwiększyć np. wydajność procka (chociaż, nie wiem czy aktualnie w normalnych softach jest to już możliwe), usprawnić dotykowe funkcje itp. Dokładnie też się na tym nie znam, ale raven_raven chyba Ci więcej powie :)

Odnośnik do komentarza

Rootowanie da mi dostęp do robienia aktualizacji Androida, tak? (jestem zielony w temacie)

 

Już kiedyś pisałem chyba, o co w tym chodzi, ale nie szkodzi, powtórzę :).

Pod pojęciem "rootowanie" różni ludzi mają na myśli różne rzeczy. Pierwotnie (za czasów G1) było to uzyskanie dostępu do roota, superusera na telefonie, czyli przejęcie kontroli nad całym systemem plików w telefonie. Co innego "BIOS", bo pewnie macie na myśli kernel, na Androidzie nie ma BIOSu (;)). Tutaj trzeba mieć odblokowany bootloader, by zmienić kernel pozwalający na np. podkręcenie procesora, obsługę SWAPu czy po prostu nową funkcjonalność w systemie (każda nowa wersja Androida opierana jest o wyższe wersje kernela). I teraz dochodzimy tutaj do tego, co miałem na myśli, mówiąc, że różni ludzie różnie rozumieją rootowanie. Zazwyczaj mówi się tak o ogóle czynności wykonywanych w celu wgrania jakiegoś custom ROMu, który wyraźnie zmieni działanie telefonu (a to jest wyższa wersja systemu, a to szybszy lub oparty o czystego Androida, a nie np. Sense czy MOTOblur). Często pierwszą rzeczą po zrootowaniu telefonu jest wgranie odblokowanego bootloadera, który pozwoli na swobodne modyfikacje CAŁEGO systemu plików, nie tylko partycji systemowej (bo jest jeszcze już wspominany kernel, a także recovery).

I tak na HD2 trzeba było odpalić plik .exe na komputerze i zainstalować (jak program na PC) HSPL (odblokowany bootloader), dzięki czemu można było zmienić radio na wyższe (efekt: możliwość odpalenia linuksowego jądra na sprzęcie wydanym z WM) lub w ogóle wgrać MAGLDR (program wywalający Windowsa z pamięci telefonu i wgrywający Androida do pamięci NAND - wewnętrznej - telefonu).

Na Spicy rootowanie polega na odpaleniu telefonu w trybie download i wgraniu przez program serwisowy (czy coś w ten deseń) odpowiedniej wersji oprogramowania (wcześniej zmodyfikowanej przez mózgi z Rosji), dzięki czemu jednocześnie uzyskujemy roota, nowy kernel i dostęp do recovery.

Na G1 trzeba było robić downgrade do Androida 1.0, na nim uzyskać prawa roota za pomocą specjalnie spreparowanej karty pamięci, następnie wgrać custom recovery i dopiero stamtąd mogliśmy wgrać specjalną wersję SPL (pod warunkiem posiadania odpowiedniej wersji radia) która to naprawdę uwalniała nasz telefon pozwalając dowolnie modyfikować każdy aspekt telefonu (ROM, recovery, bootlogo, radio itd.). Teraz wystarczy zainstalować programik i kliknąć "root me!", bo odkryto kolejne luki pozwalające na uzyskanie praw roota.

Jak widać droga do "wolności" wygląda inaczej na każdym sprzęcie :).

Wiem, trochę zawile to opisałem, ale tak to mniej więcej się przedstawia.

 

Tak samo jest z tym, co można osiągnąć na różnych sprzętach.

G1 - można z Androida 1.6 skoczyć na Androida 2.3, przy okazji uzyskując multi-touch.

Spica - z dość wolnego Androida 2.1 można przeskoczyć na modowany 2.1 bądź nie do końca sprawne wersje 2.2 lub 2.3 (dodam, że to ostatnie prowadzi Polak i on jest pionierem na tym polu)

HD2 - tutaj można wszystko :D

 

Jak macie jeszcze jakieś pytania walcie ;).

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

@MierzejX i raven_raven

Co prawda sam jestem abstynentem, ale jeśli kiedyś się spotkamy, macie u mnie piwo ;).

 

Jak macie jeszcze jakieś pytania walcie ;).

Krótko:

Warto brać Motorolę Milestone, jeśli telefon planuję zmienić najwcześniej za ok. 2 lata?

Odnośnik do komentarza

Warto, jeśli:

  • zależy Ci na pełnowymiarowej klawiaturze
  • chcesz mieć sprzęt z najwyższej półki, lecz trochę starszy
  • nie boisz się zabawy w custom ROMy
  • nie jest dla Ciebie zbyt ważny multitasking (ten na Milestone mocno kuleje* ze względu na małą ilość RAM, tylko 256 MB - dzisiaj chyba nawet high-endy mają więcej)**
  • zależy Ci na sporym wyświetlaczu (3,7") o bdb rozdzielczości (WVGA, czyli 480x854)
  • NIE zależy Ci na nowszych wersjach Androida, niemożliwych ze względu na zakończenie wsparcia dla Milestone na Froyo i zablokowanym bootloaderze, który nie pozwala wgrać nowszych wersji jako takich (pozwala jedynie na wgrywanie czegoś, co z zewnątrz wygląda jak Android 2.3, ale działa na jądrze 2.2, taki Windows Me :D)

Ja bym brał, ale to dlatego, że kocham fizyczne klawiatury QWERTY i nie straszne mi babranie się z custom ROMami, z którymi zawsze jest coś nie tak :P. Motka to swego czasu najlepsza możliwa opcja była, dzisiaj się trochę zestarzała, ale tylko trochę.

 

 

 

* nie do końca kuleje po zastosowaniu specjalnych skryptów zmieniających wartości graniczne, po których system ubija aplikacje, ale to wymaga trochę zaangażowania i wiedzy + może nie działać do końca jak należy

** z tym RAMem też nie jest aż TAK tragicznie, bo Milestone jako jeden z nielicznych telefonów ma układ graficzny z własnym RAMem, przez co dla systemu jest dostępne ok. 220 mb RAM (te ok. 32 mb pochłania radio, tak jest na każdym telefonie z Androidem, tylko zależnie od modelu jest to różna wartość). Normalnie telefon na Androidzie z 256 MB RAM miałby trochę 100 dostępnego dla systemu, z czego ok. 80 dla użytkownika (tak ma moja Spica na przykład).

 

 

PS. Piwko? Chętnie, chętnie :D.

Edytowane przez raven_raven
  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Samsung galaxy s2 za 129 zł w Orange przy abonamencie 79 zł miesięcznie w Orange. Warto ? Umowa na 3 lata.

Na 3 lata nie warto, za długo

Powiedzcie mi panowanie jakis Sony Ericsson do 700zl? Jedynym wymogiem jest ta cena i "by ładnie odtwarzało myzykę". W sumie wacham się między x10 mini a x8.

Za 700zł możesz wyrwać Neo V, dużo lepsze niż te X'y

Odnośnik do komentarza

Samsung galaxy s2 za 129 zł w Orange przy abonamencie 79 zł miesięcznie w Orange. Warto ? Umowa na 3 lata.

 

Za 3 lata to każdy telefon z 2012 roku, nawet taki jeszcze niezapowiedziany będzie już ultra-przestarzały. G1 wyszedł pod koniec 2008 roku. Dzisiaj może służyć za skrobaczkę do szyb, bo byle smartfon rozdawany za złotówkę jest lepszy. No, ale on nie niszczył specyfikacją nawet w momencie premiery. Spójrzmy na coś z jabłkiem! Rok 2008, premiera iPhone'a 3G, którego dzisiaj się wręcz ODRADZA. Ale jeśli miałbym typować urządzenia, które mogą po tych 3 latach jeszcze coś znaczyć, to byłby to w pierwszym rzędzie SGS II (obok Galaxy Nexus). Jest to aktualnie jedno z najlepszych i najmocniejszych urządzeń (i to jedno z dosłownie kilku) na rynku.

Odnośnik do komentarza

N9 jest dosyć specyficznym smartfonem, ale jak specjalnie nie potrzebuje do czegoś Symbiana i jest otwarta na nowe doświadczenia (bo obsługa telefonu tylko i wyłącznie dotykowym ekranem to coś niespotykanego, nawet iTelefon ma jeden przycisk) to śmiało może ją brać.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Warto brac LG GT540 Swift za 250+ przesylka, czy moze nieco drozsze Samsung Galaxy Mini czy LG P350, ktore maja juz androida 2.2, ale z kolei mniejsza rozdzielczosc ekranu? Ale cos wyglada mi na to ze ten swift jest najlepszy. Z androidem nie mialem jeszcze do czynienia. A czy na tych starszych androidach da sie jakos bez wielkiego kombinowania instalowac aplikacje na karcie?

Odnośnik do komentarza

Spicę sam miałem przez około rok czasu i nie mogę powiedzieć, żebym źle zrobił kupując ją - bardzo dobry i mocny telefon, ale cierpiał na błędy producenta - mimo bardzo zaawansowanych podzespołów, nie radził sobie np. z porządnym generowaniem grafiki 3D, bo Samsung nie wydał odpowiednich sterowników (albo go to przerosło, albo po prostu nie chciał wydawać tak dobrego telefonu specjalnie, żeby nie zrobić konkurencji dla planowanych w przyszłości kolejnych telefonów niewiele mocniejszych sprzętowo, a droższych kilka razy od i5700). Mimo tego jeśli udałoby Ci się wyrwać nową Spicę za dobre pieniądze i nie zależy Ci specjalnie na grach to możesz brać w ciemno (do przeglądania neta i korzystania z innych dobrodziejstw Androida nadaje się świetnie, a możliwości modowania są wręcz nieograniczone).

 

Można też polecić coś innego, ale musisz sprecyzować swoje fundusze.

Odnośnik do komentarza

Na grach mi nie zalezy, a wgrywales moze do tej spicy nieoficjalne nowsze wersje androida? Ale z tego co czytam to na takich modach nie wszystkie funkcje telefonu działaja... Czy moze ta instalacja progsow w pamieci tel Ci nie przeszkadzala?

A jakie sa dobre z tych najtanszych smarkow z aparatem z lampa blyskowa? Co do funduszy to po prostu nie chcial bym wydac wiecej jak 400 zl, chyba ze udaloby sie znalezc niewiele drozsza uzywke na gwarancji wlasnie z lampa.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.