Skocz do zawartości

Dawne (i dzisiejsze) pisma o grach poza PE (PSX Fan, P+, OPSM, i inne)


Rekomendowane odpowiedzi

No cóż, można było się spodziewać. :D Ale chyba się skuszę w oczekiwaniu na prenumeratę Szmatławca. Normalne CDA mnie zupełnie nie grzeje, ale ten numer specjalny zapowiada się całkiem spoko. Może z czasem tak będą ciągnąć ten wózek, że skupią się na stronie i YT (chociaż to chyba im idzie tak sobie), a druk będą wydawać tylko okazyjnie, od czasu do czasu. To znaczy o ile jeszcze się da bardziej okazyjnie niż raz na kwartał... :D

Odnośnik do komentarza

Nie tak łatwo to Retro dorwać. W Auchanie już nie było, w salonie prasowym ostatni egzemplarz - albo bardzo mały to ma nakład, albo szybko schodzi (albo jedno i drugie). Przekartkowałem, coś tam już poczytałem i ogólnie niezła lekturka w uczciwej cenie, ładunek nostalgii jest solidny - znacznie lepiej to jak dla mnie wygląda od normalnego CDA. Tylko że to w dużej mierze PC-towe tematy. No i na część artykułów typu historia Amigi albo Commodore to już nie mogę patrzeć, bo to chyba już było wszędzie. Papier taki sobie, ale z drugiej strony jest lekki i taki jakby miękki, więc wygodnie się czyta w różnych pozycjach, choć pewnie długo nie pożyje i szybko się zniszczy. :)

Odnośnik do komentarza

Cd-a zostawiłem robocie :) retro czytam i naprawdę mi to wchodzi fajnie. Ponad 30 stron przeczytanych, widzę dalej ze będzie o konsolce na korbkę co było w extrimie. A co do kodu na GOG:

 

CED4F4EC-C72B-43C5-B466-1B9697FA8D1B.png

W sumie w dobie darmówek na epic cxy innych bundli to co by nie dali z retro-pelniakow jako fulla, to i tak by mi się pewnie dublowało. 

Odnośnik do komentarza

Oni w ogóle nie świętują urodzin. Tam jak jest jakiś gruby jubileusz, to dają tekst wspominkowy na stronę. 
I czytelnicy tez mniej „oddani”.

Po prostu chyba wychodzi, ze gazeta była dodatkiem do płytek. A teraz nie ma płyt i zaczynaja kombinować (zmiana ceny, numer raz na kwartał, teraz jakiś dziwny pomysł z klapkami), mi to śmierdzi końcówka pisma. chociaż chciałbym żeby zamiast cd-a, wydawali Retro. 

Odnośnik do komentarza
W dniu 6.05.2022 o 20:45, Shen napisał:

Widać ile warta była sama gazeta. Sam kupowałem od czasu do czasu jak mnie jakaś gra interesowała a makulatura do smieci, moi kumple robili tak samo.

Moze jednak podejscie jebania swoich czytelnikow i robienia z nich debili przez wiadomo kogo nie zbudowało wiezi z pismem :reggie:

 

7 minut temu, grzybiarz napisał:

 

Po prostu chyba wychodzi, ze gazeta była dodatkiem do płytek. A teraz nie ma płyt i zaczynaja kombinować (zmiana ceny, numer raz na kwartał, teraz jakiś dziwny pomysł z klapkami), mi to śmierdzi końcówka pisma. chociaż chciałbym żeby zamiast cd-a, wydawali Retro. 

Cos podobnego pisałem niedawno. Jak ogłosili kwartalnik, to pisałem tutaj, że daje im 4 numery zanim padną. Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza

No ale ile mozna wspominac jak sie jest na rynku 25 lat? Cda juz dawno po 300 numerze. A swoja 18ke zrobili w hali ludowej we wro takze z czym do ludzi extrime party :reggie:

Co nie zmienia faktu, ze spolecznosci PE bardziej zzyta z redakcja i pismem niz ta od cda. Ale tez mnie w pe wku.rwialo jak co roku na urodziny pisali o jezdzeniu na krzeslach i myciu sie w umywalce.

Odnośnik do komentarza
10 godzin temu, Mejm napisał:

spolecznosci PE bardziej zzyta z redakcja i pismem niz ta od cda. 

 

Wydaje mi się, że to może wynikać z kształtu redakcji - w CDA już chyba prawie nikt ze starej gwardii nie został, poza wiadomo kim. W Szmatławcu długoletnich zgredzioli jest chyba więcej.

Poza tym odnoszę wrażenie, że jak w Szmatławcu pojawia się ktoś nowy, to szybko wpada w ten ekstrimowy styl - w naturalny sposób łatwiej jest się identyfikować z taką grupą. W CDA jak dla mnie to jest wszystko jakoś bardziej nadęte, na czele z wiadomo kim. :)

Odnośnik do komentarza

Mi tam się podoba to kwartalne wydanie CDA. Dobrze leży w łapach, papier mi odpowiada i ogólnie design wnętrza też. Treść też ok, nie zależy mi specjalnie na recenzjach, ale lubię poczytać o mniejszych grach, którym redakcja zawsze poświęca troche uwagi. Kilka ciekawych tematów w publicystyce też jest. Kolejny numer wjedzie obowiązkowo 

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, LeifErikson napisał:

 

Wydaje mi się, że to może wynikać z kształtu redakcji - w CDA już chyba prawie nikt ze starej gwardii nie został, poza wiadomo kim. W Szmatławcu długoletnich zgredzioli jest chyba więcej.

Poza tym odnoszę wrażenie, że jak w Szmatławcu pojawia się ktoś nowy, to szybko wpada w ten ekstrimowy styl - w naturalny sposób łatwiej jest się identyfikować z taką grupą. W CDA jak dla mnie to jest wszystko jakoś bardziej nadęte, na czele z wiadomo kim. :)

Mi sie zdaje, ze na taki stan rzeczy nie wplywa w przypadku cda brak starej gwardii. Cda jak zaczynalo to bylo bardzo zdystansowane. Nie wiadomo bylo kto tam pisze i ogolnie sprawiali wrazenie pisma bardziej powaznego (duzy nacisk na poprawna polszczyzne, brak wyglupow, humor to tylko montypajton itd.). Niby jak powstalo ich forum to mozna bylo zadac zgredowi pytanie ale nadal bylo sztywno (lecialy bany, zapomnijcie o zachowaniach jak na forumie pe). Gdyby pojawil sie mlody narybek to pozakladala sobie redakcja fecebooki ale umowmy sie, to juz bylo za pozno. Wiekszosc czytelnikow to ok 40 latki wiec jak niby maja sie identyfikowac z osobami 10 lat mlodszymi? Ja doceniam ich warsztat, zajawke i podejscie do pracy ale to nie oni mnie trzymaja przy pismie. Ktos odejdzie, ktos przyjdzie - ok, ale sentymentu nie mam.

 

PE z kolei z marszu skrocilo dystans miedzy czytelnikami. Luzny klimat, wesole kamery ale przede wszystkim HP gdzie i mozna bylo morde zgreda zobaczyc i poczytac co miesiac co u niego. I to tworzy relacje a nie fakt, ze redaktor taki czy inny lubi montypajtona czy sapkowskiego (ten tez sie przetoczyl przez cale wczesne cda). Wiecej, ja PE zaczalem czytac regularnie ok 100 numeru, ale jak mialem to pismo w rekach kiedy powstalo (dzieki kolegom) to zawsze wydawlo mi sie takie blizej czytelnika. I wlasnie dzieki temu "rodzinnemu klimatowi", ktory zapamietalem przy pierwszych numerach, podjalem decyzje, ze moj powrot do swiat konsol bedzie razem z PE a nie Neo+ (ktore wydawalo mi sie sztywniackie, ale troche mniej niz cda).

 

I teraz po latach widac co zaprocentowalo. W cda skonczyly sie pelniaki (plytki i zdrapki) to ludzie odwrot, a ci co zostali musza sie ze swoja konstruktywna krytyka przebic przez MacSzmuglera. Wyobrazacie sobie czasem te teksty, ktore lecialy tu na forum w strone redakcji PE, ze trafiaja gdzies na media Cda? No wlasnie.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Generalnie się zgadzam, dobrze to ująłeś, ale jak sięgam pamięcią do początkowego okresu CDA, kiedy regularnie ich czytałem (gdzieś tak 1999 - 2004), to ten dystans o którym wspominasz nie był jak dla mnie duży (oczywiście większy niż w Szmatławcu, ale mniejszy niż w gazetkach z innych dziedzin). Trochę tej prywaty się przewijało, kilka ksywek z tamtych lat gdzieś tam mam z tyłu głowy (Mr Jedi, Yasiu, EGM, Yabol, Gem, Allor, Qc, Hut, chociaż dwaj ostatni to chyba trochę później), a nawet zarozumiałość MacSzmuglera wtedy nie była według mnie aż tak wyraźna i irytująca. Teraz tych ksywek już nie ma, są jakieś inne, ale mam wrażenie, że to zupełnie nie moje pokolenie, którego za bardzo nie rozumiem i na tych samych falach nie nadaję, a w dodatku Szmg jak się odpalił w internetach, to mi ręce opadły, bo ludzi o takim nastawieniu do otoczenia po prostu nie trawię. Stąd wspomniałem o tej starej gwardii.

No i fakt, że starali/starają się o ten powiedzmy "profesjonalny imidż", a w Szmatławcu od początku do dziś vibe "od graczy dla graczy" i średnia wieku autorów znacznie bliższa mojemu wiekowi, co sprawdza się świetnie. 

Odnośnik do komentarza

Ja tez pamietam cala stara gwardie CDA dobrze. Ale w sumie niewiele moge o nich powiedziec. Allor spoznial screeny, Gem pisal niezrozumiale dla mnie recenzje dodatkow do wowa, EGM podobno pisal jakies magiczne recki ale o tym fakcie dowiedzialem sie dlugo pozniej przy okazji wspominek, Mr Jedi ma niepasujacy mi humor, MQuc pier.dolca na punkcie interpunkcji. W sumie czy o ludziach z PE wiem wiecej? Moze niekoniecznie ale mimo to w tamtych czasach na bank lapalbym kontakt szybciej z ekipa PE niz CDA. I fakt, potem troche poluzowali np. na ktores urodziny bylo spotkanie z czytelnikami w piwnicy empiku na rynku gdzie miescil sie dzial z grami. Zgaduje ze w tym samym czasie odbyly sie juz ze dwa extreme party z ostrym chlaniem i graniem do rana.

Odnośnik do komentarza
W dniu 3.07.2022 o 17:52, LeifErikson napisał:

To daj znać jak to zwykłe CDA

z grubsza przeglądam, dziwi mnie to promowanie cdaction.pl Czyli mam przegląd boomershooterów, tekst + wywiad o tym Postalu, a w ramce nota 7 i info że recka jest na cdaction.pl hmmm. To o czym są te 4 strony? Kolejna strona, kolejna gra i znowu ramka z notą 8 i żeby przejść na stronę www... Dziwne, to się przecież dubluje.

To te gry opisane w dziale "gramy", to nie są recenzje bez not? Bo działu "recenzje" nie widzę. 

 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.