Skocz do zawartości

PS4 - Zmiana układu chłodzenia i obudowy, wymiana pasty itd.


Rekomendowane odpowiedzi

Nowa pasta, nowe pady, jak gram ps4 "żęsi" terkocze. Gram teraz w Mudrunner i po 5 minutach zaczyna terkotać. Terkot dobiega chyba z części zasilającej - ciężko stwierdzić. Gdy wychodzę do menu terkot milknie lub terkocze ciszej lub rzadziej. Pod obciążeniem znowu terkot. Co to może być ? Cuh 711B

Chu.... mnie trafi grać się nie da....

Edytowane przez jaguarxjr
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
Nowa pasta, nowe pady, jak gram ps4 "żęsi" terkocze. Gram teraz w Mudrunner i po 5 minutach zaczyna terkotać. Terkot dobiega chyba z części zasilającej - ciężko stwierdzić. Gdy wychodzę do menu terkot milknie lub terkocze ciszej lub rzadziej. Pod obciążeniem znowu terkot. Co to może być ? Cuh 711B
Chu.... mnie trafi grać się nie da....


Cewki to normalne tez to mam.
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 25.12.2019 o 12:17, jaguarxjr napisał:

Które cewki masz na myśli ? W części zasilającej ? Da się coś z tym zrobić ? Nad częścią zasilająca tez mam wentylator bo grzało się bardzo 

Gdzieś widziałem/czytałem, że pomaga nałożenie na cewki specjalnego kleju, aby zapobiec ich drganiom powodujących właśnie te dźwięki. Niestety też to mam w 1216. Dzisiaj, po roku znowu wymieniłem pastę, ale nie pomyślałem by rozebrać jeszcze zasilacz. Na szczęście bez większej fatygi można go wyjąć. Używałem przez rok Arctic Silver 5 i sprawowała się dobrze. Po otwarciu zachowała swoją rzadkość, ale zauważyłem, że wytrąciło się coś żółtego (nie zrobiłem zdjęcia). Po nałożeniu tej samej pasty, z tej samej strzykawki, jest delikatna poprawa. Warto pochylić się dłużej nad wentylatorem i przeczyścić go jakimś patyczkiem plus watą lub rozwarstwionym wacikiem, tak by resztki kurzu dobrze usunąć. 

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Oryginalna PS4 kupiona w Styczniu 2015 

 

ydlpJXg.png

 

Dzisiaj wyczyściłem, nikt w domu nie pali a zona każe ścierać kurze raz w tygodniu, sadze ze stand-by mode tez trochę pomaga w zbieraniu się ale teraz przynajmniej nie chodzi już odkurzacz, zauważyłem ze wiatrak jest pod spodem w starej moze będę musiał pomyśleć o wywierceniu kilku małych dziurek w obudowie, i tak nie będzie widać tego

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich forumowiczów!

 

Na wstępie proszę o wyrozumiałość i zrozumienie, to mój pierwszy wątek założony na jakimkolwiek forum. Z natury nie lubię się udzielać, jednak doszedłem do wniosku że moja wiedza może się przydać forumowiczom. Modyfikacje konsoli zajęły bardzo dużo czasu, jednak sporo czasu zajęło też szukanie komponentów. Mam nadzieję że moja wiedza choć trochę pomoże zapaleńcom :D

 

Od dłuższego czasu chodził mi po głowie pomysł by swoje nowe Ps4 Pro przerobić na chłodzenie wodne. Mimo że model 7216B oficjalnie uchodzi za najbardziej cichy, podczas grania w 4K chodził jak odkurzacz. Cierpliwie przeczekałem rok gwarancji który dało Sony na swój wynalazek i zaczęło się rozmyślanie jak ugryźć temat :D  Konsola działa, ma się bardzo dobrze a podczas grania w 4K nigdzie nie uświadczyłem temperatury wyższej niż 36 stopni. O poprawie płynności działania nie muszę chyba wspominać.

 

Użyte komponenty:

- chłodzenie wodne  PC z Ali od braci chińczyków (regulowany rozstaw śrub bloku wodnego GPU) https://pl.aliexpress.com/item/4000409664183.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.50325c0f3AwSL6

- zasilacz od PC

- panel Gelid SpeedTouch 6 (FC-LC-01)

- 4 wentylatory Be Quiet Silent Wings 3 120mm.

-wentylator z Macbook'a do chłodzenia wnętrza konsoli (modelu nie pamiętam)

-pasta Thermal Grizzly Kryonaut

- aluminiowe radiatory

- taśma klejąca dwustronna termo przewodząca

- skin GOW z Ali od braci chińczyków

- gumowe mocowania pokrywy silnika VW do zamocowania pompki wody (brak wibracji i niepotrzebnych dźwięków)

- płyn chłodniczy MOTUL :D

-profile aluminiowe użyte za podstawkę konsoli

 

Zdjęcia konsoli i poszczególnych komponentów można obejrzeć tutaj: https://s949.photobucket.com/user/pawcio68/library/

 

Jeśli chodzi o samą modyfikację to wygląda to tak:

-blok wodny na GPU

-radiatory na kościach RAM i na płycie głównej (chyba przetwornice napięcia, poprawcie mnie jeśli się mylę)

-zasilacz usunięty z konsoli

-w konsoli zainstalowany wentylator do przedmuchu radiatorów

-pomiar temperatury na GPU,RAM, płycie głównej i zasilaczu

 

Minusem mojej przeróbki jest brak możliwości przenoszenia konsoli :) ponadto konsolę włącza się osobno, zaś panel i pompa wody są uruchamiane osobno włącznikiem. Zasilacz został u mnie usunięty z konsoli i umiejscowiony pod nią, chłodzą go dwa wentylatory znajdujące się pod stolikiem. Ponadto takie umiejscowienie elementów pozwoliło mi za pomocą wiatraków chłodzić również kości RAM (bez chłodzenia powietrzem osiągały one temp. około 45stopni). Fajną sprawą jest to że panel firmy Gelid nie dość że pozwala mierzyć temperaturę z 6 różnych czujników (wykorzystałem tylko 4) to umożliwia też wysterować niezależnie każdy wentylator. U mnie każdy wentylator pracuje "na jednej kresce" i nie zdarzyło mi się przekroczyć 36stopni podczas grania np. w GTA V czy GOW :) konsola chodzi według mnie płynniej, z pewnością ciszej.

 

Ps. Nie jestem w stanie określić na ile cicho pracują wentylatory od braci chińczyków z zestawu ponieważ od razu wrzuciłem Silent Wings 3 firmy Be Quiet.

 

Ps2. Jako ciekawostkę mogę dodać że w płytę główną konsoli nie jest wpięty żaden wentylator a sprzęt nie zgłasza żadnego błędu i działa normalnie.

 

Fajnie by było jakby ktoś dorzucił coś od siebie i podzielił się też swoimi doświadczeniami :)

 

 

 

Edytowane przez pawcio68
  • Plusik 4
Odnośnik do komentarza

@Fanek Prawdopodobnie nie, tym bardziej mało kto na świecie chwali się co i jak przez co było pod górkę robiąc to pierwszy raz bez żadnych informacji :D Gra warta świeczki jeśli chcesz mieć ciszę w pokoju, poza tym zauważyłem że gry chodzą płynniej.  Sprzęt raczej ma u mnie dożywocie po tym zabiegu no ale cóż poradzisz 

 

@Bielik Do gigantów mi daleko, zabrakło estetyki :D Majstersztyk można zobaczyć na przykład tutaj

 

Tak naprawdę zmieściłem się w 1000zł nie licząc swojej robocizny.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Witam!

 

Chcialbym sprobowac uciszyc mojego PROsiaka i potrzebuje wsparcia.

Przegrzebujac czelusci intermetu bylem przekonany ze potrzebuej thermopady najlepiej Gelid 12w/Mk. Namierzylem takie cuda na allegro:

 

https://allegro.pl/oferta/gelid-gp-extreme-termopad-120x20x1mm-tp-gp05-b-8978888614

https://allegro.pl/oferta/gelid-gc-extreme-tc-gc-03-d-pasta-termoprzewodzaca-7728434717?item=7728434717

 

i juz mialem zamawiac, ale przeczytalem ponizszy komentarz:

 

On 11/24/2018 at 2:41 PM, Faka said:

Termopady to 6kw 1mm (i to jest ważne) i kup na zapas.

 

i zdurnialem.

 

Dlatego prosze o pomoc.

Powinienem brac 6stki czy 12?

Ten zestaw, ktory wybralem ujdzie ?

Odnośnik do komentarza

Ten który wrzuciłem na zdjęciu zaraz nad twoim postem też wystarczy. Na prosiaka wystarczy połowa tego paska, na premierówkę prawie cały schodził.

 

Ja już po wymianie, podczas rozbiórki było to czego się spodziewałem czyli w połowie zaklejony kurzem heat sink, thermopady było ciężko ściągnąć bo się rozwarstwiały, ale + dla Sony bo widać że pasta była git i nie pożałowali. Jak wymieniałem w premierowej to ta pasta to było dziadostwo i nie pokrywała całego procka. Na razie jest cichutko, muszę całkowicie ściszyć audio żeby usłyszeć wiatrak, nie ma odrzutowca. Czekam jak dojdzie mi AC Odyssey i wtedy będzie dłuższy stress test i będzie wiadomo czy jest dobrze przeprowadzona operacja.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Witam! 

 

Dzięki za wskazowki i pomoc ;) Niecałe dwa tygodnie po wymianie termopaste i konsola chodzi jak marzenie!:D ale... Podczas gry w AC Origins który mocno eksploatuje mojego prosiaka, usłyszałem w bardziej wymagających momentach jakby tarcie/cykanie chyba wiatraczka. Zgaduje że wysłużył się i łożysko mu pada.

 

Czy ktoś się z czymś takim spotkał ? Możecie jakiś wiatraczek polecić ? 

 

Edytowane przez Kaithehungrycat
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Panowie, wymieniał ktoś paste na ciekły metal od Thermal Grizzly? Podobno najlepsza rzecz jaka może być, tylko jest kilka rzeczy o które chce zapytać:

 

1. W przeciwieństwie do zwykłych past, trzeba metal rozprowadzić jako bardzo cienką warstwę na procku i radiatorze, zgadza się?

 

2. Znalazłem również info, żeby zabezpieczyć te małe układy w okół procka, bo jak się dostanie trochę tego metalu to jest lipa, bo to przewodnik. Pisali, żeby użyć zwykłej taśmy izolacyjnej, albo bezbarwengo lakieru do paznokci. Ktoś się z tym bawił? 

 

Pytanie czy na pół roku przed PS5 ma to sens. Wymieniłem już kilka razy pastę i termopady, ale na Arctic MX4. Niestety po kilku miesiącach konsola znowu wyje, więc pytanie czy przy Thermal Grizzly i tak nie będzie to samo. 

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, mozi napisał:

Te termopady to jeden pasek styknie? Widzę że trzeba z dwóch storn nalozyc na pamięci. 

@Figuś pomożesz? 

Mowa o pro. 

Jeden pasek, w prosiaku z jednaj strony tylko idą, w premierówce było potrzebne półtora paska.

Edit

@mozi sorry za wprowadzenie w błąd z dwóch stron idą, ale jeden pasek wystarczy jeszcze trochę zostanie

Edytowane przez Figuś
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Dobra zrobione. Wiecej było kombinowania żeby plastików nie połamać niż samego rozkręcania. 

Zasadniczo jak się chce wymienić wszsytkie termopady (te na małych układach po drugiej stronie nad vram) to niestety jeden pasek jest ciut przy mało. Znaczy zabrakło 3 mm ale coś dam dokleiłem i jest ok. Jeśli jedank założyć że nie popełni się błędu i wymienić tylko termopady na vram to styknie. Pewnie mój błąd bo jak pisali wymienić termopady to wymieniam XD

Pasta którą polecacie jest średnia w porównaniu do Grizzly - ciągnie się i kiepsko się rozprowadza imo. 

 

Jeśli chodzi o samą pastę i jej fabryczne nałożenie - dramat. To nie miało prawa działać. Teraz jest tak jak powinno być - i jeszcze zaobserwowałem że dash wcześniej tak jakby lagował. Teraz jest płynniutko. Żałuję tylko że wcześniej tego nie zrobiłem.

Edit - ciekawe bo jak np w bloodborne jest git tak TLOU Remastered wyje jak poprzednio. Well przy chyba TLOU2 odleci. 

 

Edytowane przez mozi
Odnośnik do komentarza

Chyba dzisiaj zrobie operacje. Nie martwie się o rozkręcanie i wymianę termopadów tylko o to ile pasty nałożyć żeby nie było ani za mało ani za dużo. Jak wymieniałem w PS4Fat to właśnie kika razy ponownie rozkręcałem bo sobie nakręcałem banie że za mało lub że za dużo.

 

Może mi ktoś podpowiedzieć albo pokazać ile najlepiej dokładnie nałożyć pasty na procek żeby właściwie się rozprowadziła??? Wiem że to pierdoła dla niektórych ale kurde z tym własnie mam największy dylemat. 

 

A i jaki TORX bo już nie pamiętam a nie mam aktualnie żadnego musze kupić. 

Odnośnik do komentarza
57 minut temu, ListuniO napisał:

Może mi ktoś podpowiedzieć albo pokazać ile najlepiej dokładnie nałożyć pasty na procek żeby właściwie się rozprowadziła??? Wiem że to pierdoła dla niektórych ale kurde z tym własnie mam największy dylemat. 

Spoiler

How much thermal paste do you need for your PC? | Windows Central

 

Taki blob na środku wystarczy, przy dociskaniu radiatorem sam się równomiernie rozprowadzi.

58 minut temu, ListuniO napisał:

A i jaki TORX bo już nie pamiętam a nie mam aktualnie żadnego musze kupić. 

T8/T9.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...