Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, Mejm napisał:

Troche to jednak iluzorycznie. Na papierze fajnie wyglada, ale jesli nie kupowales tego mieszkania inwestycyjnie (a nie kupowales) to co ci po tej bance? Splacisz kredyt i co, stac cie bedzie moze na 40m. Alternatywa bedzie osiedlic sie w bialbymstoku.

 

Ja tylko teoretyzuje w tym momencie, bo to mieszkanie na moje potrzeby, więc nie sprzedam dopóki nie przeprowadzę się do czegoś większego. Chciałem tylko podkreślić jak ceny wyjebało w kosmos. Dodatkowo moim zdaniem jeśli chodzi o moje osiedle zadziałało przedłużenie metra - wygląda na to że ludzie dopiero po czasie ogarnęli jak metro będzie pociągnięte na zachód warszawy, w momencie jak zaczęły wjeżdżać maszyny i wiercić. Ja kupiłem kiedy dopiero plany były zatwierdzone.

 

Pisałem już nie raz, ale kupowanie mieszkania inwestycyjnego to nie dla mnie. IMO to nie jest płynne aktywo, a prawo lokatorskie jest jakie jest.

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, ping napisał:

Mieszkanie za pół bańki we Wrocku daje 2-3k na czysto. Jak najem się znudzi, to za te 10-20 lat pewnie sprzedasz wyżej niż za pół bańki, biorąc pod uwagę inflację. 

 

Czyli pozbywam się w tym momencie pieniędzy, żeby je odzyskać za 20 lat i dopiero po tym czasie zacząć zarabiać. Co kto woli, ale dla mnie to żadna inwestycja.

Odnośnik do komentarza

Absurd polskiej giełdy - CDP wydaje dodatek do Cyberpunk, który schodzi w 4 mln sztuk, sama gra od tygodni w top Steam, a wycena akcji jest średnio o 35 zł poniżej górki sprzed premiery dodatku.

 

Playway wydaje jakieś House Flipper 2, który w peaku osiąga "oszałamiające" 15k graczy, gdzieś w drugiej setce gier i wycena akcji po premierze ROŚNIE O 60 ZŁ XD

 

Warto tu przypomnieć, że premiera LoF doprowadziła ostatecznie do tego, że wycena akcji CI zanurkowała o 65% gdzie sama gra w peaku miała ponad 40k graczy :)

Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, SnoD napisał:

Absurd polskiej giełdy - CDP wydaje dodatek do Cyberpunk, który schodzi w 4 mln sztuk, sama gra od tygodni w top Steam, a wycena akcji jest średnio o 35 zł poniżej górki sprzed premiery dodatku.

 

Playway wydaje jakieś House Flipper 2, który w peaku osiąga "oszałamiające" 15k graczy, gdzieś w drugiej setce gier i wycena akcji po premierze ROŚNIE O 60 ZŁ XD

 

Warto tu przypomnieć, że premiera LoF doprowadziła ostatecznie do tego, że wycena akcji CI zanurkowała o 65% gdzie sama gra w peaku miała ponad 40k graczy :)

 

No i jakie wnioski z tego? 

 

Nie interesuje się giełdą ale CP77 pompowanie balonika i realizacja zysków po premierze która pomimo ,że udana to szału nie zrobiła. 

 

House Flipper 2, kontynuacja relaksującego hitu który zbiera rewelacyjne oceny i świetna sprzedaż, premiera wczoraj a już na samym steam 1000 recenzji. A koszty gry nie były duże do tego małe studio więc czysty zysk dla firmy. 

 

LoF, porażka zarówno sprzedażowa jak i wizerunkowa. Tak naprawdę zaoranie marki. Słabe recenzje i grę już czekają tylko abonamenty bo sprzedaży długofalowej nie będzie. 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
On 12/10/2023 at 1:08 PM, MaZZeo said:


W grudniu 2020 na warszawskim bemowie kupilem swoje mieszkanie za 9600 jak jeszcze nie było dziury w ziemi. Jeszcze babeczka mi dorzuciła miejsce podziemne za darmo. Odebrałem je rok temu. W czasie tych trzech lat ceny oczywiście regularnie wzrastały, ale ostatni rok to taki mega skok ze dzisiaj kolejny etap tej inwestycji kosztuje od 15400 :leo:


z palcem w dupie bym sprzedał te swoje 61 metrów za ponad bańkę.

 

no bo na bemowie jest metro, czyli spokojnie 2-3 k do ceny na metr taka przyjemnosc kosztuje

my w podobnym okresie kupilismy za 8600 mieszkanie pareset metrow od ronda wiatraczna na pradze południe i teraz sprzedajemy za 1.1 mln, 18 min do centrum tramwajem robi swoje + full infra ze wszystkim co trzeba pod dupskiem

 

za ta kase spokojnie przytulimy segmencik

Odnośnik do komentarza

wykończone do wprowadzenia, klilkuletnie, więc pewnie dużo do roboty nie ma ale to się okazuje zazwyczaj po roku mieszkania

 

deweloperskich nie bierzemy pod uwagę bo z małym dzieckiem nie będziemy szukać na wynajem i przeczekanie

 

niektórzy jeszcze wynajmują pare miesięcy od kupujących ale to zazwyczaj udaje się od tych co mają gotówkę i pod inwestycję

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Alpha Trion napisał:

no bo na bemowie jest metro, czyli spokojnie 2-3 k do ceny na metr taka przyjemnosc kosztuje

 

zgadza się, ale w momencie kiedy kupowałem to nie było jeszcze dziur w ziemi na metro. W momencie jak klepniete zostały ostatnie konktrakty i maszyny ruszyły to zaobserwowałem dynamiczny wzrost cen u siebie.

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, MaZZeo napisał:

 

zgadza się, ale w momencie kiedy kupowałem to nie było jeszcze dziur w ziemi na metro. W momencie jak klepniete zostały ostatnie konktrakty i maszyny ruszyły to zaobserwowałem dynamiczny wzrost cen u siebie.


+1 potwierdzam, że wzrost cen w tej okolicy/osiedlu w krótkim okresie czasu był gigantyczny. Był też moment kiedy dalsza budowa metra w okolicy nie była już taka pewna przez wojenki pisowskiego byłego wojewody (hatfu) z ratuszem i wykonawcą, co pewnie opóźniło boom cen z tego powodu i zgrało się to z sytuacją na rynku i BK 2%.

Odnośnik do komentarza
6 minut temu, YETI napisał:

Będzie kredyt z 0% na mieszkanie.

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/koniec-bezpiecznego-kredytu-2-proc-zastapi-go-program-mieszkanie-na-start/rs5fdpg

 

Ciekawe co się teraz stanie z cenami mieszkań.

 

Moim zdaniem ceny już teraz są tak powalone ze juz drastycznie nie powinny rosnąć, ale 5, 4, 3 i 2 lata temu też tak myślałem. :kekw:

Odnośnik do komentarza

Plusem tego nowego programu jest wprowadzenie limitu dochodowego. Chociaż 500mln przeznaczone na ten rok, to jest kwota raczej śmieszna. No i trochę szkoda osób powyżej 35 roku życia.

 

 

Ps. Wprowadzenie kredytu 2% przez poprzedni rząd, spowodowało wzrost ceny mieszkań, średnio o 13%.

Odnośnik do komentarza

Póki nie skończą z tymi durnymi pomysłami wspierającymi tylko deweloperów, to ceny nie przestaną rosnąć. Moja żona pracuje u jednego z większych deweloperów w Polsce i mieli rekordowe zyski za 2023. Sprzedali prawie 2x więcej mieszkań niż założyli na tamten rok.

Ceny nie zaczną spadać póki ludzie nie przestaną kupować, a rząd ten czy inny chce utrzymać na siłę ten popyt i zdolność kredytową ludzi. Może jednak warto by było aby przez 2-3 lata rynek sam się uregulował, popyt spadł, inflacja i oprocentowania kredytów, może i ceny mieszkań. Ale kurwa nie, masz tu Kowalski hajs w kieszeń i kupuj mieszkanie, przecież tak bardzo chcesz...

Edytowane przez Marcin_wawa
  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Millennium Bank cykliczne promki na konto oszczędnościowe (obecnie 7%) a poza tym dalej obligacje (również jako IKE, dziesięciolatki pod roczny limit). Pewnie w styczniu jeszcze w trzyletnie TOS 6.5% coś dorzucę.

 

W sumie w Toyocie też zrobiłbym nową lokatę, ale tylko mam opcje na te standardowe bez konta (nie mam u nich żadnego RORu).

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, _Red_ napisał:

Millennium Bank cykliczne promki na konto oszczędnościowe (obecnie 7%) a poza tym dalej obligacje (również jako IKE, dziesięciolatki pod roczny limit). Pewnie w styczniu jeszcze w trzyletnie TOS 6.5% coś dorzucę.

 

W sumie w Toyocie też zrobiłbym nową lokatę, ale tylko mam opcje na te standardowe bez konta (nie mam u nich żadnego RORu).


w millenium widzę tylko promki na 6.25 i Jeszce trzeba opłaty wykonać :/

https://www.bankmillennium.pl/klienci-indywidualni/produkty-oszczednosciowe/rachunki-oszczednosciowe/konto-oszczednosciowe-profit

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Pany inwestorzy, coś się zmieniło z rozliczaniem Belki od tego roku. Dostałem taki komunikat logując się do funduszy inwestycyjnych w ramach IKZE (ale pewnie nie ma to znaczenie czy to IKZE czy coś innego). 

Czyli Belka nie jest już pobierany z automatu z wypracowanych odsetek, tylko trzeba samemu pamiętać i rozliczyć / zapłacić. W sumie kupuję to wyjaśnienie na temat kompensowania dochodów z jednego funduszu stratami z drugiego. Muszę poczytać co jeszcze to obejmuje, bo odsetki z lokat/obligacji chyba nie.
 

Cytat

Od 1 stycznia 2024 roku zmienił się dotychczas funkcjonujący mechanizm rozliczenia podatku od zysków kapitałowych, tzw. podatek Belki. Odkupienia jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, w tym odkupienia z tytułu konwersji, są realizowane w kwocie brutto, tzn. bez potrącenia podatku od zysków kapitałowych. W związku z tym, będziesz samodzielnie rozliczał podatek od zysków kapitałowych w rocznej deklaracji podatkowej PIT do 30 kwietnia każdego roku. Podatek na nowych zasadach za 2024 r. powinieneś rozliczyć w kwietniu 2025 roku, na podstawie informacji podatkowej PIT-8C, którą wyślemy do Ciebie do końca lutego 2025 roku. Zmiana zasad rozliczania podatku dochodowego pozwoli Ci na kompensowanie dochodów lub strat uzyskanych z inwestycji w jeden fundusz ze stratami lub dochodami z innych funduszy lub z innych inwestycji, np. w papiery wartościowe. Niewykorzystaną w danym roku stratę będziesz mógł rozliczyć w ciągu 5 lat.


https://www.infor.pl/twoje-pieniadze/podatki/6420005,2024-to-prawdziwa-rewolucja-w-pit-podatek-od-inwestycji-kapitalowyc.html
 

 

Dobra a teraz łakomy kąsek dla ciułaczy:

 

Nie wiedziałem, że obligacje skarbowe PKO BP poza obecnym IKE jeszcze wprowadziły IKZE O_o 

https://www.obligacjeskarbowe.pl/ikze/ -

 

Świeży produkt, listopad 2023. Pierwsze IKZE, które daje stały procent z gwarancją braku strat. Sobie muszę grubo przemyśleć czy nie przenieść środków, bo wtedy od tego limitu wpłat ok 9000 zł realnie "zarabia" się 32% na oszczędzonym podatku.


 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...