Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

Jest sporo syfu, który ludzie chcą opchnąć za wszelką cenę, typu brak możliwości przekształcenia (obowiązkowa wizyta w gminie zawsze), albo na 3/4 działki obowiązuje jakiś stary plan, który wyklucza budowę i zostaje ci 5 m na dom (posmarować panu w geodezji w gminie żeby pogrzebał głębiej), albo sąsiad skurwiel (popytać okolicznych sąsiadów), albo jebie bo w okolicy ubojnia kurczaków, albo brak możliwości podciągnięcia kanalizacji i trzeba się ze studnią bawić. To kilka przykładów na jakie ostatnio trafiłem.

 

I racja, że najlepiej szukać przez rodzinę, znajomych, sąsiadów, rozpuścić wici i prędzej czy później ktoś sobie przypomni i coś fajnego się kupi w dobrej cenie. 

 

@Mejmdziałki w Bieszczadach to teraz tak łatwo ani tanio nie kupisz. Sporo luda na pracy zdalnej ruszyło w Bieszczady nawet się w pełni przeprowadzając, a to winduje cenę i kurczy rynek. 

  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza

CDPR imo przegapił okazję. Szara masa kupuje gierki na podstawie tego co mówi zeitgeist a cyber to obecnie archetyp porażki i korporacyjnej chciwości. Zainteresowanie gierką raczej będzie maleć a z nowym wieśkiem nie wyskoczą przez wiele lat.

Może jak wydadzą niezależne multi i będzie o dziwo dobre ale wątpię. Ludzie rzadko dają drugą szansę.

Odnośnik do komentarza

Dobra dostałem wypłatę PPK.

 

Na konto wpłynęło mi ~3440zł.

 

Przy:

~2000zł wpłaty mojej

~1400zł wpłaty pracodawcy (a, że pracuje w dużej fimie, to nie, żaden Janusz mi tego z podwyżki ani z wypłaty nie zabrał)

~500 dodatków od państawa - 250 powitalnego i 250 dopłaty corocznej

 

W skrócie:

- 500 dodatków tracę - one gwarantowane są tylko gdy nie zrobie wypłat do 60go roku życia

- 30% kwoty którą wpłacił pracodawca tracę (idzie na ZUS), ale wciąż dostaje 70%, którego i tak w życiu bym nie zobaczył w formie podwyżki

- moje wpłaty zostały zainwestowane i stopa zwrotu roczna wyniosła 12%, więc dostałem jeszcze extra ~400zł (-19% belki) dodatkowo

 

Włożyłem 2000zł, wypłaciłem 3400zł. Taka fajna mini skarbonka. Nie rozumiem dlaczego ludzie rezygnują z PPK skoro to są darmowe pieniądze od pracodawcy. No chyba, że się pracuje w małej firmie i wiadomo jak jest albo PPK albo 2% obniżki wynagordzenia ;)

 

Będę wypłacać co roku, może co kwartał. Fajna skarbonka - można przez rok na coś sobie odłożyć.

 

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Patrząc na to tak jak wyżej opisałeś faktycznie jest to fajny krótkookresowy exploit na odzyskanie swojego hajsu i wyciśnięciu jeszcze trochę od pracodawcy.

 

W zasadzie nie ma kontrargumentu poza "bo nie" xD

 

Nie zebym sie troszczyl o kieszenie korporacji, ale sam fakt ile powyżej widocznego w umowie brutto muszą płacić na wynagrodzenie netto pracownika, to jeszcze rząd zmusza by doyebac kolejne 2%.

 

Trzeba wypłacać poki exploit jest mozliwy bo bankowo niedługo PIS wyda patcha, zeby zniechęcić do takich zabiegow, a trzymać hajs w PPK do 65ki.

 

 

PS

mam jeden argument w sumie. W krotkich okresach wahania giełdowe mogly wrecz wygenerowac stratę na zakupionych jednostkach. Ze akurat fundusz wypracowal 12% to spoko, ale kolejny rok może równie dobrze stracic jak rynek tąpnie. Im sie jest młodszym tym wieksza część PPK idzie w akcje, a im bliżej emeryturki tym bezpieczniejsze instrumenty.

Odnośnik do komentarza
35 minut temu, _Red_ napisał:

Trzeba wypłacać poki exploit jest mozliwy bo bankowo niedługo PIS wyda patcha, zeby zniechęcić do takich zabiegow, a trzymać hajs w PPK do 65ki.

 

To na pewno więc czekać rok z wypłatą trochę strach. Zwłaszcza ,że dużo ludzi idzie w to dla tych 2% szczególnie ci co dobrze zarabiają bo robi się to korzystne. 

Odnośnik do komentarza

Pewnie caly rok bym śledzil wykresy tak jak z TFI do ktorego włożyłem w 5 różnych funduszy. Kwota niewielka, moze z 5k, ale po miesiacu mam 4900 :p

 

PPK cudownie nie rozmnaza kasy, tez może pójść w dół i realnie w krotkim terminie nie wyciągniemy nawet tego co wlozylismy wraz z pracodawcą.

 

No nic, ja z przekory wypisałem się day 1. Mogłem mieć ładny dodatek. Ale w sumie dostałem niezapowiedziana premie uznaniowa w styczniu, to moze jednak ktos te Excele sprawdza, kto pasożytuje z PPK a kto "lojalnie" się wycofał xD

Odnośnik do komentarza

U mnie PPK nie ma za to pracodawca dorzuca mi 6% pensji co miesiąc na PPE. Mam w ramach tego fundusze NN Investments gdzie zrobiłem proporcje 40% akcje 40% mieszany 20% stabilnego wzrostu. Stopa zwrotu po roku to ok 9% więc milusio.

 

Przy zmianie pracodawcy mogę przenieść środki do nowego PPE, a jeśli nowy pracodawca nie oferuje tego to niestety muszę zostawić środki na starym PPE albo przenieść na IKE.

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, MaZZeo napisał:

U mnie PPK nie ma za to pracodawca dorzuca mi 6% pensji co miesiąc na PPE. Mam w ramach tego fundusze NN Investments gdzie zrobiłem proporcje 40% akcje 40% mieszany 20% stabilnego wzrostu. Stopa zwrotu po roku to ok 9% więc milusio.

 

Przy zmianie pracodawcy mogę przenieść środki do nowego PPE, a jeśli nowy pracodawca nie oferuje tego to niestety muszę zostawić środki na starym PPE albo przenieść na IKE.

Też mam to 6% w nowej pracy ekstra do zarobkow jak sie zapisze, ale Hry tu to xd i nikt nie jest w stanie mi powiedziec ile tego podatku trzeba zaplacic od tego ppe, czyli ile mi zniknie netto ze pensji co miesiac.

Jesteś w stanie to przybliżyć? Mam uop i załóżmy, że te 6% to będzie 720zł brutto miesięcznie, więc kminie teraz ile mi podpierdolą z pensji jako podatek od tego.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...