Skocz do zawartości

The Last of Us Part II


Gość _Be_

Rekomendowane odpowiedzi

blubi napisał petycje zeby ND pogorszyło grafikę w grze bo jest zbyt brutalna

Co? Gdzie niby? Nie wysilaj się z odpowiedzią, wiem, że to troll jak zawsze. Bluber napisał bodajże trzy posty, gdzie chyba tylko w jednym dał znać, że uważa, że ND przesadziło i dla niego to za mocno. Bo trailer jest mocny i może wywoływać nieprzyjemne odczucia. Myślę, że o to twórcom chodziło robiąc materiał nie wiążący się prawie wcale z pierwszą częścią ani nie mający nawet za bardzo jakiejś sensowniejszej akcji zarysowanej. Nic się w nim nie dzieje na dobrą sprawę prócz (tak, świetnej i niesamowicie trzymającej w napięciu) sceny tortur/egekucji i później szamotaniny.

 

No jest to mocne. I zrobione fenomenalnie, jak na początku zobaczyłem 5 minut to sobie mówię "cholera co to takie długie", a po chwili już było po wszystkim i się dziwiłem gdzie te minuty uciekły. Tak to trzyma w napięciu. Niemniej jest to zupełnie oderwane od czegokolwiek, ja nic nie widzę co by łączyło ten trailer z ogranym przeze mnie TLOU. Nie wiem więc jakie inne reakcje ma on budzić, jak nie dyskusje o przemocy w nim zawartej jeśli nic innego tam nie ma.

 

Następne 10 stron po wrzuceniu trailera to prężenie się kto jest bardziej męski i kto bardziej by chciał więcej brutalności w grach oraz jacy to wszyscy są pi,zdy, że takie brutalności nie znoszą. I więcej postów komentujących post blubera niż sam on postów tutaj napisał. I jeszcze to wzięcie jakiegoś skrajnego tekstu ze skrajnego portalu jakim jest polygon i przez dobre kilkanaście stron poklepywanie się po pleckach jakim to się jest dorosłym, dojrzałym i nielewackim. No przezabawne, musi być jakieś ładne określenie na to. Przez tyle stron prawie żadnej wartościowej dyskusji o tym jak kontynuacja może się potoczyć, żadnych większych rozkmin ani nic takiego. To też trochę świadczy o tym trailerze i zastanawia mnie, czy ND nie stać na więcej. W pierwszej części pokazali niespotykany kunszt jeśli chodzi o prowadzenie opowieści i wydaje mi się, że mogliby swój talent wykorzystać do pięknego budowania napięcia i dyskusji intrygującymi trailerami. Tak jak nie wiem, Kojima swego czasu potrafił to robić - trailery były nie dość, że zajawką na gierkę to zagadką samą w sobie, gdzie człowiek oglądał i był niesamowicie zaintrygowany wydarzeniami jakie miały się wydarzyć. A później wszystko i tak się okazywało zupełnie na odwrót, bo Hideo potrafił dawniej grać jak na skrzypcach. W sumie zagrał do samego końca na nas wszystkich, ale to inny temat. Trochę zastanawiające, że tak utalentowany zespół potrafiący naprawdę dostarczyć opowieść z najwyższej półki uderza w tak niskie tony. Wystarczy tylko spojrzeć ile razy w tym temacie przytoczono to mityczne "lewactwo", by się przekonać jak nisko poziom upadł. No szkoda.

  • Plusik 1
  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza

No wartości merytorycznej za bardzo ten trailer nie ma to prawda. Z drugiej strony co mogliby niby pokazać, to jednak nie jest seria tak bziknięta jak gry pana Kojimy a i dobrze, że nie walą jakiś spoilerów z Joelem i Ellie. Dostajemy po prostu postacie poboczne tak jak bracia mudżini z jedynki liczę na jakieś rówwnie ciekawe epizody z tym trio.

Odnośnik do komentarza

W sumie z ciekawości przewertowałem kilka ostatnich stron i z 95% postów się zgadzam, więc nie wiem o co ta drama. Co do przekazu trailera, ND pokazało już nie raz, że umie prowadzić filmową historię, że umie zrobić ładną grafikę, że umie dostarczyć cinematic experience i GOTG, teraz chcieli pokazać coś czego jeszcze nie robili - tak dobitną, odpychającą i rażącą w oczy przemoc - to też im się udało wzorowo.

Wolę taką dyskusję o przemocy i porównywanie do tego co było kiedyś i lizanie ND po jajach za to, że potrafią jeszcze porazić społeczeństwo graczy mocną sceną w grze, sprowokować do dyskusji a nie tylko piz,dowaty Mario i kreskówkowi piraci na Xboxa. Dużo ciekawsza jest taka dyskusja niż posty na zasadzie domniemywania, że a może Ellie kogoś zabije a może Ellie jest zła a może Joel nie żyje a może się zesrał. Jak ktoś chce przewidywać fabułę gry z 2020 roku na podstawie 4 minutowego trailera w którym laski się leją na wzajem i nic poza tym to proszę bardzo.

  • Plusik 5
Odnośnik do komentarza
Gość aphromo

 Trochę zastanawiające, że tak utalentowany zespół potrafiący naprawdę dostarczyć opowieść z najwyższej półki uderza w tak niskie tony. Wystarczy tylko spojrzeć ile razy w tym temacie przytoczono to mityczne "lewactwo", by się przekonać jak nisko poziom upadł. No szkoda.

 

Brutalnosc jest tylko srodkiem przekazu, moze byc prymitywna i zbedna, moze psuc dzielo, ale moze je tez udoskonalic, czego rzecz jasna TloU zycze. Czym byla by Zbrodnia i Kara bez opisu zabojstwa Alony Iwanowny ?

Oczywiscie nie kazdemu taka konwecja moze sie spodobac, mozesz przeciez wyrazic opinie po ograniu gry.

 

Odnosnie zarzutow o lewackosc, wydaje mi sie ze moze chodzic o proby narzucenia swojego swiatopogladu, opinii, np. poprzez media, ankiety itp na ostateczny ksztalt gry, przy calkowitym lekcewazeniu opinii osob, ktorym taka sie zmiana podoba. W ten sposob np. zostalo wprowadzone gender do Mass Effect, ktore mnie osobiscie odpycha i sobie go nigdy nie zyczylem.

Moim zdaniem taki swoisty lobbing konsumencki w branzy jest szkodliwy, chociazby dla tego ze nie wiemy tak naprawde jak ta gra bedzie wygladac. Takie " profilaktyczne" podejscie mnie mocno kluje w oczy. Istnieja rozne grupy interesu i nie ma zadnego zlotego srodka w takich sprawach, niestety...

Edytowane przez aphromo
Odnośnik do komentarza

No Ellie jest lesbijką. Lewacka propaganda i narzucanie światopoglądu.

 

Wracając do samej sceny. Jak ciężko jest zrozumieć, że jest ona wyrwana z kontekstu i nie mówi nic o danej grze oprócz tego, że ta scena będzie w grze? Na pewno ta scena będzie miała sens, bo jak sam Druckmann powiedział, gra będzie miała motyw zemsty. Zresztą znając pierwszą część gdzie przemoc była środkiem wyrazu nie boję się o to. Problemem jest promowanie gry takim materiałem na konferencji.

 

No ale zwiastun zadziałał bo o tym piszemy i pewnie taki był zamiar.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

@dejw zaczeski

 

Prawdziwie dojrzały trailer dla naprawdę dojrzałych graczy, wszystko jasne. Widocznie jeszcze nie dla mnie, może za 30 lat z pierwszymi zaczątkami zakoli zrozumiem. Chociaż patrząc na geny w rodzinie to pewnie nie zrozumiem nigdy.

 

:hi:

 

 

Trochę zastanawiające, że tak utalentowany zespół potrafiący naprawdę dostarczyć opowieść z najwyższej półki uderza w tak niskie tony. Wystarczy tylko spojrzeć ile razy w tym temacie przytoczono to mityczne "lewactwo", by się przekonać jak nisko poziom upadł. No szkoda.

 

Brutalnosc jest tylko srodkiem przekazu, moze byc prymitywna i zbedna, moze psuc dzielo, ale moze je tez udoskonalic, czego rzecz jasna TloU zycze. Czym byla by Zbrodnia i Kara bez opisu zabojstwa Alony Iwanowny ?

Oczywiscie nie kazdemu taka konwecja moze sie spodobac, mozesz przeciez wyrazic opinie po ograniu gry.

 

Odnosnie zarzutow o lewackosc, wydaje mi sie ze moze chodzic o proby narzucenia swojego swiatopogladu, opinii, np. poprzez media, ankiety itp na ostateczny ksztalt gry, przy calkowitym lekcewazeniu opinii osob, ktorym taka sie zmiana podoba. W ten sposob np. zostalo wprowadzone gender do Mass Effect, ktore mnie osobiscie odpycha i sobie go nigdy nie zyczylem.

Moim zdaniem taki swoisty lobbing konsumencki w branzy jest szkodliwy, chociazby dla tego ze nie wiemy tak naprawde jak ta gra bedzie wygladac. Takie " profilaktyczne" podejscie mnie mocno kluje w oczy. Istnieja rozne grupy interesu i nie ma zadnego zlotego srodka w takich sprawach, niestety...

 

O, i to już jest skierowanie dyskusji na fajniejsze tory. Tak, masz rację, że przemoc jest środkiem przekazu i na pewno jej dosadne użycie potrafi wzmocnić przekaz. No właśnie, tylko ten najpierw jakiś musi być.

Ot, chodzi mi o to, że tutaj jest tylko to - przemoc. W pierwszej części przecież też było dużo brutalności na podobnym poziomie, także w materiałach reklamowych z tego co pamiętam. Tylko tam była częścią życia codziennego, nie jego centrum. Ot, ktoś jechał z punktu A do B z jakimś określonym celem i po drodze była zasadzka niemiłych ludzi. Joel się zachowywał jak się zachowywał, bo swoje przeżył i widz może nie rozumie, ale chociaż zna podłoże danych zachowań. A tutaj przemoc dla mnie anonimowych postaci na anonimowych postaciach. No może do mnie to nie dociera, może nie widzę jakiejś większej całości. To tylko moja opinia. Nawet staram się tego nie rzutować na całość serii i tylko oceniać sam trailer, nie odejmując geniuszu poprzedniej części i potencjałowi następnej.

 

A tego (swojej opinii) przecież nie wolno mieć na forum, prawda? Bo później przez 10 stron (tak, ostatnie strony mają w miarę dyskusję, co nie zmienia faktu, że mielenie tematu blubera było zdecydowanie za długo) się słucha jaką się jest pi,zdą/lewakiem/cokolwiek bo się nie wpasowuje w nurt tych dojrzałych i świadomych graczy. A oni potrafią w punkt wyjaśnić dlaczego źle myślisz.

 

edit:

ups, tam na początku miało być "yaczeski", nie "zaczeski". U nas w Niemczech to wiecie, "y" z "z" są zamienione miejscami na klawiaturze i czasami mi się jeszcze myli. Przepraszam :).

Edytowane przez raven_raven
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

kruk czytam drugi Twój długi post i nie wiem zupełnie o czym on jest, nie rozumiem co chciałeś nim przekazać, mógłbyś tak w dwóch/trzech zdaniach streścić?

 

ty może wróć się do podstawówki i czytania się naucz w takim razie :potter:

Odnośnik do komentarza

Czy po trailerze wiedzmina

Czy ten temat nazywa się Wiedźmin 3? Nie wiem co było w przypadku tej gry, na Wiedźmina (i jego oszukane trailery) aktualnie mam wyje,bane a TLOU ograłem oraz oczekuję drugiej części, więc zajawki od ND sobie oglądam i wypisuję co mi ślina na palca przyniesie na forach internetowych o tematyce growej w przeznaczonych do tego tematach. Symetryzm proszę sobie uprawiać parę pięter niżej w wieściach gminnych.

Odnośnik do komentarza

W sumie rozumiem obie strony dyskusji. Czy ten trailer (mimo bardzo dobrej reżyserii) jest dobrym materiałem reklamowym? Imo nie, przemoc dla przeciętnej osoby może wydawać się - i w sumie jest - wyrwana z szerszego kontekstu całej i dłuższej sceny, która w finalnej grze na pewno będzie miała oczywistą wagę, zarówno narracyjną jak i emocjonalną.

Z drugiej strony cały szum w okół tego trailera też mnie irytuje. Gry reklamowane są przemocą od dawna i to przemocą - w kontekście kulturowym - znacznie bardziej niebezpieczną, przerysowaną i dosłownie przesiąkniętą najniebezpieczniejszą ironią postmodernizmu, trywializującą ten aspekt nagminnie i równie często fetyszyzującą. Dla mnie więc - wraz z oczywistym rozwojem samoświadomości twórców  -  próby równoważenia są naturalnym skutkiem dotychczasowych ograniczeń i naleciałości ostatnich dwóch dekad.

Realistycznie pokazana przemoc powinna mieć swoje miejsce w medium jakim są gry, szczególnie jeśli jest definiowana moralnie i budzi odpowiednie reakcje. Czy koniecznie powinna być używana do marketingu? Jednoznaczną odpowiedź trudno wskazać(z drugiej strony ten trailer nie jest przeznaczony jako definiujący materiał promocyjny, jest np. za długi na to), przynajmniej prowokuje rozmowy, więc ode mnie większego narzekania nie ma. Tym bardziej w czasach gdy w każdym innym przejawie popkulturowego dialogu z widzem-odbiorcą, jesteśmy torpedowani ciągłym puszczaniem oka, ciągłym "ale to nie jest na serio, nie jest tak jak ci się wydaje". 

P.S

ND jako studio pewnie jednym z najbardziej lewicowych devów AAA, więc narzekania na "lewacki światopogląd narzucany przez media", wydaje mi się trochę śmieszny w całym kontekście omawianej sprawy xDDDDDD

Odnośnik do komentarza

ND tym trailerem chcialo pokazac w jakim aktualnie stadium rozkladu znajduje sie swiat i w jakiej rzeczywistosci przyjdzie sie graczowi odnalezc.

Mamy kilka postaci w roznych odcieniach szarosci, z roznych obozow. Niby jedni z tych 'dobrych', a drudzy z tych 'zlych', ale jednak wszyscy zaskakujaco podobni. W swiecie po apokalipsie przetrwa jeden typ czlowieka i nie jest to bluber z kawalkami bulki z hummusem na brodzie.

Trailer 10/10, nie bylo lepszej zajawki gry.

 

Ładnie wyjaśnił wszystkich!

Nie czytam tego tematu już od kilku stron bo się nie da, można by było spokojnie go zamknąć i otworzyć na PSX gdzie może będzie coś nowego.

Odnośnik do komentarza
Gość aphromo

 

. A tutaj przemoc dla mnie anonimowych postaci na anonimowych postaciach. No może do mnie to nie dociera, może nie widzę jakiejś większej całości. To tylko moja opinia. Nawet staram się tego nie rzutować na całość serii i tylko oceniać sam trailer, nie odejmując geniuszu poprzedniej części i potencjałowi następnej.

 

A tego (swojej opinii) przecież nie wolno mieć na forum, prawda? Bo później przez 10 stron (tak, ostatnie strony mają w miarę dyskusję, co nie zmienia faktu, że mielenie tematu blubera było zdecydowanie za długo) się słucha jaką się jest pi,zdą/lewakiem/cokolwiek bo się nie wpasowuje w nurt tych dojrzałych i świadomych graczy. A oni potrafią w punkt wyjaśnić dlaczego źle myślisz.

 

 

Po pierwsze za podsmie(pipi)ki z kolegi dostaniesz minusa jak tylko sie odnowia  :hi: Pojazdy personalne po rozmowcy z ktorym sie nie zgadzasz dyskwalifuja Cie w mojej opinii. I daruj sobie te sarkastyczne wyjasnienia, bo juz szambem czuc.

 

Zrozumiales ? No to jedziemy dalej !

 

Jasna sprawa, oceniasz trailer po tym co widziales, bo niby po czym innym ? Pewnie, tak dosadne ukazanie przemocy mialo moze byc pod publiczke, moze mialo sygnalizowac wiekszy nacisk na ten aspekt w tej serii, nie wiem, nie mam pojecia, swoja opinie o trailerze przekazalem, o grze wypowiem sie jak ja ukoncze.

 

Fakt faktem, ze bylo ostro i niektorzy moga teraz ostrozniej podchodzic do zakupu TloU 2, no coz, takie zycie. Gra i tak dostanie 18+, wiec nie sadze by ND to przeszkadzalo.

 

Na tym forum mozna trafic na uzytkownikow roznego autoramentu, panuje tutaj duza tolerancja na takie zachowanie ( moze ze wzgledu na meski sklad ? ), uwierz mi ja tez sie nasluchalem o sobie, zasada jest prosta - ignoruj nie odpisuj, jeden dwa trzy razy i im sie znudzi. No, ale to jest forum publiczne, trzeba miec pewna elastycznosc w tej kwestii  8)

 

Jak juz mowilem, kazdy jest swoja grupa interesu i walczy o swoje jak moze, Ty reagujesz bo sie boisz ze zepsuja TloU moze dla taniej podniety mas, moze zeby recenzenci mieli o czym dywagowac w recenzjach, albo po prostu nie chcesz tego widziec, inni reaguja bo nie maja nic przeciwko, pozadaja takiej zmiany, albo po prostu chca zobaczyc nowego mesjasza ND w oryginalnym zamysle tworcow, nieskazonym wplywem z zewnatrz. 

 

Pamietaj, w takim sporze nigdy nie bedzie zwyciezcy.

ND jako studio pewnie jednym z najbardziej lewicowych devów AAA, więc narzekania na "lewacki światopogląd narzucany przez media", wydaje mi się trochę śmieszny w całym kontekście omawianej sprawy xDDDDDD

 

Tutaj chodzi o styl lobbingu popularnie nazwany lewactwem, polegajacy na robieniu zamieszania by osiagnac konkretny cel. Od razu mowie, ze nie ma w tym nic zlego bo to naturalny mechanizm, ale powoduje rzecz jasna tarcia z innymi.

Edytowane przez aphromo
Odnośnik do komentarza
Gość aphromo

Realistycznie pokazana przemoc powinna mieć swoje miejsce w medium jakim są gry, szczególnie jeśli jest definiowana moralnie i budzi odpowiednie reakcje. Czy koniecznie powinna być używana do marketingu? 

 

Temat rzeka, ale to jest temat o TloU mimo wszystko, takie dywagacje to chyba gdzie indziej :)

 W swiecie po apokalipsie przetrwa jeden typ czlowieka i nie jest to bluber z kawalkami bulki z hummusem na brodzie.

Swietnie, dolaczyles do grona oczekujacych na minusa :D 

Edytowane przez aphromo
Odnośnik do komentarza

 

Realistycznie pokazana przemoc powinna mieć swoje miejsce w medium jakim są gry, szczególnie jeśli jest definiowana moralnie i budzi odpowiednie reakcje. Czy koniecznie powinna być używana do marketingu?

Temat rzeka, ale to jest temat o TloU mimo wszystko, takie dywagacje to chyba gdzie indziej :)

W swiecie po apokalipsie przetrwa jeden typ czlowieka i nie jest to bluber z kawalkami bulki z hummusem na brodzie.

Swietnie, dolaczyles do grona oczekujacych na minusa :D

Czy po określonej liczbie minusów jest kara śmierci?

Odnośnik do komentarza

 

ND jako studio pewnie jednym z najbardziej lewicowych devów AAA, więc narzekania na "lewacki światopogląd narzucany przez media", wydaje mi się trochę śmieszny w całym kontekście

 

Tutaj chodzi o styl lobbingu popularnie nazwany lewactwem, polegajacy na robieniu zamieszania by osiagnac konkretny cel. Od razu mowie, ze nie ma w tym nic zlego bo to naturalny mechanizm, ale powoduje rzecz jasna tarcia z innymi.

 

 

Oczywiście to jest tak absurdalnie niedorzeczny argument, że ciężko odpowiedzieć na to. Jaki argument, jakiego "lewactwa"? Po pierwsze środowiska progresywne nie są równe "lewactwu" ( fajnie byłoby, gdyby kiedyś ludzie sięgnęli do genezy słowa i wiedzieli co ono oznacza i w jakim kontekście powstało) i bez problemu odnajdują się w neoliberalizmie, a nawet w umiarkowanym konserwatyzmie i libertarianizmie. Najsłynniejsza walka z grami i przemocą w nich zawartą, oczywiście należy do środowisk konserwatywnej prawicy. Najśmieszniejsze jest to, że ostatecznie właśnie ta część politycznego establishmentu postanowiła zastosować zasadę: nie pokonasz - przyłącz się (vide rekrutacja do wojska po przez gry). Po drugie mówimy o specyficznym komentarzu medialnym, do którego absolutnie dziennikarz ma prawo. Nawet jeśli w moim mniemaniu jest nierzetelny i trochę zbyt sensacyjny.

 

Poza tym takie dyskusje bardziej pomagają niż szkodzą. Lobbowania nie widzę w ogóle. Lobbowanie to np. odbywało się w amerykańskim kongresie, gdy wielkie firmy technologiczne, które w zew. PR są progresywne i uderzają w taki ton wypowiedziami złotoustych szefów do spraw wizerunku, jednocześnie starają się wkupić w zwolnienia podatkowe i przepisy zaburzające konkurencje.

 

No, ale ktoś odważa się krytykować "mah gejmz" i  taka afera :|

 

P.S

Ostatnie kilka stron to rozmowa o reakcji na trailer i ostatecznie ciekawa dyskusja, nawet jeśli lekko offtopowa, więc uważam swoją wypowiedź za umieszczoną w ramach obecnej rozmowy. No i do premiery gry kupa czasu, oczywiście, że co jakiś czas będzie offtopic w tym temacie.

Edytowane przez Hendrix
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...